Obserwacje-2010(3)

Z Ptaki Polski Środkowej - Sekcja Ornitologiczna SKNB UŁ
Skocz do:nawigacja, szukaj


25.09.2010 Stawy

Psary 2 młodociane bieliki, biegus rdzawy, 46 alpinek, kilka minutek, 2 szlamniki, rycyk, a do tego bataliony, śniade, kwokacze, bekasy i czajki na błotku na spuszczonym stawie. Siła czapli białych i siwych też. Do tego niestety panowie myśliwi z psami i dubeltówkami, po drugiej stronie szosy niż my na szczęście. P.S. zapomniałam o hełmiatce juv/samicy widzianej w locie jedynie przez chwilę.

Borów Woda wszędzie, 2 rybołowy, kilkadziesiąt łabędzi - odczytane dwa nanożne plastiki, ale obrączki widać na co drugiej nodze wystawionej z wody :-) niestety nogi szybko są chowane albo wystawiane te z aluminiową obrączką.

Walewice 2 siewnice, 1 łęczak, kwokacze, śniade, ok 20 alpin i 5 minutek, duuużo kaczek, w tym świstuny i rożeńce, 10 gęsi zbożowych i kilkadziesiąt gęgaw, pierwsza odczytana tej jesieni obroża na gęgawie- niebieska ze Szwecji ( podobnie jak w roku 2008 w podobnej porze).

RydwanPełen wody i tylko łabędzie plus pojedyncze czaple białe.

Okręt Około 650 gęgaw, pojedyncze gęsi zbożowe.Anka i Łukasz


24.09.2010 Walewice, Okręt, Rydwan i Psary W ramach nabierania sił fizycznych, zachęcony poniższą relacją zwiedziłem stawy j.w. Na Okręcie masówka gęsi (ok.750) i kaczek (ok.2900). Ptaszków nie przejrzałem bo nieopatrznie odwiedzilem ten kompleks jako pierwszy i słonko brzydko zaglądało mi w oczy. A i pan ze strzelbą koło rybakówki nie wiadomo co tam kombinował za moimi plecami. Tak czy inaczej wodę spuszczają i za tydzień-dwa będzie miło. Na Rydawnie 2 bieliki, 2 białe czaple i kilkadziesiąt łabędzi, no i znów Słońce w oczka. W Walewicach posiedziałem tylko nad stawem z wyspą, który opisują poniżej Krystyna i Tadeusz. Tu ptaków moc wielka: blisko 1000 kaczek pływających wszelakiej maści, 130 gęgaw, 10x tyle czajek, kilka biegusów zmiennych, kwokacz, brodźce śniade, 4 bieliki. Ach cóż za uderzajaca zgodność z wczorajszym liczeniem: tylko 2 siewnice i aż 45 czapli białych. No i naszukałem sie tego biegusa rdzawego... I nic. Czyli czytać trzeba uważnie - bo był w Psarach!!! Jadąc w keirunku stadniny na polach moje pierwsze tej jesieni gęsi zbożowe. W Psarach zwiedziłem tylko jeden staw bez wody - znów czytać trzeba uważnie, albo nabrać tężyzny, by mieć siłę na bieganie z lunetą po stawach. Na nim rycyk (był i wczoraj), kilka batalionów, 9 czapli białych, kowkacz, czajki itd. Uff, to tyle. Bez zdjęć bo żona zabrała aparat. Tomek J.

23.09.2010 Walewice, Psary, Sypin

młode bieliki w Walewicach
biegus rdzawy w Psarach

Po drodze z Łowicza (interesy) zajrzeliśmy najpierw do Walewic, a tam wschodni staw z wyspą zaczyna odsłaniać błotko, a na nim niezły widok 6 juv. bielików i 1 ad. i 1 rybołów poza nimi biegusy zmienne, bataliony i 2 siewnice oraz 45 czapli białych, łabędzie nieme, kaczki, gęsi gęgawe, łyski, kormorany. W Psarach już dwa stawy bez wody i siewkowce dopisują. Z regionalnych rarytasów nadal 2 juv. szlamniki, 1 rycyk, 1 siewnica, cn. 2 biegusy malutkie, 20-30 biegusów zmiennych, 1 biegus rdzawy, 3 sieweczki rzeczne, bataliony, masa czajek i bąk w locie. W Sypinie marnie, stawy zarastają, a tam 5 juv. kokoszek, 4 myszołowy i inne.

Pozdrawiamy Krystyna i Tadek Musiał


21.09.2010 dolina Neru w Poddębicach

Na wysokości młyna nad rzeką przelatująca w stronę Jeziorska kania ruda. Kacper K

19.09.2010 dolina Neru

kobuz z Krzewa

Odwiedziny o tej porze roku doliny Neru nie przyniosło (jak się spodziewałem) obserwacji licznych ptaków. Jednak coś tam fruwało: w okolicach Krzewa i Karszewa: 1 kobuz, 1 dorosły bielik w okolicach gniazda, 1 dorosły jastrząb próbujący upolować dzięcioła czarnego, kilka myszołowów, błotniaki stawowe, 4 czaple białe, 2 srokosze i jeszcze samica gąsiorka. Kręciło się jeszcze trochę dymówek, a na polach w okolicach wsi Łęka ok. 140 grzywaczy, mazurki, pliszki siwe, szpaki i 5 żurawi. W okolicy Łęczyca-Borki przelotny rybołów i polujący na drobnicę krogulec. W dolinie generalnie nadal dużo wody, łąki nie wszystkie skoszone, albo skoszone, ale nie zebrane siano. Cisza i spokój - można odpocząć od zgiełku i ludzi.

Załączam jeszcze link do fajnej relacji Piotra Malika z obserwacji bardzo ciekawych ptaków w naszym rejonie z soboty 18.09.2010r. [ http://orni.pl/?p=921]

Pozdrawiam: Tadek Musiał


19.09.2010 Stawy: Mysłaków k/Łowicza, Okręt, Walewice Poranny objazd w towarzystwie Tomka Bartosa. Na Mysłakowie jeden staw spuszczony, ale tylko kilka biegusów zmiennych i jeden śniady. Kilka czapli białych. Na Okręcie bardzo dużo wody i b. dużo pływających ptaków. Obserwacje z jednego punktu - na pierwszym planie głównie łyski i głowienki. Kilkadziesiąt gęgaw. Stadko kilkunastu wąsatek. Walewice też pod wodą. Przejrzeliśmy środkową część kompleksu. Sporo, szacunkowo ok. 900 gęgaw, ok. 70 płaskonosów i po trochu innych kaczek. Z siewkowców 2 śniade na płyciźnie i kulik w locie. Dużo też czapli białych. Pokazały się 4 bieliki. Na polach po południowej stronie stawów stado ok. tysiąca czajek wymieszanych ze szpakami (liczba zaktualizowana po konsultacjach). Mirosław Nowicki

czarnogłowa
żółtonoga

18.09 Jeziorsko Woda nadal wysoka, siewek niewiele. Wieczorem wśród mew zlatujacych na noclegowisko na wielkiej zatoce wypatrzyliśmy 2 młode mewy czarnogłowe i 1 drugoroczną mewę żółtonogą. Ponadto rybołów, pierwsze zbożówki. Anna Kleszcz, Radomir Jaskuła i Łukasz Krajewski Dwie bardzo skromne fotki dokumentacyjne ;)

Obóz się kończy i woda zaczyna wreszcie opadać. Od piątku 17. do dziś - wtorek 21.09 opadło 12 centymetrów wody


18.09.2010 Ożarów

Mały spacerek po stawach,łabądki krzykliwe pięknie się dziś prezentowały, trójka młodych i jeden dorosły. Poza tym ptaków mało, raptem kilka łysek. Na okrasę polująca samica krogulca. Z nie ptasich obserwacji, w błotku mocno odciśnięte tropy wydry. Paweł G.

18IX Poddębice Przed chwilą nad blokami przeleciał nisko kulik wielki;)Sylwek L.

15.09.2010 zb. Sulejowski - cofka

Ptaków to na tym zbiorniku nie ma. Jedynie kilka czapli białych oraz głos kwokacza. Poza tym łabędzie, (3 schwytane- tym 12,8 kg. samiec znany już od roku 2004) oraz fajna dziura w wale koło pompowni w Sulejowie, którą woda wylewa się na łąki.No i tony grzybów do zbierania...

Radek W.

14.09.2010 zb. Jeziorsko - Tomisławice Po raz czwarty, w ciągu ostatnich 10 dni, wybrałem się na kormorana małego. I wreszcie się udało ! Po 3 godzinach przeglądania ptaków, wypatrzyłem jednego skubańca. Niestety koszmarnie daleko i dobre 15 minut zajęło mi upewnienie się, że to wyglądany przeze mnie kormoranek. Dopiero porównanie wielkości z przepływającymi krakwami i zerwanie się do lotu, dało 100% trafności oznaczenia. Z pozostałych obserwacji : 1 ad. bielik, rybołów, po kilka kwokaczy i brodźców śniadych, kilkanaście czapli białych itd. Bez rewelacji. Ponadto łyska T18 i łabędź 43MY a z relacji spotkanego Tomka Pietrzaka, w rejonie mostu na Warcie po 2 bociany białe i czarne. Tomek Stoszek

12-14.09 Jeziorsko Wody w stosunku do ubiegłego tygodnia o kilka centymetrów więcej. Dlatego siewkowców mniej; m.in: siewnica, 40 alpin, 1 krzywodzioby, 20 kwokaczy i 50 śniadych. Ponadto nadal kormoran mały, bielaczek. Cn. 2 młode mewy małe, min. 3000 kormoranów, 2 młode ohary. A na bardzo przyjemnym wieczornym liczeniu: młoda mewa czarnogłowa, niemalże 600 żurawi, 8 kulików wielkich, 200 czapli białych, bocian czarny.

Pozdrawiam, Łukasz Krajewski

Dodatkowo wyniki obrączkowania do 10.09 włącznie:

  • siewki 82 z 7 gatunków: 50 bekasów, 10 b.zmiennych, 7 śniadych, 4 bataliony, 4 samotniki, 4 kwokacze oraz 3 dubelty
  • inne niewróblaki 60 os. z 9 gat.: 31 cyraneczek, 9 zimorodków, 6 perkozków [...] 3 kobuzy, 2 dzięciołki i bączek
  • wróblaki 1212 os. z 36 gat.: 849 dymówek, 162 brzegówki, 22 rudziki, 20 potrzosów, 20 modraszek, 19 oknówek, 17 trzcinniczków, 16 gajówek [...] 2 pokląskwy, wilga.

13.09.2010 Sadykierz. Ładna pogoda sprawia, że można się napatrzyć na migrujące ptaki a przy okazji podszkolić się z głosów. Dzisiaj patrząc w niebo z podwórka min. 6 krogulców, 1 kobuz, 1 rybołów, 2 bł. łąkowe , 6 bł. stawowych, paszkot, lerka, czapla siwa i kilka czajek a na okolicznych polach rodzinka kuropatw, siniak w stadku grzywaczy, 4 cyraneczki i juv. bł. łąkowego oraz dużo ptasiego drobiazgu. Pozdrawiam Szymon K.

12.09.2010. Psary i Walewice

Zachęcony wiadomością, że wreszcie w Psarach spuszczają wodę wybrałem się tam, żeby pogapić się wreszcie na jakieś siewkusy. Rzeczywiście jeden staw spuszczony, a tam na błocie czajki kilkadziesiąt, a z tymi przelatującymi górą - ponad 300, batalionów ok. 30, brodźce śniade 2, biegusy zmienne 20, biegusy malutkie 4 i najciekawsze dla mnie szlamniki 2 juv.. Na stawach z wodą typowo: dużo łabędzi niemych, na trzech stawach ponad 50 w tym z obrożą żółtą FP80, trochę grążyc, krakwy, krzyżówki i młody ohar, perkozy dwuczube, zauszniki i perkozki, kilka mew białogłowych i oczywiście śmieszki. Szponiaste to tylko błotniaki stawowe, myszołowy i krogulec. Po drodze na stawy w Walewicach pogapiłem się trochę na ptaki na polach, ale tam widzialem tylko czajki ok. 220, szpaki kilkadziesiąt, grzywacze - ponad 100 i czaple białe kilkanaście. Stawy z wyspami w Walewicach pełne wody i tam standard z czaplami białymi i gęgawami i bonusy: zimorodek, młoda mewa mała i jeszcze pojedyncza rybitwa rzeczna, a także wypatrzyłem daleko dwa gągoły w typie f./juv.

Pozdrawiam: Tadek Musiał

12.09 Okręt i Rydwan Wieczór spędziłem nad Okrętem i Rydwanem, bo faktycznie jest tam wspaniale o tej porze roku i dnia... Na pierwszym zbiorniku jedna czapla biała, ok. 300 gęgaw, mrowie szpaków, jaskółek - same dymówki, tylko jedna wypatrzona oknówka, była też jedna rybitwa, ale daleko po drugiej stronie zbiornika. Na Rydwanie 16 cz. białych i kolejnych 19 na polach. Radku, faktycznie powoli zaczynają spuszczać wodę, choć przyznaję, że w tym roku utrzymywano na zbiorniku jej bardzo wysoki stan. Mimo to na błotku, widocznym od szopy rybackiej, śmieszki wyprowadziły w kolonii młode - co mnie bardzo, bardzo cieszy! Pozdrawiam Tomek Bartos

10.09.2010 Sadykierz- od tygodnia właściwie nigdzie nie byłem w terenie i próbuje się skupić na nauce, ale jak tu się skupić jak takie ptaszki siadają Ci pod oknem, z rana przed domem na świerku samiec(ad.) kobczyka w środku wsi!! (nawiasem mówiąc 10 gatunek drapola wypatrzony z podwórka w tym roku). Pozdrawiam Szymon K.

10.09.2010 Okręt i Rydwan

Pojawiłem się ponownie nad stawami szukając łabędzi. Dziś była to sielanka. Ciepło i strasznie, ale to strasznie miło. Nie wiem czy czasem nie zaczyna się spuszczanie wody z Okrętu bo mnichem płynie że ho ho.Ciekawych ptaków nie widziałem ale za to było kilkaset gęsi, pełno kaczek, kormorany tuż przy brzegu...a koło mnicha łabędzie co jadły chleb..wśród nich jeden z zdybany zimą 2008 r. na tamie zb.Sulejowskiego i drugi pierzący się rok temu w Borowie.Polecam wieczory nad Okrętem ...dużo ptaków.Na Rydwanie kilkanaście czapli białych.

Radek W.


09.09.2010 Stawy w dol.Bzury

Kolejny dzień wizyt stanowisk łabędzich.Na stawach w Borowie para dorosłych bielików na wyspie.W Piątku bocian czarny....potem już tylko deszcz i deszcz.Na Rydwanie 11 cz.białych, na Okręcie ulewa.W Walewicach siąpawica (i nie Huntingtona). słowem...d...g...s... Radek W

Rozumiem, że to słowo to dyngus:-) Tadek M.

Miały być to trzy słowa...ale dyngus jest lepszy :))).dziękuję za inspirację. Radek

07.09.2010 zb. Jeziorsko - Tomisławice

Druga wyprawa na kormorany małe, podobnie jak pierwsza z 3 września w towarzystwie Tomka Janiszewskiego, zaowocowała szeregiem ciekawych obserwacji. Niestety poszukiwanych kormoranów nie stwierdzono. Ale wyjazd udany, ptaków mnóstwo. Widok przepiękny. Setki kormoranów, gęgaw, łabędzi ( w tym 76MY, 23MY, 28EE ), łysek i kaczek wszelakich. Dominują krzyżówki, krakwy i cyraneczki. Dużo płaskonosów, trochę mniej świstunów, pojedyncze i rozproszone rożeńce, głowienki i czernice, kilka cyranek i 1 gągoł. I gdzie nie spojrzeć, to widać perkozka. Sporo perkozów dwuczubych i zauszników. Całość uzupełniało kilkadziesiąt czapli białych i siwych. Z siewek wypatrzyłem kilkanaście kwokaczy, kilka brodźców śniadych, 1 kulik wielki, siewka złota i brodziec piskliwy. Ok. godz. 14 - tej przelot kilkuset czajek ( 800 - 1000 os. ) lecących na północ. Z drapoli bielik ( 2 im., 1 ad. ), rybołów, jastrząb, myszołów, błotniaki stawowe i chyba rodzinka kobuzów ( 2 ad. i 2 - 3 im. ). Co chwilę przelatywały tuż nad wodą zimorodki. W porównaniu z 3 września jaskółek mniej, tylko dymówki ( 3 dni temu było sporo brzegówek i pojedyncze oknówki ), mniej rybitw i dziś brak żurawi. Na koniec 3 września 3 jerzyki. Tomek Stoszek

7.09. stawy w Psarach Rozpoczęto spuszczanie stawów. Na takim właśnie stawie zdecydowana ptasia poprawa w stosunku do stanu z niedzieli. Stado kilkudziesięciu śmieszek, ok. 30 czajek,kilkanaście batalionów, biegus zmienny, przelatująca siewka złota. Wśród kilku gatunków brodźców - pojedynczy brodziec pławny. I na deser kropiatka na skraju szuwarów. Tomek Janiszewski i Radek Włodarczyk

06-IX.2010 Jeziorsko

Pytanko do Anki i Łukasza...jak dojechać w rejon Tomisławic i wielkiej zatoki - pojawiam się w okolicach Brzegu i Glinna, skupiska czapli białych widzę tylko z daleka, najprawdopodobniej to wielka zatoka ale nie wiem jak tam dojechać...pomożecie :) jakaś mapka na aders [email protected]

5.09. stawy w Psarach Zestaw głównie tzw. parkowy. Sporo łysek, perkozków (tych łącznie cn. 60), perkozów dwuczubych i łabędzi niemych (w tym z kolorowymi obraczkami nożnymi). Do tego kilka gatunków pospolitych kaczek, kilka zauszników, dwa róznowiekowe bieliki, rybołow itd. Zdecydownym przebojem był młody bączek. Tomek Janiszewski i Tomek Stoszek

3.09. stawy w Mysłakowie

Norka amerykańska w Polsce fot.RW

Pisze z lekkim opóźnieniem. Na stawach nie było nic ciekawego z wyjątkiem 7 czapli białych na Kapitule (staw najbliższy Bzury)oraz czworonożnego stworzenia które widziałem po raz pierwszy ...co ciekawe były to dwa zwierzaki biegające na groblach w odległości 200-300 metrów od siebie.a cózto za zwierzę to widać na fotce...norka w natarciu.

Radek W.

3.-5.09 Jeziorsko Wody jest jeszcze dużo - pierwsze łaszki tylko w okolicach tzw."wielkiej zatoki"; na granicy krzaków ok. 10 cm wody. Najwięcej ptaków pod Tomisławicami i wielkiej zatoce:

  • 2 ad. kormorany małe, 12 bocianów czarnych (+ 1 pod tamą), 175 czapli białych
  • w nocy głos ślepowrona
  • hełmiatka, cn. 1500 gęgaw, 50 rożeńców, płaskonosów kilka razy więcej, świstuny, gągoły, bielaczek (foto)
  • 2 ad., 1 im- bieliki, rybołów,
  • 3 ad. mewy żółtonogie, ad. rybitwa wielkodzioba
  • siewki (tylko w wielkej zatoce): 3 imm. ostrygojady, 116 ad. siewek złotych, 5 juv. biegusów rdzawych, ok. 10 juv. biegusów malutkich, 10 juv. krzywodziobych, 2 teminki, ok. 25 alpin, rycyki, kuliki wielkie, kilkadziesiąt śniadych, kwokacze
  • na obozie łapią się nieliczne siewki (kilka śniadych, kwokacz, bataliony), setki jaskółek oraz kobuz :]

Sobotnia wizyta na polach pod Brodnią nie przyniosła morneli, a jedynie 4 kuliki wielkie i trochę czajek, nadal nie stwierdzono powrotu orlicy.

Obserwowali: Anka i Łukasz

Dodam jezcze tylko, że w ciągu ostatnich 48h na zbiorniku przybyło 4 cm wody :( Źródło: Aktualna sytuacja na Jeziorsku Pzdr. (ŁK)

4.09.2010 A nad podłowickim skansenem m.in. wędrujaca kania ruda i przelatujące stadko złożone z 2 kulików wielkich i 1 mniejszego. Tomek Janiszewski

młoda kląskawka fot.ŁK

3.09 osadniki Kalinko 4 młode kląskawki pierzą się do szaty jesiennej. Ponadto m.in. 3 kobuzy, 2 jerzyki, poklaskwa i bekas. ŁK


02.09.2010 stawy Żeromin oraz śródleśne stawy k.Dłutowa

Kontrola stanowisk łabędzia niemego trwa.Dziś m.in. lecący kobuz nad Żerominem raz bąk wypłoszony z trzcin.A na grobli szczur bez głowy.Po jednej czapli białej na każdy kompleks stawów (we wsi i w środku lasu).Pod Dłutowem nic.Popłoch wśród ptaków spowodowany przez myśliwych i tyle.

Radek W.

31.08.2010 Jeziorsko nad cofką przelatująca kania ruda- niestety obserwowana tylko przez kilka sekund, nagle się pojawiła i szybko znikła... poza tym trzmilojad widziany 2 raz, bialik, w powietrzu też ostatnie chyba jerzyki, masy czapli białych, bataliony, brodźce śniade, kwokacze, łęczaki, krwawodzioby też obecne. 01.08 w Tomisławicach kormoran mały tylko 1 mi się pokazał ale dobre i to oraz polujący dorosły bielik zawisający nad wodą, piękny widok. Po drodze jeszcze ostanie bociany białe, turkawka i rybołów w Chociwiu na stawach. Pozdrawiam Szymon Kielan

31.08.2010 Jeziorsko

W Tomisławicach kormorany małe w liczbie czterech osobników. Piękny widok. Łabędzi ok. 400 w tym 3 ptaki z obrożami- 76MY 23MY 43MY. Poza tym mnóstwo wszelkiego innego wodnego ptactwa. Niezliczone ilości krakw, płaskonosów i perkozków. Oprócz tego 30 siniaków na okolicznych polach.

Młoda i Bartula z żoną.




27-29.08.2010 Jeziorsko Wiadomości dla spragnionych wiedzy o tym co zwykle ukryte przed okiem większości obserwatorów - czyli wieści z tzw. Wielkiej Zatoki otoczonej łozowiskami i innymi wierzbowiskami. 27.08. - pojawiły się tam pierwsze bardzo niewielkie jeszcze wysepki. Na nich to m.in. mewa żółtonoga, rybitwa wielkodzioba, biegus krzywodzioby - 10, b. zmienny - 8, biegus malutki - 1, b. mały - 3, krakwy - tony, rycyk - 4, kszyk - 2. 29. 08. - 15 bocianów czarnych w locie na noclegowisko do lasu w Glinnie. O tym wszystkim donosi Radek Włodarczyk

29.08.2010 Jeziorsko12.30-15.30. Tama - 3 rybołowy krążące nad rzeką a potem nad zatoką k.RZGW (w sumie z 15 min.), pliszka żółta i bocian biały. Orlicy brak. Tomisławice - kormoran mały pokazał się na ok. 20 sek. (z innych portali wiadomo, że wieczorem były już 4), potem wszystko spłoszył bielik. czaple białe to standard ale miły w widoku, 2 boćki czarne, z późniejszych - wilga, gąsiorki i inne takie tam. pozdrawiam sylwek lisek z rodziną

28.08.2010 Jeziorsko

Po dłuuuuuuugiej przerwie w "ptaszeniu" udałem się we wczesnych godzinach porannych nad zbiornik Jeziorsko. I ku mojej radości, oprócz podziwiania różnego rodzaju wcześniej już znanego mi ptactwa ( w tym zabłąkanego jerzyka )  :) , do mojej "życiówki" dorzuciłem trzmielojada i kormorana małego w liczbie 3 ( słownie : trzech ) osobników - a wszystko to oczywiście w najlepszym aktualnie miejscu do obserwacji - brzeg zbiornika w Tomisławicach. Niestety, zdjęcia słabe, bo przy użyciu zaawansowanego zestawu do digiskopingu - luneta + telefon komórkowy : ) i nie udało mi się uchwycić całej trójki na jednym zdjęciu, ptaki przesiadują na wystających z wodu gałęziach i pniakach. Zamieszczanie tu zdjęć nadal przerasta moje zdolności, zapraszam na zaprzyjaźnioną stronę www.birdwatcher.pl Pozdrawiam. Przemek Pasikowski ps w Tomisławicach jeden łabędź niemy z numerami seryjnymi 76MY na obroży - zna ktoś?

Ja znam. Proszę na priv. tomici [at] poczta.onet.pl Tomek Iciek


22.08.2010 Jeziorsko

kormoran mały
jeszcze na gnieździe

W okolicy Tomisławic nadal dorosły kormoran mały, tam też obserwowany dorosły bielik, dość liczne błotniaki stawowe, rybitwy białowąse, które jeszcze karmią młode nieloty i już gromadzące się żurawie na cofce gdzie duża ilość wody nie zachęca zbytnio siewkusy. W okolicach tamy rybitwy czarne, rzeczne, trochę sieweczek i piskliwców na betonie. Po drodze w Spycimierzu pod Uniejowem jeszcze nielotne dwa bociany na gnieździe, oj ciężko im będzie. Rozglądałem się też na polach w okolicach Luboli za mornelami, ale bez efektu:-(

Pozdrawiam: Tadek Musiał


21.08.2010 Jeziorsko tama

Z ciekawszych to biegusy mały i zmienny, sieweczki obrożne (ad. i juv.), mewa mała juv. Kacper K

18.08 - Łężki koło Poddębic- pięknie pokazująca się para trzmielojadów obserwowana kilka krotnie oraz kilka przelatujących kszyków. Pozdrawiam Szymon K.


18.08 stawy Sarnów i Bełdów

Tak sobie chodzę po tych stawach i szukam łabędzi z wiosny. Łabędzie jak cię mogę..Czasem się pojawią czasem nie..w końcu to pora polowań (od Matki Boskiej Zielnej do zimy) i każdy człowiek jest potencjalnym drapieżnikiem z lufą .Przy okazji wśród piszczących trzcinniczków z trzcin widać coś ciekawego. Tym razem samiec bączka (ciekawe lęgowy czy przelotny?..jak to poznać?)oraz latający w kółko kulik mniejszy. Wody dużo, błotka brak a tu taki kulik! Na stawach w Bełdowie pięknie prezentujący się trzmielojad lecący lotem koszącym nad stawami.I to tyle ornitologicznych sensacji.

z dziennika pokładowego...

Radek W.

też byłem tam wczoraj niestety kulika nie widziałem.. a bączki widziałem dwa 5 sierpnia- jednego w Madejach a drugiego w Sarnowie Szymon K


14.-15.08 zb.Jeziorsko na tamie odczytane kolejne 6 śmieszek i 1 mewa białogłowa (ta sama co roku); ponadto biegus mały i ad i juv mewa mała. Martwi brak jeszcze orlicy. Pod Tomisławicami dorosły kormoran mały. dol. Bzury - Siemienice: orlik grubodzioby nadal obecny. Pzdr. Anka & Monter

Orlik grubodzioby fot.ŁK

Ja pozwolę sobie dodać ostrygojada z megazatoki na środku zbiornika oraz dorosłego bielika k.mostu. Wszystko w sobotę 14.08.. Radek W.

Informacja od Tomka Przybylińskiego, który we wtorek (10.08) razem z Grześkiem Kielnierowskim odczytali numer obrączki na orliku: jest to orlik grubodzioby obrączkowany w 2009 roku na południu Białorusi :]

Góra Bałdrzychowska, Feliksów, Ruda Jeżewska, Pustkowie 11.08

Z ciekawszych ptaków to: kląskawka(dorosły samiec), zimorodek, stadko piskliwców, 5 żurawi, przelatujący błotniak stawowy i 50 kruków. kacper k

Siemienice 11.08

MP

Zrobiłem dziś kilka fotek orlikowi, na jednej widać obrączkę. Marcin P



Siemienice 11.08 I dziś orlik obecny. Obserwowaliśmy go w locie przez pół minutki. Potem siedział na niskich drzewach i wierzbach i co chwila zlatywał na łąkę gdzie znikał na kilka minut, tak jak opisywał Radek. Sylwetka w locie robi wrażenie i widać, że nie jest to zwykły czyt. krzykliwy orlik. jojo i zieleniak a

11.08.2010 Błonie Dzisiaj niestety niemiła niespodzianka w Błońskim lasku, krótko mówiąc las powoli znika a wycinka trwa w najlepsze.To w końcu rezerwat przyrody, jak można pozwolić na coś takiego na dodatek w okresie lęgowym ptaków... Piotr Majchrzak

Piotrek zaskoczyłeś mnie bardzo! Jutro po pracy biegnę tam. Nie wiesz kto wyraził zgodę na zrąb i w jakiej skali? Drzewa były oznakowane do wycinki i kto ją przeprowadza? Tomek Lis Nie posiadam żadnych informacji, z tego co widziałem to raczej drzewa nie były oznakowane. Piotr Majchrzak


9.08 Siemienice

Orlik nadal obecny.Najlepiej obserwować go z mostu w Siemienicach patrząc na prawo na dolinę. Zachowuje się trochę nietypowo bo siada nisko na wierzbach potem zlatuje w turzyce, coś pewnie zjada bo nie widać go przez 5-10 minut i znów siada na wierzbach. Zatem nie można sobie popatrzeć na szybującego orlika...oj nie...

poza tym: dwie pary bielików ganiające się między Siemienicami a Kterami oraz sporo rybitw białoskrzydłych na stawach w Walewicach.Na stawach w Psarach para rybitw białowąsych z młodym jednym.

Radek W.

pierwszy pigmej
drugi fot.ŁK

7.-8.08 Jeziorsko Sobota rano na tamie - po około półtora godzinnym deszczu obserwacje mew; najwięcej śmieszek - 3 odczytane plastiki, orlicy na razie brak. Pod Tomisławicami 2 kormorany małe. Niedziela - pod obozem 2-3 juv. rybitwy białoskrzydłe. Anna Kleszcz i Łukasza Krajewski

08.08.2010 Pradolina - Leszcze

Kobuz Leszcze.jpg

Ja również dodam obserwacje Kobuza polującego w okolicy, co prawda tylko jeden ale jest. Pozdrawiam Piotr Majchrzak

08.08.2010r Rogów

Kobuz.jpg

Niedzielny wypad do lasu pozwolił mi znależć 2 stanowiska kobuza. Widziałem w sumie 6 ptaków. Taka obserwacja to prawie jak zobaczyć orlika grubodziobego,to prawie robi sporą różnicę ale i tak jestem usatysfakcjonowany. Pozdrawiam Stefan Lewandowski


07.08.2010 dol. Bzury - Siemienice

I nam udało się, pomimo fatalnej pogody, zobaczyć orlika grubodziobego, który cały czas przebywa w okolicach Siemienic. Poza nim wszędobylskie błotniaki stawowe, które trochę nękają "gościa", młodociany jastrząb, i dorosły bielik nad Kterami. Zniknęły natomiast rybitwy białoskrzydłe, które jeszcze w środę umilały czas w wypatrywaniu orlika. Niestety ze względu na odległość i mglisto-deszczową pogodę fotki niezbyt zadowalające, ale załączam kilka. Zachęcamy do obserwacji, bo ptak ten robi wrażenie:-)

Pozdrawiamy: Krystyna i Tadek Musiał


05.VIII.2010 - Pęczniew'

...rybołów w Pęczniewie na stawach podczas obiadu oraz rodzinka 3 dudków również podczas wyżerki...

fot.Karol Fornalczyk

to ja jeszcze dodam, że w Glinnie latała również rodzinka 5 dudków, 2 kokoszki, kuliki wielkie- kilka razy się pokazały,wodniki odzywające się, 2 kobuzy, bielik,3 bociany czarne + 1 na tamie przelatujący a pod Wartą samiec błotniaka łąkowego i turkawka pozdr Sz. K

05.08.2010. Siemienice

Około godziny 10 Łukasz Krajewski donosił o orliku nadal obecnym w dolinie Bzury na wysokości Siemienic, na przeciwko drogi. Ptak po krótkiej chwili odleciał w kierunku lasku pod Goślubiem. Obserwował go również doktor Wojciechowski. Także ptak ciągle jest w dolinie choć niechętnie się pokazuje obserwatorom. Anka

Ponad 5 godzin smażenia się pod Siemienicami dało 1 minutę oglądania orlika grubodziobego. Przez tą minutę oglądałem ptaka przez lunetę kilka chwil w względnie przyzwoitym oświetleniu i odległości; potem orlik zaczął się oddalać pod słońce, więc zdecydowałem się na próbę wykonania kilku zdjęć. W sumie wykonałem 5 bardzo słabych fotek. Zamieszczam je poniżej.

Co do identyfikacji; to wszystkie zauważone przeze mnie cechy wskazywały na 2-3. roczną clangę: czarniawe pokrywy nadskrzydłowe i głowa, na pokrywach nadskrzydłowych wyraźne białe plamy (nie widać tego na fotkach), plama na lotkach pierwszorzędowych z wierzchu utworzona przez białe stosiny sięga blisko przedniego brzegu skrzydła, od spodu duże wyraźne plamu na L1 (nie podwójne przecinki jak u pomariny). Ptak intensywnie się pierzy, niestety szczególnie w obrębie lotek pierwszorzędowych, więc ustalenie która lotka jest lotką 7. może być problemem. Białe nieregularne ciapki występowały również na pokrywach podskrzydłowych (nietypowe??). To tyle; Tomek Przybyliński podobno widział więcej... Zdecyduje KF. Pozdrawiam. Łukasz Krajewski

Hej, mam wlasnie 10 min dostepu do netu wiec postaram sie rozwiac watpliwosci dotyczace orlika chyba jednak czystego grubodziobego. W srode ostatecznie widzialem ptaka ok 40 min., z czego chyba z 15 przez lunete ze 150 m jak sobie siedzial i nic nie robił. Wszystko jest tak jak powyzej napisal Łukasz, co do ciapków pod spodem to są to braki w piórach pokryw, które wypadły podczas pierzenia - podobnie wygladają osobniki na fotkach w Raptors of Europe Forsmana. Fotki, również ptaka w spoczynku powinny ukazać się gdzieś w sieci w przyszłym tygodniu. Pozdrawiam Tomek Przybyliński

05.08.2010. Ożarów

Dziś odbyła się coroczna akcja obrożowania łabędzi krzykliwych z Ożarowa.Pełen sukces i to w ciągu jednej godziny.Okazało się, że para ma trzy młode, które obecnie noszą gustowne żółte obroże. Ptaki dorosłe już latały zatem schwytać się nie dały. Jeszcze raz dziękuję wszystkim łapiącym tzn. Kasiom x 2, Marcie, Jackowi, Tomkom x2 oraz Pawłowi i jego śrubom.

Radek W.

a na obozie Jeziorsko.....dziś z rana dubelt w wacku!

03.08.2010. Siemienice

Drogą poczty pantoflowej uzyskałam informację, że w ostatnich dniach w dolinie Bzury pod Siemienicami przebywa osobnik orlika będący orlikiem grubodziobym lub mieszańcem orlika grubodziobego z krzykliwym obserwował go Tomasz Przybyliński. Jeśli ktoś chciałby zaobserwować i pokusić się o 100% określenie przynależności gatunkowej- zachęcam. A. Kleszcz


03.08.2010. Jeziorsko

Kormoran mały - 1 os., standardowo, w Tomisławicach. (mam nadzieję, że fotkę widać, bo ja nie mam podglądu :-( ) ? Ponoć był widziany już w tym roku.

Kormoran mały.jpg

Czy ktoś napisze kiedy?

Pozdrawiam. Tomek Pietrzak

Gdybyś zajrzał do obserwacji z II kwartału 2010 r. i do "aktualności", to pod datą 06.06.2010 jest informacja o kormoranie małym widzianym na środku cofki. Ptaka widzieli Radek W. i Tomek J. Może to cały czas ten sam ptak? Tadek M.

Dziękuję za informacje, teraz wiem, gdzie szukać następnym razem - aktualności. Ja bym obstawiał, że to inny ptak, ale kto wie? Jakby się przez dwa miesiące ukrywał? Prawie cały sezon lęgowy u nas? Dzięki. Tomek.


Czarnoglowa jeziorsko 1-08-2010.jpg

01.08.2010. Jeziorsko


Na tamie Jeziorska naprawdę wielkie stada mew, zachęcam do ich przeglądania. Dziś trafiła się np. juv. czarnogłowa. Marcin Faber




31.07 Sarnów perkoz rdzawoszyi min. 59, perkozek min.27, zausznik, kormoran 6, ryb. czarna 3 im., bł. stawowy para z 2 im., ł. niemy 54+2+6+para z 7juv (3 polskie)+para z 4 juv. (1 polski). Para labedzi (w obraczkach) z 3 polakami miala czarne nogi, czyzby drugie pokolenie? niektore lyski, krzyzowki, glowienki jeszcze puchowe a para perkozow dwuczubych budowala-poprawiala gniazdo. pozdrawiam sylwek lisek


27.07.2010 - w Pęczniewie z ciekawszych odpoczywający rybołów, przelatujący bielik i bocian czarny, na cofce w okolicy Glinna sporo perkozków, czaple białe,bieliki, krogulec,rybitwy białowąse, żurawie, gęgawy latające po całej okolicy, wody nadal sporo...Pozdrawiam Szymon K.

23.07.2010. Dolina Bzury Młogoszyn Tuż przy drodze stado około 70 bocianów białych. Ależ warto byłoby się im przyjrzeć pod kątem obrączek. Może ktoś znajdzie czas? To na pewno fragment stada nielęgowych ptaków penetrującego dolinę od wiosny. Z rozmów z miejscowymi rolnikami wynika, że są tam ptaki z obrączkami. Tomek Janiszewski

21.07.2010. Łowickie. I ja też chętnie się podzielę moimi tegorocznymi obserwacjami bocianowymi. Ten rok był dla bocianów w Łowieckiem po prostu średni - choć pod pewnym względem lepszy od poprzedniego. Par lęgowych było o 20 więcej niż w ub. roku (206 wobec 186). Porównując to z połową lat 90. mieści sie ta wartość w ówczesnym zakresie - i to raczej w górnej połowce. Również takie wskaźniki jak średni sukces lęgowy (na parę) były po prostu średnie. To co bardzo charakterystyczne - przynajmniej na tym terenie - dla tegorocznych wyników lęgów to wyjątkowo duże, udokumentowane straty na etapie piskląt - to na pewno efekt katastrofalnych majowych opadów. Z drugiej strony bardzo mało było par, które zajęłyby gniazda i nie złożyły jaj, albo na etapie "jaj" straciłyby lęg. Nawet późno przystępujace do lęgów, zwykle nie odchowujące młodych pary, coś tam w tym roku osiągnęły. To pewnie przynajmniej częściowo także efekt tych samych opadów, które mogły znacznie poprawić warunki pokarmowe. Udział lęgów z 4 pisklętami był wyraźnie wyższy niż w ub. roku. Zdarzyły się nawet aż 4 przypadki pięcioraczków (w ub. roku tylko jeden). Bardzo wyraźne spadki liczebności o których wspomina Tadeusz to sprawa mocno lokalna. Może to i racja, że budowa autostrady bocianom w gm. Parzęczew zaszkodzila - mogła po prostu odebrać tereny żerowiskowe. Warto spojrzeć na rozmieszczenie gniazd, jak się zmieniło. Będzie okazja przetestować te hipotezę i w Łowickiem kiedy przetnie je autostrada. Takie lokalności w zjawiskach związanych z rozrodem mogłem sobie w tym roku obejrzeć np. w gm. Głowno (że jest w pow. Łowieckim to stan z dawnych lat) gdzie na 14 gniazd zajętych przez pary, młode odchowały się tylko w 4, tymczasem na całym terenie udział gniazd z sukcesem wynosił ponad 75%. Ach długo by jeszcze o tym pisać.... Pozdrawiam miłośników bocianów, Tomek Janiszewski


20.07.201. Jeziorsko

IMG 3639x.jpg

Rybitwowy wyjazd zaowocował potwierdzeniem sukcesu kolejnych lęgów rybitw rzecznych na platformie - w sumie w tym roku do lęgów przystąpiło tam cn. 25 par, ostatnie wysiadują jeszcze jaja, część piskląt już lotnych, około 10 młodszych przebywa jeszcze na samej platformie. Akcja monitoringu kolonii rybitw białowąsych przyniosła z kolei odczyt dorosłego ptaka (foto) dokonany przez kolegę Bartulę (niech mu będą dzięki!). Ptak znakowany był na zbiorniku jako pisklę w roku 2007. Warto więc patrzeć na rybitwie nóżki, pewnie to nie jedyna białowąsa z kolorowymi obrączkami w okolicy. W kolonii także para rybitw białoskrzydłych. Z innych akcentów młody ohar w wierzbowej zatoce na środku cofki zbiornika.

pozdrowienia

Minias plus Bartula z Żoną


18.07.2010 - bociany

cztery młode w tym roku to rzadkość

Jeśli kogoś jeszcze interesują zwyczajne boćki, to chciałbym poinformować, że jak co rok od 7 lat odwiedzam gniazda tych ptaków w gminach Ozorków i Parzęczew. O ile w gminie Ozorków sytuacja jest w miarę stabilna z lekką tendencją spadkową o tyle w gminie Parzęczew na ponad 10 czynnych gniazd na początku XXI wieku, w tym roku ptaki wyprowadziły 7 młodych tylko z dwóch gniazd. Mam tutaj swoje ciche podejrzenia, że jednak oprócz generalnego spadku liczebności bociana w naszym kraju, tutaj wpływ oprócz tegorocznych intensywnych opadów majowych, miała budowa autostrady A2, bo trend ten rozpoczął się właśnie wraz z budową tej nowej drogi.

Pozdrawiam: Tadek Musiał


Th IMG 4338.jpg
Th IMG 4345.jpg

18.07.2010 Łódź

Dziś z rana Ola M. i Konrad W. obserwowali ibisa czczonego w okolicy Carrefoura na Chojnach. W trakcie sprawnej akcji żyłkowo-chlebowej ptak został schwytany i trafił w dobre ręce :) Minias

To może ten sam co kilka dni temu był widziany w Koluszkach. Wiadomość z Dziennika Łódzkiego http://www.dzienniklodzki.pl/stronaglowna/282156,swiety-ptak-sfrunal-do-koluszek,id,t.html Mirek Nowicki

Hej, to rzeczywiście ten sam ptak, miał na lewej nodze amatorską obrączkę w postaci kawałka czarnego drutu widoczną na zdjęciu obserwatora z Koluszek zamieszczonym na portalu tvn24. Minias

Wiadomo skąd pochodził ten ptak ? Mirek N.

Ja niestety nie wiem. Pzdr. M


12.07.2010 łąki w Poddębicach nad Nerem

Na łąkach około 150 bocianów białych, w stadzie około setki śmieszek 10 kwokaczy, ponadto rodzinka kląskawek z trzema młodymi. Kacper K.

11.07.2010 stawy w Chiciwiu - dzisiaj na tamtejszych stawach polujący rybołów,17.07- ptak nadal obecny. Pozdrawiam Szymon Kielan.


krzywodziobe w Skęczniewie

11.07.2010 Jeziorsko

Tak jest. Przelot północnych gatunków rozpoczął się. Dziś na płytach betonowych portu w Skęczniewie 2 biegusy krzywodziobe w godówkach. Marcin Faber


Tego samego dnia biegus krzywodzioby był także w Psarach. Anna Kleszcz i Łukasz Krajewski


07.07.2010. stawy w Sarnowie- przy drodze jedna z par łabedzi ma piątkę młodych, wśród których jeden jest białasek :)poza tym kilka par perkozów rdzawoszyich z młodymi i tylko 1 wypatrzony perkozek z młodym. Pozdrawiam Szymon Kielan.


07.07.2010. Jeziorsko

Przelatująca kania czarna pod Wartą. Minias i Bartula


3.-4.07.2010 rz. Warta w granicach Załęczańskiego PK. Dwudniowy rodzinny spływ Wartą nie był zbyt obfity w obserwacje. Na tym ok. 40 km odcinku z ptaków bardziej interesujących, a w większości na pewno lęgowych było m.in. 14 prawdopodobnie lęgowych par piskliwca (może jakieś się schowały, albo niektóre udawały, że się gnieżdżą), tylko jedna rodzina nurogęsi i dwie rodziny krzyżówek (te na pewno się chowały), stadko 4 gągołów, trzmielojad i zaledwie 1 zimorodek! Żadnej sieweczki rzecznej! Tomek Janiszewski

Hm... :)

03.07.2010 dol. Neru - dobre wiadomości

tegoroczny bielik

Dziś z rana specjalnie pojechałem pod Dąbie sprawdzić co z bielikami. Wszystkich, którzy z niepokojem czekali na dalsze wiadomości o nich informuję, że dwa młode bieliki koczują w pobliżu gniazda, są zdrowe i mają wilczy apetyt. Obserwowałem ich przepychanki na gnieździe i konsumpcję kiedy jeden z rodziców przyniósł do gniazda śniadanie. Rodzice w dalszym ciągu opiekują się młodymi i czuwają przy nich pomimo tego, że już sprawnie latają i przebywają poza gniazdem. Po roku przerwy znów sukces lęgowy. W dolinie nadal dość mokro i ok. 40% łąk jeszcze nie skoszonych. Przelot czajek już bardzo zauważalny.

Pozdrawiam: Tadek Musiał