Obserwacje: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ptaki Polski Środkowej - Sekcja Ornitologiczna SKNB UŁ
Skocz do:nawigacja, szukaj
 
Linia 1: Linia 1:
 +
'''Archiwum najciekawszych obserwacji ubiegłych lat'''
  
 +
[[Rzadkości 2019|2019]], [[Rzadkości 2018|2018]], [[Rzadkości 2017|2017]], [[Rzadkości 2016|2016]], [[Rzadkości 2015|2015]], [[Rzadkości 2014|2014]], [[Rzadkości 2013|2013]], [[Rzadkości 2012|2012]], [[Rzadkości2011|2011]], [[Rzadkości2010|2010]], [[Rzadkości2009|2009]], [[Rzadkości2008|2008]], [[Rzadkości2007|2007]], [[Rzadkości2006|2006]].
 
----
 
----
'''Miłośnicy liczenia ptaków lęgowych, a bocianów w szczególności !!! W tym roku mamy kolejne Europejskie Liczenie Bocianów. W kraju liczenie to ma koordynować, podobnie jak 10 lat temu, wrocławskie towarzystwo pro Natura. Jak wszystko na to wskazuje z trudnych do zrozumienia powodów, ma tym razem wszystko odbyć się tylko drogą ankiety, bez udziału bardziej wykwalifikowanych obserwatorów - czyli tak jak robiono to parędziesiąt lat temu. Ponieważ jednak w naszym regionie od połowy lat 70., co 10 lat przy okazji ww. akcji, kontrolujemy teren kilku powierzchni siłami ornitologów szkoda byłoby w tym roku się poddać i znów nie policzyć na nich gniazdujących bocianów i ocenić efektów ich rozrodu. Dlatego osoby chętne do wzięcia udziału w liczeniu zapraszam do udziału w akcji i jak najszybszego kontaktu ze mną drogą mailową lub inną. Niestety nie należy się spodziewać tym razem żadnego wsparcia finansowego choćby w postaci zwrotu kosztów za paliwo. Może to się zmieni, ale szanse są marne. Jedyną satysfakcją będzie prawdopodobnie udział w zespole autorów publikacji, która powinna powstać jako podsumowanie akcji.  Trzeba zarezerwować sobie czas w drugiej połowie lipca, bo wówczas efekty kontroli są najbardziej miarodajne. Powiaty które zamierzamy kontrolować to: Bełchatów, Łask, Łęczyca, Łowicz (ten już zarezerwowany), Poddębicie, Wieluń i teren dawnego, małego województwa łódzkiego. Minimalna jednostka powierzchni do skontrolowania obejmuje 1 gminę. Tomek Janiszewski'''
+
'''15.02.2020 - Słudwia&Bzura''' Wiosenna maszyna ruszyła zatem czas spróbować za nią nadążyć. Wygląda na to że główne uderzenie tundrówki już minęło doliny i teraz następuje powolne zrównanie z białoczółką, która już za chwile osiągnie przytłaczającą dominację. Wśród tej gęsiowej masy 23 bernikle białolice i jedna hybryda. Wszędzie już czajki, skowronki, żurawie a z tegorocznych nowalijek dwie alpinki. Jak zwykle dużo drapoli, wróblaków i innego pospólstwa. Jednym słowem dzieje się. obs. z Michałem Piaseckim ''pozdr ŁM''
 
 
 
 
 
 
'''Zapraszamy na trwającą nadal wystawę fotografii o ptakach zbiornika Jeziorsko autorstwa Ryśka Sąsiadka w korytarzu budynku Wydz. Biologii (gmach B).'''
 
 
 
 
 
 
 
'''26.01.2014  Pilica - Smardzewice'''
 
 
 
Zbiornik skuty lodem, więc sporo ptaków przeniosło się pod zaporę. Na krótkim odcinku (od tamy do progu piętrzącego) udało się policzyć: łabędź niemy - 116, krzykliwy - 9, bewik - 5, białoczółka - 1, krzyżówka - 1100, nurogęś - 350, bielaczek - 15, czapla biała - 1. Całe towarzystwo w ciągłym ruchu - przeganiane przez dorosłego bielika.
 
Pozdrowienia  Marcin W.
 
 
 
 
 
 
 
'''26.01. Łódź Romanów''' To już moje drugie podejście w tym tygodniu pod czeczotki. We wtorek widziałem osobnika z jasnym kuprem ale tylko przez moment. Teraz obserwowałem przez ok. 5 min. z 6-8 m ptaka generalnie w upierzeniu raczej przeciętnym, nie ciemnego, nie jasnego (jak niektóre zwykłe czeczotki). Od spodu ptak był nieco jasniejszy, gdyż kreskowanie było delikatniejsze niż przeciętne ale na pewno nie tak delikatne jak u niektórych samców tundrowej. Na górze piersi ptak miał delikatny różowawy nalot, ale niewiele. Widoczne w zależności od ustawienia ptaka. Podogonie i kuper czyste, bez kreskowań. Tyle, że czyste podogonie widziałem także u zwykłych czeczotek. Kuper widziałem dobrze, u żerującego i podlatującego ptaka. Tundrowa czy nie tundrowa? Nie piszcie proszę, że przydałoby się zdjęcie bo mój uszkodzony teleobiektyw nie sprawdził się.
 
A w sobotę objechałem większe grupy modrzewi k. Niemysłowa. Znalazłem krzyżodzioby tyle, że świerkowe w ilości 2 samców, starego i młodego. Były tak ciche,że ich obecność wykryłem po obsypanych szyszkach na drodze. Zbiornik zamarznięty. Pozdrawiam Sylwek L.
 
 
 
'''25-26.01.2014 staw Stefańskiego i mój ogródek'''
 
 
 
Policzyłam w sobotę ptaki w ramach zimowego ptakoliczenia OTOP w ogródku i na spacerze wokół stawu Stefańskiego.
 
W ogródku najfajniejsze to czeczotka, trznadel, para zięb, są też 3 gatunki sikor, bardzo mało dzwońców (mniej niż 10) a siłę stanowią mazurki z wróblami.
 
 
 
Nad stawem za to było spore zimowe stado czyży, ok. 60 i prawie 200 krzyżówek, choć dla tych ostatnich ciężkie czasy nadeszły, bo prawie cały Ner płynący przez staw zamarzł i kaczki muszą się tłoczyć w małym oczku. W niedzielę kaczek było znacznie mniej ale rekompensatą był śliczniutki pan '''mandarynka'''. ''Anka''
 
 
 
 
 
'''26.01.2014 - Ner przy GOŚ''' Na rzece zwiększona liczba krzyżówek niż zwykle oprócz nich 3 cyraneczki, łabędź niemy i 7 czapli siwych a poza tym: 2 myszołowy, szczygieł, jastrząb, '''srokosz''', kilka kosów i kwiczołów. Zadziwia nas tegoroczny brak zimowych stad czyży. ''Tomek Ziółkowski i Jarek Preś''
 
 
 
<center><gallery>
 
Plik: Cyran.jpg|GOSiowa Cyraneczka :)
 
Plik: kacz.jpg|Krzyżówka
 
Plik: szczyg.jpg|Szczygieł
 
Plik: srok.jpg|Srokosz
 
</center></gallery>
 
 
 
 
 
 
 
'''19-24.01.2014 Ozorków-przydomowy karmnik'''
 
Trochę przymroziło, to i w karmniku ożywienie. Poza krogulcem, i obserwowanym w bliskim sąsiedztwie myszołowem w przydomowym karmniku naliczyłem już 18 gatunków ptaków. Z moich karmnikowych rzadkości wymienię: '''czeczotka''' (pierwszy raz przy moim karmniku), '''rudzik''' (twardziel, który próbuje przezimować), '''zięba''' (na razie tylko jeden samiec) i '''jer''' (samiec i samica), które corocznie korzystają z karmnika. Najliczniejszy jak zawsze mazurek, dzwoniec i wróbel. Z sikor bogatka w liczbie kilkunastu i kilka modraszek. Jest też para kosów, pojedyńcze trznadle no i niestety coraz liczniejsze sroki i sójki.
 
''Pozdrowienia dla wszystkich karmiących - Tadek M.''
 
<center><gallery>
 
Plik:czecz1.JPG|mała, a cieszy
 
Plik:rudi1.JPG|ciężko mu będzie
 
Plik:jer4.JPG|samczyk
 
</center></gallery>
 
 
 
Potwierdzam,u mnie również pojaw czeczotek, a to na badylach dziewanny wespół ze szczygłami, a to  w dużym stadzie czyży na szyszeczkach olchowych.
 
Na utrzymaniu posiadam kilkadziesiąt mazurków z własnych budek lęgowych i tyleż samo wróbli z pod mojej "strzechy", w towarzystwie kilku tradycyjnie zimujących zięb.
 
Poza tym sikor jakoś niespecjalnie , ale za to ile sójek, srok, kruków a nawet wrony.
 
Czy zauważyliście już istotne zagrożenie jakie niosą krukowate ?!!!
 
 
Janusz z Kowalewic
 
 
 
 
 
'''18.01.2014 Leśmierz i okolice'''
 
[[Plik:Uszata3.JPG|thumb|left|90px|jedna z dwóch]]
 
Trochę zaległa relacja z wycieczki z młodzieżą z podstawówki i gimnazjum z Leśmierza oraz z ich miłą Panią od biologii. Pogoda malaryczna - mglisto i deszczowo, ale młodzi "twardziele" się odliczyli. Ptaki skryte i mało widoczne, ale coś zobaczyliśmy. Na zachwaszczonym ugorze przy dawnym odstojniku cukrowni nie zawiodły szczygły, trznadle, dzwońce, kwiczoły a na polu po kukurydzy w stadku potrzeszczy trochę zięb i cn. 1 rzepołuch. W lasku dzięcioły duże, sikory, kowalik i 3 kruki był też pełzacz leśny. Najbardziej jednak ucieszyliśmy się z dwóch uszatek dniejących na gęstych krzewiastych drzewkach. ''Tadek M., Mateusz C., Pani i młodzi przyrodnicy ze szkoły w Leśmierzu''
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
'''18.01. Jeziorsko oraz pola''' Widzę, że nikt się nie pofatygował na gęsi... i dobrze. Mgła była taka, że niewiele było widać a k. 10.00 było jeszcze gorzej. Byliśmy na tamie, porcie w Skęczniewie, Jeziorsku i w okolicy Witowa, za Wartą. Po stronie zach. słychac było gęsi, nawet parę kluczy widzieliśmy gdy leciały nad głową.  Swoją drogą niezłe echo w tej mgle było. W Jeziorsku dorosły bielik i chyba jeszcze jeden młody. Na płd. od Witowa głosy żurawi. I w sumie tylko z ich powodu piszę. Sylwek L., Rafał K.
 
 
 
'''13.01.2014 Ner Puczniew - Feliksów''' Mały wypad nad Ner zaowocował policzeniem przeszło 700 krzyżówek z czego jedna bez głowy, cyraneczki, 2 zimorodków, czapli siwej, 2 myszołowów i 1 myszołowa włochatego, 2 srokoszy, 1 dzięcioła zielonego oraz płynącego w niegdyś martwym biologicznie Nerze bobra. Dawid R.
 
 
 
[[Plik:Bb1.jpg|thumb|150px|left|obrożna]]
 
[[Plik:rdzawoszyjki.jpg|thumb|150px|raight|rdzawoszyje]]
 
 
 
'''13.01.2014''' - Zainspirowany wynikami liczenia :-) na  '''Zbiorniku Jeziorsko''' wybrałem się na pola po mojej stronie w  poszukiwaniu gęsi. Na zachód od Warty, między szosą na Kalinowę a Augustynowem napotkałem w dwóch stadach około 6000 zbożówek. Wśród nich około 2% gęsi białoczelnych i zwarte stadko około 80 gęgaw. Trafiły się też rodzynki:
 
 
 
'''gęś krótkodzioba''' - 1;   
 
'''bernikla białolica''' - 6;   
 
'''bernikla rdzawoszyja''' - 2;   
 
'''bernikla obrożna''' - 1 młoda ''B.b.bernicla''
 
 
 
Jeśli koordynator liczenia z soboty uzna za celowe, można niektóre z tych danych załączyć do liczenia i przesłać w oddzielnym formularzu do centrali.
 
Pozdrawiam szczególnie ekipę liczącą! Tomek Pietrzak.
 
 
 
''No jasne, że dołączymy tę informację. Dzięki za ich wyszukanie. Nam kompletnie brakło czasu na wyjazd na pola. Zresztą nawet nie podejrzewałem, że go starczy. Rano nie było o czym mówić, jeśli chodzi o przeglądanie stad, a potem były tylko nędzne resztki a i te ruchliwe dość. A swoją drogą masz wielkie osiągnięcia w wyszukiwaniu rzadkich gęsi na Jeziorsku. Oby tak dalej - bo od nas jest tak daleko? A z ciekawości czy tych 6 białolicych trzymało się razem? Bo u nas było 1 i 2. Gdyby ktoś jeszcze chciał popróbować sił w przeglądaniu stad na zbiorniku - nie na polach - to polecam po południu stanąć, albo w Mikołajewicach na wysokości miejsca, gdzie zwykle jest kolonia rybitw białowąsych, albo pod Jeziorskiem, tam gdzie powstaje przystań - nowy, zgrabny budyneczek z tarasem już jest. W pierwszym z tych miejsc zresztą w niedzielę większość gęsi spała. Byle tylko nie trafiły się znów jakieś Strachy na Wróble i Żurawie.  Tomek J.''
 
 
 
''Mam pytanie, w ktorym kierunku rozlatują się żurawie ze zbiornika i czy wśród żerujących gęsi/obok nich były jakieś żurawie?? Dzieki. MF''
 
 
 
''Białolice były w tym samym dużym stadzie zbożówek, ale 2 były znacznie oddalone od 4. Wszyscy wiemy, że stwierdzenia rzadszych gęsi w dużym stadzie to często przede wszystkim kwestia czasu i determinacji - nawet kolorowe bernikle często zaskakująco trudno wypatrzyć. Warto mieć też przyzwoity sprzęt i trochę doświadczenia. Gdyby nie wieści z liczenia pewnie nie wybrał bym się w teren - dzięki! Ciekawe, co kryje się w pozostałych 16 tys.?  Tomek Pietrzak.''
 
 
 
''Żurawie, wszystkie nieomal, udały się 11.01. dokładnie w przeciwnym kierunku niż większość gęsi tj. poleciały sobie na N-E.Przeleciały nam nad głowami kiedy staliśmy koło szkoły w Brzegu. Tak sobie podejrzewam, że ptaki które tego dnia obserwował nad Nerem pod Poddębicami Sylwek Lisek mogły nocować na Jeziorsku. A wśród tylu gęsi faktycznie mogą się kryć kolejne cudeńka. Tomek J.''
 
 
 
'' Na polach, które objechałem, między Wartą i Jeziorskiem żurawi nie widziałem. Tomek Pietrzak''
 
 
 
'''12.01.2014''' - kolejny 15 km odcinek '''Pilicy''' między Żądłowicami a Roszkową Wolą był pozbawiony ptaków zupełnie:) 40 krzyżówek, 12 ł. niemych, przelatująca nurogęś i dorosły bielik. Dzsiaj(13.01.2014) zaś  '''na stawach w dolinie Krzemionki''' standardowy zestaw zimowy 171 krzyżówek, 19 czapli siwych, 3 bekasiki i zimorodek. Pozdrawiam Sz.K Ps. Zapytam jeszcze skromnie czy ktoś liczy ptaki w ramach ZLPW na stawach w dolinie Bzury? Bo pewnie tak jak i na Pilicy ptaków na rzece pewnie nie będzie(chyba, że są rozlewiska) a na stawach wyjątkowo dużo jak na tą porę roku!
 
 
 
'''11.01.2014 - Zbiornik Jeziorsko''' Oj dużo ptaków, dużo. Łącznie ponad 46 tys. Dominant poranny gęś zbożowa ponad 95% spośród ponad 22 tys gęsi nocujących na zbiorniku. Około 140 żurawi, ok. 13 tys krzyżówek, po ponad 1000 czernic, głowienek i gągołów, ponad 2500 nurogęsi. Z rzadszych, na których wyszukiwanie brakowało czasu m.in. ok. 40 ogorzałek, 11 uhli, 7 kulików, 4 ohary, 3 bernikle białolice, 2 szlachary, 1 nur rdzawoszyi itd., itp. Tomek Janiszewski, Piotrek Gaszyński
 
 
 
 
 
'''11.01.2014 - Pilica: tama zb.Sulejowskiego- Spała'''
 
Wcześniejszy odcinek rzeki również policzony. Wyniki mierne. Jedynie '''perkozki''' dopisały( 30 sztuk na pierwsze 5 km.) oraz zimorodki. Poza tym gągoły - 20 sztuk, łab.nieme- coś ok. 35-40 (5 odczytanych obrączek) a krzyżówki w liczbie po 100-150 na odcinek. A pod mostem w Spale sprytny '''kowalik''' co chleb kaczkom wyjadał.
 
Radek W.
 
 
 
'''11.01.2014 - Pilica''' między Spałą a Żądłowicami (15km) ptaków generalnie mało niecałe 400 krzyżówek, 3 gągoły, 3 cyraneczki, 4 krakwy!; 9 ł. niemych, perkozek, 2 czaple siwe i zasadniczo to wszystko. Brak bielików typowych dla tego odcinka, krzykliwych czy też choćby nurogęsi. Pozdrawiam Sz.K
 
 
 
'''11.01. ZLPW Poddębice - Feliksów''' Mimo braku zimy na rzece ponad 200 krzyżówek w 2 stadach, 6 czapli, 9 myszołowów zw. i jeden, dość mały, włochaty, przemykająca młoda samica jastrzębia, samica krogulca na rynkiem w Poddębicach, samica pustułki, dorosły bielik przy jednym ze stad kaczek (po spłoszeniu nie odleciał daleko), 16 żurawi w przelocie wzłuż doliny. Z drobnicy dwa stada kwiczołów, 190 potrzeszczy (160 w zoo),srokosz, dzięcioł zielony, kilka kruków, min. 30 wron, 6-7 stanowisk bobra. Sylwek L.
 
<center><gallery>
 
Plik:Krajobraz.jpg|krajobraz
 
Plik:Krajobraz1.jpg|kraobraz
 
Plik:Podcięte przez bobra.jpg|poszedł na łatwiznę
 
Plik:Sks.jpg|Sks...
 
</center></gallery>
 
 
 
'''09.01.2014 Cedrowice k. Ozorkowa'''
 
[[Plik:Pierwiosnek2.JPG|left|thumb|100px|zimowy pierwiosnek]]
 
Po drodze do pracy zajrzałem nad Bzurę w okolicę ozorkowskiej oczyszczalni ścieków. Tam dwa myszołowy zwyczajne, stadko 22 trznadli, trochę pospolitych sikor, ale najciekawiej było w lasku gdzie poza kilkunastoma czyżami z domieszką 4 czeczotek rozśpiewał się wiosennie pełzacz odrodowy i ujawnił się '''pierwiosnek''', ktory w styczniu przypomniał już o wiośnie (choć ten pewnie jeszcze nie uciekł przed zimą). W lasku jeszcze ożywione dzięcioły, przeganiające się samce kosów i wesoło odzywające się sikory. I z klimatów wiosennych jeszcze przelatujący szpak w Ozorkowie
 
Pozdr. Tadek M.
 
 
 
 
 
 
 
'''7.01.2014 Zb. Jeziorsko''' Szybciutki przejazd zachodnim brzegiem Jeziorska. Pod Miłkowicami m.in. bielaczki i szlachar. Koło tamy kilka niestety, nie kilkanaście ogorzałek, 500 cyraneczek i 150 kormoranów. Zapowiada się rekordowa liczba gągołów, a może i nurogęsi. Tomek Janiszewski
 
 
 
''I my tam w niedzielę byliśmy, ale tylko w kilku miejscach po wschodniej stronie zbiornika. Z ciekawszych gatunków dodatkowo dwa bieliki odpoczywające na łaszkach, dwa niewielkie klucze gęsi  lecące w południe w dół rzeki. Poza tym pojedyńcze bielaczki w typie samic w sadkach gągołów, a na tamie doliczyliśmy się 10 ogorzałek w tym dwa samce. I zaskoczył nas też brak śmieszek na tamie. A w drodze powrotnej pod Parzęczewem myszołow włochaty. Krystyna i Tadek M.''
 
 
 
 
 
'''31.12.2013 - 06.01.2014 Łódź Romanów'''
 
 
 
[[Plik:Hornemanni_05-01-2014-Lodz-Romanow.jpg|thumb|150px|left|Czeczotka tundrowa]]
 
[[Plik:cabaret_02-01-2014-Lodz-Romanow.jpg|thumb|150px|raight|Czeczotka brązowa]]
 
W ostatni dzień starego roku rozpocząłem łapanie czeczotek w przydomowym karmniku u zbiegu Romanowa, Rąbienia i Aleksandrowa. Czeczotek w tej okolicy trochę lata, ale są to niewielkie i rozproszone stadka. Najwieksze było dziś i liczyło 26 ptaków. Do tej pory udało się z najciekawszych zaobserwować jednego samca '''czeczotki tundrowej''' 05.01 oraz zaobserwować i schwytać kilka ptaków '''czeczotki brązowej''', pierwszy wpadł w siatkę już 31.12. Pozdrawiam - MFaber.
 
''Ha! Marcinie, jeśli będziesz widywał częściej tundrową, spodziewaj się dużej ilości dociekliwych pytań, Tomek Janiszewski''
 
 
 
''To prawda, jeśli będziesz widywał nadal tego tundrowego daj znać, przybędziemy z darami jak Trzej (albo więcej ich będzie) Królowie. Anka K.''
 
 
 
''Jak z darami to się będe starał jak będe mógł :) i dam znać'' MF
 
 
U mnie czeczotek w brud! ale jak je skłonić aby gdzieś nisko usiadły i spokojnie żerowały to nie mam pojęcia ?! Największe stadko liczyło 1000-1200 ptaków, ciekawe ile tundrowych widziałem a nie rozpoznałem :) Pozdrawiam Sz.K
 
''Trzeba je po prostu zwabić na głos, a na pewno usiądą i będą kręciły się w jednym miejscu. Jeśli chcesz podeślę Ci na maila nagranie na które ja wabię'' MF
 
 
 
 
 
'''04.01.14''' '''Łódź:''' na Nerze koło GOŚ nadal '''krakwa''' w towarzystwie dwóch par '''cyraneczek''' i pary '''perkozków''' oraz garści krzyżówek. Ponadto tamże stadko '''gili''' - tylko jeden samczyk i kilkanaście samic. Na ul. Maratońskiej między GOŚ a Smulskiem dwa czatujące na przewodach '''myszołowy'''. T. Kłys
 
 
 
'''29.12.2013 i 01.01.2014 JEZIORSKO'''
 
W niedzielę najciekawsze: 6 uhli w Miłkowicach, w Ostrowie Warckim w sumie 65 bielaczków (20 m i 45 f/juv), w Siedlątkowie nur czarnoszyi (ad.)
 
''Agnieszka, Marcelina, Hubert, Darek, Jarek, Krzysiek''
 
W pierwszy dzień Nowego: Na tamie: sokół wędrowny oraz rzepołuchy (6 os.), w porcie: ogorzałki (17 os.), w Brodni: nur rdzawoszyi (ad.), w Ostrowie Warckim dla odmiany pustki, a w Miłkowicach pojedyncze bielaczki płci obojga.
 
''Marcelina, Artur, Darek, Przemek, Krzysiek''
 
 
 
''A ogorzałki w którym porcie? Anka Kleszcz''
 
''W Skęczniewie (nieco od strony tamy :) Pzdr. Krzysiek''
 
 
 
'''2.01.2014'''. Poszedłem za ciosem i przebiegłem się z Widzewa Wschodu na Banacha St. Dwaj nie do końca spodziewani spóźnialscy. Młody grzywacz w Parku 3.Maja i śpiewający rudzik przy ul.Solskiego. Mała rzecz, a cieszy... Tomek Janiszewski
 
 
 
'''1.01.2014''' Ner k. GOŚ. Tradycyjne bo 2. już spotkanie nie było masowe, jeśli chodzi o liczbę uczestników. Z tego co wiem nadużywanie alkoholu i choroby (bez związku z tym ostatnim) przetrzebiły potencjalnych uczestników. Gatunków tylko kilkanaście, bo w pewnym momencie afrykańskie klimaty przesłoniły nam to co działo się nad Nerem. Do najmilszych ptaków zaobserwowanych należały: samiec krakwy i ok. 10 cyraneczek w okolicy ujścia kanału z oczyszczalni, w sumie cn. 11 perkozków  na całym kanalastym odcinku, przelatująca czeczotka. Tomek Janiszewski, Anka Kleszcz, E. i B. Lesnerowie.
 
 
 
'''30.12. Rodrysin k. Poddębic''' A mnie dzisiaj podobały się śpiewające krzyżodzioby świerkowe, 2 samce, 1 samica, które żerowały w pobliżu typowego zimowego stada, tj. sikorek, kowalików, czyży, itp. W pobliżu odzywały się gile, a na koniec doleciała do tego czeczotka. Miło, pozdrawiam i wszystkiego dobrego na Sylwestra i Nowy Rok. S.Lisek
 
 
 
'''30.12.2013 Las Domaradzyński'''. Trochę to żenujące, ale mój zachwyt musiały wzbudzić wiosennie śpiewające sikory ubogie i modraszki oraz bębniące dzięcioły duże. Do tego myszołowy, jastrząb  i dzięcioł średni. I tyle. Tomek Janiszewski
 
 
 
'''29.12.2013 doliny Bzury i Słudwi'''
 
Witam
 
Korzystając z jesiennej pogody postanowiliśmy po raz ostatni w tym roku odwiedzić malownicze doliny Bzury i Słudwi.
 
Z ciekawszych zaobserwowaliśmy:
 
 
 
ok. Rogóźna
 
- makolągwa (50)
 
 
 
stawy w Walewicach
 
- łabędź niemy (5)
 
- łabędź czarnodzioby (2ad z 4juv)
 
- gęgawa (20)
 
- gęś zbożowa (25)
 
- krzyżówka (ok. 3000)
 
- gągoł (2)
 
- nurogęś (15)
 
- czapla siwa (3)
 
- myszołów zw. (3)
 
- mewa "duża" nieozn. (2)
 
- mazurek (200)
 
- zięba (150)
 
- jer (6)
 
- potrzeszcz (20)
 
- trznadel (10)
 
i inne
 
 
 
stawy w Borowie
 
- gęgawa (50)
 
- gęś zbożowa (10)
 
- srokosz (1)
 
 
 
ok. Kter
 
- czapla biała (3)
 
- myszołów włochaty (1)
 
- bielik (1ad)
 
 
 
dolina Słudwi (ok. Złakowa Kościelnego i Borowego)
 
- łabędź niemy (1)
 
- gęgawa (150)
 
- gęś zbożowa (120)
 
- gęś białoczelna (15)
 
- bielik (1)
 
- myszołów zw. (cn. 5)
 
- myszołów włochaty (cn. 6)
 
- błotniak zbożowy (1m, 2f/juv)
 
- ''drzemlik (1f/juv)''
 
- pustułka (2)
 
- żuraw (2)
 
- czajka (40)
 
- ''batalion (2)''
 
- kwiczoł (100)
 
- szpak (120)
 
- potrzeszcz (20)
 
i inne
 
 
 
W dolinach ptasie ostatki, na stawach w Walewicach rodzinka bewików, a na pobliskich polach spore stado łuszczaków z przewagą zięb i mazurków oraz pojedynczymi jerami. Zdecydowanie ciekawiej nad Słudwią, gdzie w stadzie czajek dwa bataliony oraz przelatujące żurawie i nieduże trzygatunkowe stado gęsi. Sporo drapoli, głównie za sprawą myszołowów obu gatunków i błotniaków zbożowych. Obecny również odpoczywający drzemlik.
 
 
 
ostatkowali:
 
Piotr Malik, Kamil Ślusarski
 
i Łukasz Matyjasiak
 
 
 
'''28.12.2013 stawy w Mysłakowie'''
 
Bryndza.
 
Czapla siwa 3, łabędź niemy 3, krzyżówka ok 20, świstun 1, gągoł 2, nurogęś 2, kokoszka 1, bekasik 1, śmieszka 1, zimorodek 1, strzyżyk 5, potrzos 1, rudzik 1, czeczotki - pojedyncze, piżmak 1.
 
Pozdrawiam poświątecznie,
 
Michał, obserwacje z Kasią M.
 
 
 
''Michale 9 gatunków wodno-błotnych w trzeciej dekadzie grudnia to bardzo dużo na stawach! Pozdrawiam Szymon Kielan''
 
 
 
'''25.12.2013 stawy w Walewicach i Psarach'''
 
[[Plik:berka2.JPG|thumb|150px|left|bernikla białolica w Walewicach]]
 
W Psarach mało ciekawie. Na zachód od głównej drogi tylko jeden staw z wodą, a tam kilkanaście łabędzi niemych i samica gągoła. Na błocie spuszczonych stawów ok. 50 gęgaw, kilkanaście czapli siwych i najliczniejsza wrona siwa w liczbie ok. 80 os. Na wschodnich stawach też część bez wody, a na tych z wodą pustki. Za to dużo ptaków w Walewicach. Na polach między drogą 703, a stawami ok. 3500 gęsi z dominującą zbożową 50%, gęgawą 35% i białoczelną 15%. Na stawach z wyspami (tylko te przejrzałem) prawie 500 gęsi z dominującą gęgawą, a także objawiła mi się jedna '''bernikla białolica''' było też ponad 3000 krzyżówek, ponad 60 nurogęsi, jedna czapla biala i jeszcze 12 bewików (5 dorosłych i 7 młodych) i 2 dorosłe łabędzie krzykliwe. Nie dopisały ptaki drapieżne. Żerowało tylko kilka myszołowów zwyczajnych i śmignął jeden krogulec - brak bielików.
 
Pozdrawiam świątecznie: Tadek Musiał
 
 
 
 
 
'''22.12.2013 Pilica pod zaporą w Smardzewicach''', kolejny nie do końca zimowy gatunek - 1 kokoszka. J. Tabor
 
 
 
'''21.12.2013 laguny oczyszczalni ścieków w Tomaszowie Maz'''
 
1 świergotek łąkowy (tydzień temu było ich 6)
 
1 szpak
 
pozdrawiam
 
Jacek Tabor
 
 
 
'''19.12.2013 Zb. Jeziorsko od Brodni-tama- do Proboszczewic'''
 
Zbiornik rozmarzł. Ptaków sporo ale rozproszone i z dala od brzegów. Do ciekawych należy zaliczyć: 12 żurawi odlatujących ze zbiornika, 5 kulików wielkich na środku na wysokości Brodni, tam również bliżej brzegu stado bielaczków cn. 9 samców i 10-12 samic (strasznie ruchliwe stworzenia) oraz 1 łabędź krzykliwy wśród niemych pobratymców, trochę gągołów między Brodnią a Pęczniewem, a wszędzie po drodze łyski, krzyżówki, nurogęsi i mewy, niewielkie ilości czernic i głowienek. Wielka siła kormoranów nadleciała od strony rzeki poniżej tamy i osiadła na wysokości Miłkowic. Poniżej tamy na rzece ptaków mało, kilkadziesiąt czapli siwych siedziało na polach i łąkach blisko rzeki. Gęsi było jedynie słychać gdzieś tam w przestworzach. ''Anka''
 
 
 
'''18.12.2013 Stawy w Borowie i Walewicach'''. Na stawach ciekawiej niż można by się spodziewać po ostatnich doniesieniach. Mnie udało się spotkać wszystkie 3 gatunki łabędzi ;-) Na Bzurze k. Orłowa pływał sobie ad krzykliwy, w Borowie 17 ad i 1 juv bewik, a w Walewicach kolejne 12 ad osobników tego gatunku. Na polach na S od tych ostatnich stawów pasło się stado ok. 800 gęsi (zbożowe, białoczelne i gęgawy w mniej więcej równych proporcjach), a wśród nich aż 6 bernikli białolicych. Z innych wartych uwagi ptaków wodnych w Walewicach była pojedyncza f bielaczka. Stawy pokryte lodem w ok. 80%. Z drapoli 4 bieliki (1 ad) w Walewicach i pięknie prezentująca się para ad w Borowie, a poza tym 2 kosmacze k. Orłowa i trochę zwykłych myszaków, zwłaszcza k. Walewic, gdzie od dłuższego czasu przebywa charakterystyczny bardzo jasny osobnik. Z drobnych ptaków warto wspomnieć o wąsatkach w Borowie. Pzdr TP 
 
 
 
'''15.12.2013 Zbiornik Sulejowski'''
 
Na zalewie od Barkowic do Bronisławowa wciąż sporo ptaków: ponad 1500 krzyżówek, dziesiątki nurogęsi i gągołów, 7 bielaczków, 21 czapli białych, ok. 50 kormoranów, cyraneczki, czernice, łyski... Dopisały nawet gąski (po około 30 zbożówek i białoczółek, 2 gęgawy) raczej rzadko tu obserwowane. Zniknęły za to nury i dość liczne jeszcze przed tygodniem ogorzałki i uhle - może przeniosły się w dół zbiornika. Łabędzie tylko nieme (8 XII w Smardzewicach było 5 krzykliwych i 5 bewików).
 
pozdrowienia Marcin
 
 
 
'''11.12.2013 Psary, Borów, Walewice i Okręt'''- szybka kontrola stawów w poszukiwaniu łabędzi w mocno niesprzyjających warunkach zakończona fiaskiem! Co prawda łabędzie były, ale tylko nieme:) W Borowie i na Okręcie ptaków nie uświadczyłem (choć w Borowie mogło coś być, ale mgła straszna a duży staw spuszczony). W Psarach 26 ł. niemych, ~105 krzyżówek, gągoł, cyraneczka, czapla siwa, czapla biała, bekasik, 2 wąsatki, 14 czeczotek, w Walewicach ~1300 krzyżówek, cyraneczka, 18 mew siwych, 2 czaple siwe, 2 czaple białe, bekas nieoz. (chyba kszyk), bielik, wąsatka, potrzos, skowronek i zasadniczo to wszystko. Pozdrawiam Sz.K
 
 
 
'''10.12.2013 Zb. Jeziorsko'''
 
A Jeziorsko już niestety zamarzło. Powleczone jest w większości cieniutkim, gładziutkim lodem, co wobec braku wiatru sprawiało wrażenie, że ptaki mają się gdzie podziać, ale niestety. Było na pewno parę tysięcy kaczek itp. w dziurach w lodzie ale zwykle kawał drogi od brzegu. Z rzeczy godnych uwagi: cn. 23 uhle oraz 1 ogorzałka - daleko było mogło być szczególnie tych ostatnio więcej; na tamie w locie 5 bernikli białolicych. Jak zwykle dużo ptaków poniżej tamy choć raczej zwykłe mewy, czaple siwe, krzyżówki, łyski, kilka czernic, perkozek, zimorodek, nurogęsi i na osłodę 2 świstuny. Żadnego (!) bielika nigdzie. Tomek Janiszewski
 
 
 
 
 
'''08.12.2013 Ozorków - rzeka Bzura'''
 
[[Plik:A acuta.JPG|left|thumb|150px|samica rożeńca]]
 
W niedzielne przedpołudnie, gdy ucichł "Ksawery", wybrałem się nad rzekę i zalew zobaczyć czy nie przywiało jakiegoś burzyka, czy nawałnika. Nic takiego się nie stało. Zastałem tylko zimowy standard: krzyżówki w liczbie ok. 350, kilka pełzaczy ogrodowych i leśnych, kos, modraszki, bogatki, strzyżyki, zbłąkana samica zięby i gile. Ale trafił się też lokalny rarytasik: '''samica rożeńca''', a to moja pierwsza obserwacja tego gatunku w Ozorkowie. Uruchomiłem też przydomowy karmnik, ale dużego zainteresowania jeszcze nie ma. Na razie odliczyły się: mazurek, wróbel, dzwoniec, bogatka, modraszka, sójka, sroka i zajrzał krogulec. Z wstępnych obserwacji nie polecam kupowania wynalazków typu gotowe tłuszczowe kule, a najlepsze jest ziarno słonecznika, ziarna różnych zbóż, niesolona słonina i jabłka. Pozdrawiam: Tadek Musiał
 
 
 
 
 
 
 
 
 
'''4.12.2013 Zb.Jeziorsko'''
 
 
 
Odwiedziłem platformy rybitwowe aby ponapawać się ich widokiem. W ich otoczeniu dostrzegłem rodzinę łabędzi krzykliwych z 5 młodymi oraz bielika. Platformy są i mają się świetnie.
 
 
 
Radek W.
 
 
 
 
 
'''3.12.2013 Ziemia Łowicka c.d.'''A ja dalej objeżdżałem Ziemię Łowicką w poszukiwaniu bocianów. I tym razem proszę były nie tylko plastikowo-metalowe (z jednego zostały tylko nogi i dolna część korpusu), ale proszę na łące koło Bobrownik w gm. Nieborów był jeden prawdziwie żywy. Chodził po łące i coś tam sobie zbierał. Z innych niedostosowanych do tej pory roku - koło Arkadii w locie dwa żurawie. Mniejsza niż poprzednim razem róznorodność szponiastych, bo przez cały dzień tylko myszołowy zwyczajne - 18 i pustułka - 1.
 
A płytsze stawy już całkowicie zlodzone. Tomek Janiszewski
 
 
 
'''02.12.13 Stawy w dolinie Krzemionki''' - krzyżówka 227; świstun 1; cyraneczka 1; ł. niemy 4; ł. krzykliwy 2; ł. czarnodzioby 13; czapla siwa 5; bekasik 2; mewa białogłowa 2; zimorodek 1; czeczotka 5. Pozdrawiam Sz.K
 
 
 
'''01.12.2013 Zalew Sulejowski''' od Murowańca do Mokrych (na wys. Zarzęcina) Z ciekawszych: gęgawa - 2, krzyżówka ~630, nurogęś ~240, czapla biała 7, nur rdzawoszyi - 6, nur czarnoszyi - 4, mewa białogłowa - 3. Można uznać, że razem z Szymkiem skontrolowaliśmy cały zbiornik.
 
Pozdrowienia Artur, Maciek, Marcin & Marcin
 
 
 
'''01.12.13 Zalew Sulejowski''' od tamy do Zarzęcina: krzyżówka ~660; nurogęś ~360; gągoł ~170; kormoran ~150; czernica~130; łyska ~230; ogorzałka ~20; uhla 24; bielaczek 10; nur rdzawoszyi 1; nur czarnoszyi 1; ł. niemy 45; mewa mała 5; mewa siwa 4; mewa białogłowa 3,czapla siwa 6; czapla biała 20; zimorodek 1; czeczotka 3; śnieguła~20. Pod tamą zaś 5 ł. krzyklwych. Pozdrawiam Sz.K
 
 
 
'''1.12 Wólka''' A dziś napiszę o żurawiach, 1 leciał w stronę Sarnowa, kilka odzywało się znad Neru k. Pustkowia.S.L
 
 
 
'''29.11.13.''' Oj dawno się nie logowałem ale taka posucha, że wspomnę o dorosłym bieliku krążącym nad Sarnowem k. południa. Widok z trasy łódzkiej. Pozdrawiam, Sylwek Lisek
 
 
 
'''26.11.2013 Ziemia Łowicka''' Już stęskniony za wiosną objechałem sobie część gniazd bocianów białych na Ziemi Łowickiej. Bocianów nie było. Dlatego z nudów zza auta szyby liczyłem szponiaste. Łącznie w ciągu całego dnia było co następuje: myszołow zw. - 23, myszołow włochaty - 2 (k.Ziewnic i k. Goleńska; oba na polach), krogulec - 2, jastząb - 1, Accipiter sp. - 1. Poza szponiastymi na jednym ze stawów w Psarach m.in. 14 łabędzi czarnodziobych i 3 czaple białe. Na pustym Rydwanie hulał tylko wiatr, a w dolinie Słudwi 5 czajek. Ładnie się sprawiłem, prawda?
 
Tomek Janiszewski
 
 
 
'''23.11.2013 Zduńska Wola''' Moje pierwsze jemiołuszki tej jesieni ... jak na razie tylko dwie...  :(  Pozdrawiam Łukasz F.
 
 
 
'''21.11.2013 Stawy w Błocie Zgniłym''' Rano, przejazdem, miałem jakąś godzinkę, żeby rozejrzeć się na wspomnianych stawach. Pierwsze przykuły moją uwagę bieliki - ad i imm. Po chwili okazało się, że młodszy ma na prawym skoku srebrną obrączkę, natomiast lewego skoku nie posiada wcale (!!!). Pewnie ptak miał jakiś kontakt z pułapkami zastawianymi przez kłusowników lub coś w tym stylu. Mimo inwalidztwa jakoś sobie radził. Poza bielikami stawy odwiedziła też rodzinka bewików (2+ 1), co było dla mnie pierwszą obserwacją tego gatunku łabędzi na tym kompleksie. Z bardziej kolorowych gatunków udało się dobrze obejrzeć samca dzięcioła zielonego oraz zimorodka.Pzdr TP
 
 
 
'''21.11.2013r Jeziorsko''' Najciekawsze obserwacje - 4 jery w Brodni, nur czarnoszyi i stadko 16 bielaczków ( tylko jeden pan ) w Miłkowicach. Pozdrawiam.''Przemek Pasikowski''
 
 
 
'''16.11.2013 zalew w Ozorkowie'''
 
[[Plik:Nur Ozo.JPG|thumb|100px|right|ozorkowski nur]]
 
[[Plik:Szczur.JPG|thumb|100px|left|z ozorkowskiej gościnności skorzystał też szczur wędrowny:-)]]
 
Nury ostatnio upodobały sobie mniejsze zbiorniki, bo jednego '''nura czarnoszyjego''' widziałem dziś w Ozorkowie. Na miejskim zalewie intensywnie żerowały też jeszcze dwa tracze, ale z racji sporej odległości, braku odpowiedniego sprzętu optycznego i zapadającego zmierzchu nie oznaczyłem ich na 100%, choć po sylwetce i długim dziobie pasowały mi na szlachary. Może zostaną na noc w naszym gościnnym mieście i jutro z rana zobaczę co to takiego.
 
''Tadek Musiał''
 
 
 
Dziś tj. w niedzielę, na zalewie był tylko nur czarnoszyi, a traczy niestety nie było.
 
''Tadek M. i Mateusz C.''
 
 
 
'''15.11.2013 Zb.Jeziorsko''' Śpieszę by pochwalić się pobytem na zbiorniku. Poranne liczenie wylatujacyh gęsi okazało się nadzwyczaj skuteczne, choć gęsi nie dopisały, bo było ich zaledwie około 3 tysięcy. Za to innych ptaków massssa. Choć niestety nie udało się nam pozanć ogólnej liczby korzystających tego dnia ze zbiornika ptaków, za to tylko z jednego miejsca z Popowa, udało nam się zliczyć około 28 tys głowienek, czernic, łysek i krzyżówek. Na cofce, która jest gdzieś pomiędzy Brodnią a Jeziorskiem, między innymi co najmniej 9 tys cyraneczek i ponad 1000 krakw oraz 1350 siewek złotych. Tylko w zatoce pomiędzy Brodnią a Pęczniewem 250 gągołów. Niestety ptaków było za dużo (?) i 1 luneta do przeglądania była za słabym uzbrojeniem. Dlatego z rzadkości wypatrzyliśmy tylko 6 szlacharów (to akurat dużo) oraz kilka bielaczków i jedną ogorzałkę. Mimo wody gładkiej jak stół nie zauaważyliśmy żadnego nura, choć innych rybożerców nie brakowało: tylko z Siedlątkowa udało się policzyc bliko 400 perkozów dwuczubych i 1 rdzawoszyjego oraz zwarte stado 800 nurogęsi. Na tamie młoda mewa żółtonoga. Tomek Janiszewski i Szymon Witkowski
 
 
 
 
   
 
   
'''12.11.2013 Ożarów''' - pierwsza tej jesieni jemiołuszka. P. Antoniewicz.
+
'''13.02.2020, Łódź:''' w '''parku na Zdrowiu''' 2 '''paszkoty''' (po jednym na drzewach z jemiołą po przeciwnych krańcach dużego stawu). Tomasz Kłys
 
 
'''10.11.2013 Stawy w Walewicach''' A my, tj. nizej podpisany oraz Stanisław P. i Grzegorz K. mieliśmy wczoraj w planie zwiedzić wszystkie kompleksy stawów w dol. Bzury. Ostatecznie czasu starczyło tylko na Walewice, gdzie za punkt honoru postawiliśmy sobie policzenie przebywających tam łabędzi z żółtą nasadą dzioba. Ostatecznie doliczyliśmy się 18 krzykliwych w tym 8 juv (wśród nich dwa raportowane wcześniej różowonogie), a także 104 bewików, w tym 16 juv. Odczytaliśmy też żółtą obrożę na bewiku. Niestety niepowodzeniem zakończyło się odczytywanie czarnej obrączki u młodego sokoła wędrownego, który na chwilę przysiadł na wysepce jednego ze stawów. Ptak pochodzi prawdopodobnie z polskiego programu reintrodukcji tego gatunku. Obserwację umilało 6 bielików, w tym para ad. Pozdrawiamy spotkanego Stefana Lewandowskiego. TP
 
 
 
'''10.11.2013 zb. Jeziorsko'''
 
[[Plik:s. zlote.JPG|left|150px|thumb|część stada siewek złotych]]
 
Pogoda na obserwacje idealna, ptaków generalnie na zbiorniku dużo. Niestety żadnych super rzadkości nie widzieliśmy. Z najciekawszych obserwacji: siewka złota - ok. 1200, biegus zmienny - 130, ohar - 3, bielik - cn. 2 os. w tym 1 ad., bielaczek - 2 os. w typie samica/juv., a wśród kaczek wypatrzyliśmy też kilka rożeńców, świstuny i krakwy. Wieczorem zleciało się ok. 1000 żurawi i kilka tysięcy gęsi. ''Ekipa z Ozorkowa: Tadek M. i Mateusz C.''
 
 
 
Do powyższego dodam tylko, że w trakcie wizyty na wschodnim brzegu Jeziorska w Pęczniewie widziałam podgorzałkę, ohary w strefie cofkowej były 4, tam także 8 kulików wielkich i młody sokół wędrowny na pieńkach w okolicy Brodni,a nad środkiem zbiornika tuż nad wodą leciał w stronę ciepłych krajów samiec błotniaka zbożowego. ''Anka''
 
 
 
'''05.11.2013 zalew Sulejowski''' z ciekawszych ptaków tego dnia widzianych na zbiorniku: świstun 1, płaskonos 2, cyraneczka 4, ogorzałka 3, perkoz rdzawoszyi 1, mewa mała 1, uhla 2, markaczka 1, nur czarnoszyi 3. Pozdrawiam Sz.K
 
 
 
 
 
 
 
'''03.11.2013 zb.Jeziorsko'''
 
 
 
Woda sięga do Brodni-Tądowa. Na cofce sporo cyraneczek, trochę nurogęsi a z ciekawszych 12 kulików wielkich, stado siewek złotych (400-500 ..policzyłem dwa razy ale zapomniałem ile ich było) oraz 7 biegusów zmiennych i jeden '''biegus rdzawy'''. Przy przepompowni w Proboszczewicach więcej wędkarzy niż liści na wierzbach,ale z zakola słychać było łab.krzykliwe. Wieczorem żurawie odzywające się z cofki.A koło mostu rodzina łab.niemych z jednym polakiem.Radek W.
 
 
 
My też tam byliśmy i jeszcze zoczyliśmy: ok 10 siewnic, brodźce śniade (ok 20), biegusy zmienne (+40 do rachunku Radka), '''perkoza rogatego''', 3 bieliki (2imm, 1 ad). Pozdrowienia :) Artur S., Darek Z., Krzysiek M.
 
 
 
''A gdzie był perkoz rogaty? może gdzieś blisko brzegu? Anka''
 
 
 
''Na środku cofki. Krzysiek''
 
 
 
''To ja dorzucę jeszcze 2 ptaki z wczorajszego dnia: szlachar - Brodnia; nur czarnoszyi - tama (oba foto). MFaber''
 
 
 
 
 
'''03.11.2013 Puczniew'''
 
[[Plik:Ciconia_boyciana-03-11-2013-puczniew.jpg|thumb|150px|left|Bocian czarnodzioby]]
 
Dziś nad łąkami nad Nerem w pobliżu Puczniewa niezłe przelatujace ptaszysko - bocian czarnodzioby ''Ciconia boyciana''.
 
Ptaka zauważyłem nadlatujacego na dużej wysokosci z NE. Krótko pokrążył nad łąkami, nabrał ponownie wysokości i poleciał na SW.
 
Bocian był cały czas bardzo wysoko, obserwując go przez lunete nie zauważyłem żadnej obrączki. Niemniej jednak wiem, że obrączki ptaków trzymanych w niewoli są często bardzo niewielkie i trudno dostrzegalne. W prawym skrzydle brakowało bocianowi jednej lotki.
 
Pozdrawiam: MFaber
 
 
 
 
 
'''30.10.2013 gm. Rzeczyca''' - śródpolne oczko wodne a na nim co najmniej 3 bekasiki, na polach ostatnie skowronki i jeszcze sporo stadko ok. 60 świergotków łąkowych. Pozdrawiam Sz.K
 
[[Plik:Obraz.11 684.1.jpg|thumb|150px|left|Bekasik pierwszy...]][[Plik:Obraz.11 695.1.jpg|thumb|150px|right|i trzeci.]][[Plik:Obraz.11 689.1.jpg|thumb|150px|center|drugi...]]
 
 
 
  
'''27.10.2013 Ożarów''' - Na stawach dwa dorosłe bieliki. P.Antoniewicz
+
'''Dolina Słudwi - Złaków i okolice''' 8 i 9 luty.
 +
ok 500 gęsi ( w sobotę) głównie mieszanka gęgaw i białoczelnych;
 +
min. 20 myszołowów + kilka włochatych;
 +
dwie grupki czajek - łacznie 18-20;
 +
skowronek - 1;
 +
żurawie 14+ 2+2+2+2+2+2;
 +
wody na łąkach brak.
 +
pzdr Rafał
  
'''26.10.2013 Zalew Sulejowski''' -zalew zaskoczył jak zwykle małą ilością ptaków a poziom wody bardzo wysoki, nurów brak, ale są pierwsze "morskie" kaczki: łyska ~200, czernica ~50, głowienka 1, markaczka 1, ogorzałka 5, krzyżówka ~600, łabędź niemy ~70, świstun 3, gągoł 22, nurogęś ~10, kormoran ~70, śmieszka 3, mewa "duża" ~15, perkoz dwuczuby 3, perkoz rdzawoszyi 2, perkozek 1, czapla siwa 3, czapla biała 2, bielik 1, pliszka siwa 1, droźdzki 4, paszkot 10. Pozdrawaimy Sz.K i P.B
+
'''08.02.2020 - Dolina Grabi''' - W okolicach miejscowości Barycz na rzece para gągołów (przypuszczalnie kolejny rok będą lęgi). Poza tym, krążąca nad lasem para dwóch dorosłych bielików. ''Tomek Ziółkowski i Sławek Jankowski''
  
'''26.10.2013 stawy w dol. Bzury'''
+
'''08.02.2020 kawałek Jeziorska''' Mało wody, ale pogoda piękna. Hit '''54 kuliki wielkie''' na wyspach na wysokości Brodni.Woda zaczyna się w okolicach Brodni jeszcze powyżej kościoła, tam też grupują się ptaki wszelakie, a gęsi zlatują z pól żeby się napić i odpocząć. Nie przykładałam się, więc nie widziałam zbyt wiele, z ciekawszych trochę gągołów, cn. 2 ohary, 3 bieliki i troszkę żurawi. ''Anka''
[[Plik:Niemy 46KE.JPG|thumb|150px|left|niemy z obrożą, chyba ciągle ten sam]]
 
Niemal większość popołudnia spędziłem na stawach w Walewicach. Zlustrowałem niemal cały kompleks stawów w bezskutecznym poszukiwaniu perkoza rogatego, a przy okazji poczyniłem trochę innych obserwacji. Ptaków zdecydowanie mniej niż tydzień, czy dwa tygodnie temu naliczyli inni. Wody nadal brak w mniejszym stawie z wyspą i w ostatnim wschodnim. Wybrane obserwacje: gągoł  3, czapla biała ok. 35, czajek tylko 70, a z nimi batalion 1 i b. śniady też 1, ł. niemych kilkadziesiąt w tym nadal jeden z obrożą i jeden plastik na nodze odczytany , bewików tylko 4ad. i 4 juv., perkoz rdzawoszyi nadal 1, bieliki cn. 3 niedorosłe ptaki, myszołów ok. 6 w tym 1 prawie cały biały!, gęgaw tylko 45, kokoszka 1 plus 2 głosy, wąsatka 1 plus 1 głos, zimorodek, '''czarnowron''' 1 w locie i kacza zupa z dominującą krzyżówką, płaskonosem, cyraneczką, krakwą, czernicą, świstunem i 1 parą głowienek. Było też ok. 10 dużych mew w typie białogłowej i trochę śmieszek.
 
Tuż przed zachodem zajrzałem jeszcze na stawy w Psarach, gdzie dziś było chyba ciekawiej, ale czas przed zmierzchem pozwolił mi tylko stwierdzić na dużym zachodnim stawie ok. 350 siewek złotych (może były też siewnice), ok. 700 czajek, ok. 70 biegusów zmiennych, 320 gęsi (nie wiem czy wśród gęgaw były też inne) i już w stadzie siewek nie byłem w stanie nic innego rozróżnić. Było jeszcze trochę czapli głównie siwych i pokazał sie w locie bąk i zimorodek.  
 
''Pozdrawiam: Tadek Musiał''
 
  
'''22.10.2013 zb.Jeziorsko'''
+
'' Od rana na łąkach między mostem i Wartą około 80 łabędzi niemych, ponad 30 czapli siwych, luźna mieszanka kilkuset gęsi (zbożowych, białoczelnych i gęgaw) i 4 bernikle białolice. Na cofce duże stada gęsi płoszonych przez bieliki (w sumie aż 7). Kilka pojedynczych  czajek. My od strony Tądowa widzieliśmy tylko kilka kulików, ale za to dalej (z Jeziorska) aż 24 ohary :) M&M Staneccy''
  
Spóźnione obserwacje z Jeziorska, nie wiem czy wklejać na górze czy chronologicznie?
+
'''07.02.2020 Stawy k. Piątku''' Ekspresowa, popołudniowa kontrola wykazała m.in. kilkaset "szarych" gęsi, 7 bewików (4 im.), 2 bieliki i fajniutkiego dorosłego sokoła wędrownego. TP
  
''Tama + Siedlątków''
+
'''07.02.2020 Łódź''' Nad stokami przeleciał pięknie '''sokół wędrowny''' ganiając hodowlane gołębie. Michał Kubicki
w porcie pusto, ptaki głównie przy tamie od Siedlątkowa. Ukrywający się w kaczej zupie '''samiec hełmiatki''': http://youtu.be/FKO_n2BCk5o
 
  
 +
<center>
 +
<gallery>
 +
Plik:DSC_5010.jpg
 +
</gallery>
 +
</center>
  
łabędź niemy - 30
+
'''Zb. G. Bałdrz. 6.02.''' Pierwszy tegoroczny perkoz dwuczuby oraz 3 krakwy. Też cz.biała, nurogęsi itp. Sylwek L.
gęgawa - 25
 
czapla siwa - 5
 
perkoz dwuczuby - 30
 
krzyżówka - 500
 
głowienka - 350
 
czernica - 80
 
cyraneczka - 30
 
świstun - 2
 
gągoł - 3
 
hełmiatka - 1m
 
łyska - 300
 
nurogeś - 2
 
bielik - 1
 
śmieszka - ok 200
 
duża mewa - ok 100
 
  
 +
'''05.02.2020 Dolinka Bzury - staw w Rudzie Bugaj'''  Każdego dnia zimorodek łowiący czebaczki amurskie. Szymon, Artur i Kuba Adamiak.
  
''Zbiornik w okolicach Pęczniewa''
+
'''03.02.2020r. Łódź, Park Zdrowie''' Tym razem stado około 120 jemiołuszek + pojedyncze paszkoty. M&M Staneccy
trzy duże stada grążyc z towarzyszącymi łyskami
 
  
łabędź niemy - 50
+
'''02.02.2020 Zb.Jeziorsko''' Okolice Włynia (91 łab. niemych, 5 czapli białych), Glinna i Brzegu: na zakręcie drogi wylatujące z rana tysiące gęsi, w tym 2 bernikle białolice, 3 dalekie ohary, im. bielik. Na polach na E od brzegi im. mysz.włochaty, Pęczniew ad bielika i czapla biała. Wszędzie na polach stadka gęsi ale porywisty wiatr utrudniał dokładną obserwację. Sylwek L.
czapla siwa - 30
 
perkoz dwuczuby - 250
 
krzyżówka - 800
 
głowienka - 1000
 
czernica - 3500
 
łyska - 2500
 
nurogeś - 50
 
śmieszka - ok 200
 
dzięcioł zielony
 
czeczotka - 1 (głos)
 
  
''Stawy w Pęczniewie''  
+
'''02.02.2020, Langnau am Albis''' Dwa pluszcze. Artur Pędziwilk (Piszcie ogłoszenia które nie są obserwacjami na tablicy [[Ogłoszenia]] a nie tutaj).
największe stawy spuszczone ale puste.
 
  
rybołów - 1
+
'''30.01.2020r. Łódź, Park Zdrowie''' Stado około 30 jemiołuszek. Michał Stanecki
  
''Brodnia - Tądów''  
+
'''27.01 Warta''' na łąkach po zachodniej stronie nowego mostu kilkadziesiąt łabędzi z czego 6 krzykliwych. Ładnie się pasły i pokazywały co tam mają na nogach. W krótkim czasie udało mi się odczytać dwie kolorowe obrączki, a część miała tylko metalowe, które ktoś z lepszym sprzętem i większym zapałem być może również by odczytał, bo ptaki były naprawdę blisko. ''M. Dobrski''
błotko dotarło już kilkaset metrów poza cofkę, tutaj koncentracja ptaków wodno-błotnych wg. moich szacunków licząca do 20 000 osobników.
 
  
gęsi - ok 2500 - głównie zbożowe i gęgawy, do 200 białoczółek
+
'''Wichrówek 27.01''' w miejscu jesiennych obserwacji kobczyków tym razem im.drzemlika oraz parę innych gatunków drapieżnych, gęsi, itp. Sylwek L.
czapla siwa - 70
 
siewka złota - ok 1000
 
czajka - ok 6000
 
brodziec śniady - cn 5
 
batalion - cn 5
 
siewnica - cn 20
 
biegus zmienny - ok 200
 
cyraneczka - ok 4000
 
krzyżówka - ok 3000
 
krakwa, płaskonos, świstun - ok 1500
 
bielik - cn 6
 
  
Piotrek Malik
+
'''26.01.2020 Cofka zb. Sulejowskiego''' Zimujące żurawie, bewiki i krzykliwce nadal obecne powyżej Barkowic. Gęsi nawet przybyło - ponad setka gęgaw, po kilkanaście białoczółek i tundrowych. Z cieszących oko kaczek 4 rożeńce. Wszystko przeganiały dwa młode bieliki. M. Kaźmierczak, Z. Kołudzki, M. Wężyk.
Relacja na http://orni.pl/?p=1516
 
  
 +
'''23-24.01.2020 Warta w Załęczańskim PK''' Jak donoszą wykonawcy liczenia zimujących ptaków wodnych na tamtejszym odcinku rzeki, Bartek Lesner i Tomek Zadworny, wrażeń nie brakowało. Jak zwykle były łabędzie krzykliwe, choć tym razem jedynie 2 ptaki. Do tego sporo nurogęsi, gągoły i kilka czapli białych. Niestety pluszcza ty razem nie odnotowano, ale nie dziwota, bo trafia się raz na 15 liczeń. Autorem fotek jest Bartek Lesner.
  
 +
<center>
 +
<gallery>
 +
Plik:biała-kopia m.jpg|Czapla biała
 +
Plik:DSCN4459m.jpg|Łabędzie krzykliwe
 +
Plik:DSCN4464 m.jpg|Łabędź krzykliwy
 +
Plik:DSCN4546-kopia m.jpg|Nurogęsi
 +
Plik:DSCN4709-kopia m.jpg|Nurogęś
 +
Plik:DSCN4729-kopia m.jpg|Gągoły
 +
</gallery>
 +
</center>
  
[[Plik:walewice_RySa.jpg|thumb|200px|right|foto R. Sąsiadek]]
+
'''25.01.2020 Słudwia&Bzura''' Sezon jesienny przeszedł płynnie  w wiosenny i w styczniu można oglądać np. tysięczne stado gęsi i ponad setkę bewików. O żurawiach, szpakach i innych nie ma co nawet wspominać. ''pozdr ŁM
'''20.10.''' (19 krótko) wizyty na stawach w '''dolinie Bzury'''
+
''
* Okręt - ponad 70 bewików, oprócz tego trochę gąsek i łabędzi niemych, wciąż dużo wody;
 
* Rydwan suchy;
 
* Walewice - ciągle obecny perkoz rogaty, w stadzie gęsi, w większości gęgaw '''1 bernikla białolica''', 34 bewiki i rodzina 2+5 łabędzi krzykliwych, odczytana 1 obroża na łabędziu niemym, w niedzielę na spuszczonym stawie było mniej ptaków, zapewne przez miłośników przyrody z dubeltówkami, ale m.in. 150 czapli białych,a wśród czajek kręciła się 1 alpina i 3 bataliony, w sobotę były też brodźce pławne oraz siewki złote, które w niedzielę przeniosły się do Psar, a także 9 bielików (dorosła para i 7 niedorosłych ptaków), w sobotę także 2 ostatnie już chyba '''dymówki'''.
 
* Borów- na największym stawie wielkie stado gęsi, głownie gęgawy, 1 odczytana żółta obroża oraz czajki, na pozostałych pustki;
 
* Psary- na największym, częściowo opróżnionym stawie morze siewek, wśród dominujących oczywiście czajek łaziło 10 batalionów, ok. 90 alpin, 200 siewek złotych, 30 siewnic, 95 śniadych (głównie spały) i cn. 5 kwokaczy, poza tym bekasy, a na wodzie jeszcze 13 bewików, których w sumie na odwiedzonych przeze mnie stawach ponad 120.
 
  
W terenie stwierdzono też dużą aktywność obserwatorów, wszystkich spotkanych pozdrawiam. Jeśli czegoś nie widziałam, proszę dopisać :-) ''Anka''
+
'''25.01.2020. Kałów''' Na cmentarzu uszatki na zimowisku. Szymon i Kuba Adamiak.
  
''Mimo trochę innej konfiguracji odwiedzanych stawów wyniki podobne, ze swej strony dopisał był peregrina, który przeleciał nam nad stawem w Borowie. Łukasz M.''
+
'''24.01.2020r. Skoszewy''' Uszatki na stanowisku. M&M Staneccy
  
''Patrzę na śliczne zdjęcie i widzę, że są wśród młodych łabędzi krzykliwych dwa z różowymi nogami i białymi piórkami.Czyżby kolejny gatunek z przykładem polskości? Już były wcześniej bewiki a teraz krzykliwe.Fiu fiu..Muszę się wybrać osobiście.Nie wypada przegapić.Radek W.''
+
'''20. i 23.01.2020 dolina Bzury, Ktery-Sobota''' Policzyliśmy ptaki wodne i drapieżniki. Bez zachwytu jeśli chodzi o te pierwsze. Krzyżówek bardzo mało i w ogóle nie widzieliśmy nurogęsi. Większość łabędzi niemych była na lądzie, na polu rzepaku między Orłowem a Młogoszynem. Bzura generalnie słabo ciurka, trochę więcej wody było dopiero gdzieś od ujścia Ochni. Obok ptaków notowaliśmy rozlewiska-kałuże w dolinie - były dwie, obie pod Wolą Kałkową, chętnym podamy ich lokalizacje. Z ciekawostek czajka i stadko 4 wąsatek, wszystko to pod Orłowem. Żurawie w parach lub rodzinnych stadkach, większych koncentracji nie było. Gęsi latały sobie po dolinie, chyba mają noclegowisko w Borowie, ale tego nie sprawdziliśmy, bo sił nam nie starczyło. Liczba drapieżników średnia. Trafiło się kilka błotniaków zbożowych (mniej niż w ubiegłym roku) i około 10 myszołowów włochatych (chyba nieco więcej). Zwyczajne w normie, natomiast wyjątkowo obrodziły srokosze, co z racji lekkiej i bezśnieżnej zimy nie dziwi. Tomek Janiszewski, Tadek Musiał, Tomek Błaszczyk
 +
<center>
 +
<gallery>
 +
Plik:Czaj.jpg|styczniowa czajka
 +
Plik:Jaskier.jpg|Jaskier też liczył ptaki
 +
Plik:Ktery.jpg|resztki stawu w Kterach
 +
</gallery>
 +
</center>
 +
'''21.01.2020r., Jeziorsko, Proboszczowice''' Na łąkach za budynkiem Straży Pożarnej, w stadzie bardziej popularnych gęsi, po jednej bernikli : rdzawoszyjej i białolicej. P. Pasikowski
  
''W tym tygodniu nie widziałam bewika w typie polskim. A.''
+
'''19.01.2020r. GOŚ''' Pliszka górska, srokosz, zimorodek i sporo pospolitych gatunków. M&M Staneccy
  
''Te pławne to pewnie śniade. ŁM''
+
'''19.01. Ner od Feliksowa do Poddębic''' oraz Zb. w Górze. Lepszej pogody na ZimoweLiczeniePtakówWodnych nie potrzeba. A wśród ptaków szaleństwo. Aż 40 gatunków; gęsi, 42 żurawi, 15 myszołowów w tym włochaty, jastrząb, krogulec, 3 pustułki, 5 czapli białych, kilkanaście siwych, ok. 340 krzyżówek, gągoł, perkozek, 2 kormorany, setki kwiczołów, ponad 240 szpaków, godowe głosy 5 dzięciołów zielonych, 2 zimorodki oraz wiosenne nowalijki: czajka i świergotek łąkowy! Dziwi mała ilość bobrzych zgryzów, tylko jeden! Rafał Kowalczyk, Sylwek Lisek
  
'''20.10.2013 - Zduńska Wola , Zbiornik Kępina'''. Od 12.10.2013 do dziś na gościnnym występie przebywa nur czarnoszyi. Z pozdrowieniami Łukasz Filipczak.
+
'''19.01.2020 Zbiornik Jeziorsko'''
[[Plik:Nur czarnoszyi - 12.10.2013.JPG|thumb|200px|left|]]
+
[[Plik:Pliszka.jpg|120px|thumb|left|zimowa pliszka siwa]]
[[Plik:Nur czarnoszyi.JPG|thumb|200px|right|]]
+
Ptaki próbowałem pooglądać z kilku miejsc od wschodniej strony miedzy Brzegiem, a Brodnią. Ciekawsze obserwacje tam poczynione, to dorosły sokół wędrowny,  2 dorosłe bieliki i cn. 4 niedojrzałe, stado makolągw liczące ok. 50-60 osobników i 9 pliszek siwych zachowujących się jakby już powróciły do nas. Poza tym oczywiście różne kaczki, mewy i ok. 800 gęsi bez rzadkich gatunków, które jak się doczytałem na ornitho.pl powinienem szukać na łąkach w okolicach Proboszczowic. Jak doniosły między innymi obserwatorki z turkowskiej grupy OTOP-u było tam 11-12 bernikli białolicych i cn. 2 bernikle rdzawoszyje. Na tamie już o szarówce udało się zobaczyć bielaczki i ogorzałki, a uhle, gdzieś się niestety ukryły przed moim wzrokiem.. Tadek Musiał
[[Plik:Nur 3.JPG|thumb|200px|center|]]
 
  
  
  
  
'''19.10.2013- GOŚ'''  Obserwacje: łabędź niemy (1) perkozek (4),szczygły około 200 osobników, trznadel, zięba, dzięcioł duży, samiec krogulca, gawrony (8), kilka zimowych stadek sikor. Tomek Ziółkowski i Jarek Preś
+
'''18.01.2020 dolina Bzury od Witaszewic do Kter''' Następny etap liczenia drapieżników tym razem także i ptaków wodnych. Na kolejnych paru kilometrach właściwie bez zmian. Kilkanaście zwykłych myszołowów, na ogół w rozproszeniu, jedynie pod Lasem Kterskim w niewielkich skupieniach. Trafiły się też ze 2 włochate, 1 błotniak zbożowy i 3 bieliki. I znowu w krajobrazie dominowały kruki nieustannie penetrujące dolinę i jej krawędzie. Tak dawniej na pewno nie było. Były ponownie pary odzywających się całkiem wiosennie żurawi. Na Bzurze trochę krzyżówek, choć większe stado zdarzyło się dopiero pod Kterami, kilka czapli, w tym 2 białe, i zimorodek - jakżeby inaczej w Lesie Kterskim. Kolejny wyjazd już jutro, w poniedziałek, a inny około środy. Tomek Janiszewski, Tadek Musiał i Dawid Ryźlak
  
'''13.10.2013 stawy w dolinie Bzury'''
+
'''15.01.2020 dolina Bzury w okolicach Łęczycy''' Tradycyjne liczenie drapieżników w dolinie rozpoczęte. Na kilku skontrolowanych kilometrach myszołowów niewiele, choć na 7 stwierdzonych aż 2 były włochatymi. Za to pobliżu lasu w Kozubach duże, liczące blisko 70 osobników stado kruków. Poza tym niezbyt ciekawie. No może za wyjątkiem trąbiącej głośno pary i rodzinki z młodym żurawi. Gdyby ktoś chciał wziąć udział w kolejnych wyjazdach zapraszam. Najbliższy wyjazd w piątek lub sobotę. Lub znaczy że mogą się odbyć obydwa wyjazdy. Tomek Janiszewski
Odwiedziliśmy w sumie 4 kompleksy stawów (Okręt - O; Rydwan - R; Walewice - W;  Borów - B). Z ciekawszych udało się zaobserwować:
 
  
- łabędź niemy (20-O, 40-W; 15-B)
+
<center>
- łabędź czarnodzioby (35ad,7juv-W)
+
<gallery>
- gęgawa (500-W; 700-B)
+
Plik:DSCN3607m.jpg|Żurawie
- gęś zbożowa (500-W; 400-B)
+
Plik:DSCN3615m.jpg|Kruki
- gęś białoczelna (150-W)
+
Plik:DSCN3640m.jpg|Srokosz
- krzyżówka (3000-W; 500-B; 100-O)
+
Plik:DSCN3679m.jpg|Kruk - gaduła 1
- krakwa (5-O; 25-W; 10-B)
+
Plik:DSCN3684m.jpg|Kruk - gaduła 2
- świstun (10-O; 200-W; 10-B)
+
Plik:DSCN3713m.jpg|Włochaty
- rożeniec (20-W)
+
</gallery>
- cyraneczka (150-W; 50-O; 20-B)
+
</center>
- płaskonos (100-W; 10-B)
 
- głowienka (5-O; 25-W)
 
- czernica (30-W)
 
- gągoł (1-W)
 
- nurogęś (20-W)
 
- perkozek (5-O; 23-W)
 
- perkoz dwuczuby (10-O; 40-W)
 
- ''perkoz rdzawoszyi (1-W)''
 
- ''perkoz rogaty (1-W)''
 
- kormoran (30-W)
 
- czapla biała (110-O; 30-W; 20-B)
 
- czapla siwa (10-O; 25-W)
 
- bielik (2-O; 2-W; 1-B)
 
- myszołów (2-W)
 
- kokoszka (1-W)
 
- łyska (10-O; 100-W; 30-B)
 
- czajka (2000-W)
 
- biegus zmienny (100-W)
 
- batalion (3-W)
 
- kszyk (5-W)
 
- brodziec śniady (110-W)
 
- ''łęczak (1-W)''
 
- mewa "duża" nieozn. (25-W)
 
- śmieszka (300-W)
 
- zimorodek (3-W)
 
- ''dymówka (1-W)''
 
- wąsatka (5-O; 3-B)
 
i inne, w sumie cn. 75 gat.
 
  
Z powodu trwającego właśnie polowania ciężko było ogarnąć wciąż przemieszczające się stada ptaków. Najciekawiej w Walewicach, gdzie na większości stawów "morze" ptaków. Wśród setek, gęsi, kaczek, siewek ostatnie chyba już: perkoz rdzawoszyi, łęczak i dymówka. Wciąż obecny perkoz rogaty. W trzcinach niewielkie stadka wąsatek. W stadzie bewików, zaobserwowany jeden młody ptak z całkowicie białym upierzeniem i cielistymi nogami. Coś jak forma ''immutabilis'' u niemych...
 
  
pozdrawiamy
+
''Mam baaardzo ważne pytanie i może ktoś z listowiczów pomoże mi znaleźć na nie odpowiedź. Mamy na terenie administracyjnym Łodzi już tylko 1 gniazdo bocianów białych przy ul. Chocianowickiej w strefie krawędziowej doliny Neru. Czy może ktoś wie i pamięta jak wyglądała sytuacja tego gniazda w 2018 i 2019 roku. Czy było one zajęte i czy może były w nim młode? Tomek Janiszewski''
Piotr Malik, Krzysztof Merski, Stanisław Turowski
 
i Łukasz Matyjasiak
 
  
''Jasne formy barwne znane są wśród wszystkich krajowych łabędzi. Najpowszechniej pojawia się u niemego stąd m.in. stworzenie nazwy dla tej formy. Ale również ł.krzykliwy i bewik też być nosicielami tej cechy.Gratuluję obserwacji bo to rzadkie zjawisko. Radek W.''
+
''W roku 2019 widziałem w maju bociana białego w Chocianowicach siedzącego na gnieździe przy Chocianowickiej, a potem parę razy w ciągu lata łażącego nad Nerem czy buszującego po trzcinowisku chocianowickim. Ale nie wiem, czy był lęg. W roku 2018 gniazda nie widziałem, ale przez sezon bociany białe latały nad trzcinowiskami chocianowickim i rokickim, czy brodziły na łąkach nad Nerem. Co do lęgów, trzeba by chyba poindagować tubylców z Chocianowic, np. tych, na terenie których jest gniazdo. A mnie intryguje para bocianów czarnych, którą regularnie widuję w okresie maj - sierpień w trzcinowiskach chocianowickim i rokickim. Para ta nadlatuje zawsze gdzieś od północy, jakby z zadrzewień gdzieś w rejonie ul. Czahary. Czy aby nie mamy lęgowego bociana czarnego w Łodzi? Gniazda jednak nie wypatrzyłem. Tomasz Kłys''
  
''Czy w przypadku tych dwóch gatunków również można stosować nazwę immutabilis, dla tej formy, czy jest ona zarezerwowana wyłącznie dla niemego?? Łukasz M.''
+
''Wielkie dzięki za wieści o bocianach z Chocianowic. A co do czarnych. Pewnie na terenie Łodzi nie ma, ale głowy bym nie dał. Jest po prostu być może tak, że jest para która sobie penetruje ten teren, ma swój rewir, ale gniazda nie. Tak też może być. Ostatecznie sporo mamy nielęgowych bocianów białych, są z pewnością i czarne. Parę razy w życiu byłem już świadkiem nawet zachowań godowych czarnych bocianów w rejonach gdzie na pewno gniazda nie miały. Tak sobie myślę, że wartałoby po prostu przeszukać okoliczne lasy i zadrzewienia właśnie teraz bo szukanie będzie duże prostsze. Tomek Janiszewski''
  
'' Nie polecam stosowania tej nazwy bo jest to zaprzeszłość z czasów gdy odmianę polską opisano jako podgatunek niemego. Tak już zostało w literaturze. O formach barwnych innych gatunków się wspomina ale bez nazwy. Radek''
+
'''15.01.2020 zbiornik Cieszanowice''' Niewielki zbiornik okazał się tej zimy dość atrakcyjny dla ptaków, których naliczyłem ponad dwa tysiące. Oprócz 1860 krzyżówek były m. in.: kormoran - 210, czapla biała - 27, mewa białogłowa - 36. Marcin Wężyk
  
'''7.10.2013 Tomaszów Maz.'''- z braku wolnego czasu tylko jakieś przypadkowe obserwacje - przelatująca nad rzeką Czarną pliszka górska (przy moście na ul. Spalskiej). Pozdrawiam Sz.K
+
'''14,15.01. Zb. G. Bałdrz.''' Gągoł M, para nurogęsi, min.164 krzyżówki i 20 łabędzi na ściernisku rzepaku. Sylwek L.
''Ha no brawo!!!! Takich obserwacji mamy naprawdę mało''
 
  
'''06.102013 Ozorków-Kowalewice.''' Jak co roku odbyła się jesienna wycieczka która przyniosła ciekawe obserwacje takich ptaków jak stadko 13 czajek w locie, 3 myszołowy, 2 krogulce, 1 jastrzębia oraz pięć kruków, 25 srok i 6 sójek. Najbardziej licznie występował szpak ok. 300 os. lecz na pewno było ich więcej tak samo jak gawronów których naliczyliśmy ok.86. Spotkaliśmy też strzyżyka, 8 raniuszków, 8 czyży oraz 21 zięb. A te wszystkie ptaki liczyła Pani od biologi i młodzież z gimnazjum oraz Ja - Mateusz.  
+
'''14.01.2020 zbiornik Sulejowski''' My także odbyliśmy podróż wokół zbiornika i naliczyliśmy ponad 7200 zimujących ptaków wodnych. Najwięcej było oczywiście krzyżówek - blisko 5400, znacznie mniej, bo po kilkaset gągołów i nurogęsi, a na dalszych pozycjach cyraneczki, świstuny, czernice, ogorzałki, bielaczki, mewy białogłowe, siwe i śmieszki, nury czarnoszyje, wodniki... po jednym rożeńcu, perkozie dwuczubym i rdzawoszyim. Jak na ten zbiornik ciekawe były obserwacje żurawi - 103, gęgaw - 84, bewików - 11, łabędzi krzykliwych - 29 i tylko jednej czapli białej. Szymek Kielan, Marcin Wężyk
   
 
'''06.10.Jeziorsko''' Ojej ile pięknych wpisów!!! Ja też widziałem oba sokoły i znów dorosły powiedział mi dobranoc usypiając w swym stałym miejscu. Z rzeczy ciekawych 2 polujące kobuzy za dnia na ważki, a wieczorem na nietoperze. Jednak pobity został rekord zlatujących się na noclegowisko żurawi, bo było ich ponad 1670. A bernikli nie widziałem. Stare oczy już... Uzupelniając na cofce doliczylem się cn. 25 tys. ptaków w tym. m.in. ponad 600 łabędzi niemych, ponad 100 czapli białych i ponad 3000 gęgaw. Potęga nieprawadaż? Tomek Janiszewski
 
  
'''05.10 Jeziorsko''' Pogoda taka ładna, że nie można było nie świętować światowych dni ptaków. W zbiorniku nadzwyczaj dużo wody jak na tę porę roku. Na cofce ok. 100 siewnic, 400 biegusów zmiennych w paru stadkach, 1 piaskowiec, kilka minutek, obecne wciąż bataliony, brodźce śniade, kuliki wielkie i oczywiście czajki, ptaki drapieżne reprezentowały godnie: 1 (2) młody sokół wędrowny i 1 piękny dorosły od strony Tomisławic, ad bieliki, krogulce, błotniak stawowy, jastrząb i kobuz. Gęsi wracają na zbiornik przed południem i siadają nad rzeką od strony Tomisławic, dominowały gęgawy, ale białoczółki i zbożówki kręciły się niewielkimi grupami, na łachach udało się wyszperać '''1 berniklę białolicą'''.
+
'''13.01.2020 zbiornik Jeziorsko''' Jak co roku odbyliśmy podróż wokół zbiornika, aby policzyć zimujące tu ptaki wodne. Najpierw z rana, na wylocie, Bartek samodzielnie policzył kilkanaście tysięcy śpiących na zbiorniku gęsi, z ogromną przewagą tundrowo/zbożowych. Potem przyszła kolej na resztę. Z ciekawostek wyjątkowo licznie odnotowały się inne niż krzyżówka kaczki z grupy pływających. Wypatrzyliśmy ponad 50 krakw, blisko 30 rożeńców i kilkanaście świstunów. Choć mogło być ich nieco więcej, bo było do nich dość daleko. Przy tamie były 3 uhle, ale widzianych wcześniej przez Sylwka ogorzałek w stadzie blisko tysiąca głowienek i czernic nie widzieliśmy. Ptaki w 95% spały, a nas czas gonił. Zresztą na tamie nie było za sprawą wiatru zbyt miło. Z dominantów na zbiorniku należy wymienić też nurogęsi, których na pewno mały tysiączek się uzbiera. Gągoły raczej pojedynczo lub w bardzo niewielkich grupkach po kilka osobników, ale i tak razem pewnie ze 2-3 setki będzie. No i na granicy tafli zbiornika i lądu w okolicach Jeziorska stado 46 kulików wielkich. Jednak największą niespodzianką był fakt, że inaczej niż podczas dotychczasowych zim naprawdę dużo ptaków było w południowej, dość suchej, części zbiornika. Na wysokości Zagórek obok innych wodnych ptaków było ponad 1000 cyraneczek, 21 oharów (z 3 koło Jeziorska to razem 24), kilka świstunów itd. Tutaj przed wieczorem zbierały się też na noc duże mewy (koło 700), gęsi i żurawie. W rejonie Wielkiej Zatoki natomiast w końcu znaleźliśmy łabędzie krzykliwe (8). Wielka niespodzianka przy przepompowni w Proboszowicach. Znowu inaczej niż zwykle zimą, było tu choćby mnóstwo czapli siwych i białych (razem blisko 150). Mimo dużej liczby gęsi jak zwykle słabo wypadło przeglądanie ich stad. Ne było czasu na szukanie ich na polach, rano na wylocie widać niewiele, a kiedy zlatywały wieczorem było niewiele lepiej. Jak donosi clanga.com w niedzielę była bernikla rdzawoszyja, my jej oczywiście nie widzieliśmy, a nie sądzę aby akurat znudziło się jej Jeziorsko. Z rzadszych gęsi wypatrzyliśmy jedynie białolicą zlatującą na noc w dużym stadzie innych gęsi. Tomek Janiszewski i Bartek Lesner (no i Jaskier oczywiście)
Sportem dla cierpliwych pozostaje przeglądanie mas kaczych na wodzie.
 
  
Stawy w Pęczniewie prawie pełne wody i bez ptaków, na tamie o świcie też niewiele ciekawego poza 1 odczytanym plasticzakiem na dużej mewie. ''Anka''
+
'''12.01.2020, Łódź-Karolew:''' w krzakach bloku przy Wileńskiej 44a buszował - aż nie wierzyłem własnym oczom - samiec '''kapturki'''. Zima, nie-zima, ale mimo wszystko powinien być gdzieś na południu. Po drugiej stronie Wileńskiej, także między blokami, na przyśmietnikowym drzewie - '''dzięcioł średni''' (prawdopodobnie zaleciał z niedalekiego rezerwatu, gdzie jest lęgowy). Tomasz Kłys
  
 +
'''12.01.2020 Łódź, Arturówek''' Zimorodek, czapla siwa, dzięcioł czarny, duży i średni, 3 czernice, 10 odczytanych obroży na łyskach, mysikróliki, czyże, wiosenne kowaliki i pełzacze, zakochane krzyżówki. I Bóbr co sobie nieźle poczyna. Wiosna w lesie. ''RySa i Anna Świderska''
 +
<center>
 +
<gallery>
 +
Plik:Fot. Ryszard Sąsiadek - RS7 4609 DF.jpg
 +
Plik:Fot._Ryszard_Sąsiadek_-_RS7_4620_DF.jpg
 +
Plik:Fot._Ryszard_Sąsiadek_-_RS7_5026_DF.jpg
 +
Plik:Fot._Ryszard_Sąsiadek_-_RS7_5247_DF.jpg
 +
Plik:Fot._Ryszard_Sąsiadek_-_RS7_5397_DF.jpg
 +
Plik:Fot._Ryszard_Sąsiadek_-_RS7_5369_DF.jpg
 +
Plik:Fot._Ryszard_Sąsiadek_-_RS7_5299_DFbn.jpg
 +
Plik:Fot._Ryszard_Sąsiadek_-_RS7_5555_DF.jpg
 +
</gallery>
 +
</center>
  
'''02.10 - pola pod Łękami Kościelnymi, przy dol Bzury''' jer 1 (co najmniej, bo głosy), drzemlik 1, świergotek łąkowy - luźne stado 120, świergotek rdzawogardły 1 przelatujący, wciąż sporo dymówek, garstka żurawi i paręset koczujących gęgaw, ok 200 czajek, 5 batalionów. A pod Kterami 1 myszołów włochaty. Jesień pełną gębą.
+
'''12.01.2020 Łódź, Park Poniatowskiego''' Jak zwykle dyżurny czarnowron. Były też 2 ptaki wykazujące cechy mieszańców czarnowrona i wrony siwej oraz dzięcioł średni i zielony. Tomek Janiszewski
  
Michał M.
+
'''12.01.2020 Łódź''' Tylko 4 jemiołuszki przy ul. Puszkina / Chmielowskiego. Tomek Stoszek
  
'''02.10 - pola pod Walewicami, przy dol Bzury''' 3 błotniaki zbożowe, a na stawach 1 stawowy, 2 bieliki, 3 śniade, 2 alpiny, masa dymówek.  
+
'''11.01. Tama Jeziorska''' 2 M i 1 F ogorzałki, 3 F uhli, 3 F bielaczka, bielik ad, im. Wody więcej, wszystko blisko na zbiorniku, rzeka pusta. 13.30-14.10. Sylwek Lisek
  
Michał M.
+
'''09.01.2020 Łódź''' Na Górniaku obok pałacu ślubów również około 30 jemiołuszek, do tego 4 gile,pełzacz, 2 dzięcioły duże i jeden zielony. Ponieważ to mój pierwszy wpis przy okazji przedstawię się wszystkim: Tomasz Lewandowski.
  
  
 +
'''09.01.2020 Łódź''' Na Widzewie, przy ul.Niciarnianej stadko 26 jemiołuszek, a w parku Matejki śpiewająca, mimo jesienno-zimowego smutku, modraszka. Ola i Tomek Janiszewscy
  
 +
'''05.01.2020 Łódź park im. Kilińskiego''' Trochę z opóźnieniem, ale chyba dzięcioł średni wart jest odnotowania. Tomek Stoszek
  
 +
'''05.01.2020 Jeziorsko'''
 +
Wody w zbiorniku przybywa, ale ptaków raczej ubywa, zwłaszcza kaczek. Dość dużo gęsi jak na tę porę roku - kilka tysięcy gęgaw, tundrowych i białoczelnych od miejscowości Jeziorsko do łąk pod Proboszczowicami. W tym wypatrzone i odczytane dwie obroże na gęgawach. Między Tądowem i Jeziorskiem jeszcze naliczyliśmy 61 kulików wielkich i ok. 250 siewek złotych, a z nimi ok. 40 szpaków. Z drapoli tylko 1 młodociany bielik,  myszołowy zwyczajne i warte odnotowania ok. 80 czapli białych. Niestety nie udało się wypatrzeć oharów, a staraliśmy się bardzo :-) Krystyna i Tadek Musiał
  
<hr>
+
'''05.01.2020 r. Ner pod Dąbiem'''
 +
Korzystając z ładnej pogody wybraliśmy sie w dolinę Neru. Wody poza kanałami i korytem nie ma, pola i łąki gdzie niegdyś były rozlewiska totalnie suche. Ptaków podobnie jak wody bardzo mało. Poza nielicznymi stadami gęsi z ciekawszych trafił nam się sokół wędrowny, myszak włochaty, pliszka siwa, której najwyraźniej nie chciało się odlecieć oraz bardzo duże stado szczygłów (kilkaset sztuk). ''Tomek Ziółkowski i Sławek Jankowski''
  
'''Starsze obserwacje można przeglądać w Archiwum:'''
+
'''01.01.2020 Noworoczny spacer nad Nerem'''
* Rok 2013: [[Obserwacje-2013(1)|Obserwacje 2013 - 1. kwartał]], [[Obserwacje-2013(2)|Obserwacje 2013 - 2. kwartał]], [[Obserwacje-2013(3)|Obserwacje 2013 - 3. kwartał]],
+
[[Plik:RS7_4023_DFbn1.jpg|150px|thumb|left|]]
* Rok 2012: [[Obserwacje-2012(1)|Obserwacje 2012 - 1. kwartał]], [[Obserwacje-2012(2)|Obserwacje 2012 - 2. kwartał]], [[Obserwacje-2012(3)|Obserwacje 2012 - 3. kwartał]], [[Obserwacje-2012(4)|Obserwacje 2012 - 4. kwartał]]
+
Spacer bardzo udany głównie za sprawą wielu uczestników, całkiem ładnej pogody i oczywiście 5 arktycznych, psich nosków. Widziano dobrze ponad 20 gatunków w tym srokosza, zimorodka (nie wszyscy), kokoszkę i perkozka. Myślę, że ciągle o tej porze, i w tym miejscu, zaskakują żurawie - tym razem czwóreczka. Ze szczególnie interesujących wróblaków była chyba pliszka górska, ale w ogólnej radości noworocznej trochę nam jej pewna obserwacja umknęła. W imieniu uczestników zlotu -Tomek Janiszewski
* Rok 2011: [[Obserwacje-2011(1)|Obserwacje 2011 - 1. kwartał]], [[Obserwacje-2011(2)|Obserwacje 2011 - 2. kwartał]], [[Obserwacje-2011(3)|Obserwacje 2011 - 3. kwartał]], [[Obserwacje-2011(4)|Obserwacje 2011 - 4. kwartał]]
 
* Rok 2010: [[Obserwacje-2010(1)|Obserwacje 2010 - 1. kwartał]], [[Obserwacje-2010(2)|Obserwacje 2010 - 2. kwartał]], [[Obserwacje-2010(3)|Obserwacje 2010 - 3. kwartał]], [[Obserwacje-2010(4)|Obserwacje 2010 - 4. kwartał]]
 
* Rok 2009: [[Obserwacje-2009|Obserwacje 2009 - 1. kwartał]], [[Obserwacje-2009(2)|Obserwacje 2009 - 2. kwartał]], [[Obserwacje-2009(3)|Obserwacje 2009 - 3. kwartał]], [[Obserwacje-2009(4)|Obserwacje 2009 - 4. kwartał]]
 
* Rok 2008: [[Obserwacje-2008|Obserwacje 2008 - 1. kwartał]], [[Obserwacje-2008(2)|Obserwacje 2008 - 2. kwartał]], [[Obserwacje-2008(3)|Obserwacje 2008 - 3. kwartał]], [[Obserwacje-2008(4)|Obserwacje 2008 - 4. kwartał]]
 
* Rok 2007: [[Obserwacje-2007|Obserwacje 2007 - 1. i 2. kwartał]], [[Obserwacje-2007(2)|Obserwacje 2007 - 3. i 4. kwartał]]
 
* Rok 2006: [[Obserwacje-2006|Obserwacje 2006]]
 

Aktualna wersja na dzień 19:55, 15 lut 2020

Archiwum najciekawszych obserwacji ubiegłych lat

2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.


15.02.2020 - Słudwia&Bzura Wiosenna maszyna ruszyła zatem czas spróbować za nią nadążyć. Wygląda na to że główne uderzenie tundrówki już minęło doliny i teraz następuje powolne zrównanie z białoczółką, która już za chwile osiągnie przytłaczającą dominację. Wśród tej gęsiowej masy 23 bernikle białolice i jedna hybryda. Wszędzie już czajki, skowronki, żurawie a z tegorocznych nowalijek dwie alpinki. Jak zwykle dużo drapoli, wróblaków i innego pospólstwa. Jednym słowem dzieje się. obs. z Michałem Piaseckim pozdr ŁM

13.02.2020, Łódź: w parku na Zdrowiu 2 paszkoty (po jednym na drzewach z jemiołą po przeciwnych krańcach dużego stawu). Tomasz Kłys

Dolina Słudwi - Złaków i okolice 8 i 9 luty. ok 500 gęsi ( w sobotę) głównie mieszanka gęgaw i białoczelnych; min. 20 myszołowów + kilka włochatych; dwie grupki czajek - łacznie 18-20; skowronek - 1; żurawie 14+ 2+2+2+2+2+2; wody na łąkach brak. pzdr Rafał

08.02.2020 - Dolina Grabi - W okolicach miejscowości Barycz na rzece para gągołów (przypuszczalnie kolejny rok będą lęgi). Poza tym, krążąca nad lasem para dwóch dorosłych bielików. Tomek Ziółkowski i Sławek Jankowski

08.02.2020 kawałek Jeziorska Mało wody, ale pogoda piękna. Hit 54 kuliki wielkie na wyspach na wysokości Brodni.Woda zaczyna się w okolicach Brodni jeszcze powyżej kościoła, tam też grupują się ptaki wszelakie, a gęsi zlatują z pól żeby się napić i odpocząć. Nie przykładałam się, więc nie widziałam zbyt wiele, z ciekawszych trochę gągołów, cn. 2 ohary, 3 bieliki i troszkę żurawi. Anka

Od rana na łąkach między mostem i Wartą około 80 łabędzi niemych, ponad 30 czapli siwych, luźna mieszanka kilkuset gęsi (zbożowych, białoczelnych i gęgaw) i 4 bernikle białolice. Na cofce duże stada gęsi płoszonych przez bieliki (w sumie aż 7). Kilka pojedynczych czajek. My od strony Tądowa widzieliśmy tylko kilka kulików, ale za to dalej (z Jeziorska) aż 24 ohary :) M&M Staneccy

07.02.2020 Stawy k. Piątku Ekspresowa, popołudniowa kontrola wykazała m.in. kilkaset "szarych" gęsi, 7 bewików (4 im.), 2 bieliki i fajniutkiego dorosłego sokoła wędrownego. TP

07.02.2020 Łódź Nad stokami przeleciał pięknie sokół wędrowny ganiając hodowlane gołębie. Michał Kubicki

Zb. G. Bałdrz. 6.02. Pierwszy tegoroczny perkoz dwuczuby oraz 3 krakwy. Też cz.biała, nurogęsi itp. Sylwek L.

05.02.2020 Dolinka Bzury - staw w Rudzie Bugaj Każdego dnia zimorodek łowiący czebaczki amurskie. Szymon, Artur i Kuba Adamiak.

03.02.2020r. Łódź, Park Zdrowie Tym razem stado około 120 jemiołuszek + pojedyncze paszkoty. M&M Staneccy

02.02.2020 Zb.Jeziorsko Okolice Włynia (91 łab. niemych, 5 czapli białych), Glinna i Brzegu: na zakręcie drogi wylatujące z rana tysiące gęsi, w tym 2 bernikle białolice, 3 dalekie ohary, im. bielik. Na polach na E od brzegi im. mysz.włochaty, Pęczniew ad bielika i czapla biała. Wszędzie na polach stadka gęsi ale porywisty wiatr utrudniał dokładną obserwację. Sylwek L.

02.02.2020, Langnau am Albis Dwa pluszcze. Artur Pędziwilk (Piszcie ogłoszenia które nie są obserwacjami na tablicy Ogłoszenia a nie tutaj).

30.01.2020r. Łódź, Park Zdrowie Stado około 30 jemiołuszek. Michał Stanecki

27.01 Warta na łąkach po zachodniej stronie nowego mostu kilkadziesiąt łabędzi z czego 6 krzykliwych. Ładnie się pasły i pokazywały co tam mają na nogach. W krótkim czasie udało mi się odczytać dwie kolorowe obrączki, a część miała tylko metalowe, które ktoś z lepszym sprzętem i większym zapałem być może również by odczytał, bo ptaki były naprawdę blisko. M. Dobrski

Wichrówek 27.01 w miejscu jesiennych obserwacji kobczyków tym razem im.drzemlika oraz parę innych gatunków drapieżnych, gęsi, itp. Sylwek L.

26.01.2020 Cofka zb. Sulejowskiego Zimujące żurawie, bewiki i krzykliwce nadal obecne powyżej Barkowic. Gęsi nawet przybyło - ponad setka gęgaw, po kilkanaście białoczółek i tundrowych. Z cieszących oko kaczek 4 rożeńce. Wszystko przeganiały dwa młode bieliki. M. Kaźmierczak, Z. Kołudzki, M. Wężyk.

23-24.01.2020 Warta w Załęczańskim PK Jak donoszą wykonawcy liczenia zimujących ptaków wodnych na tamtejszym odcinku rzeki, Bartek Lesner i Tomek Zadworny, wrażeń nie brakowało. Jak zwykle były łabędzie krzykliwe, choć tym razem jedynie 2 ptaki. Do tego sporo nurogęsi, gągoły i kilka czapli białych. Niestety pluszcza ty razem nie odnotowano, ale nie dziwota, bo trafia się raz na 15 liczeń. Autorem fotek jest Bartek Lesner.

25.01.2020 Słudwia&Bzura Sezon jesienny przeszedł płynnie w wiosenny i w styczniu można oglądać np. tysięczne stado gęsi i ponad setkę bewików. O żurawiach, szpakach i innych nie ma co nawet wspominać. pozdr ŁM

25.01.2020. Kałów Na cmentarzu uszatki na zimowisku. Szymon i Kuba Adamiak.

24.01.2020r. Skoszewy Uszatki na stanowisku. M&M Staneccy

20. i 23.01.2020 dolina Bzury, Ktery-Sobota Policzyliśmy ptaki wodne i drapieżniki. Bez zachwytu jeśli chodzi o te pierwsze. Krzyżówek bardzo mało i w ogóle nie widzieliśmy nurogęsi. Większość łabędzi niemych była na lądzie, na polu rzepaku między Orłowem a Młogoszynem. Bzura generalnie słabo ciurka, trochę więcej wody było dopiero gdzieś od ujścia Ochni. Obok ptaków notowaliśmy rozlewiska-kałuże w dolinie - były dwie, obie pod Wolą Kałkową, chętnym podamy ich lokalizacje. Z ciekawostek czajka i stadko 4 wąsatek, wszystko to pod Orłowem. Żurawie w parach lub rodzinnych stadkach, większych koncentracji nie było. Gęsi latały sobie po dolinie, chyba mają noclegowisko w Borowie, ale tego nie sprawdziliśmy, bo sił nam nie starczyło. Liczba drapieżników średnia. Trafiło się kilka błotniaków zbożowych (mniej niż w ubiegłym roku) i około 10 myszołowów włochatych (chyba nieco więcej). Zwyczajne w normie, natomiast wyjątkowo obrodziły srokosze, co z racji lekkiej i bezśnieżnej zimy nie dziwi. Tomek Janiszewski, Tadek Musiał, Tomek Błaszczyk

21.01.2020r., Jeziorsko, Proboszczowice Na łąkach za budynkiem Straży Pożarnej, w stadzie bardziej popularnych gęsi, po jednej bernikli : rdzawoszyjej i białolicej. P. Pasikowski

19.01.2020r. GOŚ Pliszka górska, srokosz, zimorodek i sporo pospolitych gatunków. M&M Staneccy

19.01. Ner od Feliksowa do Poddębic oraz Zb. w Górze. Lepszej pogody na ZimoweLiczeniePtakówWodnych nie potrzeba. A wśród ptaków szaleństwo. Aż 40 gatunków; gęsi, 42 żurawi, 15 myszołowów w tym włochaty, jastrząb, krogulec, 3 pustułki, 5 czapli białych, kilkanaście siwych, ok. 340 krzyżówek, gągoł, perkozek, 2 kormorany, setki kwiczołów, ponad 240 szpaków, godowe głosy 5 dzięciołów zielonych, 2 zimorodki oraz wiosenne nowalijki: czajka i świergotek łąkowy! Dziwi mała ilość bobrzych zgryzów, tylko jeden! Rafał Kowalczyk, Sylwek Lisek

19.01.2020 Zbiornik Jeziorsko

zimowa pliszka siwa

Ptaki próbowałem pooglądać z kilku miejsc od wschodniej strony miedzy Brzegiem, a Brodnią. Ciekawsze obserwacje tam poczynione, to dorosły sokół wędrowny, 2 dorosłe bieliki i cn. 4 niedojrzałe, stado makolągw liczące ok. 50-60 osobników i 9 pliszek siwych zachowujących się jakby już powróciły do nas. Poza tym oczywiście różne kaczki, mewy i ok. 800 gęsi bez rzadkich gatunków, które jak się doczytałem na ornitho.pl powinienem szukać na łąkach w okolicach Proboszczowic. Jak doniosły między innymi obserwatorki z turkowskiej grupy OTOP-u było tam 11-12 bernikli białolicych i cn. 2 bernikle rdzawoszyje. Na tamie już o szarówce udało się zobaczyć bielaczki i ogorzałki, a uhle, gdzieś się niestety ukryły przed moim wzrokiem.. Tadek Musiał18.01.2020 dolina Bzury od Witaszewic do Kter Następny etap liczenia drapieżników tym razem także i ptaków wodnych. Na kolejnych paru kilometrach właściwie bez zmian. Kilkanaście zwykłych myszołowów, na ogół w rozproszeniu, jedynie pod Lasem Kterskim w niewielkich skupieniach. Trafiły się też ze 2 włochate, 1 błotniak zbożowy i 3 bieliki. I znowu w krajobrazie dominowały kruki nieustannie penetrujące dolinę i jej krawędzie. Tak dawniej na pewno nie było. Były ponownie pary odzywających się całkiem wiosennie żurawi. Na Bzurze trochę krzyżówek, choć większe stado zdarzyło się dopiero pod Kterami, kilka czapli, w tym 2 białe, i zimorodek - jakżeby inaczej w Lesie Kterskim. Kolejny wyjazd już jutro, w poniedziałek, a inny około środy. Tomek Janiszewski, Tadek Musiał i Dawid Ryźlak

15.01.2020 dolina Bzury w okolicach Łęczycy Tradycyjne liczenie drapieżników w dolinie rozpoczęte. Na kilku skontrolowanych kilometrach myszołowów niewiele, choć na 7 stwierdzonych aż 2 były włochatymi. Za to pobliżu lasu w Kozubach duże, liczące blisko 70 osobników stado kruków. Poza tym niezbyt ciekawie. No może za wyjątkiem trąbiącej głośno pary i rodzinki z młodym żurawi. Gdyby ktoś chciał wziąć udział w kolejnych wyjazdach zapraszam. Najbliższy wyjazd w piątek lub sobotę. Lub znaczy że mogą się odbyć obydwa wyjazdy. Tomek Janiszewski


Mam baaardzo ważne pytanie i może ktoś z listowiczów pomoże mi znaleźć na nie odpowiedź. Mamy na terenie administracyjnym Łodzi już tylko 1 gniazdo bocianów białych przy ul. Chocianowickiej w strefie krawędziowej doliny Neru. Czy może ktoś wie i pamięta jak wyglądała sytuacja tego gniazda w 2018 i 2019 roku. Czy było one zajęte i czy może były w nim młode? Tomek Janiszewski

W roku 2019 widziałem w maju bociana białego w Chocianowicach siedzącego na gnieździe przy Chocianowickiej, a potem parę razy w ciągu lata łażącego nad Nerem czy buszującego po trzcinowisku chocianowickim. Ale nie wiem, czy był lęg. W roku 2018 gniazda nie widziałem, ale przez sezon bociany białe latały nad trzcinowiskami chocianowickim i rokickim, czy brodziły na łąkach nad Nerem. Co do lęgów, trzeba by chyba poindagować tubylców z Chocianowic, np. tych, na terenie których jest gniazdo. A mnie intryguje para bocianów czarnych, którą regularnie widuję w okresie maj - sierpień w trzcinowiskach chocianowickim i rokickim. Para ta nadlatuje zawsze gdzieś od północy, jakby z zadrzewień gdzieś w rejonie ul. Czahary. Czy aby nie mamy lęgowego bociana czarnego w Łodzi? Gniazda jednak nie wypatrzyłem. Tomasz Kłys

Wielkie dzięki za wieści o bocianach z Chocianowic. A co do czarnych. Pewnie na terenie Łodzi nie ma, ale głowy bym nie dał. Jest po prostu być może tak, że jest para która sobie penetruje ten teren, ma swój rewir, ale gniazda nie. Tak też może być. Ostatecznie sporo mamy nielęgowych bocianów białych, są z pewnością i czarne. Parę razy w życiu byłem już świadkiem nawet zachowań godowych czarnych bocianów w rejonach gdzie na pewno gniazda nie miały. Tak sobie myślę, że wartałoby po prostu przeszukać okoliczne lasy i zadrzewienia właśnie teraz bo szukanie będzie duże prostsze. Tomek Janiszewski

15.01.2020 zbiornik Cieszanowice Niewielki zbiornik okazał się tej zimy dość atrakcyjny dla ptaków, których naliczyłem ponad dwa tysiące. Oprócz 1860 krzyżówek były m. in.: kormoran - 210, czapla biała - 27, mewa białogłowa - 36. Marcin Wężyk

14,15.01. Zb. G. Bałdrz. Gągoł M, para nurogęsi, min.164 krzyżówki i 20 łabędzi na ściernisku rzepaku. Sylwek L.

14.01.2020 zbiornik Sulejowski My także odbyliśmy podróż wokół zbiornika i naliczyliśmy ponad 7200 zimujących ptaków wodnych. Najwięcej było oczywiście krzyżówek - blisko 5400, znacznie mniej, bo po kilkaset gągołów i nurogęsi, a na dalszych pozycjach cyraneczki, świstuny, czernice, ogorzałki, bielaczki, mewy białogłowe, siwe i śmieszki, nury czarnoszyje, wodniki... po jednym rożeńcu, perkozie dwuczubym i rdzawoszyim. Jak na ten zbiornik ciekawe były obserwacje żurawi - 103, gęgaw - 84, bewików - 11, łabędzi krzykliwych - 29 i tylko jednej czapli białej. Szymek Kielan, Marcin Wężyk

13.01.2020 zbiornik Jeziorsko Jak co roku odbyliśmy podróż wokół zbiornika, aby policzyć zimujące tu ptaki wodne. Najpierw z rana, na wylocie, Bartek samodzielnie policzył kilkanaście tysięcy śpiących na zbiorniku gęsi, z ogromną przewagą tundrowo/zbożowych. Potem przyszła kolej na resztę. Z ciekawostek wyjątkowo licznie odnotowały się inne niż krzyżówka kaczki z grupy pływających. Wypatrzyliśmy ponad 50 krakw, blisko 30 rożeńców i kilkanaście świstunów. Choć mogło być ich nieco więcej, bo było do nich dość daleko. Przy tamie były 3 uhle, ale widzianych wcześniej przez Sylwka ogorzałek w stadzie blisko tysiąca głowienek i czernic nie widzieliśmy. Ptaki w 95% spały, a nas czas gonił. Zresztą na tamie nie było za sprawą wiatru zbyt miło. Z dominantów na zbiorniku należy wymienić też nurogęsi, których na pewno mały tysiączek się uzbiera. Gągoły raczej pojedynczo lub w bardzo niewielkich grupkach po kilka osobników, ale i tak razem pewnie ze 2-3 setki będzie. No i na granicy tafli zbiornika i lądu w okolicach Jeziorska stado 46 kulików wielkich. Jednak największą niespodzianką był fakt, że inaczej niż podczas dotychczasowych zim naprawdę dużo ptaków było w południowej, dość suchej, części zbiornika. Na wysokości Zagórek obok innych wodnych ptaków było ponad 1000 cyraneczek, 21 oharów (z 3 koło Jeziorska to razem 24), kilka świstunów itd. Tutaj przed wieczorem zbierały się też na noc duże mewy (koło 700), gęsi i żurawie. W rejonie Wielkiej Zatoki natomiast w końcu znaleźliśmy łabędzie krzykliwe (8). Wielka niespodzianka przy przepompowni w Proboszowicach. Znowu inaczej niż zwykle zimą, było tu choćby mnóstwo czapli siwych i białych (razem blisko 150). Mimo dużej liczby gęsi jak zwykle słabo wypadło przeglądanie ich stad. Ne było czasu na szukanie ich na polach, rano na wylocie widać niewiele, a kiedy zlatywały wieczorem było niewiele lepiej. Jak donosi clanga.com w niedzielę była bernikla rdzawoszyja, my jej oczywiście nie widzieliśmy, a nie sądzę aby akurat znudziło się jej Jeziorsko. Z rzadszych gęsi wypatrzyliśmy jedynie białolicą zlatującą na noc w dużym stadzie innych gęsi. Tomek Janiszewski i Bartek Lesner (no i Jaskier oczywiście)

12.01.2020, Łódź-Karolew: w krzakach bloku przy Wileńskiej 44a buszował - aż nie wierzyłem własnym oczom - samiec kapturki. Zima, nie-zima, ale mimo wszystko powinien być gdzieś na południu. Po drugiej stronie Wileńskiej, także między blokami, na przyśmietnikowym drzewie - dzięcioł średni (prawdopodobnie zaleciał z niedalekiego rezerwatu, gdzie jest lęgowy). Tomasz Kłys

12.01.2020 Łódź, Arturówek Zimorodek, czapla siwa, dzięcioł czarny, duży i średni, 3 czernice, 10 odczytanych obroży na łyskach, mysikróliki, czyże, wiosenne kowaliki i pełzacze, zakochane krzyżówki. I Bóbr co sobie nieźle poczyna. Wiosna w lesie. RySa i Anna Świderska

12.01.2020 Łódź, Park Poniatowskiego Jak zwykle dyżurny czarnowron. Były też 2 ptaki wykazujące cechy mieszańców czarnowrona i wrony siwej oraz dzięcioł średni i zielony. Tomek Janiszewski

12.01.2020 Łódź Tylko 4 jemiołuszki przy ul. Puszkina / Chmielowskiego. Tomek Stoszek

11.01. Tama Jeziorska 2 M i 1 F ogorzałki, 3 F uhli, 3 F bielaczka, bielik ad, im. Wody więcej, wszystko blisko na zbiorniku, rzeka pusta. 13.30-14.10. Sylwek Lisek

09.01.2020 Łódź Na Górniaku obok pałacu ślubów również około 30 jemiołuszek, do tego 4 gile,pełzacz, 2 dzięcioły duże i jeden zielony. Ponieważ to mój pierwszy wpis przy okazji przedstawię się wszystkim: Tomasz Lewandowski.


09.01.2020 Łódź Na Widzewie, przy ul.Niciarnianej stadko 26 jemiołuszek, a w parku Matejki śpiewająca, mimo jesienno-zimowego smutku, modraszka. Ola i Tomek Janiszewscy

05.01.2020 Łódź park im. Kilińskiego Trochę z opóźnieniem, ale chyba dzięcioł średni wart jest odnotowania. Tomek Stoszek

05.01.2020 Jeziorsko Wody w zbiorniku przybywa, ale ptaków raczej ubywa, zwłaszcza kaczek. Dość dużo gęsi jak na tę porę roku - kilka tysięcy gęgaw, tundrowych i białoczelnych od miejscowości Jeziorsko do łąk pod Proboszczowicami. W tym wypatrzone i odczytane dwie obroże na gęgawach. Między Tądowem i Jeziorskiem jeszcze naliczyliśmy 61 kulików wielkich i ok. 250 siewek złotych, a z nimi ok. 40 szpaków. Z drapoli tylko 1 młodociany bielik, myszołowy zwyczajne i warte odnotowania ok. 80 czapli białych. Niestety nie udało się wypatrzeć oharów, a staraliśmy się bardzo :-) Krystyna i Tadek Musiał

05.01.2020 r. Ner pod Dąbiem Korzystając z ładnej pogody wybraliśmy sie w dolinę Neru. Wody poza kanałami i korytem nie ma, pola i łąki gdzie niegdyś były rozlewiska totalnie suche. Ptaków podobnie jak wody bardzo mało. Poza nielicznymi stadami gęsi z ciekawszych trafił nam się sokół wędrowny, myszak włochaty, pliszka siwa, której najwyraźniej nie chciało się odlecieć oraz bardzo duże stado szczygłów (kilkaset sztuk). Tomek Ziółkowski i Sławek Jankowski

01.01.2020 Noworoczny spacer nad Nerem

RS7 4023 DFbn1.jpg

Spacer bardzo udany głównie za sprawą wielu uczestników, całkiem ładnej pogody i oczywiście 5 arktycznych, psich nosków. Widziano dobrze ponad 20 gatunków w tym srokosza, zimorodka (nie wszyscy), kokoszkę i perkozka. Myślę, że ciągle o tej porze, i w tym miejscu, zaskakują żurawie - tym razem czwóreczka. Ze szczególnie interesujących wróblaków była chyba pliszka górska, ale w ogólnej radości noworocznej trochę nam jej pewna obserwacja umknęła. W imieniu uczestników zlotu -Tomek Janiszewski