Obserwacje-2009

Z Ptaki Polski Środkowej - Sekcja Ornitologiczna SKNB UŁ
Skocz do:nawigacja, szukaj

31.03.09 Łódź.

Srokosz w brzezinie spod Domaradzyna
Jak zrobić tyczki z drzew
Bernikle białolice pod Złakowem Kościelnym
Gęsi dominujące

W okolicach Lasu Domaradzyńskiego przed południem dwa stadka lecących na N bocianów - łacznie kilkanaście ptaków. Zresztą bociany są już na niektórych gniazdach, w Ziewnicach nawet jest już para. Kruki niewątpliwie mają już pisklęta - u wszystkich 3 par, które mogłem sobie szczegółowo obejrzeć tak właśnie było. Na stawach w Psarach m.in. 25 czapli białych i para oharów. W trakcie, w obejściu z jednej z miejscowych szkół szokujący widok pt. "Co można zrobić z drzewami w celu poprawienia estetyki, a może w imię jakiegoś innego wyższego celu?" Wcześniej była tu malutka kolonia gawronów. Ech ta szkoła w Popowie!!! To tak tam uczą? Może ich piorun spopieli? Odwiedziłem w końcu wiosenne rozlewiska w dolinie Słudwi. No cóż wielkością to one w tym roku faktycznie nie imponują, ale gęsi zadziwiają. W życiu swoim takiej liczby z tak małej odległości nie doświadczyłem. Wśród 11.-12. tysięcy nieomal wszystkie to białoczelne. Przejrzałem dokładnie z 1 - 2 tysiączki wypatrzyłem w nich 4 bernikle białolice i hybryda białolicej z białoczelną - takie ptaszki były już poprzednio. Niestety dałem się uśpić bajkowej niepłochliwości i popsułem sam sobie leząc w ich kierunku niepotrzebnie - byłem ciekawy na ile sobie mogę pozwolić. Poza tym niewiele kaczek - choć wszystkie gatunki pływających. Samiec ohara. Siewek niewiele - choć były krwawodzioby, rycyki i czajki. W 2 -3 m-scach chyba na pewno lęgowe żurawie, sporo par gęgaw i para tokujących już błotniaków. Siewek złotych widzianych tu nieco wcześniej już nie było, ale może przegapiłem. No i 3 młode myszołowy włochate. Tomek Janiszewski

31.03.09 Łódź: na Stawie Stefańskiego para świstunów, wzdłuż Neru dużo "mantrujących" pierwiosnków, w trzcinowisku u ujścia Jasienia na razie pustawo - tylko czapla siwa. Miła niespodzianka to pokrzywnica na ul. Noteckiej. T. Kłys

31.03.2009 Jeziorsko

M. czarnogłowe Tomisławice, fot. P. Pasikowski

Oprócz pospoliciaków godne wzmianki są dwie obserwacje : 8 oharów na stawie w Pęczniewie i dwie dorosłe mewy czarnogłowe w Tomisławicach. Pozdrawiam.Przemek Pasikowski

Lecą na Przykonę :-)Tomek Iciek

31.03.09 Łódź, Park Poniatowskiego. Znów liczymy ptaki lęgowe w łódzkich parkach. W parku Poniatowskiego od grzywaczy aż uginają sie gałęzie. Parę lat temu było ich tu ok. 100 par ciekawe ile będzie teraz. Poza tym na stawie dwie przeganiające się pary łysek. Krzyżówki i na stawie, i pary latające po całym prawie parku w poszukiwaniu miejsc na gniazdo - jedna z nich przesiadywała na konarach sosny na wysokosci ok. 10 m. Niepłochliwa samica krogulca w pobliżu starego gniazda. No największa niespodzianka miauczący dzięcioł średni -może sobie nie poleci? Wszystkim fotografującym gorąco polecam łódzkie parki o tej porze roku. Ptaki niepłchliwe i mnóstwo światła - zanim nie pojawią się liście. A złoczyńców nie widać. Tomek Janiszewski

28.03.2009 Stawy w Pęczniewie - Jeziorsko Setki zlatujących się gęsi Pozdrawiam Karol

Plik:Stawy.jpg
Czajki i krwawy chyba
Plik:Gesi1.jpg
setki przylatujących gęsi

27-29.03.2009 Złaków Kościelny Rycyk 7, krwawodziób 5, batalion 4, kszyk 4, żuraw 4, bocian biały 2, błotniak stawowy 1, dużo świstunów, troche rożeńców, cyranek, cyraneczek, płaskonosów; łabędź krzykliwy 1, ohar 1, czapla siwa 2, kilka myszaków. Nad rozlewiskami krążyły setki (jak nie tysiące) siewek złotych, wczoraj nawet usiadły tuż przy drodze na wysepkach, gdy spłoszył je rowerzysta na prawde zrobiło się ciemno na niebie, dziś też siedziały ale dużo mniej. Za to gęsi dzisiaj najwięcej, niezliczone ilości, były bardzo blisko drogi, chodziły prawie po asfalcie, niestety jak zacząłem je przeglądać pojawiła się baba na rowerze...i po ptokach. Ciągle sporo czajek i skowronków. Marcin S.


28.03.2009 Dolina Bzury, Góra św. Małgorzaty

siwy baton / MZ
bataliony / MZ
dzięcioł zielony / MZ
miejscowi tez patrzą na ptaki :) / MZ
batony mix / MZ

W całej dolinie mnóstwo ptaków, z najciekawszych: Na rozlewisku 13 batalionów w tym jeden “siwy” :), cn5 krwawodziobów, a w drodze powrotnej na przydrożnej topoli..pieknie pozujący dzięcioł zielony… Na oklicznych łąkach polujący błotniak zbożowy f/juv.

pozdrawiam, Mateusz Zduniak




28.03.2009 Jeziorsko

Stawy w Pęczniewie wypełnione dużą ilością krwawodziobów i czajek, są rycyki oraz siewki złote. Ponadto wśród nich spokojnie pływała sobie para rożeńców, a potem przyleciało stado ok. 70 cyraneczek. Sieweczki obrożne chyba już sobie poleciały. Z oddali było słychać kszyki, których nie udało się wypatrzyć. Dużo, bo 15 oharów pływa na końcu stawu. Łąki od strony przepompowni w Glinnie przywitały nas krakwami, świstunami, cyrankami, cyraneczkami, płaskonosami. Nad wierzbami leciało stado 30 czapli białych + 4 w Pęczniewie. Wędrując dalej po wale za lecącymi gęśmi, które lądowały wypatrzyliśmy 7 bernikli białolicych. Gatunkiem dominującym w stadzie były gęsi białoczelne. Tam też nad łąkami leciała para bocianów białych (nasze pierwsze boćki w tym roku). Rdzawoszyjka niestety nie została zaobserwowana.

Kacper i Rafał Kowalczyk


A pod Tomisławicami samiec i dwie samice bielaczka.

Piotrek Minias


26.03.2009 stawy w Sarnowie i Jeziorsko

sieweczka obrożna z Pęczniewa
samotnik z Pęczniewa

Przydrożne stawy w Sarnowie pełne wody, a na nich mało ciekawie: sporo łysek, trochę czernic, głowienek i 3 pary krakw, para łabędzi. Stawy w Pęczniewie bez wody, a na nich coraz ciekawiej za sprawą siewek których przybywa, poza sieweczkami obrożnymi, krwawodziobami i batalionami pojawiły się już rycyki i samotnik, a oharów naliczyliśmy aż 16 os. Nie przeglądaliśmy dokładnie wszystkiego, bo korzystając z dobrej pogody pojechalismy poszukać gąsek, ale dobra pogoda pobudziła też okolicznych mieszkańców, którzy skutecznie wypłoszyli nam stado ponad 1000 gąsek spod ambony przy przepompowni w Proboszczowicach, póżniej przejrzeliśmy jeszcze częśc tego stada przy przepompowni w Glinnie, ale nic ciekawego w nim nie wyptrzyliśmy, natomiast zleciało się tam na nocleg 46 czapli białych. Pozdrowienia dla napotkanego Sylwka i Kacpra.

Krystyna i Tadek Musiał


Info od Bartuli:

25.03. Jeziorsko

Proboszczewice - 3 bernikle białolice, 7 czapli białych

pola na południe od Proboszczewic: bernikla rdzawoszyja i bialolica w stadzie 4 tys gęsi.

21.03. Łask - Grabia

2 czaple białe

można wiedzieć, w ktorym miejscu dokładnie te czaple? w mieście czy gdzieś w okolicy? M.Zduniak

20.03. Charłupia Mała

4 bernikle białolice w stadzie 4 tys gęsi (plus 2 na moście na Warcie)


24.03.2009 Jeziorsko

Od 17:00 do zmierzchu trwały nasze poszukiwnia na łąkach i polach między przepompownią w Glinnie, a Proboszczowicami gąsek, a przede wszystkim jednej charakterystycznej, którą wcześniej widziano tam właśnie o tej porze dnia. Akcja zakończyła się w Proboszczowicach już o szarówce powodzeniem, bo w dwu i pół tysięcznym stadzie głównie gęsi białoczelnych wypatrzyliśmy wreszcie berniklę rdzawoszyją i cn. 13 bernikli białolicych. Ubolewam bardzo, że tym razem nie załączam żadnych zdjeć - niestety mimo desperackich ustawień aparatu nawet na tryb nocny, nie dało się nic zrobić:-(. Poza tym dorosły bielik w locie i b. liczny przelot świergotków łąkowych i pliszek siwych.

Pozdrawiamy: Krystyna i Tadek Musiał


24.03.2009 rozlewiska przy Warcie

Łącznie w kilku miejscach kilka tysięcy gęsi. Wśród nich w jednym stadzie 18 bernikli białolicych. Poza tym trzy odczytane obroże (zielona i 2 czarne).

Pozdrawiam, Tomek Iciek


Podaje dwa linki do id kanadyjek, bo może nie wszyscy znają:

Jeśli B.b. minima jest wielkości krzyżówki, to ta zdecydowanie nią jednak nie jest. Przejrzałem w necie tylko zdjecia tego gatunku i ubarwienie oraz ogólny jizz pasował. Z tego co udalo mi się teraz znaleść w necie to jak na B.c.parvipes miała zbyt jasną pierś, a B. hutchinsii taverneri pasowałaby najbardziej (nie wiem tylko jak z wielkoscią). Niestety na pozostałych moich fotkach widac ją tylko w pozycji pochylonej z niewidoczną głową. Może inni coś prześlą i będzie można ją dokładniej oznaczyć. Tadek M.

wg mnie jest to B. hutchinsii taverneri albo B. canadensis parvipes, ze wskazeniem na tą pierwszą, ale wiecej zdjęć porównujących dobrze do białoczółki i ukazujących profil głowy by się przydało. Nie jest to minima, bo ta jest wielkości krzyżówki i ma maleńki dziób. MFaber


Co ta kanadyjka ma taką ciemną pierś, jakby bardzo krótką szyję i bardzo niewielka się wydaje, przynajmniej z tego zdjęcia. Macie jakieś inne jej foty?? Bo ta wygląda ciekawie. MFaber

W terenie gęś ta nie wyrożniała się wielkoscią i była porównywalna z białoczólkami i zbożowymi, które ją otaczały. Pierś jak widać na innych fotkach nie była zbyt jasna jaka powinna być u dużej B.c.canadensis, a raczej w kolorze zbliżonym do kolotu grzbietu . Szyja długością nie odbiegała od szyi białoczółek. Niestety, my widzieliśmy ją przeważnie zerującą z głową schowaną w trawie, próbowałem uchwycić ją w pełni wyprostowaną, ale niestety nie udało się. W domu poprzeglądałem posiadaną literaturę oraz internet i najbardziej pasuje mi ten ptak na B.c. minima. Ciekawe co sądzą i co widzieli inni obserwatorzy? Tadek M.

bernikle białolice spod Kosewa
bernikla kanadyjska

22.03.2009 Dolina Neru

Ogólnie niezazbytnia pogoda i gęsi w dolinie bardzo mało, jedyna duża koncentracja w tradycyjnym miejscu obok szosy od mostu w Lesznie wzdłuż polnej drogi do Kosewa i tam 1 bernikla kanadyjska, 1 gęś krótkodzioba oraz 3 bernikle białolice, po łąkach za to zasuwa mnóstwo czajek, kuliki wielkie, a nad głowami latały bekasy.

Późniejsze poszukiwania dały jeszcze efekt w postaci kolejnych 3 bernikli białolicych po drodze z Chorzepina do Dąbia (na pewno były to inne gąski, bo równocześnie TiK Musiałowie patrzyli na pierwsze trzy pod Lesznem) W tym stadu także 3 przeczytane czarne obroże.

Serdeczne pozdrowienia dla Ekipy z Piotrkowa nie widzianej w terenie od lat:-) chcieli żeby coś o nich w internecie napisać :-)

Anka, Tomek R., Jojo. ( w okolicy grasował też Tomek Iciek)

Nie tylko grasowałem, ale kanadyjkę też obserwowałem i nawet jako pierwszy ją wypatrzyłem :-)

Dodam jeszcze, że kilkaset metrów dalej od gęsi, w kierunku Leszna obserwowałem samicę rożeńca z jasnoniebieskim znaczkiem dziobowym. Znaczek udało się odczytać - czekam teraz na dane obrączkowania. Poza tym 7 odczytanych obroży na białoczółkach (6 czarnych i 1 zielona). Tomek Iciek

Tak Tomku, ty pierwszy wypatrzyłeś kandyjkę, chylimy czoła. A.

Dziękujemy za pozdrowienia i za telefoniczne wezwanie do krótkodziobej. W Chorzepinie było kilkaset białoczółek i 3 bernikle białolice - pewnie te, które widzieliście przed Dąbiem, bo zaraz po Waszym odjeździe wypłoszył je tubylec - skarbnica wiedzy o lokalnej przyrodzie, o czym świadczyło gustowne futerko + czapka z "biżmaków"

Pozdrowienia i do zobaczenia za kilka lat w terenie Maciek, Marcin, Marcin


22.03.2009 Wyjazdowo: Bieszczady, Strzebowiska

Wiem, że nie z Łódzkiego, ale: ok. 400 żurawi w 6 kluczach lecących na północ. Michał Leder

22.03.2009 Las Łagiewnicki - Modrzew

2 słonki, dzięcioł średni i cała masa drobnicy.. Mateusz Zduniak

21.03.2009 Jeziorsko

świergotek ląkowy
pierwsze krwawodzioby
łabędź z obrączką
parkowy mandaryn

Co tu pisać, szczęście nie za bardzo dopisało. Odjechałem z mostu w Warcie ok. 15:00, a tam, jak widać z relacji niżej, gąski dopiero zleciały się później i to jakie!!!. Oczywiście przeglądałem nieduże stadka w górę rzeki, ale nic tam niestety nie wypatrzyłem ciekawego, większość gąsek widzialem właściwie tylko w locie (trzeba było jadnak poczekać, wcześniejsza obserwacja rdzawoszyjki też zdaje się była tam przed wieczorem?). Z ok. 50 gat. ptaków, które dziś tam widziałem wymienić warto: ohary - para, sieweczka obrożna - cn. 11 os., krwawodzioby i bataliony w Pęczniewie; kszyk - 2 os., świergotek łąkowy - kilka, następne krwawodzioby, bielik - 1 imm., czaple białe - cn. 7 os., nadal łabędż niemy "polak" z obrączką AC1753, a inny "Radkowy" z pastikiem 08MK oraz setki swistunów, kilkanascie rożeńców i płaskonosy w okolicach mostu w Warcie. Wracając do domu przez Łódź odwiedziłem też samca mandrynki w Parku Helenowskim.

Pozdrawiam: Tadek Musiał

21.03.2009 Jeziorsko

No dobra, nikt nie pisze, to ja napiszę. Wyjechałem dzisiaj rodzinnie. Najpierw dłuuugo oczekiwane spotkanie z prawdziwymi Łódzkimi terenowcami, później z 2 godz ogniska w Tomisławicach (pierwszy mój w tym roku błotniak stawowy - samiec.) Wreszcie ok 17.00 powrót na most. Na N (za pierwszym kanałem) od drogi Warta - most, gąski. Pięknie do podejscia. Fajnie zabrać rodzinkę (nie mam fotek, bo ludzie są ważniejsi!! a obroże były ). Mój tata (poniekąd terenowiec) stwierdził, że przez ponad 60 lat czegoś takiego nie widział (z 3000 gąsek z 50-100 m.) a prawie siedmioletni synek ogólnie znudzony... rufikolna zimowała w Kaliszu ze 2 lata temu... Więc oczywiście większość białoczółek, ok. 7 białoliczek i 1 ad. rdzawoszyjka -pięęęknie wybarwiona (nie jak w poznańskim Zoo...) Ale...

Najmilsze spotkanie z prawdziwymi terenowcami A R i T. Następnym razem, jak bedę sam , zapraszam na kefir... W terenie. Mam nadzieję, że szczęście wam dopisało. Pozdrawiam.

Tomek P.

A czemu się nie chwalą relacją ci TAJEMNICZY PRAWDZIWI TERENOWCY ?? A.


21.03.09 Psary, Walewice, Złaków Kościelny

Psary bewik- 4, czapla biała 55 w jednym stadzie na jednym z małych stawów (ale na innych stawach już uch raczej nie było), bieliki - 1ad, 1imm, sporo tokujących gągołów i innych wiosennych kaczuch, kormorany ok. 90 na największym stawie, 500 grzywaczy;

Walewice na polu miedzy stawami a drogą asfaltową 55 łabędzi w tym 3 bewiki i 12 krzykliwców i jedna obroża węgierska na ł. niemym;

na stawach stado kilkuset gęsi białoczelnych niestety szybko odleciało (a były cn.3 obroże) i na najfajniejszym stawie, na którym niegdyś było łapanie łabędzi, bewików 97, kilka niemych, 2 ohary, 4 krwawodzioby, ok. 10 sieweczek obrożnych, czajki i oczywiście świstuny, rożeńce, gągoły i inne kaczki;

Złaków Kościelny morze gęsi :-) ok. 12 tys. a w nich 1 krótkodzioba, 4 bernikle białolice, 7 odczytanych czarnych obroży na gęsiach białoczelnych ale było ich znacznie więcej, niestety gęsi nieco nerwowe na otwartej przestrzeni i silny wiatr nie dały szans na odczytanie większej ilości, 2 gęsi zmiksowane na oko gęsi białolicej z b. białolicą, poza tym na rozlewiskach dużo świstunów, rożeńce, krwawodziób, 1m ohar, żurawie, kilka myszołowów zwyczajnych, 1 myszołów włochaty a pod koniec pobyt nasz uświetnił sokół wędrowny. Poza tym z łąk w dolinie w kierunku Łaźnik zrywały się kilkutysięczne stada siewek złotych z domieszką czajek. Złaków odwiedziliśmy pierwszy raz i trzeba przyznać, że ilość gęsi poniewiera :-)

Anka i Łukasz


21.03.09 Psary Bardzo krótka wizyta zaowocowała następującymi obserwacjami: łabędź mały 4 os, bielik 3, setki czajek, czapla biała ok 20, nurogęsi, kilka gągołów, cyraneczki, świstuny, głowienki, buczące bąki. Park Helenowski Samiec mandarynki. Ptaszek troche płochliwy. Marcin S.


21.03.09 Dolina Słudwii, Złaków Kościelny

białoczelna
białoczelna
białoczelne
bernikle białolice
ohar

Dzisiejsza wizyta w dolinie Słudwii zaowocowała kilkoma fajnymi obserwacjami.. W ogromnym stadzie gęsi oszacowanym na ponad 10 tysiecy: bernikle białolice ca10, a ponadto cn20 rożeńców, ohar 1m, błotniak zbożowy 1f, myszołow włochaty , batalion i pustułki, myszołowy, cn5 żurawi, skowronki, świstuny...i niezliczone ilośći czajek na okolicznych łąkach...

PS. Pozdrowienia dla wspołtowarzyszy :)

Mateusz Zduniak


21.03 Poddębice, łąki n. Nerem

Klucze gęsi: 10+20+20+15 zbożówki; 22+20+30+10+20 gęgawy; 30+20 białoczółka. Wszędzie pełno skowronków, a na Nerze krzyżówki zajmują swoje stanowiska sprzed roku. Podobnie jest z grzywaczami. Z zwimowych akcentów to stadko ok. 50 czyży i mieszane stadko zięb oraz jerów ok. 70 ptaków. Zimorodek również pojawił się tam gdzie był w roku ubiegłym. Na łąkach pełno szpaków, kwiczołów i trochę droździków, które co rusz uciekały przed biegającym lisem. Wreszcie pojawiły się czajki (40 osobników). Na Nerze jeszcze pływał sobie perkozek.

I to tyle znad Neru w Pcach

K. Kowalczyk


Siwerniak

19.03 rozlewiska przy Warcie

Ptaki lecą na całego, grubo ponad tysiąc świstunów, sporo pliszek siwych, potrzosy, świergotki, a wśród nich siwerniak (foto). Krotki filmik z nim zaś na digiscoping.pl Gęsi tylko ok. 500, wśród nich jak zwykle juz bernikle białolice - 6 os. Rdzawoszyjej nie wypatrzyłem.

Pozdrawiam - MFaber

18.03. Łódź, Park 19.Stycznia - na Helenowie Co najmniej od niedzieli, przebywa to samiec mandarynki (obs. I.Michalak, A.Wojciechowska i Z.Wojciechowski)

18.03. Dolina Słudwi Krótki przystanek po drodze z Wwy: koło wsi Łaźniki w kilkutysięcznym stadzie głównie białoczółek 17 bernikli białolicych. Kto wie ile by ich naliczyć gdyby się miało dużo czasu i przeglądać dokładnie pozostałe gęsi, które w wielkich stadach siedzą w tej okolicy. MFaber

18.03 Łódź W Botaniku wiosna (mimo śnieżnych zadymek co parę minut) - wreszcie zjawiły się (gdzieś z 10-dniowym opóźnieniem) grzywacze i zięby, w arboretum duże stado droździków (ok. 200 ptaków) z domieszką szpaków i kwiczołów; tylko śpiewaków wciąż tu nie ma; ostatnie zimowe czyże; blisko Łódki, spod świerczka, wyfrunęła przede mną słonka. Nad Ogrodem klucz ok. 40 gęsi białoczelnych, a potem 3 gęsi zbożowe. Niezłym widokiem był też krogulec znoszony przez silny wiatr nad alpinarium. Na działkach przy Wileńskiej harmider dużego stada szczygłów. Gdyby nie ta koszmarna pogoda, byłoby naprawdę wiosennie... T. Kłys


W dacie: się mieszczę pro forma: gąskę z 02.03 KF uznała za małą ad. i miło i słusznie. Wielkie dzięki za konstruktywne, analityczne uwagi dla T.J. M.F. i nie tylko. To uczy i działa narozwój racjonalności. Dzięki. Dla Anki Ewki Tomka i Łukasza: po prostu zazdrość!!! zdrowa i szczera. Każdy powinien kiedyś mieć taki swój dzień wiosny (ja w swoje w marcowe ur. zaliczyłem hełmiatkę) to piękno i pewnie legitymizacja (sedno) naszego wariactwa... Rdzawoszyjka roooobi wrażenie. Z innymi gąskami szczególnie, jak zjawi się niespodziewanie w kadrze... ale: Kto ostatnio (może ja ze 3 lata temu!) widział w okolicy zbiornika (i nie tylko) B. bernicla?!!! Kiedyś jedyna niekomisyjna Branta..... Kiedy to było.

Tomek P.

Ostatnią bernikla obrożną widziano na Jeziorsku w październiku 2007, a pierwszą rok wczesniej i i to Ty właśnie dostąpiłeś tego miłego zaszczytu. Tomek J.


16.03 rz.Warta, Warta Na rozlewiskach wokół mostu na Warcie duże stado świstunów, rożeńce, płaskonosy,krakwy no i łabędzie (tylko nieme). W tym jeden z Niemiec (teraz nosi dodatkową żółtą biżuterię).Niestety deszcz lał i wiało a gęsi na polach ni widu ni słychu.

Radek Włodarczyk

15.03 Skomlin Przelatująca kania ruda. P.

15.03 Dolina Bzury i okolice

Hełmiatki
Ł.krzykliwy

Niepokojące wieści o śmierci ptaka z jednej pary bielików w dolinie Bzury chyba się nie potwierdzają. Para ma się dobrze choć samiec w tej parze nie jest absolutnie przepięknie wybarwiony. Może więc nastąpiła podmiana ? Ale tak szybko w parę tygodni? W dolinie niezmiennie susza choć do niektórych lasów bez kaloszy wejść się nie da. Pod Pęcławicami w lecącym stadzie ok. 150 gęsi 2 bernikle białolice - nasze tegoroczne Księżniczki Wiosny. Bardzo prawdopodone, że były to 2 ptaki z 5. które w kilkutysięcznym stadzie gęsi w okolicy stawów w Borowie miał Radek. Na stawach w Borowie wśród wielu innych ptaków m.in. 9 czapli białych, 3 samce hełmiatki i kilkanaście nurogęsi. Tomek Ja.


Czaple białe
Berki białolice

15.03 Stawy w Sarnowie, Górny Ner i troche zaleglosci

Na stawach w Sarnowie duzo wody mało ptaków. Najciekawsze: para cyranek i para cyraneczek, 4 czaple białe, z częściowo czerwonymi już nogami. W dolinie Neru pod Lutomierskiem spore rozlewiska, w jednym miejscu 12 kszyków (po łódzku bekasów :) 18 pliszek siwych, 1 kulik, setki szpaków i kwiczołów z domieszką droździków. W marcu właściwie co przeglądałem jakieś większe zbiorowisko gęsi to prawie zawsze byly bernikle białolice. I tak:

- 1.3.09 - 1 os. pod Dąbiem i 1 os. pod Nagórkami,

- 11.3.09 - 2 os. pod Nagórkami,

- 18.3.09 - 3 os. w Dol. Słudwi (foto).

MFaber


15.03.09 Dolina Neru pod Dąbiem

Gęsi wszędzie mnóstwo. Najciekawsze trzy miejsca:

1. Nagórki - cn. 4 bernikle białolice.

2. Z drugiej strony Neru mniej więcej na tej samej wysokości (niestety nie znam nazwy tego miejsca; miejscowy mówił coś jak Rydyna. Nie znalazłem tego na mapie) 2 bernikle białolice (możliwe jednak, że to te same osobniki co wcześniej).

3. pola między Kaznowem a Chorzepinem. Bernikle nie wypatrzone, ale bardzo fajne miejsce do obserwacji kilku tysięcy gęsi. Ptaki w ogóle nie płochliwe i łatwe do obserwacji z drogi.

Pod Kosewem 1 gęś krótkodzioba. Udało mi się odczytać 10 pełnych obróż (jedna na zbożówce, reszta na białoczółce), była też jedna obroża, gdzie niestety nie udało się odczytać dużej litery.

Z innych ptaszków. Wszędzie mnóstwo czajek. Pod Nagórkami ponad 500 siewek złotych i 1 kulik wielki oraz cn. 6 kszyków.

Pozdrawiam, Tomek Iciek

kuliki - para


Dodamy jeszcze z ciekawszych: 2 kuliki wielkie na łąkach pod Zbylczycami, koło Leszna 7 kszyków i samica błotniaka zbozowego, samiec płaskonosa w Kupinienie (tam sucho i mało wody)- Krystyna i Tadek Musiał



15.03.09 Stawy w Wilkoszewicach i Cieszanowicach na Luciąży

Kilka par gęgawy już na stanowiskach, poza nimi na stawach nieliczne płaskonosy, świstuny, głowienki, czernice, gągoły i nurogesi, młody bielik, krwawodziób, śmieszki, m. pospolita, lecą żurawie, czajki i grzywacze, śpiewają potrzosy, skowronki i lerki...wiosna...Maciej Wieczorek, Marcin Wężyk, Andrzej Rusin, Kacper Lisiak


wymarzona bernikla fot.ŁK
czerwona obroża fot.ŁK
fot. Grześ Kielnierowski
fot. Grześ Kielnierowski

15.03 Jeziorsko

Rozlewiska k.Warty: 630 świstunów, rożeńce, 2 czaple białe, 2ad. krzykliwce i stado niemych łabędzi bardzo chętnych. Przepompownia Gilnno: 14 czapli białych. Woda pod Glinnem: kolejne 200 świstunów, pierwsza cyranka. Stawy Pęczniew: para oharów, samotnik, 6 batonów, 15 sieweczek obrożnych; przepompownia Pęczniew: 750 czernic. Woda pod Tomisławicami: 600 świstunów (łącznie policzyliśmy 1430, ale zapewne jest ich więcej), kolejne cyranki, rożeńce, płaskonosy,2m+1f bielaczka, gągoły, cyraneczki, 2ad. krzykliwce, 2 imm. bieliki itd. Łąki Proboszczowice: czerwona obroża na gęgawie (obrączkowana 11.07.08 w północno-zachodnich Czechach w ramach programu reintrodukcji, to jej pierwszy poza miejscowy odczyt), w koloni kormorany (jeden zielony plastik prawie odczytany) oraz stado 60 czapli siwych. Objazd pól wykazał nieco gęsi pod Ustkowem i rozgoryczonego rolnika tamże. Główne stado gęsi na łąkach między mostem a przepompownią w Glinnie (ok.3000, zdecydowana dominacja białoczółki), a wśród nich bernikla rdzawoszyja, 12 białolicych. Niestety gęsi co chwilę płoszyli a to przeklęte kobiety z sekatorami, a to rowerzyści lub wypalacze traw. W końcu zrobiło się na tyle ciemno, że gęsi postanowiły polecieć spać na zbiornik... Anka, Ewa, Tomek R., Łukasz

Tego samego dnia, Grzegorz Kielnierowski i Stanisław Pluta obserwowali zapewnę ta samą berniklę rdzawoszyją. Zamieszczam fotografie Grześka


15.03.09 Jeziorsko: na rozlewiskach koło mostu na Warcie świstuny (sporo) z domieszką rożeńców, wśród łabędzi niemych - jeden "polski"; na polach dookolnych trochę gęsi białoczelnych i gęgaw, polujący bielik (subad.); gdzieś za Glinnem - 1 bocian biały (w locie); koło lasku sosnowego za Brodnią - samica błotniaka zbożowego; w Pęczniewie na spuszczonym stawie - 10 oharów, 4 bataliony, 1 czapla biała, polujący bielik, trochę czapli siwych i czajek, para rożeńców, oraz 14 sieweczek obrożnych (nigdy nie widzieliśmy naraz tylu osobników tego gatunku). T. Kłys, S. Jankowski, T. Ziułkowski.

15.03.09 Łagiewniki/ Marianka

Raniuszki i czubatki budują gniazda . M.Z.

14.03.09 Piątek

Na rozlewiskach pod Piątkiem ok 500 zbożówek + białoczółek, ok 20 czajek i 3 ł. nieme. Mateusz Zduniak


14.03 Łódź - Rogi Śpiewający kopciuszek, pierwsze zięby. Z ciekawszych przelotnych: czeczotka, 210 gęsi, 15 jemiołuszek. A we wtorek (10.03): 276 gęsi, 74 grzywacze, lerka. ŁK

Pierwsze zięby to już były koło 5- tego...M.Z.

14.03.09 Stawy w Psarach i Sypinie

Psary: gęś białoczelna 32 w przelocie, nurogęś ca 30, tokujące gagoły 11, bielaczek 2f 1m, czajka ca 200 w przelocie, młody bielik 1, bąk (głosy) 3, świstuny, czernice, głowienki, potrzosy, czaple... Sypin: ok 15 nurogesi i świstuny...

pozdrawiam Mateusz Zduniak


13.03.2009 Jeziorsko

Najwięcej ptaków chyba na wodzie między Tomisłamicami a Glinnem oraz koło mostu w Warcie. Łącznie: Oprócz zlatujących sie gęsi najliczniejszy świstun - ok.1490, sporo rożeńców - ok.89. Pierwszy raz w tym roku na Jeziorsku widziałem płaskonosy - 3 samce i krakwy - 2 pary. Były też 2 czaple białe. Poza tym sporo baaardzo rozmaitych pływających ptaków - piękny wczesnowiosenny mix. Koło mostu zaskoczył mnie łabędź prawie wchodząc znienacka w obiektyw lunety. Okazał się raczej samicą C.o.immutabilis. Wyszła się pewnie pochwalić biżuterią na lewej nodze ;-) Pływały tu również łabędzie krzykliwe - 3ad.

W Pęczniewie na stawie pierwsze nieprzedwiosenne siewkowce - 3 sieweczki obrożne.

na prawdę nie wiem jak zmniejszyć zdjęcia do wymaganych rozmiarów przy zachowaniu minimum jakości...

sieweczka

Tomek Pietrzak.


12.03.09 Pilica w Smardzewicach

Zbiornik Sulejowski jeszcze zamarznięty, a pod zaporą takie pustki, że aż wstyd pisać: 2 perkozki, jeden (!) łabędź niemy, kilkanaście krzyżówek, 1 głowienka, 11 gągołów i dwie łyski, na osłodę ze 300 czyży. Pozdrowienia Marcin Wę.

11.03.2009 stawy w Sypinie, Psarach i Walewicach

samiec ohara w Psarach
para łabedzi zółtoszyich w Psarach

Sypin: żuraw 2 w locie, gagoł 2m. i 1f., krakwa para, świstun 1, myszołowy, łabędzie nieme po 1 na staw. Pod Piątkiem 7 czapli białych.

Psary: czapla biała cn. 37 , czapla siwa ok. 80 , labędź niemy 9 , labędź czarnodzioby 1 , ohar 1m., czajka ok. 550 , siewka złota 5 , nurogęś 70 , gągoł 2m. i 1f. , zuraw 1 w locie, bielik cn. 1 ad. oraz rożeniec, świstuny, głowienki, czernice, śmieszki, mewy duze ok. 12 os. , potrzos, grzywacze, krogulec i myszołowy.

Walewice: na polach łabędzie: czarnodzioby 46 w tym 1 imm., niemy 19 w tym jeden z obrozą 45 JA, gęgawa ok. 30, bialoczółka 50, zbozowa 7, pustułka 1m. , a na samych stawach b. krótki pobyt i widok setek głowienek, świstunów, krzyzówek, nurogęsi, bielik i ok. 30 kormoranow.

Krystyna i Tadek M.


11.03.09 dolina Bzury pomiędzy Łęczyca i Młogoszynem

Bardzo wiosennie ale tylko do 12.30. Wszędzie pełno śpiewających skowronków, potrzosów i trznadli co dla mnie, który nie wychylił za miasto nosa od 1,5 miesiąca było niezapomnianym przeżyciem. Pomiędzy Kterami i Młogoszynem cn. 7 par żurawi w stadium zajmowania terytoriów. Do tego 4 inne pary na polach przy drodze na Strzegocin. Z wiosennych także stado 50 siewek złotych i 150 czajek k. szkoły w Kterach. Tutaj także 700 gęsi - ok. 500 białoczelnych, reszta zbożowych, i kilka pojedynczych par gęgaw, niestety bez innych dostrzeżonych gatunków oraz obróż. Wśród białoczelnych jeden aberrant - ptak w kolorze brudnobiałym - chyba cos takiego ktoś w tej okolicy widział, ale nie moge sobie przypomnieć gdzie o tym czytałem. W trzcinowisku wąsatki. Bieliki już siedzą - pewnie na jajach - nie wchodźmy wiec do tych części lasu gdzie wiemy, że mają swe gniazda - tym bardziej, ze wszędzie są wyznaczone strefy i jest to niezgodne z prawem. Inne drapieżniki jak zawsze - w tym efektowny samiec bł. zbożowego pod Siemieniczkami. Na łąkach niestety bardzo sucho stąd wszystkie widziane kaczki, głownie krzyżówki, ale także cyraneczki, świstuny i różeńce, siedziały na Bzurze. Módlmy się o dalsze opady!!! A w drodze powrotnej na stawach pod Piątkiem - stadko 8 czapli białych. Tomek Ja., Jacek Hi., Tomek Bł., Rafał Ba., Radek Wł.


11.03.09 Nad lasem w Arturówku 9 myszołowów w kominie, pierwsze lerki; w lesie droździki. M.Z.

10.03.09, Łódź: ok. godz. 10.15-10.30 żuraw krążył kilkanaście minut z przeraźliwymi okrzykami nad blokami na Karolewie (w rejonie Wileńska - Gwiazdowa - Krzemieniecka); chyba zgubił klucz; odleciał potem w kierunku zachodnim. T. Kłys

9.03.2009 Łódź-Teofilów

Dorosły bielik nad Teofilowem fot.M.Podlaszczuk

Tegoż dnia nad Teofilowem dorosły bielik. Marcin Podlaszczuk


08.03.2009 dolina Neru

łobędzie czarnodziobe z dol. Neru
czapla biał z dol. Neru

My dzis również przeglądaliśmy tysiące migrujących gęsi nad Nerem. Najwięcej było gęsi przelatujących na E w powietrzu. Na łakach i polach rozproszone. Największe stada na ziemi mieliśmy dopiero po południu na łąkach między Zbylczycami a Kaznowem i na zalanych łąkach pod Nagórkami. Niestety my widzieliśmy tylko gęsi szare z gatunków: białoczelna, zbożowa i gęgawa w tym tylko 1 bialoczółka z zieloną obrożą. Poza gęśmi między Kosewem a Lesznem mielismy 3 bataliony w tym 1 m. z białą głową. Pod Byszewem 4 pliszki siwe, 1 czapla biała i 7 łabędzi czarnodziobych, a pod Nagorkami 1 f. błotniaka zbożowego. I jeszcze godne uwagi żurawie - kilka par, para doroslych bielików, cn. 35 siewek złotych, 3 srokosze i setki czajek i szpaków.

Pozdrawiamy: Krystyna i Tadek Musiał


08.03.2009 Dol. Neru

Gesi jak to o tej porze sporo. Bez rewelacji. Jedynie jedna krótkodzioba na polach pod Nagorkami. Kolo Leszna 2 samce bataliona. Fotki, filmik oraz troche o ID krótkiej na digiscoping.pl Pozdrawiam, Marcin F.


08.03.2009 Jeziorsko

Najatrakcyjniej okolicach mostu na Warcie, pomiędzy wałami gdzie powstało duże rozlewisko m.in niemal 300 świstunów, kilkanaście rożeńców, głowienki, czernice, łabędzie, po jakimś czasie nadleciało 19 ad łabędzi krzykliwych, które także tam usiadły,czapla biała, a na łąkach poza wałami stada czajek, kwiczołów, szpaków, gęsi a w nich 1 bernikla białolica i 1 odczytana obroża na gęsi białoczelnej, jak się okazuje stwierdzonej już w tym samym miejscu 22.03 ubiegłego roku :-) czekamy na pozostałe 10 odczytanych tego dnia gęsi:-) Z innych akcentów wiosennych żuraw, skowronki, bekas i głos pliszki siwej.

Poza tym cały zbiornik rozmarznięty. Z okolic Mikołajewic na wodzie widać było 4 ohary, także 1 berniklę białolicą ale nie wiadomo do końca czy to była druga, imm. bielik, kilka pliszek siwych. Także w Pęczniewie ok. 300 świstunów, para bielaczków, gągoły, spore stado kormoranów. Na tamie niezbyt ciekawie.

Anka, Ewa & Łukasz

08.03.2009 Łagiewniki

Nad lasem stada gęsi białoczelno-zbozowych, 5 żurawi, czapla siwa i sporo skowronków. Wewnątrz lasu wiosenno i zimowo zarazem - stadko jemiołuszek (15os), paszkot, pierwszy podspiewujący grzywacz, wrony z materiałem na gniazdo i sroka, też z patykiem, ale to już poza lasem( gniazdo w miejscu klasycznym - zarośla łozowe w dol. Bzury.) M.Z.


07.03.2009 Jeziorsko, Pęczniew

Najciekawszy gatunek tego dnia to: Orlica 1 ad. w locie po krótkiej obserwacji odleciała w kierunku tamy. Ptak z jedną wiszącą nogą. Tak dla przypomnienia Orlica przebywa na terenie zbiornika od 17 października 2008 r. Poprzednie obserwacje miały miejsce w okolicy tamy. W okolicach Warty: Łabędź krzykliwy 2 os..

Pozdrawiamy: Sławek Dąbrowski i Jan Fuss.


07.03.2009 stawy w Sarnowie

krótka wizyta na stawach przy drodze, a tam niestety pustki...ok 50 krzyżówek, cn 10 czajek i tyle..

A w Łodzi na ul Włokniarzy/Zgierska pustułka :)

pozdrawiam Mateusz Zduniak

Jak na początek lipca to rzeczywiście słabo... M.Z.


05.03.2009 dolina Bzury: Młogoszyn-Sobota

Drapoli dość dużo, w sumie uzbierało się ok. 40 myszołowów z czego aż 7 włochatych, błotniak zbożowy, 2 bieliki i pojedyncze pustułki. Dodatkowo stado 7 tysięcy gęsi pod Orłowem, mimo bardzo korzystnych warunków i niewielkiej odległości obyło się bez żadnych rewelacji. Z para-wiosennych akcentów pojedyncze żurawie, stadko 50 siewek złotych, dość liczne świstuny w stadach jeszcze liczniejszych krzyżówek oraz 2 czaple białe.

Michalina, Bargiel, Minias


02.03.2009 Jeziorsko

Okolice mostu w Warcie: Nadal 2 krzykliwce i 4 bewiki. Poza tym:

łabędź niemy - 43, gęgawa - ok.30-głównie w parach, zbożówka - ok. 150, białoczółka - ok.200, białoliczka - 4, świstun - 17 wśród krzyżówek, myszołów - 1, drzemlik - 1 samica, czajka - ok.200, siewka złota - ok.60, gil - stadko 20, pliszka siwa - 1, skowronki i jeszcze sporo innych ptaszków.

Białoliczki

Pod jedną z topoli na łąkach znalazłem trochę wypluwek. Mogę przesłać fotki.

Proboszczowice: gęgawa - ok. 130, czapla biała - 2, cyraneczki - 11, świstun - 3 i inne.

Pola k. Ustkowa: Zbożówka - ok.1500, białoczółka - ok.200, gęgawa - kilka, geś mała - 1.

mała

Dajcie znać, czy fotka jest poprawnie wrzucona, bo mam problemy z kompem... Nie mam podglądu zdjeć :-) i jeszcze nie naprawiłem.

Tomek Pietrzak

Dlaczego ta "mała" jest taka duża w porównaniu ze zbożówką siedzącą obok?? No i nie widać żółtej obrączki ocznej. Czy masz może jakieś inne fotki tego ptaka?? Pzdr. MFaber.

Niestety, zeszła za górkę i fotki mam tylko gorsze i niewyraźne. Zdążyłem u niej zobaczyć obrączkę oczną (słabe zdjęcie), choć może nie tak wyraźną, jaką powinna mieć. W związku z tym, że występuje jednak ona sporadycznie także u białoczółki, biorąc pod uwagę Twoje sugestie i krótki czas obserwacji, musze uznać oznaczenie za niepewne. Niemniej inne cechy wskazują na małą. Dzięki za konstruktywne uwagi. Tomek

Gąska

Marcin. To wszystko, co udało mi się wybrać. Zdjęcia nie obrabiane. Pierwszy z prawej to inny ptak - białoczelna. Wrzuciłem ją jako ciekawostkę (wyraźna projekcja skrzydeł) oraz w celu porównania sylwetki i ubarwienia w tych samych warunkach. Wielkość można porównać niedokładnie, ponieważ stała ona prawie, zaznczam, prawie w jednej lini z rzeczoną gąską, jak i zbożówki na zdjęciach z lewej. Na moim monitorze widać niewyraźnie obrączkę oczną, lepiej widoczną jednak przez lunetę. (zalety digiskopingu  :-( Wiem, że masz olbrzymie doświadczenie w dziedzinie rozpoznawania ptaków i Twoja opinia skłania mnie do przyjęcia, że na podstawie zdjęć nie można stwierdzić przynależności do A.erythropus, jestem jednak pewien, że nie jest to przynajmniej "czystej krwi" białoczółka. Nie będę przytaczał opisu, bo i tak już zbyt wiele miejsca pewnie zabieram. Sądzę jednak, że to gęś mała, może nie całkiem typowa pierwszoroczna. Pewnie pozwolę się wypowiedzieć komisji... Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam. Może coś dodasz?

Dzieki za dodatkowe zdjecia. Na pierwszym od prawej widac rzeczywiscie wyraźny zarys obraczki ocznej. Z drugiej strony biel nie wychodzi nad oko jak u klasycznej malej. Inne cechy trudno dalej interpretowac, ze wzgledu na slaba jakosc zdjec. Ostatecznie wypowie sie KF i bedzie jasnosc (albo i nie). Szkoda po prostu, ze nie udalo sie podejsc blizej, byly by lepsze foty. Tak to juz z ptakami jest. Pzdr. Marcin

Dzięki. No tak, mogłem zająć się roślinkami  :-) P.S. Natknąłem się na fotkę znanego gęsiowego praktyka. Myślę, że warto porównać dwa ptaki z początku marca (nie jakość zdjęć !): http://www.birdwatching.pl/obserwacje/galeria/3705 Tomek

01.03.2009 Złaków Kościelny Bardzo krótka wizyta. Obserwacje prowadzone jedynie z drogi. Kilka myszołowów zwyczajnych, 1-2 włochate, pustułki, gęgawy w parach, ok 20 świstunów, łabędzie nieme, sporo czajek, głosy skowronków, szpaki, cn 2 żurawie, w oddali było widać sporo gęsi. Zastanawia mnie dlaczego w tym roku jest tak mało wody, zaledwie kilka małych bajorek :-( Zeszła zima była dużo bardziej sucha a wody było na prawde dużo. Może jeszcze podniesie sie poziom?? Marcin S.


01.03.2009 Dolina Neru

bernikla białolica

W sumie w dolinie między nasypem kolejowym w Dąbiu a Lesznem wg. delikatnych szacunków ok. 8 tys. gęsi, w tym zaledwie ok. 10% białoczelnych, trochę gęgaw i na osłodę 1 bernikla białolica, gęsi dosyć nerwowo się kręciły nie pozwalając się długo oglądać ale udało się przeczytać 1 obrożę ( a drugą prawie:)co niestety robi dużą różnicę). Poza tym kwiczoły atakujące setkami, skowronki, czajki już po drodze wzdłuż autostrady i w dolinie także, na koniec 11 siewek złotych, błotniak zbożowy 1f a także pustułki, myszołowy, srokosze. Głosy żurawi. Pogoda plażowa.

Anka & Łukasz, Tadeusz & Krystyna Musiałowie a także Sławek & dwóch Tomaszów.

W Karszewie, dokąd jeszcze dotarliśmy, by ocenić spustoszenie biotopu po pogłębieniu rzeki, zobaczyliśmy jeszcze parę cyraneczek, parę żurawi i kruka. W Chorzepinie sucho i bryndza - srokosz i trochę sparowanych gęgaw po obu stronach torów. Sławek i dwóch Tomaszów.


Są jakieś rozlewiska nad Nerem??? Marcin S.

Trzeba przyznać, że wody nie jest za dużo: w okolicach mostków za Kupininem wodę było widać, ale z nie wjechaliśmy tam, w okolicach lasu z bielikami też było dość mokro. Pomiędzy Lesznem a Kosewem sytuacja jest mniej więcej jak w ubiegłym roku- woda jest po obu stronach drogi, którą się jeździ na gęsi, na tej wodzie są czajki, siewki złote, gęsi i łabędzie nawet. Mniej niż pamiętam z ubiegłych lat jest rozlewisk koło mostu na szosie Leszno- Świnice, ale gęsi tam siadały. Pod nasypem kolejowym nie byliśmy. Ale Sławek i Tomki byli mówili, że pod Chorzepinem sucho. Anka

01.03.2009 Jeziorsko

Atmosfera totalnie wiosenna, skowronki i czajki wszechobecne, plus 4 bewiki, 2 łabędzie krzykliwe i 2 czaple białe na rozlewiskach w okolicach mostu na Warcie.

pozdrowienia

Minias & Bartula


1.03.2009 Arturówek

W lesie pjawiły się terytorialne szpaki, nad lasem stado gawrono-kawkowe (z przewagą pierwszego) lecące na wschód. Przy nasypie kolejowym k. ul.Kasztelańskiej od ponad tygodnia koczuje mieszane stado dzwońców z grubodziobami i grupą kilkunastu jerów z kilkoma ledwie ziębami. M.Z.


28.02.2009 Łódź A nad moją głową w drodze do przyblokowego śmietnika przeleciały dzis 3 kormorany. Kierowały sie na W. Tęsknie sobie na nie popatrzyłem

Tomek J.

28.02.2009 Cofka Zbiornika Sulejowskiego

Zbiornik w lodzie, ale w cofce przebijają się nurty Luciąży i Pilicy. A z ptaków: 3 czaple białe, 30 łabedzi zwykłych, ok. 300 krzyżówek, 40 nurogęsi, jeden młody bielik, no i oczywiście skowronki. Do napisania tych skromnych informacji zachęcił mnie kol. Kociniak Marcin, który ostatnio nie jeździ w teren, więc go pozdrawiam.

MW

28.02.2009 Poddębice

Pierwsze w tym roku skowronki powitały Poddębice nie na łąkach jak co roku tylko na polach pod lasem łężkowskim, wczoraj zaś nad Nerem przelatywał klucz 20 żurawi a do tego kompletu brakuje nam czajek, na które czekamy z niecierpliwością.

Pozdrawiam Kacper K.


28.02.2009 Ożarów.

Na południu regionu snieg znika w oczach choć jeszcze pola 50/50 biało, czarno-zielone. Wczoraj 27 II pierwsze skowronki. Ponownie łabędzie krzykliwe. Dzisiejszy ranek cieplutki i skowronki lecą aż miło, również dziś rano pierwszy wiosenny żuraw. Po południu wpadnę na ożarowskie stawy więc pewnie coś jeszcze dopiszę :-). Niestety na stawach w większości jeszcze lód, więc dopisać wypada tylko kilka stadek szpaków po 10-20 osobników.

Paweł

27.02.2009

Ledwo śnieg stopniał a już lecą pierwsze skowronki. Ponadto nad polami między Mianowem a Puczniewem przeleciały 2 bieliki (1 na pewno dorosły, drugiego nie widziałem dokładnie). Za nimi poleciał trzeci subad. Kierowały się na Sarnów.

Sylwek

27.02 Jeziorsko W okolicach Jeziorska śniegu w zasadzie już nie ma; stąd nie dziwi mnóstwo skowronków i czajka. Proboszczowice: 4 ad. łabędzie krzykliwe, gęsi brak. Pola na zachodnim brzegu - kilkaset gęsi. Cofka na wysokości Tądowa w znacznej mierze wolna od lodu: 200 nurogęsi, gągoły oraz gęsi - kilkaset (w stosunku do soboty widać wzrost liczebności białoczółek). Pola na wschodnim brzegu koło Brzegu ok.200 gęsi głównie zbożowych. Cofka na wysokości Brzegu - sporo mew dużych, pospolitych i śmieszek w kapturach. Tama, Pęczniew - nic szczególnego. Jojo & Monter


27.02.2009 Ozorków Przed chwilą za oknem kilka wiosennych szpaków i pierwsza nasza tegoroczna czajka Chyba już się zaczynają przyloty. Pozdrawiamy prawie wiosennie: Krystyna i Tadek M.


24.02.2009 park w Ozorkowie

Informacja przede wszystkim dla Mateusza Z., który pewnie z niecierpliwością wypatruje w Łodzi karolinki. Nic z tego, bo ptak nadal przebywa i ma się dobrze w Ozorkowie. Odczytaliśmy też obrączki na 3 krzyżówkach i szkoda, że karolinka nie ma jeszcze obrączki, bo niebawem pewnie kaczki się rozproszą, a za rok moze znów pojawić się tutaj i nie będziemy znów pewni, czy to ten sam osobnik? Krystyna i Tadek Musiał


24.02.09 Rogów

jer

Jer odwiedził Rogów ale gdzieś po drodze zgubił ogon. Pewnie uciekł jakiemuś drapolowi.Na karku też mu brakuje kilku piórek. Początkowo myślałem że to ten od Tomka I. Pozdrawiam Stefan Lewandowski


24.02.09, Ner koło GOŚ-ki: cyraneczki nadal urzędują (tym razem naliczyliśmy 8 sztuk), także perkozek, kokoszka, 4 czaple siwe. Nadal siedzi tam kszyk - wykonał nam "bekasowy" krótki lot. T. Kłys, K. Trepka.


22.02.2009r. dol. Neru pod Dąbiem

gęsi
zimowy Ner

W dolinie Neru znow zrobiło się zimowo. Gęsi niewiele, jedynie ok. 300 w okolicach Kaznowa i Chorzepina, w tym 60% gęgaw, 40% zbożówek (większosć fabalisy, z pojedyńczymi rossicusami) i 1 białoczelna. Dopisały ptaki drapieżne: 2 dorosłe bieliki, ponad 20 myszołowów, 2 myszołowy włochate, 1 samica błotniaka zbożowego, 1 samica pustułki, 1 młody jastrząb i 1 srokosz.

Pozdrawiamy: Tadek i Krystyna Musiał.

Z tymi proporcjami podgatunków u obecnych u nas gęsi zbożowych to może być ciekawa i dość zróżnicowana sprawa. Ja osobiscie jeśli zdarzało się, że w ogóle je liczylem miewałem raczej tak, że przygniatającą większość stanowiły tundrowe "rossicus". Ale prób tych było raczej niewiele i nie chciałbym uogólniać, ale to jakby się zgadzało z tym co panuje (lub panowało) w S Polsce. O tym oczywiście można sobie poczytać w Awifaunie Polski. Puszczam może sobie wodze fantazji, bo tego nie wiem, ale może byc tak, że u gęsi zbożowej istnieje przestrzenne zróżnicowanie w rozmieszczeniu zimowisk. Wiadomo, że u niektórych migrujących gatunków istnieje pewien charakterystyczny wzorzec ich zróżnicowania. Populacje gniazdujące dalej na N, zimują dalej na S i dokonuja tzw. żabiego skoku nad populacjami gniazdującymi bliżej na N, a zimującymi również bliżej na S. Może jest więc tak że u tajgowej "fabalis" jest silniejsza skłonność do zimowania bliżej Polski lub na jej terenie. Teraz więc zimą, czy prawie zimą, jest większe prawdopodobieństwo spotkania ich u nas. Może być tak, i raczej bym się tego spodziewał, że wraz z upływem czasu, wiosną zacznie silnie wzrastać udział formy "rossicus", tym bardziej, że jej ogólna liczebność jest dużo wyższa niż "fabalis". Przychodzą mi i inne powody by forma "fabalis" zimowała dalej na N np. wielkość ciała. Ale może wcale tak nie jest? Może komuś chciałoby się to sprawdzić, ale liczenie tego wszystkiego wymaga dużej siły, nie mówiąc o pułapkach natury taksonomicznej i metodycznej. A co do zimowania bekasa to obserwacja jest naprawdę bardzo ciekawa. Pewnie, że notuje się to w Polsce regularnie, ale jak rzadko, szczególnie w skali naszego regionu! W czasie naszych trwających już 22 lata zimowych liczeń mieliśmy go zaledwie 2 razy!! Może coś przeoczyłem, ale jeśli, to bardzo niewiele. Może więc to już bekasia wiosna? Tomek J.

Prawdopodobnie to rzeczywiście bekasowa wiosna, bo też 22.02.2009r. kszyk był widziany w dolinie Baryczy. Oj przylatują te ptaki do nas coraz wcześniej, tylko jest ich chyba niestety coraz mniej:-) Tadek M.


22.02 Uniejów, tama zb.Jeziorsko oraz pompownia Proboszczewice W trakcie wypadu na łabędzie nad Wartę ciekawe ptaki tylko przy pompowni w Proboszczewicach. Poniżej tamy Jeziorska dużo łysek, trochę głowienek, łabędzi w tym jeden z obrączką i jedna samica bielaczka.

A pompownia to:

cz.biała- 1

ł.krzykliwy- co najmniej pięć ..ale wszystkie łabędzie spały na lodzie zatem ile ich tak naprawdę bylo kto to wie?

pliszka siwa- 1

św.łąkowy- 8

siwerniak- 1 razem z pliszką przycupnięty pod wierzbą

obs.Radek W., Tomek B., Tomek R., Jacek H.


22.02. A na ulicy Szczecinskiej z przed-wiosennych akcentów śpiewak, a także drobny nalot jerów i zięb, których złapało się w sumie kilkanaście. Plus dwie czeczotki, niestety z ciemnymi kuprami.

pozdrowienia

Iciu, Minias, Blond


22.02 Łódź, odcinek Neru koło GOŚ:: ciekawie dziś było koło oczyszczalni - prócz kilkudziesięciu krzyżówek i kilkunastu łysek, 5 par cyraneczek, 2 czaple siwe, 5 łabędzi niemych, 1 kokoszka, 1 gęś zbożowa (a. f. fabalis), 1 kszyk (zimowanie czy super-wczesny przylot?), myszołów, pustułka, zimorodek, 2 srokosze, para kruków. Kszyk jednak trochę mnie zamurował o tej porze. T. Kłys

Kszyk zimową porą to raczej już nic dziwnego, w/g Awifauny Polski ptaki te regularnie zimują w Polsce już od ponad 100 lat. Tadek M.


21.02 Jeziorsko

jasna krzyżówka Pęcznie fot.ŁK
fabalisy fot.ŁK

Najpierw wybraliśmy się do Bartochowa na wysypisko śmieci; tam 950 dużych mew (i kilka pospolitych), ale bez żółtonogich. Potem Proboszczowice: 450 gęgaw na łąkach (wśród nich najprawdopodobniej hybryd kanadyjki z gęgawą - niestety widziany pod słońce i zasłonięty przez inną gęś, obie spały - podejście z drugiej strony nie powiodło się gdyż podejrzanego ptaka już nie było), na wodzie 12 ad. łabędzi krzykliwych, kilka krakw, a z kanałów na łąkach wypłoszyliśmy 80 cyraneczek :). W koloni kormosów kręcą się już pierwsze ptaki, była też czapla biała (bez plastika). Pola na zachodnim brzegu (Proboszczowice, Tądów, Ustków, Strachanów): w czterech stadach łącznie 2900 gęsi (2800 zbożowych) oraz stadko 6 bernikli białolicych, a także samiec błotniaka zbożowego. Tama: w dziurze w lodzie kilkanaście nurogęsi, czernica i perkoz dwuczuby; pod tamą mnóstwo łysek i innych pospoliciaków. Pęczniew: samica bielaczka, jasna krzyżówka i inne. Pola pod Brzegiem 30 zbożówek. Anka & Monter

Mam jeszcze pytanie do osób przeglądających stada gęsi zbożowych w ciągu ostatniego miesiąca na Jeziorsku i pod Dąbiem; czy udział podgatunku fabalis nie jest dużo większy niz standardowo - bo ja mam wrażenie, że fabalis stanowi 30-80% zbożówek (dziś np.3/4 oznaczył bym jako fabalisy!) - czy zwróciliście na to uwagę? A obok załączam jeszcze foto dwóch fabalisów, w tym 1 z różowym dziobem (to dość częsta sytuacja u tego podgatunku). Czy może jednak myle te gęsi? ŁK


16.02.2009 Jeziorsko i okolice

Z ciekawych ptakow zaobserwowanych w trakcie krotkiej i spiesznej wizyty: w Peczniewie kormoran z cechami podgatunku carbo, na polach k. Proboszczowic w stadzie gasek 2 berki bialolice, na wysypisku w Bartochowie 1 ad. jasnoplaszczowy fuscus graellsii/heuglini/intermedius. Fotki na digiscoping.pl Pozdrawiam, Marcin F.

14.02.2008 Jeziorsko

Pogoda jaka była, to każdy wie, ale przymus ornitologiczny jest bezlitosny... Dzień na polach na obszarze: Proboszczowice-Socha-Ustków-Tądów Górny.

Ok.3500 gęsi. Głównie zbozówki, w tym ok. 300 gęgawy i ok. 600 białoczółki. Bardzo miałem ochotę na krótkodziobą, ale skończyło się na zbożówce z różowawym dziobkiem... Chyba faktycznie tej zimy tylko 3 gat. Anser na Jeziorsku. Widziałem 8 Białoliczek odlatujących w stronę zbiornika, a po niedługim czasie wypatrzyłem jeszcze 9 koło Proboszczowic. Razem sporo.

leukopki


Poza tym: trochę wróblaczków, kuropatwy - 4 i 13, Sokół wędrowny, myszołów włochaty, myszołów, dwa młode bieliki. Na dodatek duży drapol, którego próbuję jeszcze oznaczyć dokładnie, muszę przewertować trochę przewodniki. Nie wrzucę oczywiście opisu, ale fotki póki co, mogę (na dolnych porównanie sylwetek z młodym bielikiem. Śnieg niestety bardzo utrudniał obserwacje i fotografowanie). Próbował upolować zająca. Sam osobiście lubię takie zadanka, więc może jakieś komentarze?

Tomek Pietrzak.


Czyli ile było tych bernikli: 8+1=9, czy 8+9=17? A ten drapol (na fotce w drugim rzędzie od góry, pierwsza fotka od lewej) to ma tam rozjaśnienie na wewnętrznych lotkach I-rzędu, czy to jakis refleks/płatek śniegu na obiektywie? Pozdrawiam, ŁK

drapol 2

Co do bernikli - zdecydowanie 17. Te 8 odprowadziłem wzrokiem, gdy odlatywały nad zbiornik w oklicy Jeziorska na wysokim pułapie (może tylko przelatywały?) . Następnie przejechałem pod Proboszczowice (czyli w przeciwnym kierunku), gdzie 9 pasło się spokojnie w dużym stadzie gęsi.

Co do drapola, chociaż miał niewyraźne rozjaśnienie w tym miejscu, to raczej jest śnieg. Zanim przejdę do aquila, próbuję dociec, czy tak mógłby wyglądać młody bielas, ale ta sylwetka, ogon i uganianie się za zającem!? Sam niestety nie napatrzyłem się dość, odleciał za gęsiami na NE. Masz jakieś podejrzenia? Pozdrawiam. Tomek

Nie byłem tam i nie widziałem. Ale... Ja osobiście w ogóle nie tłumaczyłbym na niekorzyść oznaczenia ptaszka jako bielika faktu, że uganiał się za zającem. Pewnie, że nie jest to typowy pokarm dla niego, ale naprawdę bielik wiele potrafi jeśli tylko musi i mu się chce. A co do ogona, jeśli kształt był nie taki jak trzeba, i dobrze było to widać - ptaszek mogł po prostu coś tam w nim pierzyć. Kiedy tak sobie patrzę na te zdjęcia, jeszcze raz podkreślam nie byłem tam i nie widziałem go tak dobrze jak Tomek, tak sobie myśle, że nie wykluczałbym bielika w średnim wieku ok. 3 (a może 4) kalendarzowego roku życia. Tomek J.

Po analizie też dochodzę do takiego wniosku. Nie mam pewności ale to najprawdopodobniejsza opcja. Dość ciekawy bielik. Wielkie dzięki za opinie. Na prawdę często widujecie różne bielasy, więc tym bardziej cenię to potwierdzenie moich przypuszczeń. Tomek P.

8.02 dolina Neru Sytuacja gęsiowa podobnie jak wczoraj - 400 gęgaw pod Kupininem, potem przemieściły się na pola pod Goszczędzą, gdzie było doadatkowo min. 900 zbożówek i pojedyncze białoczółki; na łąkach pod Lesznem - 2300 zbożówek i paredziesiąt białoczółek. Anka, Ewa i Łukasz


08.02.2009 Jeziorsko

leucystyczna krzyżówka
kaczka spod tamy

Dziś pomarzłem i pomokłem w takich miejscach: 1. Przepompownia w Pęczniewie - 2 bielaczki, 3 niedorosłe bieliki, ok. 30 nurogęsi, 3 cyraneczki, głowienka, czernica, łyski, czaple siwe, krzyżówki w tym 1 leucystyczna, mewy pospolite i duże; 2. Tama - większość ptaków na Warcie pod tamą, a tam dziwna kaczka, czy to ten słynny Pan Kaczka?, czy nowe dziwadło?. Pan Kaczka był inny :-) ale taka kaczucha kręciła się wcześniej pod Pęczniewem. Anka

Na oparzelisku przed tamą zimujący perkoz dwuczuby, bielaczek w typie samicy, duże mewy, ale orlicy nie widziałem i oczywiście nurogęsi, łyski, krzyżówki, głowienki, czernice, kormorany i czaple siwe, a dalej na lodzie 3 bieliki; 3. Mikołajewice - dorosły i immaturalny bielik, trochę dużych mew i nurogęsi oraz żerujące stado 25-30 śnieguł;

Wracając do domu w miejscowości Księża Wólka - 13 jemiołuszek.

Pozdrawiam: Tadek Musiał


07.02.2009 Dolina Neru

błotniak zbożowy w dolinie Neru

Dziś pierwsza nasza wizyta w tym roku nad Nerem w pradolinie. Gęsi już tutaj panoszą się na całego. W okolicach Kosewa stadko ok. 450 gąsek głownie zbożówki, tam też samica błotniaka zbożowego, samica pustułki, krogulec, kilka myszołowów zwyczajnych i ponad tysięczne stado kwiczołów z niewielką domieszką szpaków i potrzeszczy. Na polach pod Goszczędzą pasące sie stado ok. 4500 gęsi głównie zbożówki, plus 1% bialoczelnych i 2-3% gęgaw, innych gatunków niestety nie wypatrzyliśmy. Tam też polujący myszołów włochaty i srokosz, 17 saren i zając. W Karszewie też ok. 180 gąsek w tym stadzie najwięcej gęgaw ok. 100, zbożowe i kilka białoczelnych. Podobne proporcje pod Nagórkami, ale gęsi tylko 50. Widzieliśmy jeszcze kilka dużych stad kwiczołów, tokujące myszołowy i budujące gniazda wrony, przeleciały też 2 dorosłe łabędzie jeden młody pływał po Nerze, gdzie towarzyszyło mu ponad 400 krzyzówek i 1 kormoran.

Ciekawe, gdzie nocują te gąski? Bo wody w dolinie jak na lekarstwo, ilości raczej jesienne, ale może do wiosny jeszcze popada.

Pozdrawiamy: Krystyna i Tadek Musiał



07.02.2009 dolina Bzury

mazurek

Dziś w dolinie wiosna, wiosna i jeszcze raz wiosna!! :) Od samego rana pod Kterami kilka przelatujących kluczy gęgaw w tym największy ok 150 osobników. Ponadto pustułka, myszołowy zwyczajne, samiec błotniaka zbożowego, mazurki, 150 krzyżówek na rzece, sporo kruków cn 10 no i wszędobylskie bażanty. Jedyna smutna wiadomość to susza…jedynie kilka małych kałuż w zagłebeniach…nieciekawe perspektywy na najbliższy okres… Pod Orłowem troche więcej rozlewisk ale że lód jeszcze na nich trzymał to ptaków jak na lekarstwo, mazurki 9, 2 myszaki, 7 ł.niemych w przelocie, kilka niewielkich stadek gęgaw i przelatujący samiec…tracza. A także 2 dorosłe bieliki. W Borowie pustki. Na koniec Psary, a tam jedynie 7 łabędzi siedzących na lodzie ale nie miałem już siły odczytywać blach.

pozdrawiam Mateusz Zduniak


07.02.2009 Ożarów

Przyleciały łabędzie krzykliwe, samica z obrożą "1R10" jej partner bez żadnych znaków szczególnych :-), jeden młody ptak z gustowną aluminiową obraczką na nóżce (niestety nie odczytaną) oraz jeszcze jeden dorosły ptak z obrożą "1R86". Mając na uwadze moje kilkuletnie obserwacje tych ptaków, jak im się nic nie stanie to zapowiada się kolejny sezon lęgów na stawach ożarowskich.

Paweł.

6.02 Łódź - stawy Jana: kilka śpiewających szpaków, staw w parku Reymonta: zupełnie niepłochliwa samica cyraneczki ŁK

Czeczotka

05.02.2009 Rogów.

W Rogowie też pojawiają się ciekawe ptaszki, odwiedziła nas ostatnio czeczotka tylko która ? Może ktoś określi na podstawie tego zdjęcia.Osobiście uważam że jest to zwykła. Pozdrawiam Stefan Lewandowski

Zgadza się - zwyczajna. ŁK


02.02.2009 Jeziorsko

Wg doniesień Bartuli pod tamą ciągle obecny samiec hełmiatki.

Krzyżówki


2.02.2009 Poddębice

Moja działka no wreszcie dzisiaj swoją obecnością w okolicy mojego karmnika zaszczyciły mnie jery w liczbie ok. 10 sztuk oraz dwa kruki,

łąki n. Nerem i brzegi wzdłuż rzeki 1 kokoszka, 46 krzyżówek, 5 myszołowów (w tym jeden bardzo jasny), 1 myszołów włochaty, 50 srok i 1 czapla siwa.

Pozdrawiam kacper k.


31.01.2009 Jeziorsko

Łąki powyżej mostu na Warcie ok. 1,5 tysiąca gęsi zbożowych i białoczelnych a z nimi 2 bernikle białolice. Na polach pomiędzy Brodnią a Lubolą ok. 3000-3500 tysiąca gęsi w przewadze zbożowych, zwarte stada gęgaw zniknęły.

W Pęczniewie małe oparzelisko z kaczkami, łyskami i 5 bielaczkami, a na lodzie 2 niedorosłe bieliki dojadały resztki czyjeś.

Pod tamą odmarzła woda wzdłuż całej tamy i widoczna jest w lodzie płynąca rzeka. Orlica siedziała na lodzie w grupie ok. 100 mew, a poniżej tamy na wodzie kłębią się dziesiątki łysek, krzyżówek, pojedyncze kormorany i łabędzie.

Anka & Jojo

29.01.2009 Brzeziny

Krzyżówki

W parku miejskim zimuje 100-120 krzyżówek jedna jest ranna zastanawiam się czy możemy jej udzielić pomocy.Osobiście moje doświadczenie w tej dziedzinie jest zerowe. Kaczka ma prawdopodobnie złamaną nogę. Może ktoś potrafi coś rozsądnego doradzić. Pozdrawiam Stefan.

Radziłbym zanieść ją do weterynarza albo zawieźć do łódzkiego zoo. (podaję mojego maila: [email protected])

kacperek Tekst pochylony Z pełnym szacunkiem, ale jak ją zchwytać - ona jest lotna. S.L.

Poradziłem się specjalistki i już wiem. Najlepiej żeby złapały ptaka dwie osoby. Trzeba ptaka dokaramiać i podczas karmienia druga osoba zarzuca nań siatkę (może też yć podbierak wędkarski. pozdrawiam kacperek


28.01.2009 Łódź - Ogród Botaniczny

Wśród 2 złapanych czeczotek jedna okazała się czeczotką tundrową

Piotrek Minias i Tomek Iciek


26.01.2009 Łódź

Witam i pozdrawiam. Uszatki nie dają mi o sobie zapomnieć. Dziś o 20:59 jedna przecięła ul. Sporną od koscioła w stronę szpitala, tuż przed tym, jak zaczęli dzwonić.

zieleniak


25.01.2009 park w Ozorkowie

karolinka z Ozorkowa
karolinka raz jeszcze
i... jeszcze raz
melanistyczna krzyzowka

Wybrałem się dziś do ozorkowskiego parku wypróbowć nowy sprzęt fotograficzny. Głównym obiektem stała sie karolinka nadal czująca sie tu dobrze i co ciekawe odzywająca się często. Kilka próbek fotek zamieszczam. Wśród licznych krzyżówek wypatrzyłem jeszcze melanistyczną samicę (bardzo podobna była rok temu). Poza kaczkami było dużo modraszek, bogatek, kilka sikor ubogich, kilkudziesiętne stado czyży, 1 (słownie: jedna) jemiołuszka, kilka gili i kilka dzięciołow dużych. Jeszcze widok z okna domu: 5 gęsi w locie (nierozpoznane), krogulec - młody samiec, myszołów zw., a przy karmniku: para kosów, potrzeszcze, bogatki, modraszki, mazurki, kwiczoły i zupełny brak w tę zimę wróbli.

Pozdrawiam: Tadek Musiał


24.01.2009 r. Pilica Smardzewice

Meldunek ze Smardzewic bez rewelacji: perkozek 5, kormoran 75, czapla s. 5, dzika kaczka krzyżówka ok 130, czernica 3, świstun 1, gągoł 73, łabędź n. 12, nurogęś 160, łyska 60, mewa sr/bi 1 juv, jemiołuszka 20, czyżyk 400-500

pozdrowienia Marcin Kociniak

Ojej Marcinie, dlaczegośmy się tam rodzinnie nie spotkali!!! Co do samych ptaków, z mojej strony praktycznie nic dodać nic ująć, no może tylko przelatującego młodego bielika, i to że wśród kilkunastu sprawdzonych łabędzi tylko 2 jeszcze nie miały obrączek. Oto przejaw potęgi Wielkiego Mistrza Łabędzi - Radka. Poza tym było trochę hałaśliwie. Dwóch motocrossowców i kilku quadowców przepędzało co rusz ptaki z miejsca na miejsce. To był przykry widok. Może im coś wykopać? Tomek J.

Jak piszą Panowie o łabędziach to się włączę.Dziekuję za słowa uznania ale 9251 ciągle mi się śni..łapanie na Pilicy to praca wielu Wielkich Mistrzów.Szkoda, że tylko 12 zostało.Już się nie połapie.Radek W

Tak Radku, 9251 to Twoja wielka, życiowa porażka :-) Oby takich jak najmniej, bo więcej rzeczywiście nie połapiesz... tomici

23.01.2009 Jeziorsko

Na Jeziorsku choc zimowo to poludniowym wschodem nieco zaleciało. Pod tamą polowała na okonie czapla biała i znów obecna orlica. fotki: http://www.digiscoping.pl Pozdrawiam Marcin Faber.


23.01.2009 Park Julianowski, Łódź

Świstun z parku na Julianowie fot. J.Hejduk

A w parku, im. A.Mickiewicza by być ścisłym, na stawie wśród kilkuset krzyżowek ciągle można zobaczyć świstuna. To rzadka okazja by z bardzo bliska popatrzeć na kaczkę, która wyjątkowo tylko odwiedza śródmiejskie stawy.

Tomek J.

Nie będzie obwodnicy przez Rospudę http://polskalokalna.pl/wiadomosci/podlaskie/news/podlaskie-koniec-batalii-o-doline-rospudy,1248538 M.Z.

http://www.radiozet.pl/news/News.aspx?NewsId=9112 K.K.


11-18.01.2009 Rzeka Rawka-zimowe liczenia

Witam! To mój pierwszy post na tej stronie. Razem z Jackiem Adamczykiem, Grzegorzem Łysoniewskim i Ryszardem Pazurą liczyliśmy zimujące ptaki na Rawce (ok 20km). Z ciekawszych i liczniejszych gatunków mieliśmy: krzyżówka-ok 660, nurogęś-1f, cyraneczka-1f, kokoszka-1, wodnik-1, strzyżyk-12, łabędź niemy-16 w tym jeden z plastikiem 53MC, czapla siwa-3, szpak-32 i kilka innych gatunków.

Pozdrawiam Przemek Boguszewski

22.01.2009 Poddębice

Bardzo słabe warunki pogodowe, dlatego nie określiłem gatunku tej dużej mewy, stadko ok 100 szpaków uciekających przed krogulcem. Nad miastem codzienne przelatują ok. 8.00 2 kruki (raz latają z zachodu, raz ze wschodu).

pozdrawiam Kacper K.

21.01.2009 Miałem niezwykłą przyjemność obserwować łasiczkę. Wprawdzie to nie opierzone zwierzę, ale widok niezwykle przyjemny i godny polecenia. Obserwacja miała miejsce dokładnie 300 m. od przejazdu kolejowego, na dziczejącej posesji, po stronie nieparzystej. Z ptasich obserwacji na tej samej ulicy widziałem jednego szczygła. Natomiast w ogródku po miesięcznej nieobecności pojawił się ponownie rudzik. Pozdrawiam Konrad

20.01.2009 rz. Warta, Borzewisko - Olendry kaczki, nurogęsie, perkozek, przelotny samiec bł. zbożowego i spłoszony samotnik. na tamie nic ciekawego. pozdrawiam sylwester lisek

20.01.2009 rz. Pilica poniżej tamy zb. Sulejowskiego i na wysokości rez. Niebieskie Źródła

Lew pręży się do skoku
Lew pręży się do skoku 2
Kormorany spod tamy
Czapla leci ptakiem

W tym drugim miejscu ptaszków oczywiście mniej. Ale bylo kilka łysek, 2 perkozki, 2 samice bielaczka, para nurogesi, kilka łabędzi niemych i rzadkość największa - perkoz dwuczuby. Poniżej tamy pięknie bardzo. Ponad 250 nurogęsi, 85 kormoranów ( 1 z metalową obrączką, niepolską niestety nie odczytany), 120 gągołów, 10 czernic i do tego łyski, takie sobie duże, białe łabędzie z masą aluminium na nogach, kilka perkozków. To wszystko na odcinku zaledwie ok. 1 km. Niestety wydry tym razem niet. 3 Tomki, Radek i Jacek.


18.01.2009 rz. Warta poniżej tamy zb. Jeziorsko

m.in. nadal samiec Hełmiatki i niestety zero mew.

pozdrawiamy, Karol i Iwona Żyśko

18.01.2009r. Bzura, Ozorków - Chociszew

ozorkowska karolinka
pustułka zza okna

Dziś z grupką młodzieży z Klubu Milośników Ptaków przy ozorkowskim Gimnazjum naliczyliśmy na w/w odcinku: ok. 500 krzyżowek na całym miejskim odcinku Bzury, wśród nich karolinka samica, może ta sama co rok temu?, czapla siwa - 1 os., myszołów zwyczajny tylko 2, myszołów włochaty 1, jastrząb 1, oraz trochę różnych wróblakow: gile - ok. 20, zięby - 2, stadko czyży, kwiczolów, a także dość często napotykaliśmy strzyżyki.

Dodam jeszcze, że dziś z okna domu tradycyjny codzienny samiec pustułki, myszołow, krogulec i niecodzienny samiec błotniaka zbożowego.

Pozdrawiam: Tadek Musiał z silną ozorkowską grupą

Moze to i ta sama karolinka, jeśli by znikneła z Ozorkowa to daj proszę znać, może znowu przyleci do mnie na ul.Liściasta i wtedy bedzie pewnośc że to ta sama ;-) pozdrawiam Mateusz Zduniak


18.01.2009 Bzura okolice Kter Dziś nad Bzurą m.in. 2 nawołujące się bieliki i 2 polujące samce błotniaków zbożowych. Z ciekawszych także drzemlik.

pozdrawiam Mateusz Zduniak

17.01.2009r. Ner,Feliksów-Poddębice

Ner mgła.jpg
Kormoran.jpg
We mgle.jpg
Emu podlega liczeniu...jpg
Bobry nie spia.jpg

Niezła pogoda, gdy pokazało się słońce podniosła się mgła na ok. godzinę. ani ja ptaków, ani one mnie za bardzo nie widziały. za to jakie pejzaże, nic tylko focić. z ptaków: krzyżówka ok.255, krakwa 1F, kormoran 9, gągoł 1M 2F, nurogęś 22, perkozek 5, kokoszka 2, krogulec 1M, bł. zbożowy 1F, myszołów 8, pustułka 2M, jemiołuszka ok. 30, szpak ok. 20 żerowały z kwiczołami na lodzie na polach (co one jadły?), paszkot, kruk tylko 5, wrona siwa 7, srokosz 2 i stadka wróblaków. mało mi było więc poszedłem na działki w mieście: najciekawsze to 46 szpaków i paszkot. w sumie 37 gatunków. pozdrawiam sylwester lisek

17.01.2009 Warta poniżej Osjakowa

Walka nie była równa, w świeżym śniegu szło się fatalnie. Jojo zakończył swój kawałek liczenia powłócząc nogą:-) Ptaków b. niewiele, rzeka na niektórych odcinkach zupełnie zamarznięta, płynąca wartko jedynie poniżej ujścia Widawki. Najfajniejsza obserwacja ptasia- para gągołów (Anka), a z innych zwierząt wydra, która złapała rybkę, poniżej Osjakowa (Monter).

Anka, Jojo i Monter.

16.01.2009 Bzura, odcinek Ozorków - Łęczyca

łabędź niemy imm.
Bzura pod Łęczycą

Na tym odcinku rzeka zamarznięta w różnym stopniu, najbardziej pod Łęczycą. Ptaków w sumie sporo, ale tych gatunków z arkusza niewiele. Dominant oczywiscie krzyżówka - łącznie ok. 380 os. czaple siwe 2 w okolicach Leśmierza, łabędź niemy 1 imm. zawieruszył się w okolicach Muchówki. Ze szponiastych: 10 myszołowów zwyczajnych, 5 krogulców - głównie samce, 1 pustułka o nieokreślonej płci. Z ciekawszych wróblaków: potrzosy 2, raniuszki 17, kilka strzyżyków, gili, makolągw, czyże w kilku stadach, potrzeszcze w stadku 25 os., stadko 33 szpaków i inne częściej zimą obserwowane.

Pozdrawiam: Tadek Musiał

16.01.2009 rz.Widawka – odcinek Szczerców- ujście rzeka cała odmarznięta zatem ptaków dużo. Pełno krzyżówek, ponad 50 kormoranów, blisko 70 łabędzi niemych, nurogęsi, gągoły, zimorodki. Z ciekawszych: dorosły bielik (Adamski), kokoszki, perkozki i perkoz dwuczuby w Szczercowie a na deser samica karolinki tamże.

samica karolinki ze Szczercowa

Z innych stworzeń super wydra z bliska (Piotr M.) oraz stada łuszczaków na polach kukurydzy (jery, zięby, potrzeszcze- Wryto).

obs. Radek w., Piotrek M., Jarek W (Wryto), Adam K.

16.01.2009 Bzura – odcinek Łęczyca – Młogoszyn

Zdecydowana większość ptaków na odcinku Łęczyca – Ktery, dalej już zdecydowanie słabiej. I tak: krzyżówka – ok. 200, czapla siwa – 1, myszołów – 25, pustułka – 2, bielik 2 (w tym 1 dorosły), srokosz – 4, i na koniec bażant – 22 :) Na przystawkę kilka stad saren i 3 zające :)

pzdr: Sławek, Karol, Kamil, Tomek, Jacek + Matiz ze skrzywioną felgą i przymusowym pit-stopem :)

15.01.2009 rz.Mroga – odcinek Psary-Głowno Rzeka jak na obrazu.zatem ptaków raczej niewiele. Dopiero w Głownie z arcyciekawych dwie śmieszki i ponad 200 krzyżówek na zalewie. Po drodze dużo czyży i strzyżyków.Mozna być rzec: biało dość...przez cała trasę. Radek W

rzeka Mroga pod śniegiem i lodem

14.01.2009 Bielawy k / Łowicza

Jadąc samochodem dostrzegłem na wysokiej topoli młodego bielika, zatrzymałem się aby pstryknąć mu fotkę ( oczywiście nie zabrałem karty pamięci ). Bielik i tak się spłoszył ale poderwał z zaoranego, zaśnieżonego pola stado gęsi zbożowych w ilości ok. 300 os. Nie miałem czasu przeglądać stada. Po drodze do Piątku dużo myszołowów, 2 pustułki i 5 szpaków.

Pozdrawiam, Roman Kubów

13.1.2009 Wysypisko w Bartochowie

Dorosła mewa siodłata

Krotki przejazd przez wysypisko w Bartochowie w celu poszukiwania zimujacych fuscusów zaowocował 1 drorosłym marinusem. Mew na wysypisku sporo bo 215 os. (same duze). Polecam to miejsce bo jakieś fajne mewy mogą się tam zawsze przyplątać. Przejazd przez tame - 0 (zero) mew. Pod Księżymi Młynami fajny rdzawy myszołów w typie vulpinusa. Fotki na http://www.digiscoping.pl. Marcin Faber




13.01.2009 rz.Pilica (tama-Biała Góra-tama)

Ja jak zwykle bardziej fotograficznie niż ornitologicznie, ale zawszę coś wypatrzę. Krzyżówka, gągoły i nurogęsi - b. dużo, choć te ostatnie głównie pod tamą. Bekas kszyk - 1 os.(ale mnie wystraszył...), ł. małe - 2, czapla siwa - 7, perkozek - 4, bielik (z aluminiową obrączką, ale w łowach mu się nie szczęściło), gile - 4, szczygły - ok. 15, kilka kwiczołów. Ponad dwugodzinna przygoda z wydrą (pewnie to ta którą Radek wypatrzył) pływała, nurkowała, pozowała, przeszła przez próg, złapała leszcza, pożerała go około godziny, potem ponownie przez próg i dalej z nurtem. Przeraża mnie fakt umiejscowienia wypożyczalni qadów przy samej tamie - ślady jazdy są widoczne wzdłuż całej rzeki - co się będzie działo jak się ociepli. Jeszcze kilka fotek z wydrą zamieściłem w mojej galerii. RySa



11.01.2009 rz.Pilica, Spała-tama zb.Sulejowskiego. 15 km

Zimowy rudzik

Kolejne doniesienie z frontu zimowego liczenia.Rzeka Plica piękna, słoneczko cudne a na koniec liczenia nawet księżyc.Ptaków pełno. a zatem:

Krzykliwe z Tomaszowa
Tradycyjne bewiki z zakola Białej Góry

krzyżówka- ok. 750, ł.niemy- 210, łyska- 80, kormoran- 80, gągoł- 80, nurogęś- 70, cyraneczka- 2, a z ciekawostek: ł.krzykliwy- 3, ł. mały- 2 ad., bielik- 1 młody prawie w Tomaszowie, bielaczek - 1 samiczka, paszkot, srokosz i 19 odczytów łabędzi.

PRZYPOMINAM O KONKURSIE NA ODCZYTY OBRĄCZEK.

obs.Radek W., Andrzej S.


11.01 Warta i zb.Jeziorsko

twardy bąk fot.ŁK
samiec krakwy fot.ŁK
dorosła kokoszka fot.ŁK

Warta powyżej zbiornika (dwa pierwsze odcinki) całkowicie zamarznięta, z ciekawszych im błotniak zbożowy. Koło Proboszczewic kilka zimowych ciekawostek: bąk, kokoszki, wodnik, krakwa, a także perkozki, potrzosy, rudzik (tylko głos). Na tamie bardzo krótka wizyta tuz przed zachodem Słońca: tylko jedna duża mewa (i tym razem to nie była orlica), perkoz dwuczuby itp (nie udało się wypatrzyc ptaków typu ogorzałka, uhla, szlachar). Dodaje kilka fotek dokumentacyjnych (robionych jeszcze starym aparatem, ale już wkrótce...)Łukasz, Anka, Ewa


10.01.2009 Poddębice Stadko kilkudziesięciu trznadli, zięb i jerów. Jeden przelatujący sokół sp. przypominający juv. drzemlika

Pozdrawiam

Kacper Kowalczyk

10.01.2009 Jeziorsko Krótki wypad nad zbiornik zaowocował :) - na tamie w oparzelisku orlica ( która później latała sobie między oparzeliskiem a Wartą ). Mewa ma się dobrze, mimo, że prawa noga wyraźnie poszkodowana. Poza orlicą z mew śmieszki i dwie mewy białogłowe. Poza tym łyski, czernice, głowienki, krzyżówki, nurogęsi, 3 ogorzałki, 4 gągoły, perkoz dwuczuby. Natomiast w Pęczniewie przy przepompowni oprócz zimowych pospoliciaków 3 rożeńce ( 1m, 2f ), 3 bielaczki ( 1m, 2f/juv ), dwa bieliki daleko na lodzie. Pozdrawiam.Przemek Pasikowski.

Ach to był kolega, tak sobie trochę myślałem, ale rano czas gonił. Dodałbym jeszcze od siebie, że orlica była tam jeszcze po 13.ej. Wtedy nie dostrzegłem już ogorzałek, ale za to na tamie byla uhla, a poniżej tamy samica szlachara, a pewnym momencie przemknął też sokół wędrowny. Niestety, Pana Kaczki nie widziałem. Pięknie bardzo, jak zawsze o tej porze w Proboszczewicach, gdzie pojawiła się dziura w lodzie - perkozki, kokoszki, nuorgęsi i łabędzie w tym 4 krzykliwe, wszystko w pięknej scenerii - polecam zdjęciowo - bajkowo. Poza tym na polach gęsi, w tym koło Brzegu 9 bernikli białolicych. A w ogóle południowa część zbiornika pokryta mieszaniną śniegu, lodu i piasku, dziwnie to wygląda. Tomek Janiszewski

A zdjęcia bernikli gdzie ?? A. W aparacie. Niestety bylo mglisto i daleko stąd, na fotkach tylko coś tam majaczy. Zreszta i tak wszystkich 9. jednocześnie nie ma, góra z 5, reszta była schowana w obniżeniu. Ptaszki przyleciały pewnie spod Luboli, całym, jednorodnym i samotnym stadkiem. Nie było więc kłopotu by je policzyć. TJ

IMG 6315.jpg

7.01.2009 A dzisiaj z kolei odwiedził nas przy karmniku taki gość...

Pzdr. Iciu & Minias


6.01.2009 Ogród Botaniczny

IMG 6289.jpg

Złapany dziś w sieć drugoroczny droździk. Dużo macie zimowych stwierdzeń tego ptaka w rejonie?

Pozdrawiam, Tomek Iciek

Ja osobiście, z tego co siegam, widziałem go raz. Parę lat temu na zimowym liczeniu czyli ok. poł. stycznia nad Wartą w okolicach Załęczańskiego PK. TJ

Ja też tylko raz - w styczniu 2001 2os. w Rzgowie. Monter

W b.r. dwukrotnie, od 2005 kazdej zimy, choc były i w latach wczesniejzych : zima 2001/2002, 2003/2004, innych nie pamietam , musiałym w zapiskach sprawdzić. M.Z.


6.01.2009, Warta poniżej tamy Jeziorska

W podróży
Duży i Mały
Ptaszki we mgle
Widoczek spod tamy

Podróż z Łodzi odbyliśmy w uroczym towarzystwie rodziny łabędzi z Sarnowa, które nieśpiesznie i leniwie wmarzała sobie w lód. Zaproszenie ich do samochodu trochę trwało, ale już przed 11.00 11 istot ludzkich i łabędzich wylądowało na brzegu Warty, a część z nich poźniej w wodzie. A w dół rzeki, poniżej tamy, istne kłebowisko ptaków. Na odcinku ok. 1,5 km w sumie ok. 200 łabędzi, blisko 100 kormoranów, setki krzyżówek i nurogęsi, sporo łysek i gągołów, itd., itp. Z ptaszków trudniejszych w obserwacji 2 wodniki i kokoszka. Wszystko bliziutko i w pięknym słońcu, ale niestety te ptaki które pływały pozostawały w lekkim zamgleniu - rzeka troszkę sobie dymiła. Na tamie od strony zbiornika dziura w lodzie coraz mniejsze - ale nadal masówka łysek, trochę grążyc i nurogęsi, a z rzadkości pojedynczy perkoz dwuczuby i Pan Kaczka. Niestety z mew nędzne resztki. W sumie na całym spenetrowanym odcinku rzeki i tamie kilkadziesiiąt śmieszek i trzy dorosłe mewy białogłowe. Tomek J., Radek W. (Nasz Dobroczyńca, który nas zawiózł na miejsce), Adam K., Tomek B. i Marcin P.


niedziela 4. 01. 09 pow. łowicki

szybki wieczorny wypad na jez. rydwan i okręt - ogólnie puchy. rydwan - 6 czapli siwych na łąkach, myszołów - 2, staw spuszczony w drodze obserwacja około 130 gęsi zbożowych - siedzące na polach, i pustułki przy szosie - siedząca na drzewie.

Okręt - puchy, staw zamarznięty. tylko polujący błotniak zbożowy - samiec, kilka mazurków i bogatki.

Tydzień wcześniej były na każdym zbiorniku bieliki po 1. a 3 tyg. wcześniej na Okręcie obserwowaliśmy 6 bielików, nurogęsi, krzyżówki i cyraneczki i inne różności... Pozdrawiam i Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku! Tomek Bartos

04.01.2009 r. Pilica Smardzewice

Zbiornik Sulejowski skuty lodem, więc uznaliśmy, że warto zobaczyć co się dzieje poniżej zapory. Tam między innymi: 5 perkozków, 45 kormoranów, 50 gągołów, 120 nurogęsi i 3 bielaczkowe samice. Maciek, Marcin, Marcin


4.01. Łódź Ok.8.00 przelatujące nad ZOO stado 20 szpaków, 8.30. Widzew -Wsch. - 120 jemiołuszek, 10.00 - na ul. Lawinowej stado 110 dzwońców. TJ.

03.01. rz. Pilica - Tomaszów Maz.,Biała Góra, Smardzewice, Sulejów Jako że zima zaczęła dawać o sobie objechaliśmy zagłebi ełabędziowe w dolinie Pilicy licząc na chetny drób do złapania. Biały drób nie okazał się być chętny bo tylko 5 łabądków skusiło się na świateczny chleb. z innych ptaków:

kormoran- 60 latające między Białą Górą a tamą,

gągoł- może 80 przy Białej Górze

nurogęś- ok.100 przy tamie

głowienka- 1 samiec tama

czernica- 10-15 tama

czapla siwa- 2 tama

no i coś super bomba lux: wydra baraszkująca, łapiąca leszcza i gryząca go po kawałku. a w Sulejowie rzeka skuta lodem i rodzina łabedzi z samicą 12 letnią, która dobrała sobie naszego faceta z Psar z pierzowiska w 2003 roku.

Wydra z tamy z leszczem

pozdr.Radek W.,Tomek R. Andrzej S., Damian

3.01 zbiornik Jeziorsko

Hełmiatka na Warcie poniżej tamy

Zamarzanie zbiornika postępuje - oparzelisko pod Brodnią znikło niemal zupełnie. Pod Pęczniewem: samiec rożeńca, 2 samice bielaczka. Pod tamą przestrzeń wolna od lodu także się kurczy: 2 uhle, orlica, zaledwie kilkanaście dużych mew, Pan Kaczka, perkoz dwuczuby. Pod tamą samiec hełmiatki i kilkanaście kormoranów. Dodatkowo na polach koło Brodni w dwóch grupach łącznie 500 gęgaw, 1600 zbożówek (nie przejrzane...), nieliczne białoczółki. Anka & Monter


również 3.01 - tama Jeziorska

Jasny fuscus jeziorsko-3-1-2009.jpg

Mam ostatnio pecha do fotografowania mew przy tamie, spotkani Anka&Monter mówili ze orlica była, a ja jej nie widziałem, ale w mewach jest duzy ruch bo przy drugim podjeździe na tame na lodzie siedział zachodni fuscus graellsii/intermedius w 2.szacie zimowej. Fotke zrobilem tylko z samochodu i jeszcze w samochodzie będąc mewy sie zerwaly i fuscus polecial. Gdyby ktos jutro byl na tamie to polecam wypatrywanie, moze jeszcze bedzie sie kręcił.

Przy okazji pytanie i prośba: kończymy zbierać zimowe obserwacje (15.12-15.02) fuscusow z Polski do artykułu o zimowaniu tego gatunku w PL. Gdyby więc ktoś takie posiadał proszę o kontakt - [email protected]

Pozdrawiam - Marcin Faber Ten fuscus byl prawdopodobnie i dzień wcześniej. Widziałem go niestety tylko przez lornetkę i mocno pod Słońce, a zanim wygrzebałem się z auta z lunetą i przeszedłem na boczek by mewy lepiej przejrzeć, razem z paroma setkami innych mew sobie poleciał - stąd brak mojej pewności. Ale to wzmacnia przekonanie że może posiedzieć tu dłużej. TJ

03.01.2009r. Radogoszcz Wschód

fot.PH
Jemioluchy3.jpg
Jemioluszka.jpg
Kwi.jpg

W końcu po długim oczekiwaniu jemiołuszki odwiedziły brzozę rosnąca przed moim blokiem (ul. Syrenki). Niewielkie stadko - ok. 15 osobników + kilkanaście kwiczołów.

Jacek & Paweł


03.01.2009r. dolina Bzury

Dziś ładna, słoneczna i mroźna pogoda więc heja na ptaki. Na zamarznietych stawach w Sypinie tamtejsze łabędzie nieme 3 + 2 młode i kilka krzyżówek na malutkim skrawku wolnym od lodu, a w powietrzu myszołów i młody bielik. Nad Bzurą: w Siemieniczkach tylko jedna wypatrzona uszatka, w Kterach 50 szczygiełków 2 myszołowy włochate, srokosz, 3 kruki, cz. siwa, potrzeszcz, mazurki...Później przejechaliśmy drogą wzdłuż rzeki aż do Młogoszyna spotykając po drodze kilka myszołowów w tym jeszcze jednego włochatego, bielika i zagubionego łabędzia niemego, a na wysokości Siemienic najmilsza niespodzianka: gnany wiatrem drzemlik, buszujący w korycie rzeki :)

pozdrawiam Mateusz Zduniak


02.01.2009r. Jeziorsko

Na oparzelisku
Na oparzelisku
Edredon
Ptaszki z tamy

Nie było rady znowu tu trzeba było przyjechać. Odwiedziłem 3 miejsca.

1.Cofka pod Brodnią. Ptaki na 3 oparzeliskach, ale za to były ich tu tysiące. Głównie krzyżówki, ale także ok.150 łabędzi i sporo gęgaw z dodatkiem innych gęsi. Poza tym trochę łysek, w sumie kilkadziesiąt gągołów, pojedyncze bielaczki i nurogęsi a nawet perkozek. Pełne emocji jest podchodzenie do oparzelisk po lodzie, ale warto. Z ciekawszych 3 ohary i tęsknie gwiżdżące stado 10 kulików, które pokrążyły i poleciały sobie. Jednocześnie widziałem z tego miejsca 7 bielików ( 2 ad, reszta niedojrzałe)

2. Pęczniew - przepompownia. I tu tez mnóstwo ptaków, na 2 wolnych od lodu fragmentach powierzchni wody. Zestaw j.w. choć więcej nurogęsi. Przebojem był jednak edredon, dawno tu nie widziany.

3. Tama jak w relacji Krystyny i Tadeusza z wczoraj. Ok. 14 kiedy zjechałem było cn. 1000 dużych mew. Niestety nagle połowa sobie poleciała nim zacząłem dobrze je oglądać. Orlica była. Ale widziałem ją raptem pół minutki, zerwała się gdzieś spod tamy i poleciała w dół rzeki. Nóżka niestety zwieszona. Generalnie na tamie jest super. Tylu dużych mew i z tak bliska jeszcze tu nie widziałem.

Tomek J.


02.01.2009r. Las Łagiewnicki Dzisiejsze wabienie włochatek niestety nie przyniosło rezultatu... pozdrawiam Mateusz Zduniak


01.01.2009r. Jeziorsko

orlica i inne mewy
widoczek z tamy
inny widoczek z tamy
pani bielaczkowa

Po raz kolejny w pierwszy dzień nowego roku ogladalismy ptaki na Jeziorsku, a właściwie tylko na tamie, gdzie na stosunkowo niedużym oparzelisku zebrało się sporo ptaków. Dominowały krzyżówki i łyski, ale trzecie miejsce pod względem liczebności zajęły nurogęsi (ok. 140 os.). W stadzie wypatrzyliśmy jeszcze tylko parę gągołów, samicę bielaczka, jednego perkoza dwuczubego, kilka czernic, kilkanaście głowienek. Na wodzie,w powietrzu i na lodzie można było pooglądać trochę mew z wyróżniającą się wśrod nich wielkościę orlicą oraz śmieszki, pospolite, srebrzyste i białogłowe.

Na Warcie w oddali kilkanaście łabędzi niemych i i kilka czapli siwych. Przelatywały też pojedyńcze kormorany, zatoczył kółeczko jastrząb, a w okolicach Jeziorska ok. 120 gęsi niestety nierozpoznane. Obserwacje nasze nie były zbyt długie, bo widoczność i pogoda (opad marznącego deszczyku) wygnały nas do ciepłego zacisza domowego. A po drodze jeszcze oczywiście kilka myszołowów zwyczajnych i pustułka i to znów samiec.

Generalnie jednak było całkiem fajnie i rok prawidłowo:-) rozpoczęty.

Pozdrawiamy: Krystyna i Tadek Musiał

A w 2009 roku życzymy “komisa” na każdej wyprawie w teren.


1.1.2009

Przy skrzyżowaniu ulic Syrenki i Wodnika do południa grasowała para (ona i on) kosów, a przez cały dzionek 5-12 jemiołuszek przesiadywało na zimującej wierzbie. Konrad