Galeria Łukasza Krajewskiego: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ptaki Polski Środkowej - Sekcja Ornitologiczna SKNB UŁ
Skocz do:nawigacja, szukaj
Nie podano opisu zmian
 
(Brak różnic)

Aktualna wersja na dzień 19:19, 26 lis 2013

Nowe zdjęcia:

26.11.2013

  • Fotki z 2013 roku

03.05.2013

  • Rybitwa popielata, stawy Knyszyn-Zamek, 28.04.2013 r.

25.11.2012

  • Trochę zdjęć z 2012 roku: wyjazd nad morze, tłicze itp.

19.06.2012

  • Pliszki cytrynowe, tundrowa i świergotek rdzawogardlisty, wiosna 2012 Podlasie

Pozostałe zdjęcia


Gdyby miał ktoś ochotę skomentować tą podstronę/zdjęcia to zapraszam na przykład - tutaj: Dyskusja:Galeria Łukasza Krajewskiego lub mailowo: [email protected] Pozdrawiam Łukasz Krajewski



Zima. Dzięcioł białogrzbiety - coś w rodzaju obserwacji w trakcie niedzielego spaceru. Dwa kolejne zdjęcia poświerki wykonałem 2 kilometry w lini prostej od mojego miejsca zamieszkania :]

Wczesna wiosna. Śnieg leżący jeszcze w połowie kwietnia zaskoczył wiele ptaków - pierwszą pliszkę cytrynową, która musiała sobie żerować na lodzie, czy migrujące z drugiej półkuli orlik krzykliwe, ale też wiosna 2013 r. zapadnie na długo w pamięci dzięki niespotykanej kumulacji przelotu, kto nie widział niech żałuje.

Rybitwy. Rozlewiska nad Biebrzą w tym sezonie trzymały się wyjątkowo długo, w związku z czym można było się do syta napatrzeć na młode rybitwy, setki młodych rybitw.

Sezon lęgowy. Łosie już dawno zdążyły mi się znudzić nad Biebrzą, ale spotkanie z takim uroczym łoszaczkiem było bardzo przyjemne. Żołny - takie ptaki też można spotkać nad Biebrzą, no... prawie nad Biebrzą ;)

Wrzesień. To był bardzo udany miesiąc, najpierw bardzo udany wyjazd na Dzikie Pola na Lubelszczyzne, przypieczętowany obserwacjami morneli - przy odpowiednich polach, bułka z masłem. Potem, nad Biebrzą, w trakcie liczenia żurawi zlatujących na noclegowisko, wyskoczył błotniaczek stepowy.







Trzy ostatnie zdjęcia przedstawiają ptaki w 2. kalendarzowym roku życia, które trochę różnią się ubarwieniem od ptaków dorosłych. Ich wygląd jest jednak bardzo zmienny. Samce posiadają wówczas ciemną czapeczkę na wierzchu głowy, ciemniejszy kantarek, a barwa żółta jest bledsza. W skrajnych przypadkach mogą na pierwszy rzut oka przypominać samice. Również wygląd drugorocznych samic jest zmienny. Na ostatnim zdjęciu widać skrajny przypadek osobnika, który praktycznie nie posiada barwy cytrynowej na spodzie, nawet na gardle. Niestety jakość dwóch ostatnich zdjęć pozostawia wiele do życzenia. Warto dodać, że spośród 4 osobników prezentowanych na zdjęciach w dwóch górnych rzędach, także co najmniej pierwszy samiec jest ptakiem w 2. kalendarzowym roku życia. W zasadzie jedyną pewną cechą na oznaczanie wieku u tych pliszek jest ubarwienie lotek 1. i 2.rzędu - u ptaków immaturalnych są one na wiosnę/lato w drugim roku życia bardzo wypłowiałe, brązowawe; przez co kontrastują z ciemniejszymi, czarniawymi lotami trzeciego rzędu ;)