Obserwacje-2008(4)

Z Ptaki Polski Środkowej - Sekcja Ornitologiczna SKNB UŁ
Skocz do:nawigacja, szukaj

Myszołów
Widok z doliny

31.12.2008, dolina Bzury. Wczoraj wybraliśmy się po raz pierwszy w Dolinę Bzury na odcinku Łęczyca - Młogoszyn. Wycieczka w obserwacje nie obfitowała, choć pogoda dopisała. Obserwowano: (Węglewice Kolonia) trznadle, błotniaka zbożowego, (Ktery) myszołowy, tokujące bażanty, sporo nieoznaczonych drapoli oraz wcześniej opisywane stado danieli. Michał, Anna, Weronika (l. 3) Ledery.

31.12.2008 Łódź-Dąbrowa w pobliżu XXV LO i Parku Podolskiego, dziś rano stado około 150 jemiołuszek i kwiczołów(z przewagą tych drugich) wśród nich para gili i dwa szpaki.Pozdrowienia dla wszystkich odwiedzających stronkę, wielu ciekawych obserwacji w Nowym Roku.Wryto

Mój byt staje się nieznośnie lekki

Kolega Marek Z. zaczyna na stronie chuliganić, i zwrócić na swój Noworoczny Byt uwagę, a zdaniem powyżej dowcipkuje na ten temat. Właśnie również siląc sie na dowcip usunął mój tekst - może mało jako dla Asa Nie z Tej Ziemii ciekawy - o ptaszkach z Niebieskich Żródeł, które razem z moimi córkami obserwowałem. Proszę więc publicznie by go osobiście przywrócił i nie czynił zamachu na wspólne dokonania mojej rodziny Tomek J.

Skoro moje reakcje są dla kolegi tak przewidywalne nie powinien o to prosić, bo wie że tego nie zrobię, chyba ze mnie przestanie obrażać. W tym co zrobiłem była złośliwa nauczka, nie dowcip, to też elektornowy mózg powinien wydedukować, poza tym to nie ja roszczę sobie tutaj prawa prawa do bycia "Asem Nie z Tej Ziemi", pomylił mnie kolega z wszytkowiedzacymi pouczaczami z tej strony. M.Z

Znów guziczek, i znów właściwa reakcja. No i ta nauczka. A może w tej metodzie jest szaleństwo? TJ


30.12.2008r. dolina Bzury

Pogoda jakiej dawo nie widzieliśmy, cała dolina w szadzi. Siemienice - myszołów (5), krogulec, kokoszka. Siemieniczki - 2. dyżurne uszatki. Ktery - czapla siwa (2), bieliki (2), jastrząb, krogulec (3), zimorodek, srokosz (3), myszołów (7), perkozek (5), lis (3) i dużo krzyżówek. Ja również wszystkim "ptasiarzom" życzę udanego Nowego Roku obfitującego w ciekawe obserwacje.

RySa

Widoczek z doliny
Błotniak zbożowy
Czeczotka
Wybrane z Tysiąca

A my byliśmy trochę dalej, szliśmy sobie z Młogoszyna do Soboty. Po drodze znowu kilkadziesiąt myszołowów zwykłych i kilka włochatych. Największe ich skupienie pod Orłowem - tam też młody błotniak zbożowy. I znów w miejscach gdzie myśliwi wysypali różne jedzonka duże stada trznadli, mazurków czasem z dodatkami np. z ziębą. Na Bzurze pod Orłowem kokoszka i kilka łabędzi niemych. Generalnie na łąkach spokój i Wielka Cisza. A w Psarach 6 czapli białych i kilkanście łabędzi niemych wraz ze stadkiem łysek i krzyżówek, a potem był już wieczór. A co do nóżki orlicy to tej jesieni coś ptaszkowi dolega od początku. Już w czasie pierwszej obserwacji, czyli chyba jeszcze w październiku, trochę kulała. Pewnie bidula w naszych zimowych chłodach zreumatyzowała się.

Tomek J., Radek W., Piotrek M., Tomek B. i Ola


30.12.2008 Jeziorsko Dzis grubo przed switem bylem na tamie. Orlice wypatrzylem jeszcze w ciemnosciach siedzaca na lodzie. Chyba nie ma sie ona najlepiej bo w locie zwisa jej wyraznie jedna noga, wiec cos z kondycja u niej jest nie tak. Poleciala pod tame i pozniej dalej nad Warte, nie bylo jej dobre 15 minut. Powrocila jednak ale nie wiem gdzie usiadla bo bylem jeszcze pod tama. Janek Fuss ktory dojechal juz jej nie widzial. Do 9.30 nie udalo jej sie wypatrzec. Z ciekawych ptakow na Warcie samiec helmiatki, tylko jeden bielaczek, 3 uhle. Ogolnie nie ciekawie. O ktorej godzinie Przemku P. orlica tak blisko siedziala? Wszystkiego dobrego w Nowym Roku - Marcin Faber

Ja też zauważyłam, że orlica ma jedną nóżkę bardziej, ale po chwili lotu podciągała ją do normalnej pozycji. A co do godziny to z moich ostatnich wizyt na tamie wynika, że po 13 zwykle orlica siedzi i ostatnie dwa razy była najbliżej 20-50m. Anka'



29.12.2008 Jeziorsko Ostatni chyba wypad w tym roku okazał się wyjątkowo interesujący. Z 4,5 godzin obserwacji większość czasu spędziłem na tamie. A tam : łyski, krzyżówki, nurogęsi, głowienki, pojedyncze czernice oraz liczne mewy ( śmieszki, pospolite, srebrzyste, białogłowe ). A poza tym :)) 3 uhle, 3 markaczki, 6 ogorzałek, 1 szlachar. Nie zabrakło też naszej gwiazdy, która tym razem była blisko ( dzięki wszechpanującemu lodowi ). W Pęczniewie przy przepompowni mewa podejrzana o żółtonogatość :)) Mam rację? Szczęśliwego Nowego Roku, bogatego w ciekawe obserwacje :)))) Przemek Pasikowski

Przemku, nie jest to mewa zoltonoga, najbardziej pasuje mi to na ciemna mewe bialoglowa, choc tez nie do konca, gdyz duze pokrywy skrzydlowe sa za bardzo wzorzyste i nie ma sladowych bialych pasow na zakonczeniach duzych i srednich pokryw. Podobne ptaki sa na mojej stronie www.digiscoping.pl Wg mnie moze to byc mix srebrzystej z bialoglowa. Przepierzone piora barkowek tez nie pasuja do zoltonogiej, ciemny kolnierz na karku kontrastujacy z bardzo jasna glowa to tez cecha bialoglowej. Marcin.

Super zdjęcia Przemku :-) Anka.

26.12.2008, Las Łagiewnicki

ŁAGIEWNIKI.JPG

Chciałbym uprzejmie donieść że tego właśnie dnia Zbyszek Wojciechowski stwierdził w Lesie Łagiewnickim obecność 2 włochatek (2 słyszał, a 1 a nich tez widział). Ptaki przebywały w kępie świerków na terenie rez. Cegielnisko w Lasie Łagiewnickim. Oczywiscie gdyby się nie odzywały, i długo ze sobą rozmawiały, nie dałoby się ich wykryć. Zatem chętnych namawiam wziąć sprzęt do wabienia i hajże do lasu. A może Koledzy Piotrkowianie spróbowaliby tego także w swoich pięknych rezerwatach nadpilickich? W załączeniu mapka, kropa mnie więcej w miejscu obserwacji.

Tomek Janiszewski


To ja jutro jadę. Monter (Poszukiwania włochatek 30.12 nic nie dały)

A wabiłeś glosem?? Ja sie po jutrzen wybiore i tez sprobuje...tylko o jakiej porzed dnia najlepiej, jest jakas roznica?? Mateusz Zduniak (bynajmniej nie M.Z :P)

Tak wabiłem głosem godowym i okrzykami jakimiś, może mam za słaby głośnik - myślę że na pewno warto próbować. Z tego co wiem ptaki te odzywały sie okrzykami właśnie a nie głosem godowym (wiec trzeba wyczulić słuch na takie właśnie dziwne głosy), a słyszane były w godzinach przedpołudniowych, choć włochatki - jak pisza książki - są stricte nocne. ŁK

Nie ma rezerwatu "cegielnisko", jest rez.'Las Łagiewnicki". M.Z.

Niech kolega Marek Z. kieruje się mapą. Musiałem tak napisać żeby tam trafił. Chyba się wszyscy ze mną zgodzą. T.J.

Z topografia tego terenu nie mam problemów, a kol. T.J. nie potrafi się przyznać do błędu, co maskuje słabym żartem , odnoszącym się do sytuacji -przed łanych paru lat, dla sporej części czytajacych "obserwacje" niezrozumiałym. A może by cos nowego kolega wymyślił, bo to już nudne jest. M.Z.

Nowego? Rozmowa z Namilszym Memu Sercu Markiem jest zawsze bardzo przyjemna, i pełna miłości. I zawsze, i niezmiennie zatrąca lekkością bytu. Poza tym przypomina mi moją grę z dzieciństwa pod nazwą Mózg Elektronowy. Naciskasz guziczek i wiesz, jeśli znasz zasady, jaka będzie reakcja. Ostatnio w tej kwestii nie mylę się wcale, oczywiście nie miałem na myśli nazwy rezerwatu bo tu napisałem źle. Uff, przyznanie się do błędu zawsze przychodzi mi z takim trudem. Tomek J.


28.12.2008r. dolina Bzury

uszatka z Siemieniczek
daniele z lasku kterskiego

Wreszcie wybraliśmy się na ptaki. Nastawiliśmy się na drapieżne i nie zawiodły. Najwięcej naliczyliśmy myszołowów zwyczajnych - 27 os. liczne w okolicach Sypina (6) i Kter (5). W pobliżu Kter także jedyny widziany myszołów włochaty, dorosły bielik i też jeden błotniak zbożowy w typie f./juv.

Pustułek po drodze naliczyliśmy 4 os. i to te dokładniej obejrzane to samce (czyżby samce częściej decydowały się na zimowe pilnowanie rewirów?). Z drobniejszych drapoli jeszcze 4 srokosze, a w Siemieniczkach dwie dyżurne uszatki.

W sumie z widzianych około 30 gatunkow wymienimy jeszcze raniuszki, czyże, szczygły, trznadle i potrzeszcze w stadkach i w lasku kterskim 2 dzięcioły czarne i cn. 3 duże.

Superową i dla nas rewelacyjną była obserwacja stada 31 danieli w okolicach Kter.

Pozdrawiamy i życzymy w 2009 roku wielu ciekawych obserwacji.

Krystyna i Tadek Musiał


28.12.2008 Zb. Jeziorsko

No i Jeziorsko zamarza, trzeba się śpieszyć bo za kilka dni ptaków zostaną niewielkie ilości. Zachodni brzeg zamarzł i ptaki w jedynym miejscu gdzie są, koło przepompowni w Ostrowie Warckim, siedzą daleko od brzegu, na brzegu wschodnim najwięcej do oglądania pod Bronią i ciut wcześniej nad kanałami, w Pęczniewie oraz na tamie. Cała zatoka wzdłuż betonowego wału Brodnia- Pęczniew zamarzła, tak samo jak woda dalej niemal do tamy.

Najciekawsze: 7 bernikli białolicych wypatrzonych na polu między wsiami Brzeg Górny i Prośno w stadzie ok. 1000-1200 gęsi, m. włochaty na polach między Brodnią a Lubolą

Na zbiorniku w Brodni 3 ohary, min. 20 bielaczków, 5 niedojrzałych bielików, gęsi, kaczki i łabędzie nieme.

W Pęczniewie: 6 ogorzałek w stadzie łysek, głowienek i czernic, 1f bielaczek.

Na tamie: tradycyjnie orlica w nowej roli bo siedząca na lodzie, gdy odwróciła się do nas przodem z pochyloną głową widać było że ma już b. dużo czarnych piór na swym mega-płaskim czole, niestety nie chce pozować w tej pozycji do zdjęć, 3f markaczki, ok. 500 dużych mew, i ponad 850 nurogęsi (policzonych skrupulatnie przez Montera).

Anka, Monter, Tomek B.

P.s proponuję stworzyć galerie zdjęć "Orlica dzień po dniu:-)"


28.12.2008 " NIEBIESKIE ŹRÓDŁA"

W drodze do Tomaszowa na odcinku Jeżów-Węgrzynowice 13 myszołowów. Niebieskie Źródła powitały nas krzyżówką około 40, dwie pary łabędzi niemych w obrączkach jeden plastik 05EM metalowa odczytana ze zdjęcia 5472 nie mogę zidentyfikować czy był to osobnik z plastikiem czy ten drugi, druga para obrączka Poland nr 3090,kilka raniuszków i to wszystko. Pozdrawiam Stefan Lewandowski


28.12.2008 Zb. Sulejowski - Barkowice

Obserwacje z jednego punktu. Z ciekawszych: 1 nur rdzawoszyi, 30 gęsi białoczelnych, 850 krzyżówek krzyżówek, 20 nurogęsi i 12 gągołów.

Marcin i Marcin i Marcin i Maciek


IMG 6150x.JPG
IMG 6206x.JPG

28.12.2008 Psary

Z ciekawszych 23 łabędzie krzykliwe i dwie czaple białe. Stawy prawie całkowicie zamarznięte, ptaki gromadzą się na kilku wolnych od lodu oczkach wody.

Piotrek Minias



27.12.2008 Dolina Bzury między Łęczycą a Młogoszynem

Drzemlik spod Siemienic
Tak załamał się most w Siemieniczkach

Znowu liczyliśmy drapieżniki. Do stałego zestawu tj. myszołowów (ponad 40), myszołowów włochatych (7), pustułek (4), krogulca, bielików, tym razem po Siemienicami dołączył drzemlik. Bieliki w parach (łącznie 2) do tego pojedynczy dorosły ptak zdala od pozostałych - może będzie następna para? Wspomniane wcześniej 2 pary długo dyskutowały, gdzieś na granicy swoich terytoriów, na dwóch samotnych topolach nad Bzurą pod Kterami. Na Bzurze kilkaset krzyżówek z pojedynczym świstunem, zimorodek a k. mostu na wysokości szkoły w Kterach kokoszka. Z drobnych ptaszków najciekawsze srokosze (łącznie chyba 7) i czeczotki.

Tomek J., Anka K., Radek W., Piotrek M. i Andrzej z pieskiem.



24.12.2008 Ożarów - las

Krótki dwugodzinny spacer po lesie i przyległościach. Duże zachmurzenie i mrozik w granicach 2- 3 st. Efekt dwa myszołowy, dwa krogulce w tym polujący samiec, trzy kruki kręcące się w rejonie zeszłorocznego gniazda. Na stawach sporo sikor, oraz na olchach stadko czyży. W lesie wszędzie gdzie trochę podszytu świerkowego kręcące się małe grupy mysikrólików. Kilka dzięciołów dużych, jeden dzięcioł czarny. W drodze powrotnej pod paśnikiem dla bażantów mieszane stadko trznadli i mazurków oraz dwie sójki. W locie stadko jemiołuszek tak na oko z 60 sztuk.

P.

24.12.2008 Jeziorsko

Grupa bielików
Czapla spod przepompowni w Pęczniewie
Płaskonosy spod Pęczniewa
Plik:Śmieszki.jpg
Śmieszki na tamie

Krótka Wigilijna wyprawa, nie zobaczylismy więc tego co mieliśmy - tj. orlicy. Ale za to, na cofce dominowała Wielka Trójka: gęgawa, krzyżówka i m.srebrzysta/białogłowa (chyba nawet z dominacja tej pierwszej, ciągle obecne stado około 100 kulików, cn. kilkanaście bielaczków. Koło przepompowni w Pęczniewie urocza scenka z udziałem 4 bielików, 3 dorosłych lub prawie dorosłych, którym naprzykrzał się młody ptak - po co? dlaczego? Dorosłe ptaki podskakiwały do góry z wyciagniętymi szponami, kiedy nalatywał na nie młody. Z tamy młody nur rdzawoszyi, kilka perkozów dwuczubych kilkaset nurogęsi, 2 samice ogorzałki no i setki mew, głównie śmieszek, choć tej jednej tym razem brakło.

Tomek Janiszewski, Marek Walisch, Bartek Lesner, Piotrek Minias i Rafał Bargiel

23.12.2008 Jeziorsko

Pozwolę sobie coś dodać do bardzo sympatycznych obserwacji z ostatnich dni. Dzisiaj: śnieguła - 25 os. na północ od Miłkowic (jedyne ptaki na tej pustyni). Dorosły łabędź niemy z obrożą 71EE (Proboszczowice) w towarzystwie trzech młodych. Przed zmrokiem dotarłem do tamy - nadal ok.50 rzepołuchów.

Korzystając z okazji, gratuluję pławnego, świetna obserwacja! Siodłatka - extra.

część stadka

Tomek Pietrzak.


23.12.2008 Łódź W Parku Poniatowskiego tez jemiołuszki tak ze 65, latających po całym parku i pojadających owoce jemioły. Ale także parę innych ciekawostek. M.in. na stawie kilka łysek - pewnie rodzina lęgowa tam w tym roku, próbuje przezimowac na miejscu. Może ktoś zakonotował w którym roku gnieździły się tam po raz pierwszy? No i pojedyncza wrona siwa. Ciekawe kiedy i one będą tu lęgowe, a może coś przegapiłem i już były tu ich gniazda. Ktoś coś może o tym wie? A w drodze pworotnej na Rydza-Śmigłego, przy Milionowej znów 150 jemiołuszek Tomek, Ola i Ania Janiszewscy


22.12.2008

Jemiołuszki z Radogoszcza dziś były na Sitowiu, przy Łucji. Niestety zdążyłem ich przeliczyć, ale nie wydaje mi się, by ich liczebność się zmieniła. Pozdrawiam Konrad P.S. Na Radogoszczu Wschodzie kościół znajduje się u zbiegu ul. Julii i al. Romantycznej, ale żadnej topoli koło niego nie ma, chyba, że ktoś miał na myśli placyk w jego pobliżu, po drugiej stronie Romantycznej. Tak, chodzi o ten placyk, na rogu rośnie duża osika i one tam najczęściej przesiadują, choc dzis siedzialy caly ranek na blokach na placu słonecznym..generalnie to stado krąży po całym osiedlu, ale tu je widuje najczesciej. pzdr M.Zduniak...Wesołych Świąt :)


21.12.2008 Jeziorsko

A nam się dziś bardziej poszczęściło :-)

Ptaków wydaje się, że było sporo mniej niż w ubiegłym tygodniu pewnie wiatr je wywiał, bo był niezgorszy. Najciekawsze obserwacje:

w Brodni na wodzie 15 bielaczków i nadal kilka czajek, 3 młodociane bieliki, a na polach ok. 700 gęgaw w tym dwie odczytane żółte obroże i myszołów włochaty;

w Pęczniewie w porcie ok. 100 jemiołuszek; 1 bielik prawie dorosły;

Plik:Jemiołuszki Pęczniew.JPG
Jemiołuszki z lewej stron samochodu
Plik:Jemiołuszki Pęczniew 2.jpg
Jemiołuszki z prawej stron samochodu

w Siedlątkowie 3 markaczki w ubarwieniu samic;

na tamie orlica z min. odległości ok. 20m i ciesząca się na oko dobrym zdrowiem kaczka-dziwaczka, która w ubiegłym tygodniu trzymała z przymusu stopy pod lodem w okolicach Jeziorska;

w Jeziorsku- rzadki gość- dorosła m. siodłata wśród ok. 1,5 tysiąca dużych mew i nadal 100 kulików;

w powrotnej drodze ciśnienie podniósł nam przelatując ponad szosą dorosły samiec błotniaka zbożowego.

Anka, Monter, Tomek B.

20.12.2008 Jeziorsko Zimno i deszczowo, bez istotnych rewelacji. Orlica wciąż obecna, jednak trzymała sie daleko od tamy. Pozdrawiam.Przemek Pasikowski


17.12.2008

Ok. 200 jemiołuszek przy krańcówce autobusowej na Radogoszczu Wschodzie, na grupie drzew przy chodniku prowadzącym w kierunku Sitowia. Odleciały w kierunku północno wschodnim, po czym w małych grupkach po kilkanaście ptaków zawracały na Sitowie. Konrad

Witam Wciąż poszukuję jemiołuszek :) gdzie jest ten kościół przy którym pojawia się stado jemiołuszek ? Na Radogoszczy Wsch. kościół jest jeden :) Codziennie w okolicy, na 2 dużych topolach, przesiaduje stadko ok 200 ptaków... Napisz, proszę przy jakiej ulicy znajduje sie en kościł - nie jestem z Radogoszcza i trochę słabo sie orientuje w topografii tej dzielnicy. Topole są zaraz przy kościele czy w dalszej odległosći ?

osiedlowa pani krogulcowa

Ciekawe czy to to samo stado co codziennie przesiaduje pod kościołem...pewnie tak... To ja dodam jeszcze do obserwacji z Radogoszcza Wsch. samiczkę krogulca którą co jakiś czas, już od kilku miesięcy, mam przyjemność obserwować pod moimi oknami, co jakiś czas pojawia się i przesiaduje na blokach lub krąży po okolicy...

pozdrawiam M.Zduniak


16.12.2008

O zmierzchu przed moimi oknami (Radogoszcz Wschód) na wiśni siedział rudzik. Przylatuje co 2-5 dni, zwykle wraz z sikorkami, choć nie wygląda na "zakolegowanego" z nimi. Konrad

15.12.2008 Jeziorsko

Wczoraj i my zajrzeliśmy na cały dzień na zbiornik, głównie na cofkę i pola ale nie tylko. Do niedzielnych wyników dopisałbym jeszcze 2 bernikle białolice k. Luboli, orlice przy tamie i 2 łabędzie krzykliwe k. Proboszczewic. Grzes K, Stanisław P, TP

Ps. W niedziele pod Kterami m.in 8 gatunków drapoli w tym młody sokół wędrowny.


13.12.2008 Ożarów

Dwa żurawie przelatujące na wschód. Jak chyba wszędzie sporo jemiołuszek. Bieliki stale są widywane w Ożarowie i okolicach.

Paweł.


14.12.2008 Zb. Sulejowski

Przejechaliśmy cały zbiornik od Murowańca do Swolszewic wzdłuż zachodniego brzegu. Niestety bez rewelacji. Kilkaset krzyżówek, blisko tysiąc łysek, po kilkadziesiąt łabędzi niemych, nurogęsi i czernic, kilka gągołów, mew srebrnych/białogłowych, trzy czaple siwe, jeden jastrząb i już :(

Marcin, Marcin i Marcin


14.12.2008 Zb.Jeziorsko

Jeszcze w Łodzi
Czekamy na gęsi
Świtanie
Pan/i Kaczka
Ogorzałki przytamowe
Śmieszki żerujące na ławicy okoni
My tak nie robimy!
Ostatnie wieczorne gęgawy
Jeszcze pod Brodnią
Już w Konstantynowie
rzepołuchy z tamy

Na Jeziorsku byliśmy Mateuszu dopiero dziś. Niestety na tamie takiej dziwnej mewy nie widzieliśmy choć równie dziwną mewę - aczkolwiek sądząc z Twojego opisu - innego zupełnie ptaka widzieliśmy kilka tygodni temu. A co do Twojej dziwnej mewy może troche więcej szczegółów - coś np. o ubarwieniu skrzydeł itd. Szczególnie gdyby miał to być typowo wyglądający ptak to zastanawiająca jest bielutka głowa i szyja - takich niedużych mew o tej porze roku to chyba nie ma. Było tam za to spore stado śmieszek energicznie polujące na ławicę drobnych okoni kotłujących się pod zaporą jednego z jazów. A my znow policzylismy wszyyyystkie ptaki wodno-błotne. Największą konsternację wywołał brodziec pławny. Rozumiemy lodowiec, płatkonóg płaskodzioby ale on? Z innych najciekawszych: samiec podgorzałki k. Skęczniewa, ponad 20 ogorzałek rozrzuconych w różnych miejscach zbiornika, uhle, 3 ohary, około 100 kulików wielkich, sokól wędrowny ad, śnieguły itd. Bardzo przybyło w stosunku do liczenia na początku listopada gęsi i dużych mew, a ubyło grążyc (czernic i głowienek), cyraneczek i kaczek w ogóle. A oto dane z całego zbiornika: gęsi łącznie cn. 4 tys. krzyżówka - ok.6500, cyraneczka - 1425, głowienka 1590, czernica 790, nurogęs - 850, bielaczek - 42, mewy duże - blisko 3000, łyska prawie 7000, kormoran ponad 60, gągoł - 420, p.dwuczuby - 22. Fotki obok, w tym wmarznięty w lód Pan/i Kaczka oraz Trzech Śpiących Królewiczów.

Tomek J. w imieniu dużo większej ekipy w większości na zdjęciach



Co do mewy, szkoda, że nie ma fotki. Dobrze, że ktoś kompetentny w końcu coś odpisał - zagadki są najlepsze. Jeśli to nie jakiś egzotyczny gatunek, to zapewne ptak nietypowo ubarwiony. Póki co, sugerując się jedynie sformułowaniami z opisu, jestem ciekaw: jak wygląda nietypowo pierząca się (również w kwestii terminu) do pierwszej wiosny mewa cienkodzioba? Od niedawna to nowy dla Polski gatunek, ostatnio chyba cześciej spotykany. W dzisiejszych czasach ekspansji południowych ptaków jest coraz bardziej możliwe jej napotkanie. Ponadto wystarczy spojrzeć jak rozmajcie wyglądają teraz choćby śmieszki, z różnie ubarwionymi częściami nieopierzonymi i czasem z prawie kompletnym kapturem. Chyba jednak zagadka, bez ponownej obserwacji, pozostanie nierozwiązana. Podczas dyskusji jednak wiele można się nauczyć i dowiedzieć.


Jeszcze tylko co do rzepołuchów: zatrzymałem się przejeżdżając przez tamę 08.12.08. Było ich ponad 50 os.


Pozwoliłem sobie zabrać trochę miejsca na stronce. Pozdrawiam i dzięki za ciekawostkę. Tomek Pietrzak.


Cóż, co do mewki to nic więcej powiedzieć niestety nie mogę...może innym razem ...ale dzięki za pomoc :) pozdrawiam Mateusz Zduniak





14.12.2008 Rez. Błonie pow. łęczycki

Koło lasku Błońskiego same myszołowy (włochaty również) ale w dużej ilości i aktywne :) Niestety bateria w aparacie sie rozładowała i z fotek nici :(

Tomek Lis


13.12.2008 Zb.Jeziorsko

Był ktoś z Was dzisiaj nad Jeziorskiem?? pod tamą spotkałem niezidentyfikowaną mewę, w typie ad., niewiele większą od śmieszki, wyglądającą na trójpalaczasta ale z czarnym dziobem, czyli bielutka głowa i szyja, czarne oko i czarny cieńki dziob...niestety widzialem ja tylko chwilę bo później gdzieś zwiała...Macie jakiś pomysł co to było?

pozdrawiam Mateusz Zduniak


12.12.2008 Las Łagiewnicki

W lesie, w okolicy Modrzewia, spore stadko jamiołuszek żerujących na jemiołach ok 300 osobników, a w Łodzi na osiedlu Radogoszcz Wsch. kolejne 2 stadka na jarzębinach po ok 100 os. W tym roku jemiołuchy dopisują :)

pozdrawiam Mateusz Zduniak


9.12.2008 Zb. Jeziorsko

Niestety zbiornik poskąpił rzadkości i godzinne stanie na tamie nie przyniosło niczego ciekawego jeśli nie wspomnieć arcyciekawych łysek, śmieszek i mew pospolitych. Orlicy, uhli, nurów, ogorzałek brak.

Na szczęście na koniec dnia stadko może 200 jemiołuszek na wprost Wydziału Matematyki na ul.Matejki harcujące na małych jarzębinkach, może 1-2 metry nad głowami przechodniów. W dzień wcześniej śpiewający rudzik w ogródku przy pracy.

R.Włodarczyk

7.12.2008 Zb. Jeziorsko

Plik:Żółtonoga A.Kleszcz.JPG
Juv. m. żółtonoga- Pęczniew port, 7.12
Orlica- tama, 7.12
Plik:Żółtonoga 2 A.Kleszcz.JPG
Juv. m. żółtonoga- Pęczniew port, 7.12
Rzepołuchy-tama, 7.12


Objechaliśmy cały wchodni brzeg: w Brodni duża mgła umożliwiła wypatrzenie jedynie 3 oharów i 2ad łabędzi krzykliwych. Kolejny przystanek Pęczniew tutaj kilka ogorzałek, młoda mewa żółtonoga tuż przy samej śluzie przepompowni, 3samce 4 samice bielaczków. Następnie Popów dużo ptaków wzdłuż całego brzegu, ale bez ciekawostek. Siedlątków 2 nury czarnoszyje. Najciekawsza tama: tutaj spotkaliśmy ekipę z Pabianic, a potem również dwie kolejne ekipy z lunetami oraz stadko 40 rzepołuchów żerujących na chwastach porastających tamę od strony zbiornika (mało płochliwe), ORLICĘ która po dłuzszym czasie obserwacji pojawiła się na wodzie, stado około 400 nurogęsi, samicę ogorzałki i 2 nury czarnoszyje. Anka, Tomek B. i Monter


Na tamie dodatkowo uhla i 2 szlachary, a w Brodni 2 nury rdzawoszyje, 3 bieliki i samiec rożeńca. Na polach 1,5 tysiąca gęsi ale bez żadnych rewelacji.

Minias & Bartula





7.12.2008 dolina Prosny na północ od Wieruszowa

Dwa przelatujące na północ żurawie i dwa następne odzywające się z łąk.

Z pozdrowieniami Sławek Pawlak


6.12.2008 stawy w Sypinie i dolina Bzury

Na stawach w Sypinie sporo łabędzi: 30 niemych (w tym 8 młodych) oraz 19 bewików z 3 młodymi, kilka czapli siwych i kilka świstunów. W dolinie Bzury w okolicach Czarnopola stado szczygłów, 3 kruki, stadko ca100 czajek, 4 myszołowy zwyczajne i 1 włochaty....i do tego piękna słoneczna pogoda, szkoda tylko, że baterie w aparacie odmówiły posłuszeństwa...

pozdrawiam, Mateusz Zduniak


04.12.2008 Staw Okręt i Rydwan

Okręt uzupełnia wodę,3-bieliki, 33-ł.czarnodziobe,1-zimorodek,Rydwan opanowany przez czaple około 60 białych, podobna liczba siwej.Wielkie dzięki dla Tomka B. mam dzięki temu już stałe pozwolenie na rydwan i okręt. Pozdrawiam. Stefan Lewandowski

04.12.2008 D.Bzury-Krzywie

W łozinach za stawami noclegowisko arcyciekawych srok, na miejsce przybyłem trochę za późno, wszystkie były już na miejscu, no i zbyt ciemno i gęsto na dokładne liczenie. Niedokładnie doliczyłem się ok. 150 w górnych partiach krzewów, ale na dole zarośli musiało ich być co najmniej dwa razy tyle. Poza srokami kilkaset nie mniej ciekawych kwiczołów. Z mniej interesujących: jastrząb i zimorodek. M.Z.



03.12.2008 Okręt

Woda nadal rośnie.z poprzednich ptaków nadal są: ł.mały- 60, ł.krzykliwy- 20, gęgawa, czajka bielik- 2 ad, 1 im., cyraneczki, świstuny, wąsatki, cz.biała- 34 lecące od strony Osuwia. A nasz misiaczek spotkał żabkę. o tym co z tego wyniknęło wkrótce w galerii. Sławek Marczak, Radek Włodarczyk

A co to znaczy że "woda rośnie" - jak ciasto drożdżowe?, oj żeby się tylko zimno nie zrobiło bo będzie zakalec. M.Z.

01.12.2008 Okręt

Powoli napełniany wodą.Bardzo dużo ptaków m.in. ł.mały- 69, ł.krzykliwy- 7, g.białoczelna- 170, czajka -200, b.samotny- 1, bielik- 2 ad, 2 im. oba z obrączkami (biało-czerwone), cyraneczki, świstuny, gęgawy, wąsatki, cz.biała- 2. Sławek Marczak, Radek Włodarczyk

30.11.2008 Psary

Mimo natężonej aktywności myśliwych i generalnego braku ptaków na największym spuszczonym stawie obecne stadko 90 siewek złotych w towarzystwie 300 czajek.

Piotrek Minias


30.11.2008 Poddębice

W stadzie ok. 300 kwiczołów 15 szpaków. Kacper K.


30.11.2008

Zbiornik Cieszanowice

Sporo ptaków w pobliżu zapory. Wśród 1200 krzyżówek widzielismy m.in.: czapla biała - 8, uhla - 12, rożeniec - 1, gągoł - 30, nurogęś - 4 i kilka wąsatek. Obserwacje prowadziły następujące pary: Kasia & Marcin, Maciek & Marcin, dwóch "młodych" oraz ja.

pozdrowienia Marcin Wężyk


29.11.2008

zb. Jeziorsko, okolice tamy:

Nie mam ostatnio szczęścia do pogody - obserwacje wyrywkowe. Z ciekawszych ptaków: nur czarnoszyi - 3, ogorzałka - 4, jemiołuszka - 52, kopciuszek - 1 (raczej samiec I zima) w Siedlątkowie.

pola koło Tomisławic:

gęgawa - ok. 100, białoczółka - ok. 300, zbożówka - ok.700 (gąski przejrzane dość dokładnie), kuropatwa - 8

Tomek Pietrzak


28.11. Dolina Bzury pomiędzy Młogoszynem a Sobotą

Czeczotki w Młogoszynie
Widoczek spod Młogoszyna

Ciąg dalszy liczenia zimujących drapieżników. Dopisaliśmy kolejnych kilkadziesiąt myszołowów zwyczajnych i kilka włochatych, te ostatnie głównie w rejonie Orłowa. Do tego pustułki i bielik, czyli jak zwykle. Tym razem i wróblaczki aktywniejsze m.in stadko 30 czeczotek w lesie pod Młogoszynem, a w karmnikach i na stertach

Myszołów
Grubodziób z Orłowa
Gąski spod Soboty
Czajki Walewickie

jabłek dokarmiających zwierza łownego duże stada mazurków, trznadli i różnych dodatków.Dzień pogodowo iście wiosenny choć widzieliśmy stadko 6 a potem dwa pojedyncze wędrujące jednak w kierunku jesiennym myszołowy. Na Bzurze ptaków wodnych w tym kaczuszek poniżej wszelkiej przyzwoitości choć pod Orłowem trafiły sie 2 świstuny, a pod Sobotą na łąkach rodzinka gęsi zbożowych wraz z towarzszącą gęsią białoczelną. Na stawach ptaków wodnych nie brak, choć w czasie szybciutkiej kontroli Walewic i Psar zajrzeliśmy tylko tu i ówdzie. W Walewicach m.in. 170 czajek, ok. 1000 krzyżówek, 5 gągołów, cn. 40 czapli siwych i 1 biała, dorosły bielik i ciągle ok. 60 kormoranów. Z kolei w Psarach 13 mew białogłowych, 35 nurogęsi i skończyły nam się siły i dzień.

Anka Kleszcz, Piotrek Minias, Tomek Błaszczyk i piszący Tomek Janiszewski


26.11.2008 Jeziorsko Wczoraj byliśmy na zbiorniku od 9 do zmierzchu, z czego większość czasu na tamie. Najfajniejszymi spośród widzianych przez nas ptaków były: orlica (odnalazła się przy tamie), nur rdzawoszyi, kilka ogorzałek, szlachar, T31H sfotografowana w locie i odczytana ze zdjęcia, 2 błotniaki zbożowe, 4 bieliki i 3 dosyć późne żurawie. Tomek Przybyliński, Grześ Kielnierowski

A czy macie może zdjęcia orlicy w locie, tak aby udało się ustalić czy jest w 3.zimie? ŁK

Na tamie jeszcze nur czarnoszyi, a w Brodni para oharów, kilkanaście bielaczków i ok. 100 kulików wielkich. Na polach stadka gęsi, w sumie 1,5 tysiąca samych gęgaw i białoczółek.

Piotrek Minias, Bartula i Tomek Błaszczyk


26.11.2008 Stawy Krzywie

Stawy niemal całkowicie zamarznięte. Z ptaków nic ciekawego. Z nieptaków -wydra.

M.Z.


26.11. Dolina Bzury, stawy rybne

Po kolei:

Okręt- ł.mały - co najmniej 20 os., ł.krzykliwy- co najmniej 10 os. oraz 10 łabędzi nieoznaczoych (brak lunety i tyle).bielik- 2 ad., wąsatki

Rydwan- cz.biała- 80, bielik- 2ad + 2 im.

Walewice- kormoran- 60, krakwa- 8, krzyżówka- dużo

Borów- ł.mały- 10 ad. + rodzinka z 2 młodymi,bielik- 1 ad. + 1 im., wąsatki

Psary- nic ciekawego nie było

Radek Włodarczyk, Sławek Marczak

25.11. Dolina Bzury pomiędzy Łęczycą a Młogoszynem

Widoczek spod Łęczycy
Myszołów

I znów rozpoczęliśmy tradycyjne liczenie drapieżników w dolinie Bzury. Póki co jest drapoli średnio dużo. Dziś poza kilkudziesięcioma myszołowami (w tym kilka włochatych) także sporo pustułek (ok. 10), 2 błotniaki

Sarenki
Myszołów-kukułka

zbożowe, kilka bielików, krogulce i jastrzębie. Z ptaków wodnych - nie liczylismy ich wcale - grubo ponad 100

krzyżówek, a wśród nich rożeniec. Pogoda raczej nie sprzyjała oglądaniu wróblaków. W dolinie głównie cichutkie

Włochaty spod Kter
Sowa z żaróweczkami w Siemieniczkach

stadka sikor, a przy karmnikach trochę łuszczaków, trznadli i mazurków. Wśród ciekawostek stadka górniczków i wąsatek (pod Kterami) i pierwiosnek w Lesie Kterskim (niestety nie dał nam szans, by uznać go za coś z dalekich lądów, bo wygladał jak nasz). Rozpoczliwe próby zrobienia ładnych zdjęć nie w pełni się udały - uzyskaliśmy tylko efekty pseudoartystyczne.

Tomek Janiszewski, Tomek Błaszczyk, Piotrek Minias

25.11 Jemiołuszki w liczbie ok 60-80 były też dziś na ulicy Proletariackiej za płotem mojego miejsca pracy a po kilku minutach oddaliły się w kierunku parku Poniatowskiego. Anka

24.11 Chyba zima w pełni bo jemiołuszki latają po mieście stadami. Ok. 100 sztuk przy ul.Lodowej i Dąbrowskiego oraz 150 lecących z Parku Staszica w stronę na Dworzec Fabryczny. Ponadto zaległa obserwacja 3 szlacharów z tamy zb.Jeziorsko w dniu 14.11. pozdr. Radek Włodarczyk


23.11.2008 Zbiornik Sulejowski Barkowice - Zarzęcin

Do krzyżówek, cyraneczek, czernic i łysek dołączyło ok. 60 gągołów i 20 nurogęsi. Zniknęły gdzieś ogorzałki za to pojawiły sie 3 bielaczki. Pod Zarzęcinem dwa dorosłe bieliki polujące (nieskutecznie) na kormorany. Wciąż czekamy na uhle i nury. Aha, czarnoszyjego obserwował, tego samego dnia, Kociniak Marcin na Zb. Cieszanowiece.

pozdr. Maciek & Marcin


22.11.2008 Ogród Botaniczny

Dziś zrobiłem mały rekonesans przy karmniku. Złapałem 56 ptaszków, z czego 35 dostało blaszki. Reszta już je posiadała. Z ciekawszych: 4 kwiczoły, 5 srok, 1 sójka, 7 szpaków i 1 droździk. Poza tym nad karmnikiem i w okolicach z ciekawszych kilkanaście jemiołuszek i przelatująca samica błotniaka zbożowego goniona przez kwiczoły.

Pozdrawiam, Tomek Iciek

Zza auta szyby w czasie porannej 23.11. przejażdżki po Łodzi: 40 jemiołuszek k. Parku Poniatowskiego i cn. 30 na ul.Lutomierskiej k. Komendy Policji. Tomek Janiszewski

22.11.2008 Łagiewniki i okolice

Ja także widziałem migrujące myszołowy, właściwie jednego ale za to był jasny.W okolicy ul.Bema stado ok.150 jemiołuszek. W samym lesie to juz sypać zaczelo w oczy i juz nic nie widziałem. M.Z.

22.11.2008 Łódź-Widzew Z tej racji że nie dane jest mi nigdzie wyjeżdżać odbyłem krótki, godzinny, późnoranny spacer ulicami Lawinową i Henrykowską. Co jakiś czas sypał snieg, stąd pewnie wzięlo się 6 (1,3,2) myszołowów lecących na S-W, zmykających przed zimą. Poza tym na skraju osiedla, w jagodowych krzewach przy torach stado 350 kwiczołów. Na polach piękne kawki, gawrony i sroki oraz 2 stadka kuropatw (6 i 8 os.). Czyli jeszcze te ostatnie tutaj nie wyginęły! Do tego kilka bażantów, a w jednym ze stad bogatek i modraszek kilkanaście raniuszków. Poza myszołowami z ptaszków także prawdopodobnie migrujących stadko 10 czeczotek (znowu nie zatrzymały się by wykryć w nich tundrową), 25 czyży i 3 mewy pospolite. Z małych przyziemnych w chwaściskach, w 3 miejscach głosy strzyżyków. Z najbardziej imponujących latających samiec pustułki i 2 B-737 ( a moze 767 kto je tam wie). Tomek Janiszewski

Dane do odczytów łabędzi Jako, że nastaje zima (powoli ale zawsze) sypnęło odczytami łabędzi niemych na naszej stronie.zatem podaje zainteresowanym ogólne informacje o odczytanych ptakach.Równoczesnie proszę i przypomniam o zgłoszeniu tych odczytów do Stacji Ornitologicznej PAN.

obroże FE70 i FE 73- para lęgowa z Psar z 2007r. niestety w tym sezonie ich staw był bez wody zatem błakają się bidulki po Psarach.

AC 1085- to ciekawy ptak bo pisklę z roku 2002 od Pawła Dolaty z Wielkopolski.

13 MK- ptak z tego roku z jeziorska. pierzak...nie polatał zbytnio

05MA- pierzak z Borowa z 2007 roku

jeszcze raz dziekuję za uważne patrzenie na łapy. Radek Włodarczyk

Radku, czy to FE70 i FE73, czy 70EE i 73EE (tak mi się chyba widziało)? Bo nie wiem teraz jakie litery zgłosić do Stacji Ornitologicznej - Tadek Musiał

Do SO wysyła się pewne na 100% odczyty. W przeciwnym wypadku można wysłać odczyt ze znakiem zapytania (z doświadczenia wiem, że i tak będzie odrzucony) lub po prostu nie wysyłać wcale. Takie gdybanie prowadzi do generowania błędnych danych. Tomek Iciek

Masz oczywiście rację. Dotychczas większośc odczytów potwierdzałem zdjęciem, tym razem była już szarówka i nie było szans na jakiekolwiek zdjęcie, a Radek zasiał mi ziarno niepewności, że może rzeczywiście pomyliłem F z E, nie jestem już niestety tego pewien, łabędzie intensywnie żerowały z głowami i szyjami pod wodą wynurzając je na krótko, dlatego informacji nie wyślę. A sformuowania, że nie wiem jakie litery napisać, użyłem trochę przekornie z myślą, że to Radek pomyłkowo napisał F zamiast E i to sprostuje, bo w jakim celu niby miałby pisać o zupełnie inaczej oznaczonych ptakach? Dzięki za głos. Tadek Musiał


17.11.2008 Poddębice W ogrodzie przedszkola na jarzębinach pierwsze w tym roku w Poddębicach stadko 40 jemiołuszek. Kacper Kowalczyk

16.11.2008 Stawy - suplement

młody nur rdzawoszyi z Walewic
myszołów włochaty z Borowa

I my dziś też na stawach, ale po drodze już w Ostrowie pod Ozorkowem trafił nam się juv. sokół wędrowny, obserwacja praktycznie z samochodu siedzącego na czubku drzewa ptaka, tradycyjnie po wyciągnięciu aparatu obiekt odleciał:-(. W Sypinie nic ciekawego poza ostro podgryzionymi przez bobry starymi wierzbami przy drugim stawie, na ktorych od paru lat remizy budują gniazda. Szkoda będzie tych drzew. Na stawach w Borowie dodatkowo krogulec i fotka włochatego, a w Walewicach też marna ale dokumentacyjna fotka młodego nura rdzawoszyjego (Anka chyba oszczędza aparat:-) W Psarach już szarówka, ale na pierwszym stawie po prawo od Bielaw m. in. dwa łabędzie nieme pływające razem z Radka obrożami: 70EE i 73EE. A w Strykowie puszczyk lub uszatka przeleciala nam w światłach samochodu.

Pozdrawiamy: Krystyna i Tadek M.


16.11.2008 objazd stawów

Psary 2 ad. + 3 imm. bieliki, 220 siewek złotych, 2 bataliony, 4 b. zmienne, ponad 1000 czajek na największym stawie niemal bez wody,głos kulika wielkiego i wysoce prawdopodobny drzemlik :-)

Walewice 2 nury rdzawoszyje,1 ad. + 1 im. bielik, 3 cz. białe, ok. 20 gągołów, wąsatki, a na koniec pobytu ściągnęło ok. 300 gęsi z przewagą gęgaw.

Borów 3 juv. (1cy) + 9 ad. bewików. Piękny myszołów włochaty możliwe, że ten sam co we wtorek, ok.40-50 czajek + 1 siewka złota, ok. 50 jemiołuszek na dojeździe do grobli wielkiego stawu.

Obserwowali: Anka, Ewa, Tomek B., w Walewicach 5 osobowa ekipa sieradzka, w Borowie PP. Musiałowie.

Uzupełnienie do dzisiejszych Walewic : 2 (para) lodówki M. Nowicki (z ekipy skierniewicko-łowickiej)


15.11.2008 Sikucin k.Szadku

Stado 150 jemiołuszek, a na stawku kawałek kapusty udający perkoza lub coś podobnego.

Tomek Janiszewski

Też wczoraj mieliśmy w tych okolicach jemiołuszki w drodze na zbiornik :-) chociaż nie tyle. Anka


15.11.2008 Zbiornik Jeziorsko- zachodni brzeg

Pod miejscowością Jeziorsko największa koncentracja ptaków w tym kilka tysięcy czajek, siewki złote na oko minimum kilkadziesiąt, pojedyncze biegusy zmienne, 140 kulików wielkich, kaczki w tysiącach a wśród nich 3 ohary, rożeńce w godówkach, gągoły, , młody sokół wędrowny rozszarpujący z zapałem jakiegoś ptaszka, 1 mewa mała.

W okolicach działek rekreacyjnych przed Miłkowicami juv. nur rdzawoszyi tuż pod brzegiem, bielaczek m w trakcie pierzenia.

Miłkowice: 2f ogorzałki, 1f bielaczka, perkoz rdzawoszyi.

Tama: juv. nur czarnoszyi, 1ad. bielik siedzący na łasze od strony Skęczniewa.

Zwiedzali: Anka, Jojo & Monter

14.11.2008 Zbiornik Sulejowski

Wysoki poziom wody. W Barkowicach setki kaczek, niestety głównie krzyżówki, z gatunków wartych wymienienia 15 ogorzałek. Czekamy na nury i uhle.

Marcin Wężyk


13.11.2008 Obserwacje stad Jemiołuszek w trakcie przejazdu drogą Sieradz-Szadek: Rossoszyca - ok.100 os., Sikucin - ok.20 os., Szadek - ok.30 os.

Z pozdrowieniami

Sławek Pawlak


13.11.2008 Zb. Cieszanowice

dorosły nur czarnoszyi
szlachar

Na zbiorniku sporo kaczek, wsrod tego co plywalo po idealnie gładkiej dziś tafli, najciekawsze to 3 ad. nury czarnoszyje oraz szlachar. Marcin Faber






11.11.2008 Pamiątkowa Orzechówka z Jeziorska - Brodni (super płochliwa) i dwa widoczki. RySa


11.11.2008 Jeziorsko z lornetką Dołączając się do informacji poniżej: nur czarnoszyi na tamie, nur rdzawoszyi w miłkowicach (przy samym brzegu), ok. 40 kulików wielkich w jeziorsku (zerwały się więc miałem szansę je zobaczyć), 4 ogorzałki w szacie F w pęczniewie. jeden młody bielik polował na wyspie zanim koledzy przyjechali. miło wyrwać się z domu.pozdrawiam sylwester lisek

11.11.2008 Jeziorsko bez cofki

bernikle białolice
łaędź niemy 13MK

Jeziorsko przywitało nas słoneczkiem, silnym wiatrem i ptakami. W przeciwieństwie do niedzieli panował spokój i cisza. Największa liczba ptaków oczywiście na środku zbiornika, ale z brzegów udało sie coś wypatrzeć. Godne wymienienia są następujące widziane gatunki: nur czarnoszyi 2 os. jeden juv. przy tamie i drugi ad. w upierzeniu godowym w Miłkowicach (fotki niestety brak); bernikla białolica 4 os. w Jeziorsku, oraz szlachar cn. 2os.; bielaczek cn. 3 f./juv.; ogorzałki, nurogęsi, płaskonosy, krakwy, czernice, głowienki, łyski, krzyżówki, gęgawy, gęsi zbożowe i białoczelne, oczywiście mewy: śmieszki, białogłowe, srebrzyste i pospolite, a z łabędzi widzieliśmy tylko nieme i jeden z Pęczniewa odczytany 13MK na zółtym plastiku i …C6662… na metalowej, były także czaple siwe, kormorany i stadko 20-25 raniuszków przy tamie. Z ptaków drapieżnych tylko krogulec i myszołowy - gdzie bieliki?

Obserwowali: Krzysiek Myśliwiec, Darek Ziembicki, Paweł Kozanecki, Piotrek Kozanecki, Artur Sadowski i Tadek Musiał


11.11.2008, cofka na zb. Jeziorsko

Obserwacja z cofki na wysokości Tomisławic (13:00 - 16:00). Gęsi - białoczelne i zbożowe, ok. 200. Czapla biała - 1, łabędzie nieme - 6, łabędzie krzykliwe - 4. Brak żurawi. Mogą się już nie pojawić? Proszę o wypowiedź Kolegów z Biologii. Oczywiście nie ręczę za to swoją głową ale żurawie pewnie ciągle są na zbiorniku ,ale nie za dnia tylko w nocy. Żurawie tu śpią. Jeszcze 8.11. widzieliśmy ponad setkę na polach pomiędzy Lubolą a Pęczniewem. Raniutko wylatywały na pola właśnie z cofki z miejsca gdzie tradycyjnie śpią. Tomek Janiszewski > Żurawie tu śpią. Zgadzam się. Jednak zawsze widziałem je o tej porze roku wracające na nocleg w okolice Tomisławic w godzinach 15-16. Wczoraj ani jednego."Może wróciły później. Tomek J."

Gęsi, Jeziorsko, 2008-11-11
Łabędzie krzykliwe, Jeziorsko, 2008-11-11

Michał Leder

Walewice- nur czarnoszyji

11.11.2008 objazd stawów

Okręt prawie bez wody: 2 ad. bieliki, 2 czaple białe, 10 bewików, 80 czapli siwych, czajki, wąsatki, sporo kaczek i trochę mew i gęgaw.

Rydwan pełen wody, prawie bez ptaków :-) kilkanaście nurogęsi i krzyżówek.

Walewice- 1 ad. nur czarnoszyi, 1 f/im. bielaczek, 1 ad. + 3 im. bieliki, 2 ad. krzykliwce, cn. 2 cz. białe, ok. 10 gągołów, kilka gęsi zbożowych i kilkanaście gęgaw, 190 kormoranów, wąsatki.

Borów największy staw bez wody a na nim hit dnia 2 górniczki, paredziesiąt gęgaw, czaple, czajki,a na stawie z wodą 5 juv. (1cy) + 5 ad. bewików. Piękny myszołów włochaty.

Piątek woda jest ale żadnych atrakcji.

Sypin woda jest ale bez atrakcji.

Wszędzie sporo myszołowów.

Anka & Jojo, chwilami w towarzystwie J. Fusa i S. Dąbrowskiego.

P.s. W Walewicach były jeszcze 3 nury czarnoszyje oraz samica błotniaka zbożowego.

Sławek i Janek


10.11.2008 Byczyna, Poddębice i otaczające lasy

AC1085
05MA

Wśród 8 przelatujących myszołowów udało mi się dostrzec myszołowa włochatego, ponad to 2 krogulce. jeden spokojnie sobie krążył nad lasem, natomiast drugi był nękany przez gawrona, jastrząb i dwie pustułki. A w lasach pełno drobnicy ptasiej (czyże, sikory, raniuszki itd.) i kolejny łabędź z obrączką AC1085. pozdrawiam kacper k.


10.11.2008 Psary

W stadzie czajek na spuszczonym stawie (ostatni po prawo jadąc w stronę Bielaw) m.in. 4 siewnice, 3 bataliony i 6 alpinek. Największy staw także bez wody - tamże wypoczywających ok. 200 siewek złotych. Plus dwa bieliki i czapla biała.

pozdrowienia

Piotrek Minias


09.11.2008r. Sarnów i Jeziorsko

hełmiatka m.
tego nie lubimy

Dziś w Sarnowie niewiele ptaków, prawie wszystkie przydrożne stawy bez wody. Z ciekawszych wąsatki 8 os. i ponad 20 świstunów. Na Jeziorsku bardzo dużo ptaków, pewnie niebawem wyniki sobotniego megaliczenia będą ujawnione:-). Z ciekawszych dzisiejszych obserwacji: hełmiatka 1 samiec, kilka bielaczków w typie f/juv, samica rożeńca, bewiki 4 ad. łabędzie krzykliwe 3 ad. i 1 juv. uhle 5 w typie samic. Niestety mewy trójpalczastej nie widzieliśmy. Dziś przy pięknej pogodzie dużo ludzi, wędkarzy i amatorów jazdy na wszystkim co możliwe po łachach i brzegach, co skutkowało w płoszeniu ptaków i przebywaniu ich bliżej środka wody co utrudniało obserwacje. Po południu na tamie trudno było znaleźć miejsce do zaparkowania:-). Pewnie coś dopiszą jeszcze do tych wrażeń inni napotkani w terenie miłośnicy ptaków.

Pozdrawiamy: Krystyna i Tadek Musiał

Anka & Monter dodamy: młodego nura czarnoszyjego przy tamie (jedyny nur jakiego dziś widzieliśmy :(, markaczkę pod Pęczniewem, 5 ogorzałek (3 Brodnia, 1 Siedlątków, 1 Miłkowice), na tamie podobnie jak dzień wcześniej mewa białogłowa z zielonym plastikiem, na cofce ok.820 siewek złotych wraz z ok.20 biegusami sp. Aha. Warto może nadmienić, że dla bewików jest to pierwsze jesienne stwierdzenie dla zb.Jeziorsko ;)


DSCF4693.JPG

Oto wspomniany nur z Miłkowic

IMG 5778.JPG

8.11.2008 Jeziorsko No i po MEGALICZENIU. Niestety mimo długich poszukiwań i pobytu na tamie mewy trójpalczastej nie dostrzegliśmy. Poleciała? Z rzeczy ciekawszych m.in.: cn. 7 nurów czarnoszyich -w tym jeden jeszcze w pełnej szacie godowej (na zdjęciu), był też ten młody ptaszek przy tamie; 2 nury rdzawoszyje - 1 chyba na stałe na wprost drogi w Miłkowicach, żegnaliśmy się z nim jeszcze o zmroku; 13 uhli, w tym zwarte stadko 10 z bardzo ładnym samce w szacie godowej, 2-3 szlachary, no dziesiątki tysięcy innych ptaków. Trochę liczb wkrótce kiedy się podsumujemy. Śmieszka T31H jest na tamie juz cn. 2 tygodnie, podobnie jak białogłowa P733. A i co do mew. Na tamie była dorosła mewa żółtonoga na mój gust o cechach formy intermedius. Polecamy uwadze takiego ptaka. Może ktoś go zobaczy z bliska lub strzeli fotkę. Widzieliśmy też mewę o cechach gatunku nieistniejącego - w zestawie cech u dorosłego ptaka w typie srebrzystej ciemnoszary dziób z żółtawą końcówką. Chętnie opowiemy o tym na następnym zebraniu Sekcji. A w ogóle nie ma to jak tama. Króciutkie podsumowanie: ptaków wodno-błotnych razem blisko 77,5 tys. Najliczniejsza krzyżówka ponad 28 tys. i łyska przwie 12,5 tys. Najmniej licznie wykryte: ogorzałka, mewa żóltonoga, zimorodek - po 1 os. Inne ciekawe liczby cyraneczka ponad 9 tys., głowienka prawie 7 tys., czernica prawie 6 tys., gągoł blisko 500 os. nurogęś 400 os., kormoran 1100, czajka ponad 5000, siewka złota ponad 1000. I tyle.

Grupa licząca na Jeziorsku


8.11.2008

Siemieniczki - 2. uszatki na wszystkim dobrze znanym świerku (solidnie obciętym)

Ktery - bielik (dorosły), jastrząb, krogulec, kilkanaście danieli i mgła.

RySa


8.11.2008 poranna wizyta na Byczynie Łabędzi niemych 28 w tym dwa z obrączkami (05MA, drugi nie odczytany bo miał blaszkę ze słabo wybitymi numerami), 4 cz. siwe, kilkanaście wron, 2 kruki oraz pustułka ganiająca stadko kilkudziesięciu kwiczołów. Z drapoli to jeszcze myszak przelatujący dość nisko i jastrząb nękany przez wrony. pozdrawiam kacper k.

7.11.2008 Staw Rydwan i Okręt Drugi z nich całkowicie bez wody, pierwszy wypełniony w 80 %.Z ciekawych ptaków: łabędź mały- 21 ad. + 1 juv.(liczba spada); żuraw- 15 lecących, bielik 1 ad., nur rdzawoszyi- 1, p.dwuczuby-6, kszyk- 43, wąsatki-dwa stada (obserwacja głosowa, cz.biała- 26. poza tym śwituny, gągoły, lecące czeczotki, a wszystko to na Rydwanie, bo na Okręcie raczej słabo. na innych stawach (Walewice, Psary, Borów, Piątek, Sypin) bez rewelacji. Radek Włodarczyk, Sławek Marczak

thump
thump
thump
thump

7.11.2008 zb. Jeziorsko Ubiegliście mnie z tym nurem :) pływał sobie blisko tamy, udało się go nawet przyzwoicie zdigiscopować ;) Natomiat mam jeszcze jedną obserwacje z tamy - mewa trójpalczasta :)) Obserwowałem ją w stadzie pływających śmieszek, po 15 minutach stado się zerwało, a ja juz nie miałem czasu jej szukać.

Pozdrawiam. Przemek Pasikowski - ps i jeszcze przy tamie smieszka z obrączką T31H

To ptak znakowany przeze mnie jako pisklę 07.06.2008 w Woli Rogoźińskiej koło Zgierza. Wyślij proszę odczyt do Stacji Ornitologicznej. Tomek Iciek


Wczoraj, tj.6.11 na Jeziorsku k. tamy pierwszy nur czarnoszyi. Tomek Przybyliński i Stanisław Pluta.


04.11.08 zb. Jeziorsko między Miłkowicami a tamą

Troszkę jakby opustoszało.

Poniżej 100 czapli siwych, kormoranów ok.230, do 50 gęsi (tutaj głównie gęgawe)

Wśród sporej ilości łysek, głowienek i mniejszej czernic: perkoz dwuczuby - ok.40; łabędź niemy - ok.18; gągoł - ok.8; bielaczek - 1 samica

Z drapieżników: bielik - 2ad.; myszołów - 2; pustułka - 1 samiec

Siewki: czajka - do 600; siewka złota - 41; kszyk - 11; brodziec śniady - 1

Mewy: nie za wiele śmieszek; pospolita - kilka, tzw. duże - do 50

Wróblaczki: swiergotek łąkowy - 3; orzechówka - 1 (północna) k. domków w Miłkowicach; śnieguła - 1 samica, cóż zima kiedyś musi nadejść.


Wracając zatrzymałem się k. Jeziorska. Stąd na południe ptaków dużo więcej i większa różnorodność niż przy tamie, polecam.

Również nad polami na S od trasy Jeziorsko - aż do Goszczanowa spore klucze gęsi i 15 siedzących żurawi.

Pn.jpg

fotki nie najepsze - z ręki...

Ncm.jpg

ps. znalazłem ciekawe pióro, chyba bielika. Jeśli ktoś się specjalnie interesuje, to mogę przesłać fotkę.

Tomek P.


1.11.08 Lipce Reymontowskie (skierniewickie)

Także w czasie pobytu na cmentarzu: ok. 13.00 - przelatujące stadko 18 jemiołuszek

Mirosław Nowicki

PS. To mój pierwszy wpis na tej stronie, pozdrowienia dla wszystkich.


1.11.08 Łódź W czasie objazdu cmentarzy: 9.00 - okolice Zarzewa - mieszane stado kilkunastu mew, głównie pospolitych, ale także 3-4 większe z kompleksu "argentatus" 13.00 - ten sam cmentarz - stadko 9 jemiołuszek

Tomek Janiszewski


31.10.2008 Sarnów

krogulec i kruk

Na stawach przy szosie tylko takie zmiany, że z wodą zostal tylko staw wschodni. Tam z ciekawszych ponad 20 świstunów, 2 młode kokoszki, 2 płaskonosy i 1 cyraneczka oraz kilka rodzin łabędzi, perkozki, łyski i krzyżówki, na błocie czajki i kszyki, a w powietrzu myszołowy, krogulec, 2 zimorodki i 8 czapli białych. W trzcinach wąsatki. Czyli ogólnie bez rewelacji.

Tadek Musiał


31.10.08 Jeziorsko

Miło między Miłkowicami i tamą: ok.100 czapli siwych, c.n. 44 białe. Dużych mew c.n.170 (nie na moją archaiczną lunetę), mniejszych też przyzwoicie, ale pospolitych kilka. Siewki z przewagą setek czajek. Kormoranów sporo, do 50 gęsi, trochę anas,... i morze łysek z głowienkami urozmaicone czernicami. A to upstrzone gągołami i perkozami dwuczubymi (gdzie nury?). Duuużo. Tam może być wszystko, jak to na Jeziorsku.

Zostawiłem sobie niewiele czasu na zbiornik, ponieważ objeżdżałem pola w poszukiwaniu gąsek. Ogólnie słabo (gdzie one jedzą?), dokładnie przejrzałem stadko ok.2km na W od Warty: ok.150 białoczółek, 9 zbożówek, 1 białoliczka i 1 tajemnicza gęś jej raczej towarzysząca. Jak ja lubię te gąski! Myślałby ktoś, że są absolutnie przewidywalne, no bo co: mała, egipska nie ma ciekawszej opcji... Czy to hybryda B.leucopsis? (to obrączka? raczej tylko cień lotki... to jest cała przyjemmmmność.) Ktoś ma zdanie?

Bl.jpg

Cóż, odwdzięczyły sympatię, same podeszły, nie po raz pierwszy. Bo je lubię... Tomek P.

Hej! Piszesz o jednej białolicej i jednym hybrydzie(?) a na zdjęciu w lewym dolnym rogu więcej takich gąsek się pasie? pzdr. Piotrek Minias

No... nie. To trzy fragmenty innych zdjęć tego ptaka. Taki trochę wyszedł fotomontaż tylko przypadkiem ;) Masz rację. Następnym razem złożę bardziej jednoznacznie...

Alez ta bernikla - prawie jak nene Tomek J.


Witam Nie obserwacyjnie ale wyjaśniająco... Chyba wiem, o którego Pana chodzi, fakt bywa bardzo stanowczy, zwłaszcza w okresie odłowów. Pozwolenie na papierze jest potrzebne na Okręt, Rydwan i Mysłaków. Czasem wpada tam policja lub straż rybacka w poszukiwaniu kłusowników i wtedy może być na prawdę niemiło (wiem bo doświadczyłem). Pozwolenie wydaje PR w Łyszkowicach (46)8388769 - raczej bez problemów - ja takich nie miałem... Prościej zaś - wjeżdżając na Okręt od strony północnej zatrzymać się przy białym domku i spytać o administratora lub stawowego i wtedy poprosić go o wejście na teren - powiedzieć że na ptaki! Przy Rydwanie stawowy mieszka w pierwszym domu wsi lisiewice zaraz od stawu. Tam pytać o wejście, przy okazji można przed jego posesją zostawić auto. Z drugiej strony może spotkaliście wkurzonych myśliwych, 25 policja drapnęła jednego z nich, gdy polował będąc pod wpływem alkoholu. Postępowanie w toku... :-) TomekBartos


26.10.08 Okręt k/Łowicza Pojechałem na Okręt w niedzielę po południu, fascynują mnie bieliki-niestety nie było, czapla biała naliczyłem 62 więcej nigdy nie widziałem w tym miejscu,na grobli jakiś niemiły pan poprosił mnie o pozwolenie na przebywanie w tym miejscu.Niestety nie posiadałem nic takiego. pojechałem więc na Rydwan i tu... piękny bielik siedzący na brzozie-wyspa przy środkowej grobli. Pozdrawiam wszysykich ptasiarzy Stefan Lewandowski.

24-25.10 Staw Okręt i Rydwan. Okręt powoli pozbywa się wody.Rydwan nadal pełen.W te dni nastąpił wyraźny przylot ł.małych w dolinę.W piątek wieczorem było ich już 30. Zaś w sobotę rano 38.Nawet polowanie na Okręcie nie przepłoszyło tych uroczych ptaszków.Poza tym sporo czapli białych (51), bielik, wąsatki....i niemiły pan na Okręcie...niemiły bo myśliwy.

Sławek Marczak

26.10 obserwacja przelatujących ptaków nad Lasem Łagiewnickim: olbrzymie stado krukowatych 1900 gawronów i 160 kawek, aż 30 myszołowów w stadach do 9 os., 207 czajek, 5 zbożówek, aż 21 gili. Łącznie ponad 2400 os z 20 gat. Najciekawsze: dorosła mewa żółtonoga lecąca z dorosłą mewą z kompleksu srebrzystej na SE. Ł.Krajewski


26.10.2008 dol. Bzury-Siemienice i Sypin

Zniechęceni mglistymi relacjami z Jeziorska i zachęceni obserwacją migrujących myszołowów nad Ozorkowem (w kominie termicznym 11os.) postanowiliśmy wczesnym popoludniem wybrać sie w dol. Bzury na przelot drapoli. Niestety w okolicach Siemienic z przelotnych to tylko 1 klucz 35 gęsi zbożowe/białoczelne. A z ptaków drapieżnych tylko krogulec i 3 myszołowy, raczej stacjonarne oraz 2 srokosze. A i innych ptaków prawie nie bylo. Po drodze na stawach w Sypinie widzieliśmy tylko świstuny w ilości ponad 40 os. trochę łysek, krzyżowek i przebywające tam dwie rodziny łabędzi niemych, a także odpoczywające stadko gęsi: 9 białoczelnych i 77 zbożowych. Potwierdzamy też jeszcze 2 późne dymowki i kilka wąsatek.

Pozdrawiamy: Krystyna i Tadek Musiał


25.10.2008 Stawy w Piątku i Sypinie i Walewicach

W Sypinie stado świstunów, płaskonosów, krzyżówek, oraz łabędzie nieme z młodymi, bielaczków niestety nie udało mi odnaleźć, poza tym myszołów i jaskółka dymówka. W Piątku totalna klęska poza 3 kokoszkami i bąkiem w locie nic nie było. W Walewicach na stawach z wodą duże stada krzyżówek, kilka sztuk nurogęsi, głowienki. Na największym stawie - spuszczonym - po kilkanaście czapli białych i siwych, kolonia kormoranów, duuże stada czajek - kilkasetek, poza tym bielik ad. oraz śmieszki i trochę drobiazgu w zaroślach. Artur S.

to ja dodam tylko że mnie udało się wypatrzyć w Sypinie 2 bielaczki w typie f, a w Walewicach i Borowie j.w.-nic ciekawego. pozdrawiam Mateusz Zduniak

25.10.2008 Jeziorsko

Cóż, ja też się dzisiaj skusiłem. Chciałem poszukać gęsi na polach ale z powodu utrzymującej się do ok.13.00 mgły ugrzęzłem na tamie i gruntownie przeczesałem okolice... : 3 pliszki siwe, 9 świergotków łąkowych, głosy wąsatek, makolągwy, śpiewające w najlepsze pokrzywnice i rudziki i sporo innych sympatycznych wróblaczków.

Do rzeczy: ok. 11.30 przeleciała nade mną orlica by po ok. 20 metrach zanurzyć się we mgle (poleciała w stronę zbiornika)... Nawet jej nie wysyłam, ale w locie jest nieprawdopodobna. Widziałem ją kilka sekund, po dziesiątkach minut patrzenia na L.a itp. Miałem tylko chwilę, ale wyglądała na 2-3 zimę (raczej 3), warto spojrzeć.

Jak to mówi mój dobry kolega, "heretycy podzielili srebrzystą na paragatunki" i poniekąd mają problem z jednoznacznym oznaczeniem pewnych konkretnych przypadków. Według mnie były rozmaitej maści L.a. (foto) i jedna samotna L.m. ale jeśli chodzi o ad. któż to wie... Chyba jestem nieprawowierny. Może ktoś coś doda?

Tomek P.


25.10.2008 Jeziorsko

Dzisiejszy wyjazd na Jeziorsko zakończył się kompletną klapą- mgła zupełna utrzymywała się do 11.30, kiedy to postanowiliśmy opuścić lokal, widoczność ok. 50m.

W Pęczniewie największe stawy bez wody- 1 kląskawka na trzcinach przy szosie, widać było czasami wyłaniające się z mgły mewy, czajki i siewnice. W zatoczce słychać było suszące skrzydła kormorany. Na tamie śmieszki i in. mewy, łyski, krzyżówki. Totalna porażka.

Sarnów

Największe stawy przy szosie pełne, te w głębi kompleksu bez wody. Najciekawsza obserwacja 1 młody bocian czarny, kilka wąsatek, 2 świstuny, 200 czapli siwych, 30 białych, 30 kormoranów, perkozki, perkozy dwuczube, łyski, rodzina łabędzi, kilka myszołowów przelatujących dość wysoko, poza tym duży ruch drobnych ptaków w lesie i trzcinach.

Anka & Monter

22.10.2008 Jeziorsko

I znów nadszedł czas MEGALICZENIA. Taka akcja nie sprzyja wyłapywaniu rzadkości, ale i tym razem Jeziorsko nie poskąpiło i udało się dostrzec w stadzie grążyc pomiędzy Brodnią i Pęczniewem podgorzałkę. Z innych ciekawszych na cofce młody sokół wędrowny - znów dający popisy swoich lotnych możliwości, tamże ohar, piaskowiec, ok. 500 siewek złotych, blisko 140 siewnic i 45 kulików wielkich; a wodzie pierwszy tej jesieni bielaczek. Skupiliśmy się na liczeniu - by przełamać kolejne progi liczebności i odnieśliśmy szereg sukcesów: krzyżówka prawie 14 tys., cyraneczka blisko 12 tys., głowienka ponad 3800, łyska prawie 9,5 tys., czajka - 6,5 tys. Na tamie znów 2 odczytane mewy z obrączkami. Polecamy to miejsce tym którzy zniechęcą się odległościami na pozostałej części zbiornika. Zdjęć prawie nie mamy bo ciemności były egipskie, ale może coś się wykroi. A po podliczeniu okazało się że na zbiorniku mieliśmy tego dnia ponad 61 tys ptaków wodno-błotnych. Prosimy o oklaski.Tomek J., Marcinek P., Bartek L., Adaś K., Jarek K., i Piotrek M.

Jedna z odczytanych mew.fot.TJ

21.10 Łódź - Rogi Przelatująca na SW orzechówka :) Poza tym leciało sporo skowronków, raniuszków i wreszcie myszołowów. Z nietypowych dość - 1 kormoran. Łukasz Krajewski

20.10.2008 Jeziorsko

Dzisiejszy wypad w celach czytania kormoranich obrączek zakończony raczej umiarkowanym powodzeniem, a mianowicie brakiem odczytów. Z obserwacjami faunistycznymi też nie najlepiej. Orlicy w Siedlątkowie brak, mew na tamie jak na lekarstwo, poza śmieszkami chyba tylko dwie srebrzyste. Spore stadka mew siedzące za to wraz z kormoranami na łaszkach wynurzających się koło wyspy w Skęczniewie. Tam też dorosła mewa żółtonoga. Na cofce z kolei sporo siewek w tym 200 alpin, 110 siewnic i około pół tysiąca siewek złotych. Plus dorosły ohar i młody sokół wędrowny na pociechę.

pozdrowienia

Minias, Bartula

A koło Glinna, tego samego dnia, przelatujace stadko 7 siniaków.

Tomek J., Radek W. + kilkanaście innych osób

19.10. Rezerwat Molenda k. Tuszyna

Oprócz pospolitego drobiazgu jak:sikory ,kowaliki i raniuszki obserwowałem orzechówkę (sztuk 1) ptak nie był płochliwy więc udało mi sie zrobić mu kilka zdjęć prostym aparacikiem z zoomem 3x.wryto;

Plik:Orzechówka.jpg
orzechówka w rez Molenda

18.10 Staw doliny Bzury

Okręt: 3 bieliki (2ad+ 1 juv.), kwokacz, sporo kaczek ale rożeńców dziwaków nie zanotowano, czaple białe,gęgawy, trochę czajki w sumie słabawo;

Rydwan:1 perkoz rogaty, którego wypatrzyli Sławek Dąbrowski i Jan Fuss, bewiki ok. 20, płaskonosy, świstuny i in. kaczuchy, myszołów włochaty z bardzo jasną głową, karkiem i spodem skrzydeł, cn. 2 myszołowy zwyczajne, w tym jeden także podstępnie jasny;

Rydwan 18.10.2008.fot.AK
Rydwan 18.10.2008.fot.AK

Walewice: bardzo duże ilości ptaków, w zasadzie tylko na największym stawie z b. niskim poziomem wody i licznmi łachami: czajki, siewki złote zaledwie 3, siewnic sporo więcej, biegusy malutkie i zmienne, bataliony, kilka setek śmieszek,ok. setki kormoranów, ok. 60 czapli białych, parę seteczek gęsi wciąż z przewagą gęgaw, ale także g. zbożowe i białoczelne, 1 odczytana obroża niebieska na gęgawie, a w trzcinach intensywne głosy wąsatek;

Psary: bardzo biednie, stawy na których zwykle siedziały bewiki bez wody, czajki, bekasy na spuszczonych stawach, 5 bielików równocześnie w powietrzu, siewka złota 1 :-)

Borów: bardzo przyjemne ilości gęsi na największym stawie, w przytłaczającej przewadze gęgawy, ale 2 nosiły żółte obroże- odczytane :-) i akcent najprzyjemniejszy 1 bernikla białolica, a także czaple białe ok. 10 i siwe, nurogęsi, pojedyncze kormorany.

Borów 18.10.2008.fot.AK
Borów 18.10.2008.fot.AK

Oprócz powyższego wszędzie się szwendają myszołowy, a 1 włochaty siedział na drutach tuz przy szosie przed Strykowem jadąc od Łodzi.

A.K.


Zaobrączkowana samica fot.ŁK

18.10 osadniki Kalinko Dzisiaj obserwowałem tutaj pierwszy raz stadko 15 wąsatek, z których 2 udało się schwytać. Poza tym przelatująca samica błotniaka zbożowego i 4 krzyżodzioby świerkowe. Łukasz Krajewski

17.10.2008 Jeziorsko Orlica wciąż obecna koło Siedlątkowa.

Orlica wciąż, Siedlątków 17.10.2008, fot. P. Pasikowski

Pozdrawiam. Przemek Pasikowski

Pozwoliłam sobie wkleić za Kolegę, skoro po wielkich bojach już się nauczyłam. Anka

17.10. Staw Okręt Przed chwilą Radek Włodarczyk doniósł, że wedle wszelkiego prawdopodobieństwa widzi na Okręcie 3 rożeńce białolice. Teraz już jest tego pewien.

Czy chodzi o Anas bahamensis? Pewnikiem zwiały z jakiejś hodowli, których niestety coraz więcej. Zobaczyć można tutaj:

[[1]] Ale pewnie Radek zrobił jakieś zdjęcia.

Pozdrawiam: Tadek Musiał


Góra na Rogach (Łódź) 10. i 13.10 Liczenie wędrujących ptaków szponiastych, a przy okazji wszystkich innych. 10.(godz.9-13) najliczniejsze: szpak 305, zięba 199, kwiczoł 159, bogatka 62, modraszka 48; z ciekawszych: świergotek łąkowy 29, makolągwa 23 (nie sądziłem, że takie ptaki wędruja nad lasem), dymówka 2. Łącznie 898 os. z 22 gat. 13.(godz.10-14) najliczniejsze: szpak 295, zięba 235, kwiczoł 132, bogatka 122, czyż 96; z ciekawszych: jer 26, sosnówka 21, błotniak zbożowy 1im, krzyżodziób świerkowy 3, srokosz 1. Łącznie 1015 os. z 26 gat. Łukasz Krajewski


Jeziorsko - 13.10.2008

Mgła prawie do 11.30. To zbrodnia!!! Potem krótki pobyt na cofce - tu jak zwykle tysiace ptaków, dla każdego coś miłego, choć bez lunety byłoby to jak lizanie przez szybę. Wśród ciekwszych m.in. stado 500 siewek

Kormoran-Duńczyk
Orlica
Uratowany kormoran
Plik:Zbożówki.jpg
Gęsi zbożowe na cofce

złotych, 300 biegusów zmiennych - kto wie co sie wsrod nich kryło. Dyżurny polujący sokół wędrowny, tym razem młody. Był nawet blisko, bo przemknął jakieś 10 metrów nad naszymi głowami w pogoni za szpakiem. Na pozostałej części zbiornika również mnóstwo ptaków. Z tych które szczególnie zapadły nam w pamięć warto wymienić 2 kormorany: jeden z duńską obrączką a drugi w sieci rybackiej, którego udało nam się wyswobodzić (od dziś jeździmy na zbiornik nie tylko z woderami ale i pontonem). Notabene ten sam ptak z obrączką był widziany w tym samym miejscu 3 lata wcześniej - Marku Z. widzieliśmy go razem!!!) I dwie mewy: dorosła orlica koło Siedlątkowa i srebrzysta z kolorową obrączką na tamie - odczytana oczywiście. Wszystkim zwiedzającym polecamy też uwadze samochód marki Yugo (chyba) którym właściciel wjechał sobie na łachy koło Siedllątkowa i zapadł się po podłogę. Wyjedzie? Zdjęcia wkrótce. W drodze powrotnej przy Księżycu na przydrogowych stawach w Sarnowie - stadko 25 perkozków i 12 świstunów. Tutaj było blisko, ale za to ciemno dość. Tomek J., Piotrek M. i Ola M.


Staw Okręt i Rydwan-12.10.2008

Krótki postój na stawach a tam...

Okręt powoli spuszczany.jest już mała wysepka na środku a na niej może 100-200 gęgaw, trzy bieliki i 6 czapli białych. Na Rydwanie 6 bewików śpiących przy trzcinach na słoneczku.zatem syberyjskie łabędzie ruszyły! pozdr.

Radek Włodarczyk


Stawy Krzywie 9.10.2008

Ładna pogoda, więc sporo przelatujących łuszczaków i nie-łuszczaków; na trzcinowisku stadko 10 wąsatek. W czeremchowych zaroślach za stawami wielkie ilości drozdów z przewagą śpiewaka.

M.Z.

Jeziorsko, 9.10.2008 Wczoraj, po dluższej przerwie, odwiedzilismy ze Stanisławem Plutą zbiornik, a tam niemal do godz. 14 dramatycznie gęsta mgła. Potem się przejaśniło i moglismy chwilę poobserwować. Subiektywnie najciekawszymi dla nas gatunkami jakie udało sie wypatrzec były: rybitwa wielkodzioba (1cy), 2 sokoły wędrowne (oba juv., widzielismy je jednoczesnie), 4 bieliki (w tym para ad), pierwszy myszołow wlochaty (ad), bocian bialy na gniezdzie we wsi Lubola i na koniec orzechowka. Pozdrawiam Tomek Przybyliński

05.10.2008 WALEWICE , PSARY : wizyta na stawach po bardzo dłłłługie przerwie w twicheniu,

WALEWICE - tylko jeden staw bez wody, tam bez rewelacji, łączne ilości z kompleksu, przejrzałem 1/2 stawów :

śmieszka - ok. 200 nurogęś - 7 biegus zmienny - 27 czapla biała - 17 czapla siwa - ok 90 dwuczuby - 9 gęgawa - 100, 55 łabędź niemy - 54 ad, 6 imm kormoran - 57 wciąż się przemieszczały czajka - 12 czernica - 9 głowienka - 2 łyska - ok. 20 myszołów - 1 , drapole zawiodły oknówka - 5 srokosz - 2 wąsatka - 1f, 1 m oraz drobnica

PSARY - tutaj kilka spuszczonych stawów, kilka zupełnie bez ptaków, przejrzałem 1/3 stawów :

bielik - 2 myszołów - 1 łabędź niemy - 7 ad duże mewy - 7 śmieszka ok. 60 kszyk - 18 biegus zmienny - 22 batalin - 5 siewnica - 1 kruk - 1 czajka - ok. 150 kormoran - 25 czernica - 8

Na świeżo obsiany pszenicą ozimą polu tuż obok stawów w Walewicach duże ilości czajek, śmieszek, szpaków. Teren ciekawszy niż błotko na stawie ?

Roman Kubów


04.10.08, Jeziorsko Ponieważ nikt nie zmiłował się i nie napisał o wycieczce na Jeziorsko, uczynię to ja. Szczegółowych wyników można zazanać na stronie Szkoły Podstawowej nr 7 (adres jest w linkach). Napiszę może tylko, iż jeśli chodzi o rezultaty liczbowe, wynik obserwacji był zadowalający - ok. 20 tys ptaków wodno-błotnych. Gorzej z jakością gatunkową, bo poza 2 piaskowcami nie udało nam się dostrzec nic ciekawszego. Z ptaków szczególnie licznych: cyraneczka 3600, łyska 5300, kormoran grubo ponad 2000. Nie brakło jednak widoków bardzo miłych, bądź ekscytujących jak np. stado intensywnie żerujących 2000 kormoranów pod Brodnią, czy piękne, także żerujące pod Brzegiem, stado czapli białych.

Tomek Janiszewski


04.10.08, Walewice

Czaple w Walewicach 04.10.08

6 Czapla biała

42 Czapla siwa

1 Rybołów

T.Lis