Obserwacje-2008

Z Ptaki Polski Środkowej - Sekcja Ornitologiczna SKNB UŁ
Wersja z dnia 16:25, 2 lut 2010 autorstwa Monter (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do:nawigacja, szukaj

31.03.2008 staw w Parku nad Jasieniem W stadzie kaczek niepłochliwy samiec świstuna. Tomek Janiszewski

31.03.2008 Stawy Stefańskiego: para cyraneczek. Łódź-Rokicie: nad ul. Odrzańską ok. godz. 14.20 szybujący orlik krzykliwy (ad.). Poleciał potem w kierunku pn.-zach. Jest to gatunek nr 155, który stwierdziłem w granicach Łodzi. T. Kłys


31.03.2008 nieużytki k.Wieruszowa" Pierwsza para kląskawek powróciłą na swoje stanowisko.

Sławek Pawlak






30.03.2008 DOLINA BZURY / BORÓW

bernikla rdzawoszyja
bernikla rdzawoszyja

Zapomniana ostatnio przez wszyskich (nieco :) Dolina Bzury dostarczyła nam trochę tematów do napisania słów kilku :) Zrobiliśmy sobie z Darkiem przechadzkę z Młogoszyna do Borowa i z powrotem. Trochę się zmachaliśmy - ale już na początku wycieczki dostaliśmy dużą dawkę pozytywnej energii, która starczyła nam na resztę dnia.

Otórz: po minięciu Lasu Młogoszyńskiego naszym oczom ukazało się spore stado gęsi przepłoszone od strony Doliny Ochni, które akurat siadało na łąkach w okolicy jej ujścia. Gęsi było ok 3000. Zaczęliśmy więc podchodzenie stada i całkiem nieźle nam to wyszło, bo gąski dopuściły nas dość blisko tak, że na spokojnie przeptrzyliśmy całe stado. Oczywiście były to głównie gęsi białoczelne. Wypatrzyliśmy jedną z zieloną obrożą, jednak nie udało się jej odczytać :( W stadzie znależliśmy również dwie gęsi zbożowe i jednego rodzynka, czyli: dorosłą berniklę rdzawoszyją :), w którą to wycelowaliśmy lunety co by nasycić wzrok na maxa i na długo zapamiętać tę chwilę :)

W Borowie na największym stawie sporo już kaczych różności: płaskonosy, cyranki, cyraneczki, rożeńce, krakwy, głowienki, czernice, świstuny... Poza tym: na wodzie 2000 gęsi białoczelnych, gęgawy, kormorany, bielik imm, no i pierwszy w tym roku kopciuszek :) Na małym stawie po prawo odsłonięte dno i trochę siewkowców: rycyk, krwawodzioby, łęczak, 4 piskliwce, sieweczka rzeczna; poza tym: 4 czaple białe.

W drodze powrotnej: w Dolinie trafił nam się jeszcze dorosły bielik. więcej zdjęć

Obserwowali: Krzysiek Myśliwiec & Darek Ziembicki


30.03.2008 Psary i Sypin

bocian czarny w Psarach
rzepołuch w Psarach

Późnym popołudniem odwiedziliśmy stawy w Psarach, a tam z rzadkości regionanych:

  • bocian czarny - 2os.
  • rybołów - 1os. upolował rybę;
  • bielik - 2juv.
  • błotniak stawowy - 1m.
  • bewik - 6ad.
  • łab. krzykliwy - 4ad.
  • czapla biała - cn 2os.
  • rzepołuch - obserwacja tylko 1os. myszkującego na grobli, który trochę nas zaskoczył i sprawił trochę kłopotu z oznaczeniem w terenie (foto).

Z mniejszych rzadkości: dymówka, sieweczki rzeczne, płaskonosy, bielaczek, gągoły, nurogęsi, świstuny, krakwy i inne.

A w Sypinie widzieliśmy też dymówki, dwa samce błotniaka stawowego, żuraw 5os. na pobliskich łąkach, para pustułek, rycyki, nurogęsi, odzywający sie bąk.

A dudka widzieliśmy też już w piątek 28.03.2008r. we wsi Ostrów pod Ozorkowem.

Pozdrawiamy: Krystyna i Tadek Musiał


30.03.2008 Jeziorsko

Kląskawka
L. f. fuscus
Śmieszka z włoską obrączką

Na Jeziorsku z ciekawszych: Śmieszka z włoskim plastikiem IBSB - tama. Dorosły fuscus - Siedlątków. Śpiewający samiec kląskawki - Siedlątków. Samica jera - Pęczniew. Orlicy i innych rarytów brak. Przy tamie pierwsze dymówki. Ogólnie dość kiepsko.

Marcin Faber.





Na którym stawie były te bąki?? Ja dziś chodziłem specjalnie za nimi ale bez rezultatu. Czy to na pierwszym stawie po lewej (jadac od drogi Łódź-Poddębice?) Do dzisiejszych obserwacji dodam remiza i 3-4 krakwy. Marcin Stefańczyk

Po wejściu na teren gospodarstwa rybnego przedostatni staw przed lasem (od pn.), połowa tafli z powaloną trzciną. Jeden z bąków dał szybko gdzieś nura, ale drugiego wylegującego się na powalonej trzcinie obserwowaliśmy dość długo. T. Kłys Trzeba iść od szosy wzdłuż rzeki zasilającej stawy.Przedostani staw po prawej stronie rzeki. S.Jankowski

30.03.2008 Dolina Neru:

1 samica błotniaka zbożowego (Chorzepin), 3 rycyki, 3 krwawodzioby, sporo kszyków, kilka par świstunów, para cyranek, para płaskonosów, 2 pary rożeńców (Zbylszyce - Leszno), 1 samiec błotniaka stawowego w Kupininie, w całej dolinie liczne, ale rozproszone gęsi białoczelne i gęgawy; Sarnów: 1 para hełmiatek (na stawie przy szosie), kilka perkozów rdzawoszyich, 1 bocian czarny, kilka par świstunów, 1 para cyranek, 1 samiec cyraneczki, 3 pary błotniaków stawowych, 1 czapla biała, sporo głowienek i czernic, 2 stojące słupka bąki wzrokowo pośrod powalonej trzciny - rewelacyjna obserwacja! T. Kłys, K. Sampolski, S. Jankowski.

29.03.2008 Dolina Bzury i okolice Na stawach w Borowie stado około 8000 gęsi białoczelnych, wśród nich zaledwie malutka domieszka zbożowych. Ptaki przemieszczały sie między stawami a ujsciem Ochni. Na stawach ponadto ok. 1200 świstunów z domieszką innych kaczek. W dolinie w rejonie Woli Kałkowej na starorzeczach i rozlewiskach ptaszków niewiele w tym m.in. 2 śpiewające bąki, kilka par gęgaw, 8 cyranek, no i wstyd przyznać moje pierwsze w tym roku błotniaki stawowe. A na polu rzepaku koło Walewic - niespodzianka. Mieszane stado około 90 trzech gatunków łabędzi. Niepodzianka bo tu pod Łodzią to dość rzadki jeszcze widok. Chyba, że się mylę, prosze pisać o takich wypadkach to Radek W. się ucieszy. W Psarach znowu wszystkie nasze łabędzie w tym bewik z obrączką AZO, bociek czarny, rodzina krzykliwych ktora nieustannie przepędzała swojego pobratymca i tyle bo zrobilo się ciemno. A i jeszcze jedno, z rana nad Lasem Domaradzyńskim polatujący sobie dorosły bielik. Może go ktoś jeszcze tam w tym roku widywał? Tomek Janiszewski


29.03.2008 Wieruszów

Dziś widziałem pierwszą przelatyjącą dymówkę

Z pozdrowieniami. Sławek Pawlak

29.03.2008 Sarnów

hełmiatka - para ;; krakwa - para ;; podgorzałka - samiec ;; gągoł - samica ;; perokoz rdzawoszyi - 13 ;; perkozek - 4 ;; łabędź niemy - dwie pary przy gniazdach ;; błotniak stawowy - para ;; bielik - 2 ;; plus dwuczube, czernice, głowienki, łyski.

http://img220.imageshack.us/img220/1856/hemiatkiud0.jpg

http://img405.imageshack.us/img405/5836/hemiatkapa7.jpg

http://img405.imageshack.us/img405/3354/perkozrdzawoszyiix5.jpg

http://img220.imageshack.us/img220/766/pogorzakaax7.jpg

No i przeziębienie . Pozdrawiam. Przemek Pasikowski

29.03.2008 dolina Neru

kuliki
płaskonosy i rożen
białoczółki
cz. białe

Na wysokości Kupinina, zaraz przy torach, stado ca 400 białoczółek (z domieszka gęgaw i zbożówek), a na rozlewiskach głowienki i kormorany. Rozlewisko w Karszewie -Kolonii: mnóstwo kaczek- płaskonosy, rożeniec cn 2, cyraneczki, kilka świstunów, głowienki, krwawodziób cn 3, kszyk cn 1 i 2 buczące bąki. Najciekawiej było wzdłuż drogi z Leszna na Świnicę: kulik wielki 2, batalion 2, pliszka siwa 2, żuraw 1, czapla biała 2, ł.niemy 14, cz. siwa 2, cyraneczka cn 10, pustułka 1, bocian biały 2, krwawodziób cn 2, kszyk cn 5 i jeszcze kilka buczacych w oddali. Oprócz tego wszędzie było widać ogromne stada gąsek (głównie białoczólki) i sporo wszędobylskich czajek i śmieszek.

pozdrawiam, Mateusz Zduniak





28/29.03.2008 Las Łagiewnicki


Nad lasem stadko jerów a na dole budują gniazda dzięciołek, kowaliki, pełzole, czarnogłówki i spóźnialskie rańki ( wiekszość z odnalezionych par już wysiaduje ). M.Zieliński




29.03 okolice Rzgowa

Z ciekawszych ptaków m.in.: pierwszy dudek k.Modlicy, wczesny przylot; na stawach w Żerominie im bielik (3-4 rok??) oraz żuraw.

Ł.Krajewski

28.03.2008 Stawy Psary Na stawach m.in. ł.krzykliwy -7, ł.mały- 44, slachar- 1 samiec, bielik- 2 os, wąsatki - liczne głosy batalion- 6 bąk- 1 samiec. obserwowali: Sławek oraz Radek W

26.03.08 Ogród Botaniczny - słonka, 1 osobnik w arboretum. Wielkie stado grubodziobów tamże (ponad setka osobników). T. Kłys

26.03.2008 Jeziorsko

Jeziorsko: czeczotka tundrowa
Jeziorsko: czeczotka tundrowa

Na tamie orlica siedzi nadal, choć widziana tak krótko, że nawet nie zdołałem jej sfotografować. Poleciała w stronę Skęczniewa, poszukiwania jej na marne się zdały, natomiast dzięki nim natrafiłem na stadko czeczotek, wśród których trafiła się jedna tundrowa.

Pozdrawiam - Marcin Faber.




26.03.2008 Stawy w Sarnowie

Sarnów: hełmiatki
Sarnów: stawowy
Sarnów: bociek
Sarnów: rdzawoszyi

Na stawach przy drodze nadal siedzi para hełmiatek, 5 perkozów rdzawoszyich, 1 samczyk podgorzałki (w tym miejscu pozdrawiam Marcina Fabera wraz z lunetą :). Ponadto na reszcie stawów perkoz dwuczuby ca 15, śmieszka cn 35, ł.niemy 10, błotniak stawowy 1m 1f, pliszka siwa cn 10, cyranka cn 14, kormoran 3 + 38 w przelocie na W, myszołów 2, bocian biały 1, czapla siwa 16, buczący bąk, gęgawa ca 10 na wodzie, gągoł 3f 1m, mnóstwo czernic i głowienek ok 250 oraz ok 200 łysek. Najfajniejsza była pogoda, zamieć śnieżna > słońce i za 5 min powtórka ... ;)

pozdrawiam Mateusz Zduniak

A dziś jeszcze stadko wąsatek w Sarnowie( widziałem je przez chwile,ale nie ma pojęcia ile ich było, intensywnie się odzywały) i głos krwawodzioba. Marcin Stefańczyk



Również pozdrawiam. Podsylam fotke wspomnianej przez Ciebie podgorzałki - Marcin Faber

Sarnów: podgorzalka







25.03.2008 Jeziorsko

Dzisiaj ok. 10.20 przy tamie orlica. Zdjęcia z zestawu NIkon Ed 82 + Coolpix. Niestety, Słońce praktycznie prosto w oczy, ciązko było ustawić ostrość, dodatkowo ptak pływał dość daleko ( w sumie jak na panujące warunki to i tak nieźle wyszło :) . Ogólnie mewa cały czas oddalała się od tamy. Wracajac do domu, około 14.00 podjechałem raz jeszcze , ale śniezyca, która sie gwałtownie zerwała, zniechęciła mnie do dłuższego wpatrywania się w wodę ( no i czas niestety gonił :(( Nie umiem tu wstawiać zdjęc tak jak szanowni przedmówcy, więc podam linki do imageshacka..

http://img376.imageshack.us/img376/6715/orlicavn8.jpg

http://img115.imageshack.us/img115/114/orlica1bk9.jpg

http://img403.imageshack.us/img403/1236/orlica2ss8.jpg

Pozdrawiam.

Przemek Pasikowski


25.03.2008 Stawy w Sarnowie

Krótka wizyta, obserwacje prowadzone z auta :-) Z ciekawszych: para hełmiatek (ptaki dały się obserwować z odległości 15 metrów, pływały tuż przy drodze); 10 gęgaw na wodzie (ptaki mało płochliwe, moja pierwsza obserwacja gęsi na wodzie na tych stawach); 5 cyraneczek, 3 świstuny, 2 perkozy rdzawoszyje, toki 4 żurawi przy stawach, ponadto standard: perkozy dwuczube, głowienki, czernice, łyski, krzyżówki, jakieś mewy.

Marcin Stefańczyk


24.03.2008 dolina Neru

Bernikle: kanadyjska i białolica-dobrze ukryta ;) fot.ŁK

Poszukiwanie bernikli rdzawoszyjej nie przynisoło pozytywnych rezultatów. W sumie widzieliśmy ok. 3 000 gęsi głównie na polach obok drogi wzdłuż doliny na odcinku Wiesiołów-Krzewo. Z ciekawszych dwie bernikle: kanadyjska i białolica. Poza tym dwa pierwsze błotniaki stawowe.

Anka & Łukasz

22.03.2008 Jeziorsko

8000 gęsi koło mostu fot.ŁK
krótkodzioba fot.ŁK

Dziś na Jeziorsku główne atrakcje to

1. duże ilości wiosennych kaczek na wodzie na wysokości Glinna: dominowało kilkaset świstunów, rożeńce, płaskonosy, cyraneczki, pojedyncze cyranki oraz 9 oharów

2. stado ok. 8 tysięcy gęsi na łąkach wzdłuż drogi Włyń- most na Warcie a wśród nich 2 gęsi krótkodziobe (obserwowne również w locie), 4 bernikle białolice oraz 11 odczytanych obroży (nasz rekord wszechczasów:-)na białoczółkach, była na pewno jeszcze jedna, której nie udało się odczytać- także róg obfitości.

Poza tym na łąkach czajki, bataliony, rycyki, krwawodzioby, kszyk. Nastrój ogólnie wiosenny,słoneczko przyświecało ale jak zawsze na Jeziorsku troszkę wiało miejscami. Inne odwiedzone miejsca jak tama, Pęczniew, okolice Tomisławic i przepompowni w Mikołajewicach były w ptaki raczej ubogie.

Anka & Monter

dołączam dwa słabe zdjęcia

22.03.2008 dolina Neru

ber. rdzawoszyja fot.T.Musiał
siewki złote fot.T.Musiał
białoczelna H32 fot.T.Musiał
bataliony z dol. Neru fot.T.Musiał

Dzisiejsze ptaszenie ograniczyło się w zasadzie do przeglądania 4-5 tys. gęsi głównie białoczelnych z minimalną ilością zbożówek. Pogoda i spokój stada sprzyjały obserwacji. Miłą atmosferę tworzyły zawodzące kuliki wielkie, krwawodzioby i przyjemnie kwilące siewki złote w imponującej też ilości, bo ok. 3-4tys. Cieszyły też oko pierwsze rycyki, opychające się jedzonkiem po długiej podróży, para kszyków buczała nad głową, raz tylko dorosły bielik postraszył towarzystwo i nieśmiało zaśpiewał pierwszy pierwiosnek. Ale do rzeczy, ponad dwu godzinne przeglądanie gęsi dało efekt w postaci wypatrzenia BERNIKLI RDZAWOSZYJEJ, tylko jednej niestety i zaledwie jednej białoczółki z zieloną obrożą. A wszystko to w okolicach Kosewa, to tak gdyby ktoś jutro chciał także obejrzeć tę najmniejszą z gąsek, a może trafi się gęś mała:-)


Pozdrawiam: Tadek Musiał

21.03.2008 Ozorków

A u nas dzisiaj nad domem krążący bocian biały. Mamy nadzieję, że nic nam nie przyniesie :-)

Pozdrawiamy świątecznie:

Krystyna i Tadek Musiał


21.03.2007 Łąki nad Nerem w Poddębicach

Dodam jeszcze, że ptaki cały czas się zlatują. A doleciały już kolejne gatunki takie jak: gęgawa 20, cyraneczka ok. 10 i jakieś dwa nierozpoznane brodźce oraz kolejne czajki.

kacper k

20.03.2008 Łąki nad Nerem w Poddębicach

Wypiszę to co najciekawsze: "Zaczęły się" mewy. Mnóstwo śmieszek w tym jedna z różowawym wolem i brzuchem (czekamy na kolejne gatunki). cn. 10 krwawodziobów, kulik wielki, cn. 6 cyranek i ok. 40 czajek. W stadzie zięb kilkanaście jerów. Skowronki mimo śniegu i niskiej temperatury dalej śpiewają. Dużo pliszek siwych oraz szpaków i potrzeszczy. Aha i mały drapieżnik - srokosz.

Kacper Kowalczyk


15\16.03.2008 Las Łagiewnicki

Pojawiły się słonki. Ogony z ługu zakończyły budowę gniazda. M.Z

moglbys napisac gdzie dokladniej te słonki widziales? pozdr Mateusz Zduniak

Okolice wilgotnej łąki na płd. od Modrzewia, Arturówek - łęg k. ul.Kasztelańskiej, wsch. cz.lasu na wys. Rogów kilkaset m. za ul.Wycieczkową.Jako że nigdy (prawie..) nie spotkałem dwa razy w tym samym miejscu sądze że nie ma znaczenia to gdzie były, mogą byc wszędzie, zwłaszcza w pobliżu wilgotnych obszarów lasu. pozdr M.Zieliński


16.03.2008 Ogród Botaniczny

1 słonka

Pozdrawiam,

Tomasz Iciek


16.03.2008 stawy w Sypinie i Psarach

Plik:Rozmaitości Sypin.jpg
w Sypinie fot.T.Musiał
bielaczki w Sypinie fot.T.Musiał
łabędź niemy w Sypinie fot.T.Musiał
jeden z licznych potrzosów fot.T.Musiał

Już jest bardzo wiosennie i na stawach zaczyna być tłoczno i jest na co popatrzeć. Ale żeby nie zanudzać wymienię ciekawsze w/g mnie obserwacje.

W Sypinie:

bielaczek - 1m. i 3f.; kulik wielki - 1os.; rożeniec - para; bąk - 1głos; bewik - 2ad. jeden z obrączką i białym plastikiem nieodczytany - poleciały w kierunku Psar; bielik 1imm.; perkoz dwuczuby - 1 para; srokosz - 4os. pewnie dwie pary w powietrznej rywalizacji o rewir; nurogęś - 2f.; myszołów przy gnieździe; potrzosy, kormoran, świstuny, łab. nieme - 18os. ze starym znajomym 18EP.

W Psarach:

bielik - 2juv.; czapla biała - cn. 14os.; nurogęś 8f. 2m.; gągoł - 3m. 2f.; krakwa - 3 pary; bewiki 22ad. i 6imm. z odczytanym białym plastikiem AUI, bardzo prawdopodonie to ten sam który zwiał mi z Sypina; rożeniec 4-6m. i 3f.; gęgawa - 9os. białoczelne/zbożowe - ok. 300os. spłoszone przez jednego z bielików; pliszka siwa- 2os. (pierwsza moja tegoroczna obserwacja).

Pozdrawiam: Tadek Musiał


16.03.08 Użytek ekologiczny "Stawisko" leśnictwo Pyszków koło Złoczewa

samiec czernicy, liczne krzyżówki i łyski, dzięciołek samiec,bąk (1 głos)


  • Rozlewiska Bzury pod Łowiczem - 9.03.08

czajka – cn 100, g. zbożowa – cn 200 (kilka kluczy w przelocie na N i E), g. białoczelna – kilkanaście (w kluczach ze zbożówką), gęsi nieoznaczone – 120 (trzy klucze za lecące w zbyt dużej odległości), szpak – 80, kwiczoł – 21, krzyżówka – 13, sroka – 1, myszołów – 1, pustułka – 1ż + 1 m, batalion – 25. Oprócz tego, dzięcioł czarny, sroka, sikora modra, skowronki, wrony, kawki.

  • Dol. Słudwi okolice Złakowa Kościelnego (szybka półgodzinna wizyta) 9.03.08

czapla siwa – 2, łab. niemy 22, pustułka – 3, świstun – cn 250, nurogęś – cn 15, rożeniec 15, czajka 24, siewka złota – cn 200, g. zbożowa – cn. 50 , g. nieoznaczone – od 4 do 5 tys. oprócz tego sporo skowronków, myszołów, kilkanaście gęgaw.

  • Stawy w Mysłakowie 9.03.08

Bąk – 1głos, pliszka siwa – 1, łabędź niemy – 20 w tym z obrączką na nodze nr 30EP, śmieszka – 120, nurogęś 5, g. zbożowa – 80 (dwa klucze), oprócz tego świstun, czernica głowienka – po kilkadziesiąt.

  • Zduny 11. 03. 08 - 4 pustułki nad kościołem
  • Łowicz 12. 03. 08 - 3 pustułki nad kościołem pijarskim
  • Stawy w Mysłakowie 16. 03 08

cyranka – 3m + 2ż, łyska – cn 250, gągoł – 4m + 2ż, głowienka – cn 70, czernica – cn 80, świstun - cn 50, perkoz dwuczuby – 3, bąk – 2głos, nurogęś – 4, łabędź niemy – 12 (w tym 1 z obrączką z nr 37ET), myszołów – 2, trznadel – 3, oprócz tego – wrona siwa, sokora bogatka, potrzos – cn 5, zimorodek. Tomek Bartos

16.03.08 Ożarów

Na stawach sporo łysek, krzyżówek, dwa myszołowy, sójki i w ogóle mnóstwo pomniejszego drobiazgu leśnego i oczywiście łabędzie krzykliwe, które dziś nieźle pozowały.

Para.jpg
Samica.jpg

P.G.





16.03.2008 Zbiornik Cieszanowice

6 hełmiatek (3 samce, 3 samice) poza tym 19 czapli białych, rożeńce, świstuny, gągoły, nurogęsie, oczywiście łabędzie i krzyzówki. 1 młody bielik. Na wyspie krwawodziób i kilka sieweczek obrożnych. Na torfowisku przy cofce tradycyjnie para żurawi.

Marcin Kociniak & Marcin Wężyk


14.03.2008 Dolina Neru w Poddębicach

4 żurawie (dały się dość blisko podejść), kszyk (jeden napewno), czajki trzy pary lęgowe + 30 ptaków przelatujących(co dzień widzę nad łąkami stado 30 czajek), kilka kluczy zbożówek i gęgaw po 50 sztuk oraz jeden klucz 20 gęsi białoczelnych, 10 krzyżówek, 4 łyski, 2 kokoszki, mnóstwo skowronków, potrzosów, trznadli. Kilka pliszek siwych oraz klejnoty naszego Neru 2 zimorodki. Z drapoli krogulec 2, jastrząb 1, myszołów 10 + 1 bardzo jasny osobnik. Pozdro. Kacper Kowalczyk i Cypis Ochocki


15.03.2008 Dolina Neru pod Dąbiem

No i gęsi się skończyły... Dzisiaj objazd doliny miedzy Dąbiem a Lesznem dał efekt mizerny: kilka kluczy lecących mniej więcej na E, a siedzących zaledwie garstka.

Za to na podlanych łąkach pod Lesznem: pierwsze 3 rycyki, 3 krwawodzioby, ok. 20 brykających batalionów, odzywając się kulik, po paredziesiąt rożeńców i świstunów oraz ponad 1000 siewek złotych.

Anka & Monter


13.03.2008 Ożarów

Dwa bieliki. Czyżby coś nowego się działo?

P.G.

11.03.2008 Orzechów k. Trupianki, gm. Lutomiersk

Raniuszki w trakcie budowy gniazda w jałowcu - zaawansowanie 3/4.

Żaby trawne i moczarowe, pojedyncze ropuchy szare już czują wiosnę - wszędzie ich mnóstwo. Łany przylaszczek i pojedyncze kępy zawilcy. Las zaprasza do odwiedzin.

RySa

09.03.2008 Stawy Wilkoszewice i Mierzyn w dol. Luciąży

W Wilkoszewicach większość stawów napełniona ale ptaków niestety mało. 4 czaple siwe, 1 słabiutki bąk, 23 gęgawy(4 na stawach reszta po sąsiedzku na oziminie), 3 pary łabędzi, kilka krzyżówek i łysek, 3 myszaki, trochę czajek, śmieszka, głos wodnika i ... kulika. Wszędzie pełno wąsatek w grupkach po kilka osobników. W Mierzynie stawy bez wody, na grobli zdechły pies stawowego. Na łąkach para żurawi i srokosz. Oczywiście śpiewające skowronki, potrzosy i trznadle.

Maciek Wieczorek & Marcin Wężyk


09.03.08 dolina Grabii (Karczmy-Ldzań)

Rozlewiska ładne, jednak bez rewelacji...cała nadzieja w siewkach ;).

Pliszka siwa cn 2, myszołow 2, zuraw 2 (oby znowu parka lęgowa), bazant 4, świstun cn 6, czapla siwa 7, ł niemy 2+1+13+1, srokosz 1, kruk 1, stado żurawi 70 osobników przelot na zachod, 2 przelatujace czajki, mnóstwo krzyzówek poprzeplatanych z cyraneczkami no i standard typu kwiczoły, szpaki ...

pozdrawiam Mateusz Zduniak


09-03-08 Ożarów stawy i pola

W Ożarowie na stawach para łabędzi krzykliwych z oznakowana samicą „1R10” zapowiada się kolejny sezon z lęgiem. Dodatkowo trochę łysek i krzyżówek, głos baka. Na okolicznych polach dwa żurawie 6-7 czajek o skowronkach, potrzeszczach i trznadlach nie ma co wspominać. Sporo myszołowów ok. 8 – 10 szt. Jeden krogulec, kilka dni wcześniej dorosły bielik.

Paweł Gwałt


09.03.2008 Dolina Neru

białolice fot.T.Musiał
białolice fot.T.Musiał
siewki złote i czajki fot.T.Musiał
czaple białe w dol. Neru fot.T.Musiał

Dzisiaj gęsi skumulowały się na zalanych łąkach pod Lesznem. W stadzie kilku tysięcy udało się wypatrzyć 6 bernikli białolicych, rdzawoszyich niestety nie. Gęsi ostatecznie spłoszył dorosły bielik. Ponadto: pierwszy kulik wielki, rożeniec,stado siewek złotych, pewnie to samo co wczoraj, mnóstwo czajek i śmieszek.


Dolinę przeszukiwali: K. i T.Musiałowie, Tomasz Iciek, Anka Kleszcz.



Ja dodam jeszcze obserwację 12 czapli białych na torfiankach w Chorzepinie. Wydaje mi się, że jest to najwcześniejsza i najliczniejsza obserwacja tego gatunku na tym terenie, ale pewnie z roku na rok będzie przybywało tych ptaków.


Pozdrawiam: Tadek Musiał



08.03.2008 dolina Neru

Wizyta w trochę innych niż Iciu częściach doliny (choć w celach zupełnie takich samych) przyniosła obserwacje młodej gęsi krótkodziobej i dorosłej bernikli białolicej na polach pod Goszczędzą. Niestety info o berniklach skutecznie powstrzymało nas przed dokładniejszym przejrzeniem kilkutysięcznego stada, które tam przebywało. Łatwo zauważalna jest liczebnościowa zmiana składu gatunkowego przebywających w dolinie gąsek. O ile jeszcze całkiem niedawno dominantem była zbożówka, teraz zdecydowanie przeważają białoczółki, które tym razem przyniosły nam odczyty dwóch obroży. Dodatkowo pod Lesznem stadko 450 siewek złotych.

pozdrowienia

Anka Kleszcz, Piotrek Minias, Łukasz Krajewski, Ewa Kos


PS. A dzisiejsza (09.03) wizyta na Jeziorsku zaowocowała oglądaniem gęsich i kormoranich (!) jajeczek. Plus 10 czapli białych w okolicach kolonii. Oj wcześnie nas wiosna odwiedziła w tym roku. Blondyna & Minias


08.03.2008 Dolina Neru

Popołudniowa wizyta w celu obserwowania gęsi. Wszędzie ich mnóstwo. Jednak najciekawiej było pod Polusinem (okolice Chorzepina nidaleko Dąbia). W stadzie ok. 500 gęsi siedziały 2 bernikle rdzawoszyje i 1 bernikla białolica. Wszystkie te bernikle to ptaki dorosłe.

Pozdrawiamy, Ewa Kalińska-Iciek, Tomasz Iciek


7.03.2008 Stawy w Sypinie

bewiki z Sypina
jeden z rożeńców

krótka wizyta na stawach w Sypinie całkiem udana: śmieszka 6, czajka 1(przelot), czapla siwa 1, gęgawa 2(na polu), bewik 18, świstun ca 20, łyska ca 40, rożeniec cn 6, ł. niemy 16 i głos bąka, całkiem blisko mnie ale nie udało mi sie wypatrzyć skubańca... :)

pozdrawiam, Mateusz Zduniak


6.03.2008 Las Łagiewnicki

Wczoraj pojawił się pierwszy tej wiosny śpiewak, dzis dołączyły kolejne; coraz więcej też rozśpiewanych zięb. We wschodniej części lasu, para raniuszków wije gniazdo na niewysokiej brzozie. Słowem, wiosna w pół-pełni. M.Z.


1. 03. 08 Dolina Słudwi - rozlewiska pod Złakowem Kościelnym -

  • gęgawa - cn 33
  • g. białoczelna - 70
  • świstun - cn 300
  • rożeniec - cn 40
  • krzyżówka - cn 200
  • kruk - 12
  • żuraw - 2
  • krwawodziób - 3
  • siewka złota - 58 + 150
  • czajka - cn 150
  • czapla siwa - 5
  • skowronek - 8
  • szpak - 4

02. 03 08 stawy Mysłaków pod Łowiczem (część rybacka)

  • sieweczka obrożna - 1
  • kszyk - 1
  • g. zbożowa - 3
  • łabędź niemy - 21
  • skowronek 2
  • czajka - 2
  • oraz łyski, krzyżówki, czernice, kilka świstunów i rożeńców


01.03.2008r. stawy w Sypinie

stawy w Sypinie fot.T.Musiał
Plik:Rożeniec4.jpg
stawy w Sypinie fot.T.Musiał

Dziś z rana bardzo krótka wizyta na tych zawsze ciekawych stawach, a tam:

  • rożeniec - cn. 18os.
  • świstun - 12 os.
  • nurogęś - para,
  • łyska - ponad 20os. (moje pierwsze w tym roku) ;
  • krzyżówka - ok. 180os.
  • łabędź czarnodzioby - 4os.
  • łabędź niemy - dyżurna para na II stawie i 3ad. na I stawie.

Pozdrawiam: Tadek Musiał

29.02.2008 Łagiewniki Nowe

Na dachu jednego z domów-wróbel z materiałem na gniazdo. M.Z.


27-28. 02.08 Dolina Neru i Bzury

Szybciutka wizyta na polach koło Kotowic - to w dolinie Neru - i szczęście w postaci 2-3 gęsi krótkodziobych. Kolejny ptaszek tego gatunku - a może nawet dwa - koło Kter w dolinie Bzury. W tej samej okolicy w stadach liczących setki lub tysiące gęsi, ponadto bernikla białolica i gęś zbożowa z odczytaną obrożą "Z58". Z dziwactw biaława gęś zbożowa. W dolinie Bzury na odcinku Ktery - Orłow kilka stad siewek złotych, w tym największe liczące ponad 300 ptaków. Pary dorosłych bielików w okolicach swoich gniazd. Tylko los pary z okolic Walewic nieznany (to samica z tej pary została zastrzelona w ub. roku). Gorąco polecamy fragment Młogoszyn - Ktery. Gęsi, czajek i siewek jest naprawde dużo. W Psarach stadko łabędzi małych. Inne pierwsze dla nas tej wiosny: dżdżownik (od dziś tylko tak będę sobie go nazywać)obrożny, na klepisku koło autostrady przy zjeździe na Wartkowice, i lerka koło Siemienic. T.Janiszewski, R.Włodarczyk, P.Minias, Ł.Krajewski, B.Lesner, M.Podlaszczuk, M.Zieliński

24. 02.08 Dolina Słudwi – Złaków Kościelny

Tym razem było dużo cieplej i o wiele ciekawiej! czajka – cn 400, gęsi – cn 5 tys., zdecydowana większość zbożówki, rożeniec – cn 15 świstun – cn 30 skowronek – cn 7, łabędź niemy – 6, łabędź krzykliwy – kilkanaście źuraw – 19, szpak cn 200, myszołów włochaty – 1 myszołów zw. – 2, pustułka - 5 wrona siwa – 10, kruk – cn 20. Sarna – 8 przebiegających przez drogę.

Okręt – bardzo krótka wizyta nad stawem

gęgawa – cn 30 żuraw – 2 myszołów – 3 skowronek 3 nurogęś – cn 10 Oprócz tego sporo krzyżówek (po przeciwnej stronie zbiornika) i zero czapli.

Tomek Bartos


24 i 25.02.2008 Poddębice i stawy na Byczynie

Stadko 16 żurawi na łąkach, które na drugi dzień odleciały, ok. 50 czajek, kilka skowronków, 15 krzyżówek na Byczynie ponadto śpiewające trznadle, kosy, jastrząb, 10 myszaków i 10 czapli siwych. Klucze lecących zbożówek (ok. 50+20+35+60). Później nad miastem 4 klucze żurawi średnio po 20 sztuk. Kacper Kowalczyk, Cyprian Ochocki

25.02.08 Łódź-Lublinek, GOŚ - tor. kol.: kilka skowronków, 6 żurawi, klucz gęsi zbożowych (ok. 30), srokosz, zięba, myszołów, 7 kokoszek, 3 perkozki, ok. 100 czyży, 3 gile, 2 czarnogłówki. T. Kłys, K. Trepka


24.02.08 pradolina Łęczyca-Dąbie

Plik:Krótka2.jpg
krótkodzioba z dol. Neru fot.T.Musiał
Plik:Krótka4.jpg
krótkodzioba z dol. Neru fot.T.Musiał
Plik:Zbożowa U55.jpg
zbożowa U55 fot.T.Musiał
Plik:Zbożowa O11.jpg
zbożowa O11? fot.T.Musiał

Dziś odwiedziliśmy kilka miejsc w pradolinie obserwując tysiące gęsi łącznie ze stadem, w którym silna ekipa uzbrojona w 4 lunety (patrz niżej) wyczesała 7 gęsi krótkodziobych. My wypatrzyliśmy tam przez ponad godzinną obserwację, aż do łez, trzy osobniki wykazujące cechy młodych gęsi krótkodziobych (załączone fotki dwóch) i też dwie zbożówki z żółtymi obrożami U55 i O11? (foto). Stado było świetnie wystawione do obserwacji, tylko niestety prawie 40% gąsek drzemała leżąc z dziobem pod skrzydłem:-(. Poza gąskami dominującymi w dolinie, widzieliśmy: bielik - 1imm., srokosz - 1os., jastrząb - 1 os., krogulec - cn. 2os., myszołów - 8-10os. praktycznie w rewirach lęgowych, czajki - 800-1000os. w całej pradolinie, szpaki 400-600os. między Kosewem, a Lesznem, paszkoty - kilka os. skowronki kilkadziesiąt już nieśmiało śpiewające, a także śpieający kos i samiec pustułki w lasku pod Błoniem, świstuny, rożeńce, krzyżówki, śmieszki, stado czyży, a w Łęczycy przy wieży zamkowej para pustułek. Ogólnie fajnie i już bardzo wiosennie.

Pozdrawiamy: Krystyna i Tadek Musiał


24.02.2008 dolina Neru

Gęsiowy impas w końcu przełamany i to z wynikiem siedmiu g.krótkodziobych wyczesanych w niespełna tysięcznym stadku zbożówek i białoczółek na polach pod Goszczędzą (?). Generalnie cała dolina wypełniona tysiącami gęsi, więc jest pole do popisu. Pod Lesznem dwie bernikle białolice i jeszcze jedna w południowej części doliny pod Nagórkami. W tychże okolicach także biała gęś, której przynależności gatunkowej nie udało się ustalić. Dodatkowo dwie przeczytane obroże na zbożówkach. A przy tym iście wiosenna aura z dziesiątkami skowronków oraz stadkami czajek i żurawi. Gorąco polecamy.

Ekipa w składzie: Ania Kleszcz, Radek Włodarczyk, Tomek Iciek oraz Piotrek Minias



24.02.2008 Stawy w Psarach i Borowie

Borów

Psary: ł. niemy 8, czajka 6+9+50+23 w przelotach, gągoł 7 (5m,2f), nurogęś ca75, bielik 3, łyska 5, cz. siwa ca 65, ł. krzykliwy 2, skowronki, czernica 4, głowienka ca30, przelatujące gęsi...

Borów: gęsi(zbozowe, gegawy i bialoczelne) ca1000 + 6 pasących sie na łące + kacza drobnica ;). Pozdrawiam Mateusz Zduniak

Gesiowki1.jpg
fot.JF
Gesiowki2.jpg
fot.JF
Gesiowki3.jpg

24.02 Osadnik Kalinko, gm.Rzgów


  • Na osadnikach zauważyłem m.in. 7 GĘSIÓWEK EGIPSKICH. Przebywały tam od rano do co najmniej południa razem z 1 białoczółką i 1 zbożem. Ptaki przyjechał oglądać i focić Jan Fuss, który wkrótce zapewne wrzuci swoje zdjęcia. Ptaki dały się oglądać przy odbrobinie cierpliwości z ok.30 metrów. Załączam już teraz kilka poglądowych moich zdjęć (po prawej stronie). Wszystkie bez obrączek.

Łukasz Krajewski

Oraz po lewej stronie obiecane fotki Janka Fussa. Dużo lepsze :) (ja swoje robiłem zwykłym aparacikiem po przystawieniu do lornetki)



23.02.2008 Dolina środkowego Neru w Poddębicach

Dwa bociany białe krążyły nad łąkami!!!! kacper kowalczyk


23.02.2008 Stawy w Sarnowie

Sarnów
Sarnów

Wiatr wiał niemiłosiernie, ale udało mi sie wypatrzyć: myszołów 3, młody bielik 1, ł. niemy 7, nurogęś cn 8, czapla siwa ca 25, gągoł 3 (2m + 1f), łyska 8, głowienka ca 23, duze mewy ca 15, gęsi ca 20 przelot na W...i...gniazdo remiza :) pozdrawiam, Mateusz Zduniak


21.02.2008 Łódź, Radogoszcz Wschod

czeczotki z Radogoszcza
czeczotki z Radogoszcza

11 czeczotek pozdrawiam, Mateusz Zduniak





20.02.2008 Pola z luźnymi zadrzewiami k. miejscowości Osiek pow.wieruszowski

Po popołudniowym rozpogodzeniu: - dzięcioł zielony - 1 kilkakrotnie odzywający się gł. terytorialnym, - potrzeszcz - 3 śpiewające, - skowronek - pojedyncze przelatujace

Z pozdrowieniami Sławek Pawlak


20.02.2008 ul. Łagiewnicka Koło budowy kościoła przy Łagiewnickiej pojawiły sie grzywacze. M.Z.


17.02.2008 - Rozlewiska Przysowy i Słudwi ( Luszyn - Złaków Kościelny )

Plik:Złaków17022008029.jpg
Złaków K.,Słudwia, fot.R.Kubów
Plik:Złaków17022008025.jpg
Złaków K. fot.R.Kubów
Plik:Zbożowe2.jpg
gęsi pod Złakowem fot.T.Musiał
błotniak zbożowy fot.T.Musiał

Dzisiaj na rozlewiskach królował lód i chłód. Jedynie główny nurt nie zamarzł. Przenikliwy, zimny wiatr utrudniał obserwacje, ale my się nie daliśmy :) A oto co zaobserwowaliśmy ( wyniki łączne zcałej doliny ); gęś zbożowa 2000-2500, białoczelna cn 50, gęgawa - cn 150,żuraw - 14, łabędź n. - cn 15, krzyżówka - cn 30, świstun - cn 3, rożeniec - 1, błotniak zbożowy - 3f, 1m, 1 (nie do końca wybarwiony samiec), myszołów zw. - cn 15, myszołów zw. odm bardzo jasna - 1, m. włochaty - 2, pustułka - cn 5, krogulec - 1, bielik - 1ad, kruk - cn 10, sierpówka ( w kępie wierzb )- 15, kwiczoł - cn 10, szpak - cn 200, poza tym - sroki, czyże, kawki, wrony siwe.

Obserwowali : Tadek Musiał, Mirek Nowicki, Tomek Bartos, Michał Mydłowski, Łukasz Kałębasiak i ja Roman Kubów.



17.02.2008 - stawy w Psarach i Sypinie

bielik w Psarach fot.T.Musiał
bielik w Psarach fot.T.Musiał

Wracając do domu z wyprawy opisanej wyżej przez Romka, zajrzałem na stawy w Psarach, a tam:

Stawy zamarznięte, a na jednym oparzelisku: łabędź niemy - 4ad; głowienka -1m. w stadzie krzyżówek (prawdopodobnie przezimował); krzyżówka - ok. 280os. bielik - 1 subad. który nękał krzyżówki próbując coś upolować;

Stawy w Sypinie: całkowicie zamarznięte, a na lodzie koczowła tylko para łabędzi niemych.

Pozdrawiam: Tadek Musiał


Gdy Ty Tadku byłeś na stawach w Psarach i Sypinie ja z Michałem zajrzeliśmy na Rydwan i Okręt: Rydwan - staw zamarznięty - 0 ptaków

Okręt bielik - 1 im, kruk - 1, gęś zbożowa - cn 170 (w tym kilka białoczelnych), ptaki zrobiły kilka okrążeń nad zbiornikiem i odleciały w kierunku Rydwanu. Na lodzie były jednak wyraźne ślady wcześniejszej obecności gęsi, łabędź niemy - 2 ad śpiące na lodzie.

Pozdrawiam! Tomek Bartos


Dnia 14.02.2008 - Sieradz

Na dwóch drzewach iglastych (daglezja?), na terenie jednego z przedszkoli zimują uszatki w ilości 6 osobników. Pierwszy raz ich pobyt w tym miejscu stwierdziłem w dniu 16.01 br. Sadowią się dość wysoko, w pobliżu pnia drzewa. W dniu 13.01 w Sieradzu przy ujściu rz. Żegliny do Warty spostrzegłem 3 jastrzębie. W tej dzielnicy hoduje się dużo gołębi. Adam Ogiński


14.02.08 Łódź

Skrzyżowanie Limanowskiego i Włókniarzy - 2 pustułki przeganiane przez kawki. Pozdrawiam Mateusz Zduniak

13.02.08 Dolina środkowego Neru w Poddębicach

Dzisiejsza popołudniowa wyprawa nad Ner zaowocowała w obserwacje kokoszki, stadka czyży oraz gili, 14 bażantów, 10 wron oraz ok. 30 kwiczołów. Ponadto cztery gatunki "drapoli": pustułka 2, krogulec 3, jastrząb 1 i myszołów 4. Pozdrowionka Kacper Kowalczyk

11.02.08 Włocławek

Plik:P1140597.jpg
fot. M.Zieliński
Plik:P1140590zm.jpg
fot. M.Zieliński
Plik:P1140593.jpg
fot. M.Zieliński
Plik:P1140594.jpg
fot. M. Zieliński


Radkowi się nie chciało więc piszę ja; Wyżej wymienionego dnia rozpoczął się i zakończył sezon zimowego łapania łabędzi we Włocławku. Oprócz złapanych i zaobrączkowanych cygnusów ( których liczby nie pamiętam )udało się odczytać 8 kolorowych obrączek mewowych i nie wypatrzeć czegokolwiek co można by uznać za interesujące.

(za interesujące trzeba przyjąć fakt, że Radek był u fryzjera bo obrósł w piórka?)

A w wyprawie udział wzieli: R.Włodarczyk,P.Minias,Monter i M.Zieliński



12.02.08 Poddębice - moja działka

W locie około 50 zbożówek, 15 gili, mnóstwo bogatek, cn. 20 trznadli i ok. 15 czyży.

fot. Kacper Kowalczyk
fot. Kacper Kowalczyk

12.02.08 Krzywie

Nad polami koło stawów skowronek.

M.Zieliński

Też go dzisiaj widziałem :) Mateusz Zduniak


080210 gesi.jpg
080210 uszata.jpg

10.02.2008 DOLINA BZURY / STAWY w WALEWICACH

W Siemienicach i Kterach sporo gęsi (ok 1500 szt) głównie zbożowe :) przepikowane gdzieniegdzie białoczelnymi. Kolejne duże stado, mniej więcej, na wysokości ujścia Ochni pomiędzy lasem młogoszyńskim, a Orłowem ok. 400. Całkiem sporo myszołowów włochatych - bo około 6-7 os. w Dolinie, czajki 3. Miła obserwacja dorosłego bielika, który "wziął z zaskoczenia" jedną z gęsi pod Kterami, razem 5 bielików w dolinie i 3 w Walewicach. Na wspomnianych stawach również pierwsze wiosenne kaczki - ok 12 świstunów i rożeniec; i jeszcze: czapla biała, mewa białogłowa, 2 gęgawy, gągoły i nurogęsi. No i sowy uszate (4) w stałym miejscu. W Borowie wielkie NIC :D więcej zdjęć

Wszystko to zaobserwowała ekipa pół-na-pół Pabianicko (Grzegorz Kielnierowski / Stanisław Pluta) - Kutnowska (Krzysztof Myśliwiec / Dariusz Ziembicki); no i rozdarty na dwoje Tomasz Przybyliński :D


10.02.2008 Zbiornik Cieszanowice i stawy w Wilkoszewicach

30 łabędzi niemych, 300 krzyżówek, 12 nurogęsi i 9 gągołów - słabo jak na 200 hektarowy zbiornik. Na stawach 1 dorosły bielik, 2 pary gęgawy i 3-4 pary łabedzi, głosy wąsatki i poza tym pusto.


M.Kociniak, M.Wężyk, M.Wieczorek


10.02.2008 Śliwniki pod Ozorkowem

paszkot spod Ozorkowa


Z klimatów zimowych stadko mysikrólików, sikor i pełzacz leśny, dwa paszkoty - pierwsze obserwacje tego gatunku w okolicach Ozorkowa i koczujący jak co dnia myszołów. Z klimatów wiosennych: pustułki tokujące intensywnie nad laskiem: 1f., 2m. i jeden ptak o nieokreślonej płci, wydające z siebie ciekawe i bardzo różnorodne głosy, tokujące kruki i ożywione sójki, sroki i wrony oraz werblujący nieśmiało dzięcioł duży.


Tadeusz Musiał


gęgawy
bielik

10.02.2008 dolina Bzury na wysokosci Kter

gęgawy
dolina Bzury

srokosz 1, bielik 4(2ad), jastrzab 1, bazant cn 15, mysz włochaty 1, pustułka 1, czajka 1, mewa śmieszka 9, żuraw 1, mewa pospolita ad. 1, mewa srebrzysta juv. 1, jakis błotniak 1, kuropatwa 6, dzięcioł duży 1(nie wiem czego szukał w zaroślach wierzbowych...) oraz ogromne ilości gęsi i kilka łabędzi, ale te na pewno lepiej widziała ekipa z lunetami, którą dostrzegłem siedząc na ambonie (ok. godz.11), ciekaw jestem kto to :)

pozdrawiam, Mateusz Zduniak


10.02.08 Rzgów Pierwszy śpiewający szpak. Łukasz Krajewski


09.02.2008 dol.Neru

Gęsi całkiem sporo, co najmniej ze 3 tysiące, w sumie w trzech dużych stadach rozrzuconych od Dąbia do Nagórek. Warunki oglądania jak najbardziej korzystne, mimo to brak jakichkolwiek rewelacji gatunkowych, w zasadzie tylko jedna odczytana obroża na zbożówce. Poza tym pierwszy bewik na rozlewiskach, stadko czajek i myszołów włochaty.

Minias, Blondyna


09.02.2008 Krzywie

jasny myszak z Krzywia

na stawach 26 krzyżówek, 2 łabędzie (oba z blachami, jeden z ?J44), a na polach: makolągwa 14, dzwoniec 5, jasny myszak, ciemny myszak, czapla siwa, pustułka, ca 150 stado drobnicy (głównie trznadle), 25 kwiczołów i 1 szpak.

pozdrawiam Mateusz Zduniak


04.02.2008 zb.Jeziorsko Dziś mało wiosennie nad Jeziorskiem mimo przepięknej pogody. Rozlewiska koło mostu już opadają ale mimo to siedzą tam jeszcze fajne ptaszki w osobie 27 łabędzi krzykliwych (w tym jeden z obrążą krajową) oraz z 10 niemych z czego dwa z obrączkami (zimowa wizyta pierzaków z Borowa z roku 2007). Obok za wałem duże stado gęsi, ok.1,5 tys. ale niestety bez rewelacji. dzięki wałowi udało się je podejść blisko..wrażenia estetyczne mniamuśne. na cofce..bieliki (5), z wiosennych ohar i tyle. woda sięga do Tomisławic ale ptaki są raczej na brzegu wschodnim.na polach wokół zbiornika stad bęsi nie wykazaliśmy ... pozdrawiają. Marek Zieliński i Radek Włodarczyk


03.02.2008 dolina Neru

bielik z dol. Neru
rzepołuchy z Kupinina
paszkot z okolic Byszewa
klimaty z dol. Neru

Dziś także bardzo wiosennie nad Nerem pod Dąbiem. Gęsi kilka tysięcy: zbożówki 80%, białoczółki 19% i już też gęgawy 1%. Innych gęsi dziś nie wypatrzyliśmy, ale specjalnie nie nastawialiśmy sie na szukanie dogodnych (ze słońcem) miejsc do ich obserwacji. Zresztą zachowywały się dziś dość nerwowo. Ale to dopiero początki gęsiego wiosennego szaleństwa:-).

Z innych ciekawostek: bieliki - 2 ad. już myślące o gniazdowaniu, myszołów włochaty - 1os., krogulec, pustułka, kilkanaście myszołowów zwyczajnych w różnych odmianach barwnych i już w lotach tokowych, czajki - małe ospałe stadko 19os., rzepołuchy - stado 38os. jadnak za daleko na dobre zdjęcia, kwiczoły - ponad 200os. a wśród nich 4 paszkoty, jedna dorosła duża mewa w locie, 30-40 łabędzi niemych z jednym odmiany "polskiej" pod Kupininem, z kaczek widzieliśmy tylko krzyżówki w locie ponad 150os. Z nieptaków: gronostaj, kilka zajęcy i kilkanaście saren. Jeśli pogoda wiosenna utrzyma się dłużej warto tam zajrzeć poprzeglądać gęsi.

Pozdrawiamy: Krystyna i Tadek Musiał

03.02.2008 Dolina Bzury Odcinek Młogoszyn - Sobota Chyba najciekawiej w ujściu Ochni pod Orłowem. Na niewielkich rozlewiskach około 1000 gęsi, głownie zbożowych ale także około 100 białoczółek i 20 gęgaw. Ponad 1000 krzyżówek tamże oraz para dorosłych bielików. Poza tym sporo nerwowo latających par myszołowów a w okolicach Przewisk czapla biała. Na stawach w Psarach bylismy przelotem m.in. 40 nurogęsi i krakwa A.Kleszcz T.Janiszewski B.Lesner

03.02.2008 , Dolina Słudwi (rozlewisko pod Złakowem Kość. i pod Luszynem)

Tak jak niżej pisze Mateusz pogoda rewelacyjna a ja z pośpiechu nie zabrałem aparatu :(

Razem z Piotrkiem Łukasiewiczem odwiedziliśmy dwa rozlewiska Słudwi jak w tytule. Wody dużo, brak lodu, trochę nieprzyjemny poranny wiatr. Pod Złakowem K. zastaliśmy stado gęsi ( w 95 % zbożówki) ok. 600 os. Ale dość szybko poderwały się i po kilku kółkach odleciały w stronę Luszyna. Poza tym widzielśmy :

  • myszołów zw. cn 15
  • włochaty - 1
  • żuraw - 1
  • błotniak zbożowy - 1 polująca samica
  • pustułka - 1
  • krzyżówka - cn 800
  • gęś białoczelna - 5
  • gęgawa - 80
  • łabędź niemy - 4 ad, 1 im
  • kwiczoł - 15
  • dzięcioł zielony - 1 głos
  • dzięcioł czarny - 1 głos

Rozlewisko pod Luminem :

  • łabędź niemy - 3 ad
  • gęsi zbożowe i gęgawy (prawdopodobnie z rannego stada)
  • błotniak zbożowy - 1 samica ( może ta spod Złakowa ?)
  • myszołów zw. - cn 7
  • pustułka - 1
  • krogulec - 1
  • czajka - 31
  • krzyżówka - cn 300
  • śmieszka - 17 (jeszcze w zimówkach)
  • mewa duża - 2
  • żuraw - 1

Pod Złakowem Borowym stado łuszczaków:

  • czeczotka - cn 35 (kilka samców w godówkach)
  • rzepołuch - 15 ( moje pierwsze, dały podejść się na 10 m, a tu brak aparatu )

Poza tym, kruk -7, kawki - 10, bażant - 3, sroki - cn 30. Za miesiąc teren zapowiada się b. dobrze. Pierwszy raz byłem tu na pocz. kwietnia, było extra.

Pozdrawiam, Roman Kubów



Bzura na wysokości Kter

03.02.2008 dolina Bzury na wysokości Czarnopola i Kter

Plik:Gąski.jpg
pasące sie gąski

Pogoda cudowna, ale zaczelo sie niespecjalnie gdyz...zapomniałem wziac aparat (poratował mnie marny aparat w komórce..) :/

bażant 3m 4f, kwiczoł 18, srokosz 3, kruk 1, czeczotka 2,rzepołuch(?) 12, dzwoniec 6, łabędz niemy 4 (przelot na E), stado drobnicy ok 70 (głównie trznadle), krzyzówka 37, jastrząb 1, pustułka 1, potrzeszcz 1, myszołów zwyczajny 9, myszołów włochaty 2 (w jednej chwili 6 zwyczajnych i te 2 włochate krążace w jednym miejscu), stado ok 400 gesi krazacych w oddali w okolicach Siemienic oraz stado ok 60 gąsek pasących się na wysokości Kter.

pozdrawiam, Mateusz Zduniak

02.02.2008 Busina/Stary Pudłów

Podróżując rowerami po wsiach w okolicach Poddębic zaobserwowaliśmy: czaple siwą, wrony siwe, stadko czeczotek ok. 12 i droździki ok. 5.

Obserwowali: Kacper Kowalczyk, Cyprian Ochocki


01.02.2008 okolice Łęczycy

krzykliwy w Łęczycy

Dziś znalazłem chwilę, zabrałem cały mój sprzęt fotograficzny i pojechałem szukać błotniaka stepowego. Niestety nie było mi dane go wypatrzeć. W okolicy było jednak ciekawiej ptasio niz w czasie zimowego liczenia. Pomiędzy parkiem w Łęczycy, a nowym korytem rzeki spore rozlewisko, a na nim: 1 łabędź krzykliwy, 7 niemych w tym 1imm., 8 świstunów (5m. i 3f.) i ok. 150 krzyżówek. Dalej wzdłuż Bzury: 2 czeczotki, 1 myszołów włochaty, 2 myszołowy zwyczajne i 1 pustułka, która spłoszyła stado 250 kwiczołów wśród których wypatrzyłem 7 szpaków. Pogoda fatalna, poziom wody w Bzurze wysoki.

Tadek Musiał


Łabędź krzykliwy w dolinie Bzury

30.01.2008 dolina Bzury

Dzisiejsze liczenie drapieżników na odcinku Łęczyca-Młogoszyn obfitowało w wiele atrakcji, obejmujących między innymi nadmiernie bliskie kontakty z wodą pokrywającą znaczne powierzchnie doliny. Nie brakowało także doznań ornitologicznych. Do najciekawszych należała dorosła samica błotniaka stepowego w towarzystwie młodocianego zbożowego w okolicach Łęczycy. Gorąco polecamy odwiedziny tego miejsca - może uda się ptaszka uwiecznić na fotografii. Poza tym dorosły łabędź krzykliwy, para bielików, pojedyncze myszołowy włochate. Także mnóstwo wiosennych (czyżby?) akcentów, m.in. czajki, żuraw i pierwsze klucze gęsi ciągnące na wschód.

pozdrawiają

Radek Włodarczyk i Piotrek Minias (mający tym razem więcej szczęścia odnośnie wody i ptaków) oraz Tomek Janiszewski i Marcin Podlaszczuk (mający szczęcia trochę mniej).



DSC08026.JPG
DSC08025.JPG

30.01.2008 Dolina Prosny k. Łubnic tj. na odcinku graniczacym z woj.opolskim

Czy to już początek wiosny?: żurawie - 3 (oddzywające się co chwilę, ale po opolskiej stronie doliny),strzyżyk 2 (w tym 1 śpiewajacy), srokosz - 2, myszołów włochaty - 1, myszołów - 3, jastrząb - 1 samica, kruki - co chwile przelatyjace od 2 do 4 os., potrzeszcz - stadko ok 200 os., dzieciołek - 1 samiec.

Z pozdrowieniami Sławek Pawlak


26.01 Poddębice

fot.S.Lisek

w piątek obserwowałem krogulca, który siedział na brzegu Neru i od czasu do czasu przelatywał nad wodą zamaczając w niej nogi. nie wyglądało na to, żeby coś wyłowił. polował na ryby czy może na odpadki? załączam fotkę ptaka. wygląda na im. samca. czy może to jest samica z lekkimi zabarwieniami nogawic i policzków? obserwowali sylwek l., kacper k., cypis o.

A dlaczegóż im. samca, skoro ma taki brzuch i taki kolor płaszcza?z tego co pamiętam to jeszcze na wiosnę młode ptaki mają juv serduszka na piersi i brzuchu. Pozdrawiam, Anka

Co mogło być przyczyną takiego zachowania i czy było to już obserwowane? pozdr. Kacper Kowalczyk

26.01.2008 zb.Jeziorsko

Wizyta na zbiorniku w zasadzie ptasio bezowocna, może z wyjątkiem odczytania jednego łabędzia. Brak lodu, ptaki rozproszone, jedynie pod Brodnią stado kilku tysięcy krzyżówek, a w nim kilkadziesiąt cyraneczek, trzy świstuny i tyleż krakw. Poza tym ok. 20 bielaczków i 4 bieliki. Na łąkach w okolicy mostu na Warcie kilkaset gęsi, ale bez żadnych niespodzianek, poza zbożówką z białymi lotkami.

pozdrowienia

Minias, Anka, Jojo, Monter

25.01.2008 Pilica pod tamą zbiornika Sulejowskiego

Ogorzałki ciągle obecne, samce pierzą sie że aż strach

Samce ogorzałki

R.Włodarczyk, T.Janiszewski


20.01.2008 10 km wzdłuż rz. Grabii, od Karczm do Baryczy

łabędź niemy 12(4 im), zimorodek 1, myszołów 4, czapla siwa 2, krzyzowka 103.

pozdrawiam Mateusz Zduniak


13-20.01.2008 Liczenia na Pilicy od powyżej Przedborza do cofki Zb. Sulejowskiego

Rzeka częsciowo zlodzona, a mimo to sporo ptaków. Naliczyliśmy m.in.:34 łabędzie, ponad 200 krzyżówek, kilka cyraneczek, dwadzieściakilka nurogęsi, 12 myszaków, 2 jastrzębie, krogulca, dorosłego bielika i tylko jednego zimorodka.

M.Kaźmierczak, M.Kociniak, Z.Kołudzki, M.Wieczorek i M.Wężyk


20.01.2008 Łódź, ul.Lisciasta No niestety nie udało się, właściwie nawet nie dała nam szansy. T.J, K.K., P.M.


19.01.2008 Zgierz, Ozorków

nietypowa krzyżówka ze Zgierza
melanistyczna krzyżówka z Ozorkowa

Dziś w ramach liczenia blaszkodziobych w miastach:

w Zgierzu na miejskim zlodzonym i bardzo zaśmieconym stwie same krzyżówki: razem naliczyłem 322os. w tym 179 samców i 143 samice, w tym jedna nietypowa, jsnobrązowo upierzona (podobną widziałem jesienią w parku na Zdrowiu).

w Ozorkowie, na miejskim odcinku Bzury i zalewie też same krzyżówki: łącznie rozproszone po całej rzece 425os. w tym 218 samców, z jednym "sołtysem" o którym było już wcześniej na liście i 207 samic z jedną melanityczną. Karolinki niestety nie widziałem, ostatni raz widziana była w czwartek. Nie wykluczone zatem Mateuszu, że Twoja z Liściastej to ta sama Ozorkowska. Obrączkarze do dzieła!!!

Pozdrawiam: Tadek Musiał


19.01.08 Łódź

karolinka

W ramach liczenia kaczuch: stawy w parku Julianowskim 163 krzyżówek, staw na ul.Liściastej 2 łabędzie, 30 krzyzówek i ... jedna pani karolinka (konkurencja dla Ozorkowa ;) )

pozdrawiam Mateusz Zduniak


18.01.08 Warta: Krzeczów-Osjaków

Na około 13 km. odcinku udało sie policzyć, pomimo padającego deszczu przez połowe tarsy (na koniec nawet zza chmur wyszło zachodzące słońce): 33 krzyżówki, 21 łabądków, 15 nurogęsi, 4 czaple siwe, 2 myszaki, 1 włochaty, 1 zimorodek oraz 1 czapla biała. Generalnie bardzo miło, gdyby nie nieprzygoda z PKSem na koniec dnia...

Warta fot.ŁK

Łukasz Krajewski

17.01.08 Ner: Puczniew-Poddębice

kormoran 2, perkozek 5, kokoszka 3, czapla siwa 1, świstun para, cyraneczka 12, krzyżówka ok. 290, krogulec, jastrząb, myszołów zw. 20 (w tym jeden duży i jasny ale zwykły), zimorodek 3, szpak, srokosz 2, kruk ok. 20, wrona siwa ok. 15, czeczotka 22, szczygieł 27, stado mazurków, potrzeszczy, trznadli i makolągw ok. 200, ł. niemy 4. ponadto piękny lisek, 2 zające, 6-9 stanowisk bobra. jak dla mnie rewelacja choć nie pamiętam tak bezśnieżnego

Łąkowe krówki fot.S.Lisek
Plik:Bobry Mianów ZLPW.jpg
Zgryz bobrowy fot.S.Lisek

zimowego liczenia. na dowód załączam styczniowe "łąkowe" krowy oraz efekt działalności bobrów.

pozdrawiam, sylwester lisek


13.01.2008 Rawka na odcinku od ujścia do Bzury do Wsi Bolimowskiej ( 10 km )

Drugie nasze liczenie zimujących ptaków na Rawce.Oto co zauważyliśmy:

  • krzyżówka - 340 ( w 2007 31 os. )
  • czapla siwa - 3
  • myszołów - 4
  • bażant - 1
  • jemiołuszka - 50 ( na pobliskich ląkach )
  • strzyżyk - 12 ( pewnie było więcej, ładna pogoda podniosła jego wykrywalność przez większą aktywność tego szkraba )
  • kos - 1
  • jastrząb/krogulec nierozpoznane - 1
  • gil - 1
  • sójka - 3
  • sroka - 6
  • kruk - 4
  • czyż - 380
  • trznadel - 20
  • bogatka - 21
  • uboga - 4 ( obserwowaliśmy intensywne żerowanie na nasionach chmielu zwyczajnego )
  • modraszka - 6
  • pełzacz sp. - 2
  • wrona - 2
  • dzięcioł czarny - 1
  • poza terenem liczenia koło Bolimowa jeszcze : dzięcioł zielony-1, łabędź niemy-2, krogulec-1, kwiczoły kilkanaście, krzyżówka-5.

Liczyli: Mirek Nowicki, Piotrek Łukasiewicz,i ja Roman Kubów


12.01.2008 Pilica na odcinku Spała - Tomaszów Maz.

samotnik - 1 poza tym ponad 150 krzyżówek, 5 nurogęsi, 11 gągołów, srokosz, 3 myszołowy zwycz., ok.20 ł.niemych., czapla biała - 1.

jojo

14.01.2008 Odcinek Widawki od ujścia do Szczercowa oraz Grabi 10 km od ujści w górę rzeki Dopisały łabędzie nieme - łącznie ok. 70 w tym kilka odczytów obrączek łabędzi z rodzin pływających jeszcze z młodymi. Ach jak polecamy czytanie obrączek !!! Kormorany - ponad 30 w różnych punktach na Widawce - to chyba największe zaskoczenie. Poza krzyżowkami, tkże nurogęsi (kilka), cyraneczka (1)i zimorodek (kilka). W samym Szczercowie 4 kokoszki. No i wspaniala gęsta mgła oraz wydra. Liczyli: T.Janiszewski, R.Włodarczyk, A.Kaliński, J.Wawrzyniak


14.01.2008 Miejski odcinek Prosny w Wieruszowie

Z ptaków wodnych tylko 7 krzyżówek, a ponadto: krogulec, 3 pustułki, kos, 3 strzyżyki i niespodziewanie dwa pojedyńcze rudziki. Rudzik.JPG

Z pozdrowieniami Sławek Pawlak



13.01.2008 rz. Pilica poniżej tamy w Smardzewicach

Plik:Nurogęsi i inne.jpg
Nurogęsi i inne... fot. RySa
Ogorzałki i czernice fot. RySa
  • czapla biała - 2
  • ogorzałka - 4
  • rożeniec - 2
  • perkozki - 2
  • kormoran - 3
  • gągoły < 50
  • nurogęsi < 200
  • gil - 4
  • pogoda iście wiosenna - polecamy to miejsce

Cieszyli oko: Janek, RySa, Sławek


12-13.01.2008 DOLINA BZURY

080112 wlochaty.jpg
080113 krzykliwy.jpg

Miły dwudniowy trawersik na linii Sobota-Łęczyca zaowocował następującymi obserwacjami - krzyżówka 872, myszołów zwyczajny 45, myszołów włochaty 4, błotniak zbożowy 1 f/j, jastrząb 4, krogulec 4, pustułka 11, gęgawa 9, łabędź niemy 30, łabędź krzykliwy 1, srokosz 8, perkozek 1, kokoszka 2, nurogęś 10, czapla siwa 6, bielik 3, cyraneczka 1 Pogoda dopisała i wiosenną aurę poczuły także ptaki - gdzieś po drodze mijaliśmy śpiewającego potrzeszcza :) Chyba najciekawszą obserwacją był łabędź krzykliwy w stadzie niemych koło mostu w Orłowie... więcej zdjęć

Pozdrawiamy: Krzysztof Myśliwiec, Tomasz Przybyliński, Dariusz Ziembicki


12.01.08 Warta od Warty do Sieradza

Ptaków b.mało;ledwie kilkadziesiąt krzyżówek, troche łabędzi, kilka nurogęsi, parę myszaków, krogulec, czapla siwa, dwa srokosze i dwie kokoszki oraz stadko kuropatw. Nad dwoma odcinkami rzeki zgryzy i nory bobrów. Na całej trasie słonce i wiatr w oczy. Dzień na straty.

M.Zieliński


12.01.08

Około 13.00 na polu niedaleko Jeziorska pasła się białoliczka w stadzie ok.600 gęsi. Pozwoliły się blisko podejść ale nic więcej nie wypatrzyliśmy. Tylko miejscowy, sympatyczny człowiek, spojrzawszy przez lunetę, ponarzekał trochę na gęsi, straty w plonach i "to bajoro"...

Altertomek i ML


12.01.2008 Jeziorsko

Dzisiejsza wizyta na zbiorniku związana z zimowym liczeniem ptaków wodnych. Mimo iż zbiornik prawie w całości zamarznięty, ptaków zadziwiająco dużo na pojedynczych, wolnych od lodu oczkach. Z grubsza udało się naliczyć: gęsi - ok. 5000 (w większości zbożówki, ok. 500 gęgaw, białoczółki raczej nielicznie), ponad 6000 krzyżówek, ok. 500 dużych mew, 500 łysek, 250 nurogęsi, 100 gągołów. Poza tym pojedyncze cyraneczki, bielaczki oraz perkoz dwuczuby i 7 bielików. Z rzadszych: 20 łabędzi krzykliwych w Proboszczowicach i stadko 19 śnieguł na cofce zbiornika.

Tomek Janiszewski, Radek Włodarczyk, Piotrek Minias


10.01.2008 Bzura w Ozorkowie

karolinka z pajdą chleba
dziwaczka z Ozo


Obok radzącj sobie coraz lepiej karolinki, pływa sobie po Bzurze, podobna do zeszłorocznej, a może ta sama, krzyżówka o cechach samczych i samiczych. Szkoda, że nie jest zobrączkowana. Krzyżówek jest już około 400 i wydaje się, że przybywa ich z dnia na dzień.

Tadek M.



08.01.2008, Sierakowice Prawe ( pod Skierniewicami )'''

Dzisiaj ok. 14 jeden, przelatujący bocian biały.

Pozdrawiam, Roman Kubów


Stawy w Mysłakowie pod Łowiczem 6. 01. 08 wąsatka cn2 bąk 1 czapla siwa - 3 sroka - 1 srokosz - 1 na łąkach od N strony stawów oczyszczalni. myszołów - 1 czyż - cn 30 sikory bogatka i modra - cn 10 strzyżyk - 2 zimorodek - 1 krzyżówka - 300 wszystkie na dwóch stawach oczyszczalni, które nie zamarzły,reszta skuta lodem. Nad Bzurą wyraźne ślady żerowania bobrów, dużo świeżych zgryzów. Łowicz godz. 14 ul Korczaka cn 6 jemiołuszek. Tomek Bartos

05.01.2008 Zbiornik Jeziorsko

Łabędzie k.Mikołajewic fot.Grzegorz Kielnierowski

Jak donosi Tomek Przybyliński który przebywał na zbiorniku wraz z Grzegorzem Kielnierowskim - ptaków mało. Zbiornik oczywiscie skuty lodem, ptaki w wiekszej liczbie tylko pod Pęczniewem, choć także w rejonie Glinna, ale na polach sporo gęsi. Najładniejsze zdecydowanie było stadko 20 łabędzi krzykliwych w rejonie Mikołajewic(TJ).


05.01.2008 Ozorków

karolinka w Ozorkowie
Plik:Obrączkowanie.JPG
obrączkowanie krzyżówek

Dziś w Ozorkowie na Bzurze, jeszcze nie całkowicie zamarzniętej, ciekawostką była samica karolinki wśród licznych krzyżówek jak zwykle o tej porze roku i intensywnie dokarmianych. Drugą ciekawostką było spotkanie z OTOP-owsko - KULING-owskim duetem obrączkującym krzyżówki. Karolinka walczy dzielnie o chleb i pewnie posiedzi tutaj jakiś czas. Zapraszamy do jej oglądnięcia.


Krystyna i Tadek Musiał

A w którym dokladnie miejscu te kaczuchy z karolinka siedza? gdzies przy zalewie? pzdr Mateusz Zduniak

Kaczki siedzą na Bzurze pod kładką dla pieszych, przy targowicy miejskiej w centrum starego miasta. Najłatwiej trafić idąc do końca ślepą uliczką przy posterunku policji. Powodzenia.

Tadek M. (mój tel. 601-29-14-69)


04.01.2008 Łódź-Widzew Około 9.00 przelatująca nad osiedlem czapla okazała się bąkiem. A w lasku na ul. Czajkowskiego 8 uszatek. T.Janiszewski, M.Stefańczyk


03.01.2008 rz.Pilica poniżej tamy zb.Sulejowskiego Jak zwykle ładnie bo ptaki blisko i w pełnym słońcu.a na wodzie..

  • nurogęś- 150
  • bielaczek- 6
  • ogorzałka < 10
  • rożeniec 2
  • cz.biała 2
  • kormoran 3

no i ł.nieme z obrączkami.sprzed kilku lat i sprzed kilku dni. Radek Włodarczyk